Go to content

Trekking a hiking, trekking górski, trekking rowerowy

Fot. Materiały prasowe

Trekking a hiking

Niezbędne jest rozróżnienie, czym jest trekking, a czym hiking. I jedno i drugie określenie odnosi się do wędrówek, należy jednak mieć na uwadze skalę trudności. Trekking i hiking wymagają innych przygotowań. Różnice pojawiają się w zakresie akcesoriów i oczekiwań względem kondycji osoby, która daną aktywność praktykuje.

W hierarchii trudności można to uszeregować następująco: hiking na dole, kolejno trekking, wspinaczka na szczycie. Hiking i trekking to idealne opcje dla tych, którym łatwe chodzenie po górach nie wystarcza, ale nie są gotowi na najwyższe szczyty, lub zwyczajnie nie są taką ekstremalną formą aktywności zainteresowani.

Oto najpiękniejsze szlaki trekkingowe w USA.

Samo słowo trekking zrobiło medialną, sportową i kulturową furorę. Hiking nie chwycił tak mocno. Hiking to opcja dla rodzin lub “kanapowych” turystów. Dojazd autem do leśnej ścieżki, spacer, który nie trwa zbyt długo, nie jest zbyt forsowny, ani ryzykowny. Trekking wymaga lepszego zaopatrzenia, zapasów żywności, odzieży termoaktywnej, a to wszystko powinno znaleźć się w bagażu, który osoba praktykująca trekking nosi zawsze ze sobą.

Fot. Materiały prasowe

Niektórzy wybierają się na trekking w górach, aby na noc zejść do schroniska lub wrócić na nocleg u podnóża. Są też tacy, dla których taka forma wędrowania nie jest dostatecznie satysfakcjonująca. Jeśli już decydują się na trekking, to wyprawa trwa kilka dni, podczas których nie schodzi się na dół. Swój tymczasowy dom i cały dobytek trzeba wówczas nosić w plecaku.

Podstawowe różnice między trekkingiem a hikingiem to zatem: intensywność wysiłku, zakres przygotowań, stopień zaawansowania, poziom trudności, rodzaj wyekwipowania.

Trekking górski. Jak zacząć trekking w górach?

Trekking w górach zaczynamy od zaplanowania podróży, logistyki, tras. Dopiero po dokładnym przygotowaniu się w tym zakresie, można oszacować, jakie akcesoria trekkingowe będą potrzebne. Długość trasy i rodzaj przewidywanej nawierzchni pozwalają na zaplanowanie zakupu butów trekkingowych oraz kijków do trekkingu.

Trekking nie jest łatwą aktywnością przeznaczoną dla każdego, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt trekkingowy. Sprzedawane niekiedy w atrakcyjnych cenach hipermarketowe produkty mogą na wymagającej trasie nie spełnić oczekiwań. A zawodny sprzęt trekkingowy, odzież trekkingowa lub obuwie w górach mogą oznaczać śmiertelne niebezpieczeństwo. Na zdrowiu i bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać.

Fot. Materiały prasowe

Oprócz obuwia do trekkingu i odzieży na właściwą porę roku należy nabyć m.in. odpowiedni plecak, pojemny i lekki, naczynia do przechowywania i przygotowania żywności, maszynkę do gotowania żywności i wody, podgrzewacze żelowe, które mogą przydać się w kryzysowych sytuacjach na szlaku, dobrze dobrane zapasy żywności i napojów, uwzględniające długość trasy z pewnym zapasem, gdyż w górach zdarzają się nieprzewidziane okoliczności. Dlatego stanowczo lepiej być wyekwipowanym na zapas niż zbyt skromnie.

Wyruszając na wędrówkę, należy zawiadomić bliskich i w razie potrzeby oraz możliwości, także zasygnalizować to odpowiednim służbom. W schronisku lub innym miejscu noclegowym, z którego rozpoczynamy wędrówkę wskazane byłoby pozostawienie informacji o planowanym terminie powrotu. Pozwoli to wszcząć alarm w razie nieprzewidzianej sytuacji i opóźnienia lub wypadku na trasie.

Nieodzowne są naładowane telefony oraz powerbanki, latarki, także czołówki, wszystko z zapasem baterii. Tego typu urządzenia muszą być dobrze zabezpieczone przed wilgocią.

Kolejnym istotnym faktem jest konieczność zdroworozsądkowego podejścia i zachowania dystansu do możliwości zdobyczy techniki. Należy uwzględnić fakt, że w mało uczęszczanych miejscach i w trudnym terenie może być problem z zasięgiem telefonów komórkowych. Podróżni poruszający się w grupie powinni dostosować tempo do najsłabszego uczestnika wyprawy, aby nie został sam na trasie.

Fot. Materiały prasowe

W razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem lub urazów należy zejść możliwie najkrótszą trasą, a nie kontynuować wyprawę trekkingową za wszelką cenę. Choć nie jest to zajęcie tak ryzykowne, jak wspinaczka wysokogórska, to jednak trekking nie jest też lekkim spacerkiem.

Poznaj świetne miejsca na trekking w Polsce!

Trekking rowerowy

Rower na trekking – czy to możliwe? Czy istnieją rowery trekkingowe, którymi da się pokonać trasy, jakimi nieraz trudno przejść? Owszem, trekking rowerowy staje się coraz bardziej popularną rozrywką, ale wymaga bardzo dobrego przygotowania kondycyjnego i świadomości, na co się porywamy.

Niektórzy zapaleni rowerzyści praktykują jazdę nawet zimą. Trekking rowerowy w najchłodniejszych miesiącach jest jednak szalenie wymagający, nawierzchnia jest ośnieżona i śliska. Sam przejazd rowerem trekkingowym jest większym wyzwaniem niż pokonywanie dystansu pieszo, a w utrudnionych warunkach pogodowych stanowi duże niebezpieczeństwo.

Fot. Materiały prasowe

Gruzja na trekking? Zdecydowanie tak!

Materiał prasowy Travelduck