Tramping to stosunkowo nowa formuła podróżowania, polegająca na maksymalnym ograniczaniu kosztów wyjazdu przy jednoczesnej intensyfikacji doznań dzięki obcowaniu z bliska z lokalnymi atrakcjami i mieszkańcami.
Skierowany jest przede wszystkim do osób aktywnych, nie bojących się poświęcić komfortu podróży i zakwaterowania na rzecz przeżycia niezapomnianej przygody. Daje wyjątkową możliwość współdecydowania o przebiegu planu i trasy wyprawy. To także ukierunkowanie ich w stronę własnych pasji i zainteresowań.
Tramping – co to jest?
Tramping staje się coraz bardziej popularną formą wypraw turystycznych. Wybierają go najchętniej osoby żądne dreszczyka emocji i adrenaliny, znudzone przemierzaniem utartych szlaków i oglądaniem masowo dostępnych atrakcji. Tramping jest gwarantem przeżycia przygody, nie jest jedynie biernym zwiedzaniem i realizowaniem wyznaczonych ram programu wycieczki.
Wyprawy trampingowe nie mają sztywnych punktów programowych. Tak naprawdę jedynym obostrzeniem jest termin zakończenia wycieczki. Za realizację założeń wyprawy odpowiedzialny jest jej pilot. Towarzyszy on grupie przez cały czas (oprócz tzw. czasu wolnego dla uczestników).
Pilot organizuje logistykę wyprawy: noclegi, transport itp. Modyfikuje program w wypadku pojawienia się zdarzeń losowych: zmiany warunków pogodowych, strajków, remontów, objazdów, opóźnienia transportu lokalnego i wszystkich innych okoliczności, które mogą mieć bezpośredni wpływ na przebieg wyprawy.
Szlak przygód czeka!
Tramping to jakby przygoda w zawieszeniu. Nigdy nie wiadomo, co czeka za zakrętem, wszystko jest w jakiś sposób nieprzewidywalne i zależne od losowych czynników. Dodaje to adrenaliny i smaku każdej trampingowej wyprawie, czyniąc ją niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju. Tramping to zaspokajanie indywidualnej ciekawości w kontakcie z drugim człowiekiem, tradycją i kulturą odwiedzanego regionu.
Tramping rozbudza i angażuje zmysły. Na naszej drodze napotykamy niezaplanowane wydarzenia: jarmarki, wesela, karnawały czy projekty społeczne, w których spontanicznie możemy wziąć udział. Tramping, dzięki swej formule, nawet zachód słońca potrafi uczynić niezapomnianym przeżyciem. Wystarczy, że zawiedzie nas rzadko uczęszczanymi szlakami w wyjątkowe miejsce.
Dodatkowy trud i niespotykane okoliczności spowodują, że każda chwila ma szansę urosnąć do rangi magicznej.
Co robimy na wyprawie trampingowej?
Na miejscu to uczestnicy wraz z pilotem decydują o tym, w jakich formach aktywności chcą wziąć udział, a w jakich nie. Stanowi to niewątpliwą atrakcję takich wypraw, dając każdemu szansę na współtworzenie przeżyć, których wycieczka dostarczy uczestnikom. W specjalnych przypadkach pilot może zezwolić na indywidualny plan uczestnika, jeśli nie będzie on kolidował z planem grupy ani jej opóźniał.
Pilot podejmuje decyzje jako osoba odpowiedzialna przed organizatorem wycieczki. Każdy uczestnik zobowiązany jest do zabrania ze sobą określonej sumy pieniędzy, by pokryć koszty zakwaterowania, transportu, biletów wstępu itp. Te środki przekazuje pilotowi, który opłaca wszystko za całą grupę. Niewskazana jest rozrzutność, środki muszą wystarczyć na całą wyprawę.
Tanie podróżowanie – jak zmniejszyć koszty wyprawy?
Redukcja kosztów wyprawy odbywa się na poziomie:
- transportu na miejsce,
- transportu lokalnego,
- zakwaterowania,
- wyżywienia.
Koszty przelotów redukuje się dzięki korzystaniu z tanich linii lotniczych lub w oparciu o indywidualne lub grupowe taryfy ulgowe. Gdy jest taka możliwość, uczestnicy mogą dotrzeć na miejsce drogą lądową we własnym zakresie.
Jak i czym podróżujemy?
Program wycieczek trampingowych najczęściej realizowany jest lokalnymi środkami komunikacji. W zależności od charakteru wyprawy, kraju, regionu podróż odbywa się pociągiem, autobusem, busem, jeepem, łodzią, promem, motorówką, rikszą. Nie ma limitów i każdy środek transportu jest odpowiedni, gdy zbliża do celu. Niektóre wyprawy posiadają elementy trekkingowe, w innych przewidziana jest podróż stopem.
Tramping – gdzie śpimy i co jemy?
Zakwaterowanie zależne jest od charakteru i miejsca wyprawy. Wspólną cechą jest tutaj minimalizacja kosztów. Z tego względu noclegi realizowane są w tanich hostelach, hotelach, domach gościnnych, na polach namiotowych, pod gołym niebem czy w innych dostępnych tanich opcjach noclegowych. W razie zastrzeżeń podniesienie własnego komfortu zakwaterowania jest kwestią uczestnika wyprawy.
Podróżnicy sami muszą zadbać o własne wyżywienie. Suchy prowiant można przywieźć z kraju bądź zaopatrzyć się w lokalnych sklepach. Oprócz sklepów preferowane są lokalne knajpki, bary i restauracje, te same, w których jadają lokalni rezydenci.
Tramping – wielkość grupy
Grupy trampingowe liczą sobie maksymalnie 12 osób. Decydując się na tramping, trzeba być przygotowanym na brak dogodnych warunków charakteryzujących typowe wycieczki. Dlatego przy podróżach tego typu bardzo ważna jest dobra kondycja fizyczna oraz doza odporności psychicznej. Wynika to z nietypowych warunków oraz długotrwałego przebywania z osobami o różnych nawykach i usposobieniach.
Kluczową rolę odgrywa umiejętność życia w grupie i współpraca między pilotem i uczestnikami grupy. Tramping nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób nietowarzyskich, mających problem z osiąganiem kompromisów.
W wyjątkowych przypadkach psucia atmosfery wyprawy lub nieprzestrzegania miejscowego prawa czy zwyczajów, na prośbę pilota lub innych uczestników możliwe jest usunięcie uczestnika grupy. Odbywa się to przy zgodzie organizatora. W takich sytuacjach nie obowiązuje zwrot kosztów wyprawy.
Tramping przywodzi na myśl wyprawę ze znajomymi w towarzystwie osoby, która była już w odwiedzanych miejscach. Osoba ta umiejętnie podpowiada, jak wyprawę należy poprowadzić, by zapewnić odpowiednią moc wrażeń. Daje możliwość realizacji siebie i swoich pasji poprzez uczestnictwo w wybranych aktywnościach i atrakcjach. Daje unikalną szansę poczucia się jak podróżnik, a nie zwykły turysta.
Materiał prasowy Travelduck