Go to content

Biegówki czyli backcountry skis

Fot. Materiały prasowe

Uprawianie narciarstwa biegowego (backcountry skiing) to świetny sposób na aktywność fizyczną. Pracują wszystkie najważniejsze grupy mięśni – nie tylko nogi, ale również brzuch, ręce, ramiona i plecy. To doskonała alternatywa dla tradycyjnego biegania, w szczególności zimą.

Biegówki mają tę przewagę nad narciarstwem klasycznym, że nie trzeba płacić za karnety na wyciągi albo wyjeżdżać w góry. Pobiegać można w pobliskim lesie lub na łące – niepotrzebne są specjalne trasy, wystarczy jedynie kilkucentymetrowa warstwa śniegu i lekki mróz.

Dla kogo narciarstwo biegowe?

Backcountry skiing nie wymaga wcześniejszych przygotowań – wystarczy ogólny dobry stan zdrowia. Można dostosowywać intensywność ruchu do indywidualnych możliwości.

Nie jest to też sport zarezerwowany dla określonej grupy wiekowej. Szczególnie w krajach skandynawskich na szlakach można spotkać osoby po 80., a nawet po 90. roku życia, co tylko utwierdza w przekonaniu, że biegówki są zdrowe i bezpieczne.

WAŻNE: osoby początkujące nie powinny na pierwszy raz wybierać tras wyczynowych. Stopień ich trudności może zniechęcić do dalszego uprawiania narciarstwa biegowego.

Biegówki – jak zacząć?

Narciarstwo biegowe najlepiej zacząć pod okiem instruktora/instruktorki. W ten sposób przyswoisz postawy i od razu nauczysz się prawidłowego poruszania się po trasie. Wypożyczenie nart i butów do narciarstwa biegowego to koszt ok. 25 PLN za godzinę, za dobę trzeba zapłacić mniej więcej 50-65 PLN.

Fot. Materiały prasowe

W narciarstwie biegowym najważniejsze jest opanowanie techniki, z tego względu warto skorzystać z porad fachowca. Ponadto trudniej i znacznie dłużej zajmie samodzielne nauczenie się hamowania oraz wychodzenia z torów. Wiele osób również nie bardzo wie, co zrobić po wypożyczeniu nart, jak je zapiąć, czy w jaki sposób chwycić kijki.

Jak się przygotować?

Co ciekawe do biegówek można trenować nawet wtedy, kiedy nie ma śniegu. Niezwykle pomocny w tym przypadku jest nordic walking. Wędrowanie z kijkami to doskonała podstawa do biegówek, ponieważ wyrabia się nawyk prawidłowego poruszania rękami i nogami, co nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka.

Fot. Materiały prasowe

Backcountry skiing to aktywność, która w sposób kompleksowy podnosi sprawność całego ciała i kondycję, warto jednak przed rozpoczęciem przygody z biegówkami nieco poćwiczyć koordynację.

Z zakupem sprzętu najlepiej poczekać, najpierw wypróbować różne opcje i warianty dostępne w wypożyczalni i w momencie, gdy połkniesz biegówkowego bakcyla, dopiero zdecydować się na narciarskie zakupy.

Strój do narciarstwa biegowego

Wygodny i niekrępujący ruchów strój zapewni nie tylko doskonałą ochronę przed zimnem, ale sprawi, że wycieczki z biegówkami w roli głównej będą przyjemne i komfortowe. W momencie, gdy nic nie będzie podwiewać i uwierać, można się w pełni skupić na otaczającej przyrodzie, podziwianiu krajobrazów oraz doskonaleniu techniki.

Odzież do biegówek nie może być ani zbyt luźna, ani za obcisła. Ważne jest, aby była wykonana z tkanin cechujących się odprowadzaniem wilgoci i odpornością na wiatr. Jednocześnie muszą być one lekkie, ponieważ we wszystkich sportach zimowych najlepiej sprawdza się zawsze ubiór “na cebulkę”.

Bielizna wykonana z materiałów o bardzo cienkim splocie z dodatkiem jonów srebra to strzał w dziesiątkę. Taka bielizna nie tylko będzie chronić ciało zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem, ale również zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnego zapachu kiedy w czasie biegowych wycieczek mocno się spocisz.

Fot. Materiały prasowe

Czapka powinna przylegać do głowy, najlepiej aby była przewiewna. Okulary sportowe są istotnym, aczkolwiek nie niezbędnym elementem. Można się bez nich obejść, ale na pewno znacznie podnoszą komfort jazdy oraz bezpieczeństwo – w lesie nietrudno o uraz oczu.

Na szyję sprawdzi się ciepły buff. Pamiętaj o dobrych rękawicach. Najlepsze będą te ze skórzaną lub gumową wstawką w miejscu, gdzie mają kontakt z kijem. Nie zaszkodzi mieć drugich na zmianę, gdy pierwsze nie są nieprzemakalne i zmoczą się w czasie pierwszych wywrotek.

Do narciarstwa biegowego najlepsza będzie lekka kurtka, ale o ile sprawdzi się ona w czasie intensywnego wysiłku, to już na postojach lub po zakończonym biegu może być za chłodna. Po tym, jak ciało się zgrzeje w trakcie wysiłku, bardzo szybko się wychładza, dlatego warto mieć ze sobą drugą, cieplejszą kurtkę, szczególnie w bardzo mroźne dni.

Trzeba też pamiętać o kremie z filtrem UV, nawet w pochmurny dzień na śniegu można się opalić.

Wybierz się na biegówki z travelduck.pl – Narty biegówki w Górach Izerskich: weekendowy kurs.

A może masz ochotę na: Bieszczady zimą. Rakiety śnieżne i schroniska?


Materiały prasowe Travelduck