Lifestyle

Meble, ciuchy i muzyka. Czego możemy nauczyć się od Skandynawek?

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
31 sierpnia 2016
fot. iStock/ william87
 

Kiedy pierwszy raz postawiłam swoją nogę na szwedzkiej ziemi, wszędzie wisiały plakaty przypominające o największym święcie. Oto nadchodził Melodiefestivalen, preselekcje do Eurowizji. Tak, tej samej, która w naszym kraju jest powodem do śmiechu. A ja byłam w raju. Nie tylko z powodu konkursu piosenki, ale także z powodu ludzi pełnych wyrozumiałości i uśmiechu na twarzy. Ponoć Skandynawowie to tacy chłodni ludzie… Okazuje się, że możemy się od nich wiele nauczyć!

Moda? Styl!

W skandynawskich sieciówkach ubieramy się wszystkie. H&M, Cubus, Ecco, KappAhl – niech kamień rzuci ta, która choć raz nie kupiła czegoś na szybko w jednym z wyżej wymienionych sklepów. Idąc tym tropem Szwedki czy Norweżki powinny być ubrane jak dziewczyny z wszelkich katalogów mody. Zamiast tego w Skandynawii króluje prosta zasada: ubieraj się tak, jak chcesz. – Skandynawski styl ma dwie strony. Z jednej kobiety ubierają się bardzo prosto i klasycznie, a wyglądają 'cool' – mówi Dominika, która Norwegię kocha od lat, a teraz mieszka w Trondheim. – To nie tak jak u nas, że jak dziewczyna zna się na modzie to wygląda tak samo jak setki innych. A przy okazji ma na sobie dziwne ubrania. Tutaj naprawdę podchodzi się do tego na luzie. Z drugiej nie przejmują się specjalnie rozmiarami, nie mają kompleksów i problemu z tym, żeby ubierać się, jak chcą bez względu na figurę. No i jeszcze jedno, odzież sportowa to tutaj norma. W drodze na trening, na uczelnię, wszędzie!

Pewność siebie

To, co w Skandynawkach uderzyło mnie najbardziej, to ich pewność siebie. Tak jak powiedziała Dominika, u nich kompleksy nie istnieją. I wcale nie wynika to z tego, że w większości to piękne blondynki o jasnej cerze i niebieskich lub zielonych oczach. Bardziej z przekonania, że są silnymi kobietami. Natalia, copywriterka i tłumaczka uważa, że ma to znaczny wpływ na późniejsze stosunki damsko-męskie. – Tak mi się zdaje, że tam kobiety są pewniejsze siebie. Oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu. U nas jednak jest o wiele więcej „desperacji”. Dziewczyny stają na głowie, żeby tylko zdobyć faceta. A to rodzi kompleksy.

-W Skandynawii ceni się kobiety, które mają własne zdanie – zauważa Olga, studentka skandynawistyki i lektorka w szkole językowej w Oslo. – Kobiety tutaj walczą o swoje, a nie po prostu zgadzają się na wszystkie narzucone warunki.

Sportowa codzienność

Co przeciętny mieszkaniec Skandynawii robi o 6 rano, niezależnie od pory roku? Ubiera swoje sportowe ciuchy, bierze kijki, a zimą narty i rusza na poranny trening. To nie tajemnica, że skandynawski tryb życia należy do jednych z najzdrowszych na świecie. Uwierzcie, nawet moja niezbyt sportowa dusza pewnego zimowego poranka zmusiła mnie do treningu z mieszkańcem Falun. Rasmus tłumaczył, że dzięki temu ma siłę i energię na cały dzień. I wcale nie chodziło mu o posiadanie pięknego, wysportowanego ciała. To miał być tylko efekt uboczny. Najważniejsza była siła. – No wiesz, w końcu jesteśmy potomkami wikingów! – śmiał się mój rówieśnik. Olga uważa jednak, że dla norwegów to raczej fioł na punkcie sportu i pięknego ciała. Nie można się z tym nie zgodzić. Norwegowie są w stanie przejechać cały świat, żeby tylko kibicować swoim sportowcom. I zawsze ich bronić, niezależnie od tego, ile leków na astmę biorą każdego dnia.

Edukacyjne mistrzostwo

Skandynawski system edukacji to marzenie każdego polaka. Naprawdę. Czy wiecie, że większość hitów, które słyszycie w radiu są szwedzkiej produkcji? To zasługa idealnego programu lekcji muzyki. I stawiania na rozwój pasji. Nieważne, czy chodzi o sport, muzykę, film czy malarstwo. Olga uważa, że ważną lekcją jest także ta umiejętnej krytyki. – Tutaj ważne jest, by ze wszystkim polemizować, poddawać w wątpliwość. To podstawa większości prac na uczelni. Jest jeszcze coś, czego w Polsce brakuje – krytyczna analiza czegoś, bez śmiertelnego obrażania się. No i nauka szacunku. Ludzie zwracają się do siebie bezpośrednio. Na przykład do profesora mówi się po imieniu, ale to nie jest brak szacunku. Szacunek wyraża się postawą, a nie wyuczonymi określeniami.

Seks po norwesku

To, jaki Skandynawowie mają stosunek do seksu, można bez problemu zaobserwować na naszej polskiej ziemi. Wystarczy wycieczka do Krakowa lub do Zakopanego w czasie Pucharu Świata w skokach narciarskich. Może to zbyt duże uproszczenie, ale dla nich seks ma znaczenie czysto fizyczne. To czynność, która daje przyjemność i radość. Kiedyś w zakopiańskim klubie od pijanego Norwega usłyszałam bardzo ciekawe stwierdzenie: – Powyżej 100 kilometrów to nie zdrada, a poza tym, mojej żonie na pewno zależałoby na tym, żeby było mi dobrze. Wiecie co jest najśmieszniejsze? Jego żona naprawdę tak myślała. Z obserwacji Olgi wynika, że to normalne: – Ludzie maja bardzo przedmiotowy stosunek do cielesności i seksualności. Najpierw idą do łóżka, a potem na trzeźwo ewentualnie się przywitają na ulicy, oczywiście jeśli było okej! To trochę taka nauka dla nas, żeby się nie przywiązywać i nie mieć oczekiwań.


Lifestyle

Porażka nie musi oznaczać przegranej. Naucz się wyciągać z niej korzyści!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
31 sierpnia 2016
Fot. iStock/Massonstock
 

Kto nie robi nic, ten nie popełnia błędów. Niestety, jedynie brak podejmowania jakichkolwiek działań, ochroni nas przed możliwością porażki i odczuwania jej przykrych konsekwencji. Nikt nie lubi mijać się z założonym celem, nie realizować marzeń lub przyjmować po raz kolejny krytykę szefa na swoje barki. 

Porażka jest zdecydowanie przykrą lekcją, z której należy nauczyć się czerpać korzyści. Bo wbrew pozorom, nawet z niemiłego zaskoczenia daną sytuacją, można wyciągnąć budujące wnioski na przyszłość. Gdy porażka zachwieje twoją samooceną, pamiętaj o powiedzeniu, że porażki są wpisane w każdy sukces, naucz się sobie z nimi radzić.

Radź sobie z przeciwnościami losu

Istnieją ludzie, którzy dążą do osiągnięcia celu mimo napotykania przeszkód na swojej drodze. Oni traktują to jak chwilowy przystanek na przyjęcie krytyki, po czym stawiają kolejny krok rozwiązując problem. I idą naprzód. Wyciągają wnioski, przyswajają nabyte doświadczenia i wiedzę, robiąc z nich użytek w omijaniu kolejnych niepowodzeń. Nawet jeśli ty nie masz jeszcze takiej siły w sobie, możesz nauczyć się kilku sposobów na pokonywanie trudności.

Zachowaj zdrowy dystans

To zrozumiałe, że w sytuacji, kiedy dotyka cię krytyka lub nie udaje się ci osiągnąć zamierzonego celu, bierzesz to do siebie i analizujesz pod każdym kątem. Jednak zanim się zdążysz obejrzeć, dana sytuacja z pracy przenosi się na życie rodzinne. Gdy za bardzo przejmujesz się doświadczoną porażką – tracisz głowę, myślisz tylko o tym, co się wydarzyło negatywnego. Idź za przykładem silnych ludzi i zamiast zadręczać siebie i bliskich, złap dystans, skup myśli na czymś innym niż przykra sytuacja. Łatwiej ci będzie uspokoić emocje i regulować negatywne myśli.

Podejmuj próby

Nie zamiataj sprawy pod dywan, tylko znajdź jej rozwiązanie. Na przekór swojej niechęci lub obawy konfrontacji, potraktuj to jako okazję do sprawdzenia innych dróg do osiągnięcia celu. Siedząc w miejscu nie możesz oczekiwać, że rozwiązanie samo do ciebie przyjdzie, a im więcej będziesz się ćwiczyć w tej materii, tym więcej siły znajdziesz w siebie do pokonania kryzysu. Zanim podejmiesz nowe działania, miej pod ręką wyjście awaryjne, plan B. Zbierz w całość wszystkie zdobyte informacje, postaraj się o nowe, których dotychczas brakowało, zniweluj błędy i zacznij od nowa.

Bądź dla siebie wyrozumiała

Nie jesteś alfą i omegą, daj sobie więc prawo do popełniania błędów i ponoszenia porażek. Zamiast karcić się w duchu, że coś poszło nie po twojej myśli, raczej weź oddech i powiedz sobie, że tak po prostu bywa. Ludzie silni psychicznie są dla siebie łagodni w takich sytuacjach, sami siebie podnoszą się na duchu, tym samym zachęcając się by zacząć od nowa.

Miej świadomość swoich wad

Ale nie traktuj tego jako spisu cech najgorszych, które nie pozwolą ci osiągnąć sukcesu. Potraktuj to inaczej — niech twoje niedoskonałości staną się nie rzeczą która ściąga cię w dół, ale taką, która wokół niedociągnięć pozwoli skutecznie pracować nad sobą. To także inwestycja w rozwój osobisty, która zawsze się opłaca.

Bądź silna, nie arogancka

Arogancja i zrzucanie odpowiedzialności na innych lub zaistniałą sytuację, nie ma nic wspólnego z wewnętrzną siłą do pokonywania problemów. Jeśli doskonale wiesz, na co cię stać, potraktuj to nie jedynie jako tarczę dla krytyki, ale jako bazę do zrobienia kroku naprzód. Słuchaj wskazówek innych osób, które mogą wnieść dobre pomysły do realizacji twojego projektu.

Miej swoje wartości

Ślepe zapatrzenie w osiągnięte sukcesy czy maniakalne zliczanie i rozpamiętywanie porażek, mogą być taką samą przeszkodą do osiągnięcia celu. Poczucie własnej wartości oprzyj o inne czynniki niż tylko praca. Przecież w życiu ważna jest także rodzina, która daje siłę i motywację do działania, pasja niosąca odprężenie czy przyjaciele przy których znikają meczące problemy. Przeżywanie przez cały czas wyłącznie problemów z pracy sprawi, że trudniej będzie ci stanąć ponownie do walki.

I pamiętaj, że w życiu czeka cię jeszcze kilka niepowodzeń, zmień więc swoje nastawienie do porażek i daj sobie prawo do popełniania błędów.


 

źródło: charaktery.euwww.psychologia-spoleczna.pl


Lifestyle

Im wyżej rozwinięta cywilizacja, tym większy intelekt? Nieprawda! Są rzeczy które degradują nasze IQ

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
31 sierpnia 2016
Petar Chernaev

Zgodnie z logiką tak właśnie być powinno — wysoki iloraz inteligencji pomaga budować nowoczesne, rozwinięte cywilizacje. Przedstawiciele owych wysoko rozwiniętych cywilizacji powinni móc poszczycić się wysokim IQ. Tyle że bywa zupełnie odwrotnie. To, co ma nam służyć każdego dnia w pozyskiwaniu i przetwarzaniu informacji bywa największym zagrożeniem dla naszego intelektu. Ale po kolei.

Wiemy, że mózg do prawidłowej pracy potrzebuje różnorodnych substancji odżywczych, które także dostarczą mu paliwa do dziania. Ten narząd, sterujący całym ludzkim organizmem potrzebuje również stałej stymulacji i ćwiczeń, by być w jak najlepszej formie. W pogoni za coraz większymi możliwościami i wykorzystaniem większych obszarów mózgu, robimy rzeczy, które działają na jego korzyść — czytamy, rozwiązujemy zagadki, krzyżówki, gramy w gry logiczne, jednym słowem fundujemy sobie intelektualną gimnastykę. Często też stosujemy odpowiednie suplementy diety. Jednak wg brytyjskiej gazety The Telegraph, popełniamy poważne błędy, które działają na niekorzyść intelektu.

Postępowanie, które obniża nasze IQ

1. Spożywamy w nadmiarze cukry i tłuszcze

Udowodniono, na razie na zwierzętach, że spożywanie zbyt dużej ilości fruktozy wpływa na pogorszenie procesu myślenia. Cukier osłabia zdolność insuliny do przemiany glukozy w energię, brakuje więc paliwa do pracy szarych komórek. Z kolei tłuszcze nasycone oraz „trans” wpływają negatywnie na dopaminę (neuroprzekaźnik w mózgu), wywołując problemy poznawcze, słabszy refleks, a nawet depresję.

2. Nieograniczony dostęp do informacji

To, zamiast pomagać, paradoksalnie szkodzi, ponieważ nie musimy się wysilać w poszukiwaniu interesujących nas wiadomości. Jesteśmy wręcz bombardowani nimi z każdej strony. To również wpływa na fakt, że przestajemy się na nich skupiać i je rejestrować, więc coraz mniej tak naprawdę wiemy.

3. Ogłupiające programy

Typu „reality show”, które poza rozrywką na wątpliwym poziomie, służą jedynie zabijaniu czasu. Nie wnoszą również nic do naszego intelektu, zalewając mózg zupełnie nieistotna  i nieprzydatną papką.

4. Zaburzenie rytmu dobowego

Dawno już rozminęliśmy się z Matką Naturą, odnośnie do o naszego funkcjonowania w trybie dzień – aktywność, noc – wypoczynek. Praca w różnych zmianach nie wpływa dobrze na procesy myślowe, Zaburzenie rytmu dobowego  sprawia, że w regionie mózgu odpowiadającego za pamięć powstaje o połowę mniej nowych neuronów niż w przypadku osób wypoczywających w regularnych porach.

5. Wielozadaniowość

Cecha postrzegana jako wielki atut, nie działa dobrze na pracę mózgu. Intensywne i nagłe przeskakiwanie z jednej czynności na drugą oraz rozpraszanie uwagi, przyspiesza zużywanie glukozy przez mózg a w konsekwencji jego wyczerpanie.


źródło: www.hellozdrowie.pl


Zobacz także

33 zdania, które wyrażają sympatię i miłość. Które jest twoim ulubionym?

jak korzystać z lata

Nie tylko urlop, czyli jak korzystać z lata. 5 sposobów na jednodniowy odpoczynek

Janek 1939/Janek 2019/Janek marzec 2020