Go to content

Czego dowiesz się o swoim związku zanim upłynie pierwszy, wspólny rok?

Fot. Unsplash / Crew / CC0 Public Domain

Kiedy mija pierwsze dwanaście miesięcy związku, macie już za sobą pewien bagaż wspólnych doświadczeń, który pozwala wam spojrzeć odrobinę bardziej trzeźwym (niż do tej pory) okiem na waszą relację ;). Już trochę wiadomo, czy jest w oparciu o co budować wspólną przyszłość, powoli zaczyna być jasne, czy jest z kim planować życie. Jeśli jesteście w związku z rocznym stażem, zastanówcie się, na ile dobrze poznaliście waszą drugą połówkę. Czy umiecie już:

1. Pokłócić się i pogodzić

Jesteście dwiema, odrębnymi indywidualnościami, nawet jeśli wydaje się wam, że nic was nie jest w stanie poróżnić.  Z pewnością macie już za sobą choć jedną, bardziej dynamiczną niż zwykle wymianę zdań.  Znacie listę drażliwych tematów i wiecie jak wzajemnie doprowadzić się do szewskiej pasji. Powoli dojrzewacie do tego, że rozwiązaniem jest kompromis (bo choć w teorii to rzecz oczywista, praktyka często pokazuje co innego). A to oznacza, że czasem trzeba odpuścić, czasem z czegoś zrezygnować. Doświadczone pary wiedzą kiedy sprzeczka zaczyn wymykać się spod kontroli i potrafią temu zaradzić. I potrafią także rozróżnić to, co naprawdę ważne, od błahostek.

2. Sprawić, by partner się uśmiechnął

Uśmiech, radość, dobra atmosfera to niezwykle ważne elementy relacji w związku. Czasem jedno z was jest smutne i potrzebuje rozluźnienia, dobrego słowa, odrobiny rozrywki i zabawy. Pary, które potrafią śmiać się razem, które mają podobne poczucie humoru są szczęśliwsze i z większą determinacją walczą o swój związek, kiedy dzieje się w nim źle. A poza tym śmiech doskonale rozładowuje stres i napięcie.

3. Poradzić sobie z jakimś życiowym problemem

Kiedy pojawiają się trudności, wy wspólnie szukacie rozwiązań. Pracujecie zespołowo, uczycie się tego, na ile możecie na sobie polegać. To bardzo ważny etap dla związku, który albo go umocni, albo spowoduje, że wasze drogi zaczną się rozchodzić. Czasem chodzi o opiekę nad waszym partnerem w chorobie, czasem o wsparcie w trudnym momencie, takim jak utrata kogoś bliskiego, czy strata pracy. Zanim minie rok waszego wspólnego życia, z pewnością będziecie musieli zmierzyć się z przynajmniej jednym negatywnym wydarzeniem. To, jak sobie z nim poradzicie, pomoże wam bardziej realnie ocenić przyszłość waszego związku. W tym dobrze rokującym, kochający się partnerzy dają sobie emocjonalne wsparcie, a to jeszcze mocniej ich do siebie zbliża.

4. Rozpoznać swoje priorytety

To, co dla was się liczy, wasze zainteresowania, cele, system wartości. Wszystko co sprawia, ze jesteście dla siebie tacy wyjątkowi. Ciągle jeszcze się poznajecie i dowiadujecie o sobie różnych, często zaskakujących rzeczy. Jeśli macie różne poglądy, powoli staje się dla was jasne, czy potraficie być razem mimo tych różnic, czy też dążycie do tego by na siłę zmienić swojego partnera.

5.  Być ze sobą blisko

Odkrywacie, co was łączy, co sprawia, że się do siebie jeszcze mocniej zbliżacie. Namiętność, seks to jedno, ale przecież i one w końcu schodzą na dalszy plan. Intymność we dwoje to o wiele więcej: to wspólne sekrety, codzienne, małe rytuały, gesty, które sprawiają, że czujecie się wyjątkowi i kochani. To także taka uważność, która pozwala ci wychwycić trudniejsze dla partnera momenty i być dla niego wsparciem.

Wspólny, pierwszy rok to z reguły jeszcze okres beztroski w związku, emocji związanych z zauroczeniem i fascynacją drugą osobą. Kiedy ten czas mija, zaczyna się okres bardziej świadomego budowania trwałej, poważnej relacji. Życzę wam dużo miłości!