Jedzenie jest nieodłącznym elementem życia. Nic dziwnego, że popularność podróży kulinarnych z roku na rok rośnie. Podczas wycieczek kulinarnych poznaje się nie tylko zakątki danego kraju i charakterystyczne zabytki, ale również nowe smaki i lokalną kuchnię. W podróż kulinarną możesz wybrać się na własną rękę lub z pomocą biura podróży.
Wycieczki kulinarne – na czym polegają?
Turystyka kulinarna (culinary tourism lub food tourism), inaczej zwana gastronomiczną, to odkrywanie świata poprzez kuchnię. Celem turystyki kulinarnej jest kosztowanie typowych dla danego miejsca potraw, produktów spożywczych oraz poznawanie obcych tradycji gastronomicznych. Dodatkowo możesz słuchać anegdot i historii opowiadanych przez przewodników o lokalnych smakołykach.
W trakcie wycieczek kulinarnych nauczysz się gotować pod okiem prawdziwych mistrzów kuchni oraz dowiesz się, jak wytwarza się tradycyjne produkty. Smaki i zapachy zapamiętasz na długo, dzięki czemu ze zdwojoną siłą będziesz wracać do wspomnień z cudownych podróży.
Kulinarny turysta – kto to taki?
Kulinarny turysta to smakosz, który odkrywa nowe miejsce poprzez smaki. Nie ogranicza się wyłącznie do popularnych dań, takich jak pizza czy makaron we Włoszech lub ryba z frytkami w Londynie, omija restauracje i bary usytuowane przy głównych ulicach serwujące tzw. dania dla turystów, ponieważ woli odwiedzić bazary pełne egzotycznych owoców oraz małe, knajpki, w których stołują się tubylcy.
Próbuje nowych smaków i potraw, rozmawia z lokalnymi dostawcami, przewodnikami, rolnikami. Ten typ podróżowania idealnie wpisuje się w filozofię slow food, czyli celebrowania smaków i potraw bez pośpiechu. Kulinarny turysta lubi różnego rodzaju festiwale kulinarne, jarmarki, targi promujące kulturę i kuchnię danego regionu. Podróżuje szlakiem winnic, oryginalnych serów oraz innych wyrobów i trunków, wybierając te oznaczone certyfikatem autentyczności.
Obecnie wśród ofert touroperatorów można znaleźć wiele propozycji związanych z kulinarnym odkrywaniem nowych miejsc, wycieczek fakultatywnych opierających się na pokazach gotowania czy warsztatach kulinarnych.
Festiwale gastronomiczne – coś dla smakoszy
Festiwale gastronomiczne to wydarzenia kulturowo-kulinarne, których celem jest promocja lokalnej żywności oraz tradycji. Organizowane są na całym świecie i nic dziwnego, że z roku na rok przyciągają coraz więcej kulinarnych turystów. Kto nie słyszał o słynnym Oktoberfest w Niemczech, czy o Beaujolais nouveau – wielkim święcie wina we Francji? Z mniej znanych mamy np. Noche de Rábano w Meksyku oraz Święto Czosnku w Kalifornii!
W Polsce oczywiście też nie brakuje tego typu wydarzeń, mamy np.: Europejski Festiwal Smaku w Lublinie, Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku w Poznaniu lub Wrocławski Festiwal Europa na Widelcu. Warto też wspomnieć o dość popularnych ostatnio festiwalach food trucków, podczas których można skosztować wielu dań, przygotowywanych na oczach klienta i sprzedawanych ze specjalnie przystosowanych mobilnych barów na kółkach.
Targi żywności – lokalnie i zdrowo
Kulinarny turysta nie omija targów żywności. Tego typu wydarzenia stanowią dla wystawców okazję do prezentacji swoich najznakomitszych produktów i wyrobów, a nawet do zdobycia nagrody za najwyższą jakość oraz smak. Co więcej, lokalni wystawcy mają szansę do rozszerzenia swojej działalności poprzez współpracę z firmami lub innymi wystawcami.
Podczas targów żywności, rzadziej niż w trakcie festiwali, sprzedaje się gotowe potrawy. Targi słyną z lokalnych produktów i wyrobów, które można skosztować i kupić. Warto odwiedzić Międzynarodowe Targi Żywności i Napojów WorldFood w Warszawie lub Targi Żywności Tradycyjnej “Festiwal Podkarpackich Smaków”.
Szlakiem kulinarnym do najwspanialszych wyrobów
Zwiedzając dane miasto bądź państwo, warto wybrać się w kulinarną, turystyczną wycieczkę szlakiem najlepszych lokalnych produktów i wyrobów. W przewodnikach turystycznych często opisane są trasy, zarówno dla pieszych, jak i bardziej zmotoryzowanych, które prowadzą przez kilka miejscowości “słynących z czegoś”.
Godne uwagi są szlaki wina i winnic we Francji, Włoszech lub Gruzji, serów w Hiszpanii, piwa w Czechach, czy whiskey w Szkocji. Najczęściej w tych miejscach można wziąć udział w pokazach procesu wytwarzania, a następnie w degustacji finalnego produktu. Dzięki tego rodzaju wycieczce kulinarnej można poznać kulturę i tradycję danego miejsca, wspaniałych ludzi oraz oryginalne smaki.
Szkoły gotowania – dlaczego nie!
Nieważne, czy gotowaniem zajmujesz się amatorsko czy tworzysz kulinarne dzieła na poziomie profesjonalnym. Szkoły gotowania na wyjeździe są dla wszystkich! Tego typu propozycja dla turystów połączona jest nie tylko z samym gotowaniem, ale i degustacją, podróżami na lokalne targi żywności oraz historiami i legendami związanymi z miejscową kuchnią.
Miłośnicy aktywnego, kulinarnego odpoczynku powinni spróbować swoich sił w warsztatach kulinarnych. Takie zajęcia organizowane są na całym świecie, m.in.: we Włoszech, Hiszpanii, Azji oraz Afryce. Pod okiem najlepszych mistrzów kuchni dowiesz się, jak przyrządzić gruzińskie pierogi chinkali, risotto, dania z owoców morza. Mekką tego typu atrakcji jest Tajlandia, gdzie już od 500 PLN można skorzystać z kursu gotowania. Smakowanie i gotowanie z pewnością dostarczą niespotykanych wrażeń.
Turystyka kulinarna to gałąź branży, która intensywnie się rozwija. Turyści mogą, oprócz zwiedzania standardowych atrakcji, spróbować czegoś nowego, odkryć dany kraj czy region “od kuchni”. Nie tylko Polska może pochwalić się tradycyjnymi potrawami i smakami. Podróżuj, próbuj i odtwarzaj nowe smaki w swojej kuchni!
Materiał prasowy Travelduck