Go to content

6 rzeczy, którymi miłość jest i te którymi miłości się nie definiuje

Fot. iStock / AleksandarNakic

Miłość to nie romantyczny film, choć może narodzić się w romantycznych okolicznościach. Dramatyczne porywy serca, nieoczekiwane zwroty akcji i ukoronowanie wszystkiego, czyli happy end przy ołtarzu to oczywiście bajki, którymi karmi się nas od dzieciństwa. Dorastając wiemy, że wszystko wygląda inaczej. Że miłość prawdziwa, trwała miłość nie jest definiowana przez to, jak bardzo cierpisz, ale przez to, jak bardzo troszczysz się o drugą osobę. Czym jeszcze miłość nie jest?

Miłość nie jest torturą, miłość jest blaskiem

Pewnie każdemu z nas zdarzyło się zakochać nieszczęśliwie lub być w związku, który przynosił więcej cierpienia niż osobistej satysfakcji i poczucia szczęścia. Tymczasem zakochanie się w odpowiedniej osobie powinno uczynić cię lepszą osobą i motywować do wielu pozytywnych zmian. Poczucie spełnienia pojawia się wówczas samo, w momencie, gdy zobaczysz pozytywne konsekwencje dobrej miłości w twoim życiu.

Miłość nie wiąże, miłość daje wolność

Nie powinna wywoływać poczucia, że jesteś od kogoż zależny, że sobie bez niego nie poradzisz. Czym innym jest tęsknota za kimś, kogo kochasz, czym innym – chorobliwe uzależnienie od drugiej osoby.  Miłość wyzwala. Daje nam wolność bycia sobą i świadomość, że ta druga osoba ceni właśnie ciebie i troszczy się o ciebie, jak ty o nią. Uczy, że twój partner nie jest twoją własnością, ani że jego czas nie jest twoją własnością.

Miłość nie jest samolubna, miłość daje

Często mierzymy wartość naszych relacji względem tego, ile otrzymujemy w zamian. Mamy skłonność wierzyć, że jeśli ktoś lub coś nie oddaje nam wystarczająco dużo, powinniśmy pójść dalej. Oczywiście, musimy wziąć pod uwagę podział wspólnego wysiłku i równowagę pomiędzy uczuciami w danej relacji, ale powinniśmy także rozumieć, że miłość nie zawsze działa wyłącznie poprzez dostrajanie się do swoich potrzeb. Kiedy zakochasz się, nie chodzi o to, co otrzymujesz i ile, ale ile dajesz bezinteresownie.

Miłość nie opiera się na chemii fizycznej, lecz na połączeniu dusz

Inaczej mówiąc, miłość nie jest zdefiniowana przez to, jak bardzo jesteś fizycznie spełniony, ale przez emocjonalną i mentalną stymulację. Oczywiście, fizyczne przyciąganie i chemia seksualna są niezbędne, ale seks jest podwójnie fantastyczny z osobą, która stymuluje cię intelektualnie, niż z kimś, kto jest po prostu dobry w łóżku, ale nie pobudza cię w żaden sposób psychicznie.

Miłość nie jest oszustwem, miłość jest zaufaniem

Obaj partnerzy muszą być ze sobą szczerzy, ale oprócz tego, że nie zachowują przed sobą tajemnic – co ma działać w obie strony – muszą także wzajemnie sobie ufać. Prawdziwa miłość jest szczera i otwarta, ale także godna zaufania.

Miłość nie jest wyidealizowana, miłość jest bardzo realna

Ważne jest, aby zrozumieć, czego chcesz i mieć określone standardy, ale całkowicie wyeliminować przekonanie, że znajdziesz kogoś „idealnego”, według zestawu wymaganych wzorców. Miłość jest bardzo realna, osoba, którą kochasz jest człowiekiem z krwi i kości – popełnia błędy, pokazuje emocje, które nie zawsze będziesz w stanie zrozumieć. Akceptuj w pełni osobę, którą pokochałeś.


Na podstawie: peacefuldumpling.com