Narty Podróże

Biegówki czyli backcountry skis

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
19 lutego 2021
Fot. Materiały prasowe
 

Uprawianie narciarstwa biegowego (backcountry skiing) to świetny sposób na aktywność fizyczną. Pracują wszystkie najważniejsze grupy mięśni – nie tylko nogi, ale również brzuch, ręce, ramiona i plecy. To doskonała alternatywa dla tradycyjnego biegania, w szczególności zimą.

Biegówki mają tę przewagę nad narciarstwem klasycznym, że nie trzeba płacić za karnety na wyciągi albo wyjeżdżać w góry. Pobiegać można w pobliskim lesie lub na łące – niepotrzebne są specjalne trasy, wystarczy jedynie kilkucentymetrowa warstwa śniegu i lekki mróz.

Dla kogo narciarstwo biegowe?

Backcountry skiing nie wymaga wcześniejszych przygotowań – wystarczy ogólny dobry stan zdrowia. Można dostosowywać intensywność ruchu do indywidualnych możliwości.

Nie jest to też sport zarezerwowany dla określonej grupy wiekowej. Szczególnie w krajach skandynawskich na szlakach można spotkać osoby po 80., a nawet po 90. roku życia, co tylko utwierdza w przekonaniu, że biegówki są zdrowe i bezpieczne.

WAŻNE: osoby początkujące nie powinny na pierwszy raz wybierać tras wyczynowych. Stopień ich trudności może zniechęcić do dalszego uprawiania narciarstwa biegowego.

Biegówki – jak zacząć?

Narciarstwo biegowe najlepiej zacząć pod okiem instruktora/instruktorki. W ten sposób przyswoisz postawy i od razu nauczysz się prawidłowego poruszania się po trasie. Wypożyczenie nart i butów do narciarstwa biegowego to koszt ok. 25 PLN za godzinę, za dobę trzeba zapłacić mniej więcej 50-65 PLN.

Fot. Materiały prasowe

W narciarstwie biegowym najważniejsze jest opanowanie techniki, z tego względu warto skorzystać z porad fachowca. Ponadto trudniej i znacznie dłużej zajmie samodzielne nauczenie się hamowania oraz wychodzenia z torów. Wiele osób również nie bardzo wie, co zrobić po wypożyczeniu nart, jak je zapiąć, czy w jaki sposób chwycić kijki.

Jak się przygotować?

Co ciekawe do biegówek można trenować nawet wtedy, kiedy nie ma śniegu. Niezwykle pomocny w tym przypadku jest nordic walking. Wędrowanie z kijkami to doskonała podstawa do biegówek, ponieważ wyrabia się nawyk prawidłowego poruszania rękami i nogami, co nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka.

Fot. Materiały prasowe

Backcountry skiing to aktywność, która w sposób kompleksowy podnosi sprawność całego ciała i kondycję, warto jednak przed rozpoczęciem przygody z biegówkami nieco poćwiczyć koordynację.

Z zakupem sprzętu najlepiej poczekać, najpierw wypróbować różne opcje i warianty dostępne w wypożyczalni i w momencie, gdy połkniesz biegówkowego bakcyla, dopiero zdecydować się na narciarskie zakupy.

Strój do narciarstwa biegowego

Wygodny i niekrępujący ruchów strój zapewni nie tylko doskonałą ochronę przed zimnem, ale sprawi, że wycieczki z biegówkami w roli głównej będą przyjemne i komfortowe. W momencie, gdy nic nie będzie podwiewać i uwierać, można się w pełni skupić na otaczającej przyrodzie, podziwianiu krajobrazów oraz doskonaleniu techniki.

Odzież do biegówek nie może być ani zbyt luźna, ani za obcisła. Ważne jest, aby była wykonana z tkanin cechujących się odprowadzaniem wilgoci i odpornością na wiatr. Jednocześnie muszą być one lekkie, ponieważ we wszystkich sportach zimowych najlepiej sprawdza się zawsze ubiór “na cebulkę”.

Bielizna wykonana z materiałów o bardzo cienkim splocie z dodatkiem jonów srebra to strzał w dziesiątkę. Taka bielizna nie tylko będzie chronić ciało zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem, ale również zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnego zapachu kiedy w czasie biegowych wycieczek mocno się spocisz.

Fot. Materiały prasowe

Czapka powinna przylegać do głowy, najlepiej aby była przewiewna. Okulary sportowe są istotnym, aczkolwiek nie niezbędnym elementem. Można się bez nich obejść, ale na pewno znacznie podnoszą komfort jazdy oraz bezpieczeństwo – w lesie nietrudno o uraz oczu.

Na szyję sprawdzi się ciepły buff. Pamiętaj o dobrych rękawicach. Najlepsze będą te ze skórzaną lub gumową wstawką w miejscu, gdzie mają kontakt z kijem. Nie zaszkodzi mieć drugich na zmianę, gdy pierwsze nie są nieprzemakalne i zmoczą się w czasie pierwszych wywrotek.

Do narciarstwa biegowego najlepsza będzie lekka kurtka, ale o ile sprawdzi się ona w czasie intensywnego wysiłku, to już na postojach lub po zakończonym biegu może być za chłodna. Po tym, jak ciało się zgrzeje w trakcie wysiłku, bardzo szybko się wychładza, dlatego warto mieć ze sobą drugą, cieplejszą kurtkę, szczególnie w bardzo mroźne dni.

Trzeba też pamiętać o kremie z filtrem UV, nawet w pochmurny dzień na śniegu można się opalić.

Wybierz się na biegówki z travelduck.pl – Narty biegówki w Górach Izerskich: weekendowy kurs.

A może masz ochotę na: Bieszczady zimą. Rakiety śnieżne i schroniska?


Materiały prasowe Travelduck


Narty Podróże

Objawy guza mózgu – co powinno skłonić do szybkiej wizyty u lekarza?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 lutego 2021
Objawy guza mózgu - ogniskowe, nieswoiste
Fot. iStock
 

Objawy guza mózgu bywają różne i często pojawiają się w momencie, gdy choroba jest już zaawansowana. Późne postawienie diagnozy obniża szanse na skuteczne leczenie chorych, dlatego ważne jest, by umieć jak najwcześniej rozpoznać objawy guza mózgu i wiedzieć, jak na nie zareagować.

Guz mózgu — niebezpieczny przeciwnik

Guz mózgu, zwany potocznie rakiem mózgu, to złośliwy nowotwór ośrodkowego układu nerwowego, który stanowi ogromne zagrożenie dla życia. Wyróżnia się kilka typów raka mózgu, z których większość rośnie bardzo szybko i najczęściej daje przerzuty.

Objawy guza mózgu - ogniskowe, nieswoiste

Fot. iStock/Objawy guza mózgu

Typy guza mózgu:

 • glejaki — 40% wszystkich przypadków pierwotnych guzów mózgu;
 • oponiaki (30%);
 • gruczolaki przysadki (15-20%);
 • chłoniaki (5-7%);
 • inne rodzaje nowotworów mózgu.

Zmiany nowotworowe w mózgu mogą być również efektem przerzutów z innych narządów. Zazwyczaj do mózgu przerzuty daje: rak płucrak piersi, czerniaknowotwory jąderrak jelita grubego.

Guz mózgu jest nowotworem występującym dość często, ponieważ co roku ok. 3000 osób w Polsce dowiaduje się o chorobie. Ponieważ guzy mózgu zazwyczaj wykrywane są w zaawansowanym stadium, medycyna bywa wobec nich bezsilna. Szansę na bardziej pozytywne rokowania daje wczesne wykrycie zmian i jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Objawy guza mózgu

W przebiegu guza mózgu objawy choroby mogą być różne, co zależy przede wszystkim od umiejscowienia i lokalizacji guza oraz charakteru jego wzrostu.

Objawy guza mózgu - ogniskowe, nieswoiste

Fot. iStock/Objawy guza mózgu

Objawy guza mózgu — nieswoiste

Pojawienie się nieswoistych objawów guza mózgu związane jest z rosnącym nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym. Dzieje się tak, ponieważ rosnąca masa nowotworowa uciska na struktury mózgu znajdującego się w czaszce, co wpływa na zwiększenie objętości płynu międzykomórkowego lub wewnątrzkomórkowego. Częściej jest ono efektem przerzutów z innych lokalizacji, niż wynikiem rozwoju pierwotnego guza mózgu.

 • bóle głowy — w przebiegu guza mózgu ból głowy może być odmienny. Pacjenci skarżą się bóle tępe, pulsujące i rozlane, ale również pojawia się ból ostry, przeszywający i ograniczony. Może promieniować do oka, skroni, a nawet sięgać karku. Na początku bóle głowy mogą być niewielkie, pojawiające się od czasu do czasu, ale z biegiem zrostu masy guza dolegliwości zdecydowanie się nasilają. Ból głowy spowodowany rosnącym nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym najczęściej atakuje rano i jest zdecydowanie silniejszy, niż ból pojawiający się o innych porach dnia;
 • nudności  i wymioty  pojawiają się z powodu podrażnienia nerwu błędnego przez masę guza. Zazwyczaj są gwałtowne i chlustające, i pojawiają się rano;
 • senność i zaburzenia świadomości —  te objawy guza mózgu pojawiają się nawet u blisko 40% chorych. Szczególnie częste są w przypadku glejaków. Mogą pojawić się dolegliwości takie jak: zaburzenia sprawności myślenia i osądu, upośledzenia świadomości, upośledzenie pamięci, pogorszenie kojarzenia, trudności werbalne;
 • pogorszenie widzenia — wynika z obrzęku tarczy nerwu wzrokowego i z reguły jest ono obustronne. Na pogorszenie widzenia skarży się nawet 90% chorych na guza mózgu. Zauważają oni u siebie objawy takie jak: widzenie jak przez mgłę, podwójne widzenie przy patrzeniu na oddalone obiekty;
 • zaburzenia równowagi i sztywność karku.

Fot. iStock

Objawy guza mózgu — ogniskowe

Ogniskowe objawy guza mózgu uzależnione są od konkretnego umiejscowienia nowotworu w mózgu. Powoduje je miejscowe uszkodzenie  tkanki nerwowej przez powiększającą się masę guza mózgu. Mózg dzieli się na cztery płaty: czołowy, skroniowy, ciemieniowy i potyliczny. Odpowiadają one za inne funkcje organizmu, a co za tym idzie, powodują odmienne objawy guza mózgu.

Płat czołowy — odpowiada głównie za działanie i powiązany jest ściśle z okolicą czuciową. Zlokalizowane są w nim ośrodki pisania, kojarzenia,  stanów emocjonalnych. Może nastąpić zmiana charakteru osoby chorej, pojawić się agresja, nadmierny popęd seksualny, zaburzenia stanu psychicznego, i inne;

Płat skroniowy – odpowiada za analizę i syntezę doznań słuchowych. Gdy guz mózgu lokalizuje się w płacie skroniowym, może dojść do zaburzenia, w którym chory słyszy dźwięki, ale nie potrafi ich rozpoznać, może pojawić się także uczucie szumu w uszach;

Płat ciemieniowy – posiada przede wszystkim komórki czuciowe i w mniejszej ilości ruchowe. Płat ciemieniowy m.in. odpowiada za odbieranie informacji o np.: dotyku, bólu, temperaturze. Wpływa także np. na orientację przestrzenną, integrację ruchu i wzroku w jedno wrażenie. Umożliwia rozumienie pojęć abstrakcyjnych, czy geometrycznych. Objawy guza mózgu w tym miejscu mogą przybrać postać zaburzeń czucia po stronie przeciwnej do uszkodzenia, niemożność rozpoznawania twarzy, mylenie stron prawa-lewa itp.

Płat potyliczny – odpowiada m.in. za: skojarzenia wzrokowe, analizę koloru, ruchu, kształtu, głębi. Guz mózgu w tej lokalizacji może powodować złudzenia i omamy wzrokowe.

Ogniskowe objawy guza mózgu mogą więc przybrać postać różnych zaburzeń. Często pojawiają się także napady padaczkowe, w postaci  drżenia całego ciała lub drętwienie jedynie palca, lub dłoni. Nowotwór może skutkować asymetrią twarzy. Objawów może być bardzo wiele, o różnym stopniu nasilenia. Każdy z nich powinien skłonić do pilnej konsultacji lekarskiej.

Objawy guza mózgu — badania

Aby lekarz mógł postawić właściwą diagnozę, konieczne jest poddanie pacjenta odpowiednim badaniom. Osobom z podejrzeniem guza mózgu zlecane są badania takie jak:

 • rezonans magnetyczny głowy z zastosowaniem kontrastu — pozwala uzyskanie dokładnego obrazu mózgu;
 • tomografia komputerowa głowy z kontrastem — zalecana w przypadku podejrzenia przerzutów do mózgu;
 • angiografia MR lub TK — pozwala ocenić drożność naczyń krwionośnych oraz położenie guza w stosunku do nich;
 • pozytonowa emisyjna tomografia (PET) — pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian nowotworowych we wczesnej fazie choroby.

Poza tym istnieje także szereg badań uzupełniających, które może zlecić specjalista po przeanalizowaniu indywidualnego przypadku pacjenta. Ustalenie rodzaju nowotworu umożliwia zaplanowanie leczenia.


źródło:  www.zwrotnikraka.pl ,biol-med.com

 

 


Narty Podróże

Co zrobić, kiedy ksiądz oczekuje opłaty za ślub, zapowiedzi i organistę?

Redakcja
Redakcja
19 lutego 2021
Fot. Materiały prasowe

Młodzi podczas planowania ślubu muszą się liczyć z wieloma wydatkami. Od opłat za niezbędne dokumenty, kreacje, kwiaty czy transport, aż po należności za samą ceremonię. O ile w przypadku ślubu cywilnego wysokość opłat jest klarowna, tak w przypadku ślubu kościelnego (konkordatowego) sprawa nie jest już taka prosta. Jak zatem rozmawiać z duchownymi o pieniądzach? Czy faktycznie istnieją „kościelne cenniki ślubne” i jakie jest w tej sprawie stanowisko Kościoła?

Urzędy stanu cywilnego mają jasno określoną opłatę za sporządzanie aktu małżeństwa. Wynosi  ona 84 zł i poza nią młodzi nie natkną się na żadne ukryte koszty. Możliwą opłatą dodatkową jest ta za ślub poza urzędem – wynosi 1000 zł – i trudno tu o jakiekolwiek odstępstwa. Zupełnie inaczej wygląda jednak kwestia opłat za ceremonię w kościele, a państwo młodzi coraz częściej skarżą się na obowiązujące w kościołach „cenniki ślubne”.

Stanowisko kościoła

Kościół wielokrotnie przypominał, że za udzielanie sakramentów nie należy pobierać opłat. Zezwalał jednak na przyjmowanie dobrowolnych ofiar w przypadku liturgii dwóch sakramentów: chrztu i małżeństwa. Ofiara ta przeznaczona jest na potrzeby parafii, w tym np. utrzymanie kapłana i nie powinna być traktowana jako „zapłata za sakrament”.

Fot. Materiały prasowe

Sam papież Franciszek wyraził swój zdecydowany sprzeciw dla cenników za sakramenty w kościołach. Przytaczając Ewangelię o wyrzuceniu kupców ze świątyni wyjaśniał, że zadaniem wiernych jest utrzymywanie kościoła, jednak powinny być ofiarą złożoną „w skrytości do skarbony”, a nie wynikać z przedstawianego w niektórych parafiach cennika – mówi Anna Machnowska z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Małżeństwo to sakrament, a nie usługa

Zgodnie z nauką Kościoła sakrament nie jest usługą, za którą mogą być pobierane opłaty. Małżeństwo jest sakramentem służącym jedności i pojednaniu, a zawierane w obecności wspólnoty podkreśla jedność z nią. Ślub potraktowany jak usługa straci swój duchowy wymiar, dlatego księża przedstawiający „cennik”, działają wbrew Kościołowi. Ofiary składane przez wiernych są i mają pozostać dobrowolne, a posługi sakramentalnej nie można uzależniać od złożenia ofiary oraz jej wysokości.

Fot. Materiały prasowe

– Rzeczywistość w wielu kościach okazuje się jednak zupełnie inna. I nie ma tu znaczenia, czy kwestia ta poruszana jest w parafiach zlokalizowanych na wsiach, czy w dużych miastach. Jak zwykle najważniejszy jest czynnik ludzki. Z rozmów z młodymi parami dowiaduję się zarówno o zatrważających stanowiskach księży, którzy nieustępliwie podają konkretną kwotę, jak i o ciepłych rozmowach, w których duszpasterz z onieśmieleniem podkreśla, że ofiara jest w pełni dobrowolna – dzieli się swoim doświadczeniem Anna Machnowska z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele. – Poznałam również pary, które decydują się na ślub w innej, oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów parafii, w której zachwyca ich przede wszystkim poczucie wspólnoty oraz otwartość duszpasterzy. Do takich miejsc należy chociażby kościół przy zakonie oo. Dominikanów na warszawskim Służewie.    

Ślubna oprawa – czy płaci się za nią w kościele?

Organizując ślub w kościele należy również zwrócić uwagę na kwestie dotyczące dekoracji oraz oprawy muzycznej. Kościół jako wspólnota często korzysta z usług określonych firm florystycznych, warto więc zawczasu porozmawiać o przyozdobieniu wnętrza świątyni z księdzem czy radą parafialną. Mając na uwadze, że kościół jako dom Boży powinien być przede wszystkim wnętrzem sakralnym, młodzi spotykają się często ze sprzeciwem księdza, gdy chcą, aby kościół na ten szczególny dzień udekorował ktoś inny. W pełni zrozumiały jest fakt, że chcą wyjątkowego wyglądu wnętrza, jednak trzeba też zrozumieć wątpliwości księdza przed powierzeniem świątyni komuś, z kim dotychczas nie współpracował. Ustalenia te warto poczynić już na początku rozmów w parafii i zawczasu uzgodnić wszelkie szczegóły.

Fot. Materiały prasowe

Z odpowiednim wyprzedzeniem należy również zadbać o oprawę muzyczną. Jeśli więc młoda para chce, by podczas ślubu śpiewał chór, a kościół wypełniał dźwięk organów, należy się liczyć z dodatkowymi kosztami. Ich wysokość należy zazwyczaj uzgodnić bezpośrednio z wykonawcami. Bo choć ksiądz jest gospodarzem w konkretnej parafii, to jednak wspólnota parafialna i tworzący ją ludzie są istotą Kościoła.

Jeśli jednak młodzi czują, że ich prośby spotykają się ze stanowczym sprzeciwem księdza, a wszelkie próby rozmowy nie prowadzą do oczekiwanych przez młodą parę rozwiązań, warto rozważyć ślub w innej parafii. Ten dzień ma być wyjątkowy pod każdym względem, a sakramentalne „tak” dobrze jest powiedzieć w miejscu, w którym przyszli małżonkowie będą czuć się komfortowo.

Nie należy jednak zapominać, że pomimo pięknej oprawy ceremonialnej, ślub wciąż jest momentem, w którym wymiar duchowy powinien być najważniejszy.

Co mówi papież Franciszek o opłatach za ślub?

W homilii, przytoczonej przez portal Vatican News, Franciszek powiedział: – Trzeba pomyśleć, jak traktujemy nasze świątynie, nasze kościoły; czy na pewno są domami Bożymi, domami modlitwy, spotkania z Bogiem; czy kapłani temu sprzyjają, czy też przypominają one targi. (…) – Niekiedy widziałem – nie tu w Rzymie, ale gdzie indziej – cennik.

Fot. Materiały prasowe


PlanujemyWesele.pl to portal ślubny, który w tym roku obchodzi 11 lat swojego istnienia. W tym roku firma osiągnęła oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon. Ta polska marka doprowadziła do zebrania w swojej bazie usługodawców z branży ślubno-weselnej ponad 17 000 firm. Portal to oczywiście także porady, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Miesięcznie z treści i bazy kontaktów do firm w tym serwisie korzysta 140 000 panien młodych.

 


Zobacz także

Kiedy nastolatek jest domatorem. Jak zaszczepić w dziecku pasję do podróżowania?

Za oknem zimno, ale może warto zaplanować wakacje? Majorka wiosną? Brzmi zachęcająco

Higiena w podróży – jak zachować komfort w trudnych warunkach?