Go to content

Czym powinien charakteryzować się śpiwór na zimowe wypady?

Fot. Materiały prasowe

Uwielbiasz zimowe wyprawy. Górskie wycieczki i noclegi w schroniskach gdzieś na szlaku. Warto się do takiej ekspedycji odpowiednio przygotować. Zabrać nie tylko ciepłe ubranie i wygodne buty, ale też kilka rzeczy, które przydadzą się w czasie odpoczynku. Ciepły śpiwór to podstawa. Sprawdź, czym się powinien charakteryzować.

Śpiwór, tuż obok odpowiedniej odzieży, to Twoje must have na zimową wyprawę górską. Jeżeli wybierzesz nocleg w schronisku, możesz zabrać ze sobą śpiwór, którego używasz latem. Jednak, gdy planujesz spać w szałasie, biwakować w namiocie lub pod gołym niebem, on się nie sprawdzi. W takiej sytuacji lepiej zadbać o swój komfort i wybrać śpiwór przystosowany do niskich temperatur.

Śpiwór z wypełnieniem puchowym czy syntetycznym?

Wypełnienie śpiwora powinno być dostosowane do warunków, w jakich zamierzasz nocować. Syntetyczne świetnie sprawdzi się na biwaku przy ognisku. Niestraszna mu bowiem wilgoć. Jeśli się nieco zmoczy, nie straci swoich właściwości termoizolacyjnych. Nawet jeśli zastanie Cię śnieg, masz pewność, że śpiwór szybko wyschnie i następnego wieczoru znowu się w nim bezpiecznie otulisz. Jednak tego rodzaju wypełnienie sprawia, że śpiwór jest cięższy i mniej plastyczny niż ten wykonany na przykład z puchu gęsiego. Śpiwór z wypełnieniem puchowym nie tylko zajmie mniej miejsca w plecaku, ale przede wszystkim będzie dużo cieplejszy. Niestety jest on bardziej podatny na wilgoć i znacznie dłużej schnie. Jeśli wybierasz się na dłuższy biwak, puchowy śpiwór może okazać się nietrafionym wyborem. Oba rodzaje śpiworów znajdziesz np. w sklepie internetowym e-horyzot.pl.

Fot. Materiały prasowe

Jaki zakres temperatur śpiwora wybrać?

Zakresy temperatur śpiworów certyfikowane są przez normę EN13537. Pomoże Ci ona ustalić temperatury górnego i dolnego komfortu oraz temperatury ekstremalnej. Według tej normy górny komfort wskazuje najwyższą temperaturę, w której użytkownik śpiwora będzie mógł spokojnie odpocząć – bez nadmiernego pocenia się. Śpiwór powinien mieć otwarte zamki, a Ty wyciągnięte na zewnątrz ręce. Temperatura komfortu to ta, w której będziesz mogła spokojnie się wyspać, bez konieczności zakładania dodatkowej warstwy ubrań. Dolny komfort to taki, w którym będziesz mogła spać przez około 8 godzin w pozycji embrionalnej bez wybudzania się. Natomiast tzw. temperatura ekstremalna śpiwora oznacza wartość temperatury, która zagwarantuje maksymalnie 6 godzin czuwania bez ryzyka hipotermii. Wybierając się na górski biwak powinnaś więc pomyśleć o śpiworze z temperaturą komfortu w przedziale -10 do -20°C.

Fot. Materiały prasowe

Jak dobrać odpowiedni rozmiar śpiwora?

Dla Twojego komfortu równie ważny jest rozmiar śpiwora. Nie tylko jego wypełnienie i norma zakresu temperatur zagwarantują Ci spokojną, przespaną noc. Ciepły śpiwór musi być odpowiednio dopasowany. A to oznacza, że między tkaniną a Twoim ciałem nie powinno być zbyć dużo wolnej przestrzeni. Nie pożyczaj śpiwora od swojego partnera. Kobiecy śpiwór jest dostosowany do Twojej budowy ciała. Poza tym panie znacznie szybciej się wychładzają i z reguły ich śpiwory mają większy zakres norm dla temperatury ekstremalnej. Pamiętaj jeszcze, że dobrze dobrany śpiwór nie może krępować Twoich ruchów i nie powinien się nigdzie napinać.

Na wyprawę w góry koniecznie zabierz wygodny plecak. Pomieści on nie tylko najważniejszy ekwipunek, ale i ten odpowiednio wybrany śpiwór. Na rynku znajdziesz wiele propozycji plecaków turystycznych – m.in. Jack Wolfskin oferuje produkty najwyższej jakości, które sprawdzą się na górskich szlakach.


Artykuł sponsorowany