Podróże Porady

Nocleg w namiocie – poradnik

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
6 maja 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Niezależnie od tego, czy podróżujesz w pojedynkę, czy z całą rodziną, wybierając się na biwak, zawsze znajdziesz coś dla siebie. Nocowanie w namiocie to popularny i bezpieczny sposób na spędzenie wolnego czasu pod warunkiem, że znajdziesz odpowiednie schronienie i dowiesz się, jak rozbić namiot.

Namiot – skąd pochodzi i jaka jest historia namiotu?

Namiot to nic innego, jak schronienie wykonane ze specjalnego materiału rozciągniętego przez linki napinające i zawieszonego na słupkach. Całość przymocowywana jest do podłoża za pomocą szpilek lub śledzi. Obecnie namioty wykorzystywane są nie tylko jako miejsce do nocowania w terenie, ale regularnie używane są do zasłonięcia sprzętu przed niekorzystnymi wpływami atmosferycznymi, do schronień wystawowych i handlowych lub jako zastępcze magazyny.

Historia namiotu jest długa i sięga aż do czasów prehistorycznych. Pierwotne namioty były budowane przy użyciu kości i skóry zwierząt oraz gałęzi drzew. Zarówno neandertalczycy, jak i ludzie w epoce lodowcowej używali m.in. kości mamutów, jako materiałów pomocniczych do budowy schronień. Kości poza elementem budowlanym były wykorzystywane również jako meble, dekoracje czy narzędzia.

Fot. Materiały prasowe

W epoce żelaza namioty zaczęły przypominać te, których używamy współcześnie. Chociaż nadal były wykonane ze skóry zwierząt, podporę dla nich stanowiły drewniane słupki. Różne style i rozmiary namiotów stosowała armia rzymska. Do przewożenia cięższych i większych namiotów, mogących pomieścić około 8 żołnierzy wykorzystywano muły. Namioty przydawały również podczas wędrówki za zwierzętami. Tradycja ta jest kontynuowana przez plemiona.

Podstawowe elementy namiotu

Niezależnie od rodzaju i sposobu wykorzystania namiotu każdy z nich posiada podstawowe elementy składowe. Zalicza się do nich:

 • szpilki – czyli cienkie pręty, służące do mocowania namiotu do podłoża,
 • śledzie – większe od szpilek, służą do mocowania odciągów i trzymają pewnie naciąg,
 • odciągi – sznurki, służące do stabilizacji namiotu,
 • stelaż – rurki, zapewniające stabilność i odpowiadające za utrzymanie czaszy w pozycji stojącej,
 • tropik – warstwa materiału zakładana na namiot i chroniąca przed deszczem.

Namiot turystyczny – charakterystyka

Namiot turystyczny zwany jest również namiotem przenośnym. Może być wykorzystywany na obozach, jak i do rozłożenia na dachu samochodu. Namiot turystyczny może pomieścić jednorazowo od jednej do kilku osób, w zależności od rozmiaru. Szukając odpowiedniego namiotu, warto zwrócić uwagę na namioty wyposażone w sypialnie oddzielone od siebie przedsionkiem.

Fot. Materiały prasowe

Takie rozwiązanie sprawi, że każdy użytkownik będzie miał prywatną przestrzeń, a część wspólna namiotu może posłużyć jako miejsce do przygotowywania posiłków lub jako ochrona przed wiatrem. Cena namiotu turystycznego waha się od 100 do nawet kilku tysięcy złotych. Uzależniona jest przede wszystkim od wielkości, materiału i dodatkowych udogodnień zastosowanych przy projektowaniu, takich jak samo-rozkładanie.

Namiot kempingowy – charakterystyka

Namiot kempingowy przeznaczony jest do biwaku. Namioty kempingowe najczęściej są większe od namiotów turystycznych, ze względu na dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać do spania lub przebywania w ciągu dnia. Namiot kempingowy różni się od turystycznego również wysokością.

W tego typu namiotach można swobodnie stać lub siedzieć. Namiot kempingowy może swobodnie pomieścić nawet osiem osób. Z tego powodu dobrze wykonane namioty kempingowe będą znacznie droższe niż namioty turystyczne. Cena tego typu namiotu waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Namiot wyprawowy – charakterystyka

Fot. Materiały prasowe

Namiot wyprawowy zaprojektowany jest z myślą o wymagających wyprawach chociażby w góry, podczas których podróżnik musi zmierzyć się nie tylko z trudnym do pokonania terenem, ale też niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Szukając odpowiedniego namiotu wyprawowego, warto zwrócić uwagę na ultralekkie namioty, ze względu na ich ciągły transport.

Tego typu namiot powinien być stworzony z wytrzymałego materiału, aby skutecznie chronić przed wiatrem czy śniegiem. Dodatkowym atrybutem w namiotach może być wentylacja w wejściach. Cena namiotu wyprawowego to koszt kilku tysięcy złotych.

Podobny do namiotu wyprawowego jest namiot ekspedycyjny. Tego typu schron używany jest w najcięższych warunkach, często wręcz ekstremalnych. Namiot ekspedycyjny posiada aerodynamiczny kształt i dodatkowo kołnierz śnieżny, który zapobiega dostawaniu się śniegu do środka.

Inne rodzaje namiotów i ich charakterystyka

Poza najbardziej popularnymi rodzajami namiotów, wyróżnia się jeszcze namiot handlowy, używany w formie stoiska handlowego. Namioty handlowe są jedną z tańszych, lecz zarazem solidnych konstrukcji, które wykorzystuje się w handlu. Dość powszechny jest także namiot wojskowy, używany m.in. na poligonach i do ćwiczeń. Coraz większą popularność zdobywa namiot bankietowy, wynajmowany szczególnie często na wesela czy przyjęcia plenerowe. Innym rodzajem namiotu jest namiot cyrkowy, zwany też namiotem widowiskowym, do środka którego można przetransportować arenę, lożę, ogrodzenia czy kotary.

Wskazówki dotyczące noclegu w namiocie

Zanim kupisz namiot, zastanów się, gdzie i kiedy będziesz go używać. Jeżeli planujesz wakacje z rodziną pod namiotem wybierz namiot kempingowy lub namiot turystyczny. Jeżeli marzy Ci się biwak pod gwiazdami w połowie najwyższej góry świata, kup namiot ekspedycyjny. Poza rodzajem pomyśl jeszcze o dodatkach: kołnierzu, dodatkowym wejściu, przedsionku, liczbie sypialni, a nawet kolorze. Pamiętaj, że jasne kolory doświetlają wnętrze namiotu. Jeżeli natomiast wybierasz się na biwak wśród niedźwiedzi czy innych drapieżników, pomyśl o ciemnych kolorach namiotu.

Akcesoria i gadżety do namiotu

Jeżeli decydujesz się na zakup określonego rodzaju namiotu, równie istotny będzie dobór gadżetów i akcesoriów, które mogą zapewnić nie tylko maksimum komfortu, ale również podniosą poziom bezpieczeństwa. Szukając odpowiednich akcesoriów do namiotu, zwróć uwagę na odblaskowe linki, dzięki którym zlokalizowanie namiotu nawet w nocy nie będzie wyzwaniem. Tego typu linki pozwolą nam również uniknąć potknięcia czy zniszczenia konstrukcji, kiedy wieczorem trzeba wyjść z namiotu.

Fot. Materiały prasowe

Podczas biwakowania przydatne mogą okazać się elastyczne linki do odciągów, które wzmocnią konstrukcję. Dzięki temu niezależnie od rodzaju namiotu silniejszy wiatr lub skoki temperatury nie wpłyną tak łatwo na jego stabilność. Ci, którzy dość często biwakują, mogą zaopatrzyć się także w przyrząd do wyciągania takich elementów, jak szpilki czy śledzie. Urządzenie wyposażone w specjalny hak raz na zawsze pozbawi problemu skaleczeń czy zadrapań występujących podczas wyjmowania z ziemi metalowych akcesoriów.

Bardzo ważnym elementem, który warto dokupić do namiotu, jest dodatkowy materiał wodoodporny, który można założyć na namiot. Niezależnie od tego, czy namiot wytrzyma ulewę, czy przemoknie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspomagać go dodatkowym materiałem. Do środka namiotu warto nabyć m.in. organizery i pojemniczki, do których można włożyć niezbędne przedmioty do codziennego użytku, w tym młotek, dodatkowe śledzie czy szpilki.

Co zabrać na biwakowanie w lesie?

Biwak to nic innego, jak obóz, związany ze spaniem na wolnym powietrzu pod przykryciem. Poza namiotem i dodatkowymi akcesoriami do namiotu warto zadbać o dodatkowe wyposażenie używane w turystyce. Zalicza się do niego:

 • kuchenkę gazową z jednym palnikiem,
 • lodówkę turystyczną,
 • menażki, czyli wielofunkcyjne urządzenia do gotowania i spożywania posiłków,
 • sztućce,
 • termos/kubek termiczny,
 • leżak,
 • karimatę,
 • śpiwór,
 • dodatkowy koc.

Biwakowanie na polu namiotowym – na czym polega?

Pole namiotowe to jedno z bezpieczniejszych miejsc, gdzie możemy rozbić namiot. Obecnie wiele pól namiotowych zlokalizowanych jest w malowniczych okolicach. Tego typu miejsca przeznaczone są nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale też dla osób młodych, ceniących sobie granie na gitarze i śpiewy przy ognisku.

Normą jest, że na polu namiotowym powinna znajdować się łazienka. Coraz częściej pola namiotowe wyposażone są dodatkowo w takie atrakcje, jak boisko do siatkówki, plac zabaw, trampoliny, wypożyczalnie rowerów czy kajaków. W zależności od naszych preferencji powinniśmy poszukać takiego pola namiotowego, które spełni nasze wymagania.

Fot. Materiały prasowe

Wiele miejsc przeznaczonych do biwakowania oferuje dodatkowe akcesoria, namioty, przyczepy kempingowe, czy domki letniskowe, które można wypożyczyć. Cena za noc na polu biwakowym różni się od regionu, do którego podróżujemy oraz dodatkowych, często już bezpłatnych atrakcji. Warto pamiętać, że na tego typu teren za dodatkową opłatą można wprowadzić samochód lub motocykl.

Biwakowanie na dziko

Biwakowanie na dziko polega na rozbiciu obozu w miejscach odosobnionych. I chociaż jest to dość popularny sposób, w Polsce biwakowanie na dziko w wielu miejscach jest po prostu zabronione. Miejscem, gdzie nie powinniśmy rozbijać namiotu, są rezerwaty przyrody, z wyjątkiem zakątków, które wyznaczył dyrektor parku narodowego lub regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Ponadto, zakaz biwakowania dotyczy również lasów, poza miejscami wyznaczonymi przez nadleśniczego oraz terenów prywatnych, o ile właściciel nie wyraził zgody. Podobnie jest na północy Polski. Wiele urzędów morskich zabrania biwakowania na wydmach i klifach. Niedostosowanie się do przepisów może skończyć się mandatem w wysokości nawet kilkuset złotych.

Jak rozkładać namiot?

Niezależnie od rodzaju namiotu przed pierwszą podróżą warto dokładnie zapoznać się z jego instrukcją obsługi. Rozłożenie namiotu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie wtedy, jeśli warunki atmosferyczne nie sprzyjają, a podłoże nie należy do najrówniejszych. Przed rozłożeniem namiotu na podłożu trzeba usunąć wszelkie ostre rzeczy, w tym kawałki szkła czy kamienie, aby nie zniszczyć materiału i nie zrobić sobie krzywdy.

Szukając dobrego miejsca do rozłożenia namiotu, należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie robić tego pod starymi, spróchniałymi drzewami oraz w miejscach, gdzie są dołki. Podczas deszczu gromadząca się w dołkach woda może wpłynąć do namiotu.

Jeżeli chcesz dobrze rozłożyć namiot, trzeba będzie go rozciągnąć na ziemi, wykorzystując do tego dolne zaczepy. Kolejnym krokiem jest montaż rurek, które najczęściej mają ten sam kolor co tunele. Zaraz po zamontowaniu należy wsunąć rurki do tuneli. Pamiętaj również o tym, aby nadmiernie nie naciągać linek. Jeżeli chcesz, aby spełniły swoją podstawową funkcję, powinny pozostać elastyczne. Ostatnim krokiem w rozkładaniu namiotu jest wbicie śledzi lub szpilek pod kątem 45° w kierunku przeciwnym do namiotu.

Fot. Materiały prasowe

Nocleg w namiocie może być dobrą alternatywą dla kilkugwiazdkowych hoteli. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu i kontakt z przyrodą to coś, z czego można korzystać do woli, nocując w namiocie. Jeżeli wiesz już, jaki rodzaj namiotu kupić, w jakie akcesoria warto się zaopatrzyć oraz gdzie biwakować, ruszaj śmiało i odkrywaj nowe miejsca!

Materiał prasowy Travelduck


Podróże Porady

Cykoria – niepozorna roślina o wielkiej wartości dla zdrowia

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 maja 2020
Cykoria - sałatowa, korzeniowa, podróżnik - przepis
Fot. iStock/cykoria
 

Mimo iż cykoria jest rośliną od dawna u nas znaną, nadal nieczęsto gości na naszych stołach. To błąd, ponieważ ma ona wiele cennych dla zdrowia właściwości, i warto wypróbować ją nie tylko w sałatkach. Do czego stosowana jest cykoria podróżnik, sałatkowa i korzeniowa? Przepisy, z których warto skorzystać.

Cykoria – rodzaje

Cykoria, która trafia na nasze stoły, wyglądem przypomina kapustę pekińską. Uprawne odmiany cykorii wykorzystywane są w celach kulinarnych. Roślina ma kilka odmian jednorocznych lub dwuletnich, z której najpopularniejsza jest cykoria sałatowa (var. foliosum)uprawiana z powodu liści nadających się na sałatki. Liście mogą być zielone lub bordowe, o charakterystycznym dość gorzkim i cierpkim smaku. Im jaśniejsze liście, tym delikatniejszy mają smak. Uprawia się również cykorię korzeniową (var. sativum) – roślinę jednoroczną, z której wykorzystuje się korzeń i liście. Natomiast cykoria korzeniowa biała uprawiana jest dla jadalnych korzeni, wykorzystywanych m.in. do produkcji kawy.

Cykoria - sałatowa, korzeniowa, podróżnik - przepis

Fot. iStock/cykoria

Cykoria podróżnik

Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) to dzika, wieloletnia roślina lecznicza, która wygląda zupełnie inaczej, niż cykoria uprawna. Rośnie pospolicie na nieużytkach, pastwiskach, przy wiejskich drogach. W medycynie ludowej kwiat i korzeń znalazły zastosowanie w ziołolecznictwie dzięki swoim właściwościom poprawiającym trawienie i regulującym pracę jelit oraz moczopędnym. Korzeń cykorii podróżnika zawiera m.in.: kwasy fenolowe, flawonoidy, glikozyd intubinę, inulinę, cholinę, sole mineralne i śladowe ilości olejków eterycznych. Ziele zawiera witaminy z grupy B i witaminę C oraz sole żelaza, potasu, manganu, wapnia, fosforu i sodu. Młode listki i płatki cykorii można wiosną dodawać do sałatek, a korzeni po uprażeniu do dziś używa się jako składnika kawy zbożowej.

Cykoria - sałatowa, korzeniowa, podróżnik - przepis

Fot. iStock/cykoria podróżnik

Cykoria – składniki odżywcze 

Cykoria obfituje w substancje niezbędne dla zdrowia organizmu. Znajdują się w niej m.in. witaminy takie jak; witamina B1, B2 i C, oraz kwas foliowy i karoten. Nie brakuje również minerałów: żelaza, magnezu, manganu, potasu, fosforu, cynku, sodu. Zawiera również inulinę, czyli substancję prebiotyczną, która wspiera funkcje dobrych bakterii bytujących w układzie pokarmowym człowieka. Zawiera także błonnik, który tłumi uczucie głodu i jest potrzebny do prawidłowego trawienia, przez co zapobiega zaparciom. Roślina jest niskokaloryczna – główka cykorii to tylko ok. 30 kalorii, więc można zajadać się nią bezkarnie.

Cykoria – właściwości zdrowotne

Pomaga w odchudzaniu

Cykoria nie tylko ma dużo błonnika i mało kalorii, ale zawiera też laktucynę i laktukopikrynę. Te substancje poprawiają wydzielanie żółci i procesy trawienne, przyspieszają również spalanie tłuszczu. Wspomniana wyżej inulina przyspiesza działanie metabolizmu. Warto więc włączyć cykorię do diety, by zachować szczupłą sylwetkę.

Wspiera działanie układu nerwowego

Cykoria jest bogata w witaminy z grupy B, które poprawiają kondycje układu nerwowego i koją zszargane nerwy. Wypijanie kawy bezkofeinowej z cykorii poprawia zdolności poznawcze, doskonale wpływa na pamięć i koncentrację. Roślina łagodzi również napięcie i ułatwia relaks i odpoczynek.

Fot. iStock

Obniża poziom cholesterolu

Inulina wpływa na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu LDL w organizmie, przyczynia się również do regulacji ciśnienia krwi. Chroni w ten sposób układ krwionośny, ponieważ „zły” cholesterol może przyczynić się do rozwoju miażdżycy, ataku serca czy udaru mózgu. Kawa z cykorii znakomicie zastąpi zwykłą kawę z kofeiną, w przypadku choroby nadciśnieniowej.

Działa przeciwzapalnie

Cykoria zawiera zawiera polifenole i inne fitochemikalia, które są antyoksydantami zwalczającymi szkodliwe wolne rodniki. Zapobiegają one rozwojowi nowotworów, stanów zapalnych, oraz hamują procesy przedwczesnego starzenia się komórek. Wspierają działanie układu odpornościowego.

Wspiera wzrok  

Du za ilość karotenu w cykorii jest nieocenionym wsparciem dla oczu.  Karoten chroni wzrok, zapobiega rozwojowi zaćmy oraz zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej.

Cykoria – kawa

Najczęściej sięgamy po kawę wytwarzaną wyłącznie z prażonego korzenia cykorii lub wybieramy kawę zbożową z dodatkiem cykorii. Kawa, w której jest cykoria, zdecydowanie służy zdrowiu bardziej, niż zwykła kawa. Nie posiada kofeiny, za to dostarcza wielu wartościowych dla zdrowia substancji. Kawa z cykorią jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Należy jednak mieć na uwadze, że kawa zbożowa ma wysoki indeks glikemiczny , więc nie jest najlepsza dla osób cierpiących na cukrzycę. Zawiera również gluten, więc powinny jej unikać chorzy na z celiakię lub osoby z nietolerancją glutenu.

Cykoria - sałatowa, korzeniowa, podróżnik - przepis

Fot. iStock

Cykoria przepisy

Cykoria najczęściej wykorzystywana jest świeża, jako dodatek do kanapek i sałatek. Ale to nie jedyne kulinarne  pomysły, w których główną rolę odgrywa ta zdrowa roślina.

Cykoria – przepis na zapiekankę z szynką

To danie szczególnie popularne jest w Belgii, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by podbiło kubki smakowe Polaków. Zapiekanka nie jest trudna i czasochłonna w przygotowaniu, warto więc choć raz ją przyrządzić, by przekonać się co do jej smaku.

Cykoria – przepis na zapiekankę: składniki

 • Cykoria – 6 główek
 • Szynka – 6 plastrów

Sos mleczny:

 • 15 dag żółtego sera
 • 400 ml mleka
 • 4 dag mąki
 • 4 dag masła
 • sól,
 • pieprz

Cykoria – przepis na zapiekankę: wykonanie

1. Cykorię umyj i gotuj w osolonej wodzie  ok. 30-40 minut, aż zmięknie. Osącz cykorię i zawijamy ją w plastry szynki. Ruloniki ułóż ciasno jeden obok drugiego w naczyniu żaroodpornym.

2. Przygotuj sos mleczny: w garnku roztop masło, wlej do niego mleko i wsyp mąkę. Energicznie mieszając, doprowadź do wrzenia, po czym zestaw z ognia. Ser zetrzyj na tarce o dużych oczkach i 2/3 porcji dodaj do gorącego  sosu. Dopraw do smaku solą i pieprzem.

3. Ruloniki z cykorii i szynki polej równomiernie sosem. Posyp wierzch pozostałym serem. Naczynie żaroodporne  włóż do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 °C i na około 40 minut. Zapiekankę można serwować z ziemniakami.

Cykoria – przepis na sałatkę

Ta delikatna sałatka doskonale sprawdzi się jako lekka i zdrowa przekąska, również podczas diety.

Fot. iStock/sałatka z cykorii

Cykoria – przepis na sałatkę: składniki

 • 3 cykorie
 • 2 duże jabłka
 • 1/2 cytryny
 • 2 łyżki jogurtu naturalnego (ew. śmietany)
 • orzechy włoskie do dekoracji lub słonecznik
 • sól,
 • pieprz

Przepis na sałatkę z cykorii: wykonanie

1.Cykorię pokój, jabłka zetrzyj na dużych oczkach tarki.
2. Przygotuj sos: z połowy cytryny wyciśnij sok, dołóż jogurt, dopraw solą i pieprzem.
3. Przygotowanym sosem polewaj cykorię i jabłka, posyp orzechami lub słonecznikiem.


źródło:  www.przyslijprzepis.pl,  www.ekologia.pl 


Zobacz także

Blue Diamond, Rzeszów

5 niezbitych dowodów na to, że idealne miejsca do wypoczynku istnieją

Jak przewidzieć pogodę? Kilka prostych sposobów

Perfect Spa Awards 2018 rozdane. Sprawdź, gdzie warto wyjechać!