Wiele mówi się o bardziej odpowiedzialnym podejściu do mody, rewidowaniu swoich potrzeb i analizie tego, co możemy robić na co dzień, by zmieniać świat wokół nas. Ogrom tematów przeraża i sprawia, że często stawiamy siebie w paradoksie wyboru. A przecież moda, oprócz tego, że jest istotna z funkcjonalnego punktu widzenia – musimy się w coś ubrać – może podkreślić nasz charakter, być wyrazem osobowości, czy sprawiać nam sporo radości. Jak zatem zachować balans? Jak korzystać w pełni z jej rozmachu, jednocześnie dbając o środowisko i innych ludzi? Odpowiedź jest prosta: szafa kapsułowa!
Szafa kapsułowa – po co i komu?
Otwierasz szafę i nie wiesz, w co się ubrać? Nawet, jeśli posiadasz dużo rzeczy, możesz mieć problem z komponowaniem stylizacji. Szczególnie, że przy takim wyborze, łatwo dokonujemy nowych zakupów – czasem pod wpływem emocji, często, bo coś jest w promocji. Kolejne sukienki, swetry, buty i torebki piętrzą się i sprawiają, że codzienne zestawy są sporym wyzwaniem. Przez co nosisz tylko swoje ulubione rzeczy, to co jest sprawdzone. Tutaj zbliżamy się do idei szafy kapsułowej – idealna garderoba to połączenie Twojej osobowości oraz tego, w czym czujesz się komfortowo. Co więcej, okazuje się, że będziesz do tego potrzebować jakieś 33 rzeczy na 3 miesiące. Na początek! Koncepcja pochodzi od Courtney Carver i jej “Projektu 333”, który ma pokazać, jak niewiele ubrań pozwoli na spokojne “modowe życie”.
Rewolucja w modzie
Innym tłem dla koncepcji szafy kapsułowej stała się kwestia odpowiedzialności całej branży modowej, systemu, który wykształciła. Dziś możemy prześledzić ścieżkę produkcji i handlu, sprawdzić warunki, w jakich wytwarzane są ubrania i w jakich pracują ludzie na całym świecie. Chcąc choć odrobinę zagłębić się w tę tematykę wystarczy zobaczyć film „The true cost” oraz zajrzeć na stronę organizacji Fashion Revolution.
Skoro świadomie selekcjonujemy rzeczy starając się kupować je pod kątem jakości, trwałości i dopasowania do stylu życia oraz sylwetki, dlaczego by nie postawić na transparentne marki, które dzielą się z klientami informacjami na temat warunków pracy i produkcji w swojej firmie? Choć wydaje nam się, że jesteśmy tylko pojedynczym ogniwem w całym systemie, to pomyślmy, co się wydarzy, gdy takich ogniw są setki, tysiące i wreszcie miliony. Na dobry początek postaw na lokalne marki tworzące i szyjące w Polsce.
Jedną z nich jest VEVA, której korzenie sięgają aż 30 lat wstecz i rodzinnej szwalni w centralnej części naszego kraju. Dziś VEVA w myśl idei szafy kapsułowej i z dbałością o detale przychodzi z kolekcją “The five senses of nostalgia”. Jej elementy się uzupełniają, przez co – tylko zmieniając dodatki – możesz komponować wiele niepowtarzalnych, ale nadal wygodnych i stylowych zestawów na co dzień i ważne okazje.
Jak dokonywać właściwych wyborów?
Wiedząc już, co to jest szafa kapsułowa, czas wyznaczyć sobie kilka zasad, dzięki którym na co dzień łatwiej będzie nam dokonywać właściwych wyborów.
1. Czytaj metki
Z jednego małego kartonika czy wszywki w ubraniu odczytasz wiele informacji, które pomogą Ci od razu odrzucić produkty, które nie spełniają Twoich oczekiwań. Po pierwsze – miejsce produkcji, po drugie skład, wreszcie sposób pielęgnacji. Jeśli bluzka nadaje się tylko do prania chemicznego, a letnia sukienka wykonana jest z marnej wersji poliestru – nawet nie łudź się, że warto w takie rzeczy inwestować – ani pieniądze, ani czas.
2. Lista zakupów
Wybierasz się do sklepu spożywczego z listą? Przygotuj ją sobie w modzie! Najlepiej zrób ją przed sezonem. Spisz wszystkie rzeczy dzieląc je na 3 sekcje:
- potrzebne;
- chcesz, bo są teraz modne;
- ponadsezonowe inwestycje.
Pierwsza dotyczy ubrań i dodatków, które są potrzebne, jak np. płaszcz, kozaki czy czapka. Druga zawiera w sobie np. apaszkę w zwierzęcy wzór, holograficzne adidasy lub wielokolorowe spinki do włosów. Trzecia sekcja wynika poniekąd z potrzeb, ale to rzeczy, które mają służyć dłużej niż jeden sezon – np. czarna torebka do pracy czy plisowana spódnica. Takie, które nosisz niezależnie od pory roku. Spisaną listę najlepiej zostawić na tydzień lub dwa i wrócić do niej po czasie, aby nadać przedmiotom priorytety – od tych, które są niezbędne, do tych, którym bliżej do chwilowej zachcianki. Teraz już wiesz, co powinnaś kupić!
3. Zrozum swoją sylwetkę
Osoby bardziej świadome stylu i tego, co dzieje się w modzie, na pewno nie będą mieć problemu z tym, w czym się dobrze czują, co chcą nosić, a czego nie. Pozostałym przyda się za to solidne przygotowanie! Kluczem jest zrozumienie swojej sylwetki. Szafa kapsułowa przecież w założeniu ma niwelować wszystkie wątpliwości przy codziennym komponowaniu zestawów. A żeby skompletować właściwe ubrania, trzeba wiedzieć, jak je dobrać do swojej figury.
Najważniejsze są proporcje. Spójrz obiektywnie! Jeśli nie potrafisz rozpoznać atutów swojej sylwetki, skorzystaj z pomocy przyjaciół lub specjalisty w tym temacie – personalnej stylistki. Pamiętaj! To nie jest kwestia wpasowania się w rygor „typu jabłko”, „typu gruszka” czy jakiegokolwiek innego. To poznanie mocnych stron i tego, co być może trzeba lekko zrównoważyć. Ubiór potrafi czynić cuda!
Zastanawiasz się, jakie kolory Ci pasują? Przymierzaj je do woli, aż znajdziesz odpowiednie dla siebie odcienie.
4. Zrób przegląd szafy
Wyselekcjonuj te rzeczy, które najchętniej nosisz – to baza. Wszystko, czego nie zakładałaś przez rok lub dwa, niezależnie od powodu – oddaj, sprzedaj, wymień się. Jedno jest pewne – dla nich nie powinno być miejsca w Twojej szafie. Ten krok pozwoli Ci przemyśleć swoje dotychczasowe wybory zakupowe i tak naprawdę poznać skalę swojej własnej garderoby.
Moja własna szafa kapsułowa
Co zapakowałabyś do walizki, gdybyś musiała wybrać ze swojej szafy tylko tyle rzeczy, ile się do niej zmieści? Oto sekret, który tkwi w tzw. capsule wardrobe. Pamiętaj, że nie musisz dostosowywać się do odgórnie przyjętych norm i skupić się na poszukiwaniu idealnego trencza, białej koszuli i czarnej ołówkowej spódnicy. Szafa kapsułowa ma przede wszystkim służyć Tobie, Twojemu stylowi życia, pracy, charakterowi i oczekiwaniom. Jeśli jesteś fanką klimatów retro wybierz spódnicę midi z guzikami (ten model noś na dwa sposoby – dwustronnie), wielbicielki skandynawskiego minimalizmu pokochają długie kardigany, które mogą też pełnić funkcję płaszczy, a miłośniczki gorących hiszpańskich barw z pewnością kupią kolorowe golfy i energetyczne spódnice.
Poniżej znajdziesz kilka typów redakcji!
Granatowa spódnica plisowana VEVA 209,00 zł:
➡https://www.veva.com.pl/produkt/spodnica-plisowana-charming-pleats-granatowa/
Rozkloszowana musztardowa spódnica VEVA 199,00zł:
➡https://www.veva.com.pl/produkt/rozkloszowana-spodnica-midi-z-kola-foggy-musztarda/
Beżowa szmizjerka – sukienka koszulowa VEVA 199,00zł:
➡https://www.veva.com.pl/produkt/bezowa-szmizjerka-oversize-memories/
Błękitny golf VEVA 229,00 zł:
➡https://www.veva.com.pl/produkt/blekitny-golf-z-welna-warmest-sounds/
Rudy sweter VEVA 229,00zł:
➡https://www.veva.com.pl/produkt/bezowy-sweter-z-kaszmiru-i-welny-calm-day/