Go to content

Katarzyna Burzyńska-Sychowicz, ambasadorka Fundacji „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, ruszyła z nowym projektem edukacyjnym „Wybierz stronę”

wybierz strone (1) wybierz strone (2)

Katarzyna Burzyńska-Sychowicz – dziennikarka, którą od ponad 10 lat możemy oglądać na „szklanym ekranie” (obecnie w TVP/Pytanie na śniadanie), regularnie pisząca felietony do magazynu „Party” ruszyła z projektem społeczno-edukacyjnym o nazwie „Wybierz stronę”. Ma on na celu promocję czytania książek dzieciom, a także edukację dotyczącą wyboru odpowiedniej dla dziecka bajki.

  „Jestem człowiekiem czytającym, zachłannie zażywam książek. Z nawyku, z nałogu i potrzeby. Czytano mi, gdy byłam mała i wiem, że obrazy, jakie książka wyczarowuje w umyśle dziecka są bezcenne. Chcę więc Was porwać do czytania, do bawienia się słowem, dla dzieci. Rozhuśtajmy ich wyobraźnię, która pozwoli im na mieszanie życia z bajką. WYBIERZ STRONĘ!”. Katarzyna Burzyńska-Sychowicz

Podczas inauguracji projektu „Wybierz stronę”, która miała miejsce 27 stycznia w showroomie Mamissima, Katarzyna Burzyńska-Sychowicz została mianowana ambasadorką Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i złożyła uroczyste ślubowanie, że będzie aktywnie krzewić ideę czytania dzieciom. Poprowadziła także panel dyskusyjny, w czasie którego rozmawiano o znaczeniu czytania dzieciom i o tym, co czytać.

 Wśród panelistów znaleźli się znani rodzice: Maciej Orłoś, Katarzyna Żak, Aleksandra Kisio, Paulina Chylewska, Aneta Todorczuk-Perchuć, Anna Iberszer, pisarka Krystyna Kofta, prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” Irena Koźmińska, psycholog i prezes Fundacji Serce dziecka – Katarzyna Parafianowicz oraz dziennikarze, przedstawiciele blogów i szkolnictwa.

wybierz strone (5) wybierz strone (8) wybierz strone (9) wybierz strone (13)

wybierz strone (14) wybierz strone (17) wybierz strone (16) wybierz strone (6)

 Padły pytania o to, jak często i co czytamy swoim dzieciom, czy wiemy, która książka jest dobra dla naszego dziecka, a która nie, czy gwiazdy mają bajkową inwencję twórczą. Ponadto Irena Koźmińska wyjaśniła, dlaczego ważne jest czytanie dzieciom od urodzenia i jaką rolę w wychowaniu czytelnika odgrywają rodzice. – Nie da się wychować mądrego, dobrego i szczęśliwego dziecka bez wieloletniego osobistego zaangażowania rodziców. Nie zrobią tego za rodziców „podwykonawcy” – opiekunki, nauczyciele, instruktorzy czy telewizja. Jeśli mamy mało czasu dla dziecka, tym bardziej wykorzystajmy go mądrze: Czytajmy dziecku 20 minut dziennie. Codziennie! Od urodzenia. Tak, by pokochało czytanie! Czytanie buduje więź, uczy myślenia, rozwija język i wyobraźnię, przynosi wiedzę, chroni przed złymi wpływami. Codzienne czytanie dziecku to najtańsza i najskuteczniejsza inwestycja w jego zdrowy i wszechstronny rozwój – mówiła prezes Fundacji podczas panelu.

 Katarzyna Żak, aktorka: – Bardzo, bardzo z czytaniem dzieciom się utożsamiam. Czytam dzieciom w szpitalach, czytam w przedszkolach, w szkołach, zawsze kiedy mam czas, kiedy mnie ktoś o to poprosi. (…) Zalecam czytanie, zachęcam i bardzo popieram.

 Maciej Orłoś, redaktor: – Hasło Fundacji ,20 minut dziennie. Codziennie!‘ to jest mimimum, ale chodzi przede wszystkim o regularność, o to, by czytanie było obecne.

 Katarzyna Parafianowicz, prezes fundacji Serce Dziecka, psycholog, mówiła o znaczeniu czytania książek w procesie terapii związanej z chorobą: – Przez książkę, przez obrazek, historię można dziecko oswoić z tym, że pójdzie do lekarza, że będzie miało badania, przeprowadzić je przez cały proces pobytu w szpitalu. Zachęcam do czytania bajek terapeutycznych nie tylko dzieciom z wadami serca, ale również dzieciom, które po prostu spotykają się z różnymi przeciwnościami losu, kłopotami w życiu szkolnym, z rówieśnikami (…).

 

Jednym z istotnych elementów projektu „Wybierz stronę” jest pisanie bajek. Jak mówi sama autorka pomysłu: – Bajki będą pisane przez gwiazdy, a także przez osoby, które zechcą rozbujać swoją wyobraźnię i przekazać je nam w ramach całorocznego konkursu. Spośród gwiazd chęć napisania bajki zadeklarowali m.in. Tomasz Wolny, Rozalia Mancewicz, Aleksandra Kisio, Karina Kunkiewicz, Aneta Todorczuk-Perchuć, Monika Mrozowska. Na początku przyszłego roku bajki gwiazd wraz z wybranymi bajkami wyłonionymi w ramach konkursu zostaną wydane w tomie Totalnie Twoja Bajka!”. Po więcej informacji odsyłamy na stronę: www.wybierzstrone.com.pl/pl/konkurs.

 W trakcie trwania projektu „Wybierz stronę“ będą organizowane akcje czytania bajek dzieciom w szkołach na terenie całej Polski. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 17 lutego w jednej z podwarszawskich szkół. Bajki oprócz Katarzyny Burzyńskiej Sychowicz dzieciom przeczytali Rozalia Mancewicz, Tomasz Wolny i Bilguun Ariunbaatar.

wybierz strone (20) wybierz strone (21) wybierz strone (23)

 

Partnerzy projektu „Wybierz stronę”:

Mamissima, Maki Mon Ami, Organique, Primamoda, Fiesta catering i Amadeo Group

Mamo to ja, babyonline.pl, Oh!me.pl

 

Więcej informacji: www.wybierzstrone.com.pl ; www.facebook.com/wybierzstrone