Mimo tego, że pilnujesz malucha jak oka w głowie, może się zakrztusić kawałkiem pokarmu bądź włożonym do buzi ciałem obcym np. klockiem albo małą zabawką. W tej sytuacji, zamiast panikować, musisz szybko zareagować i udzielić mu pierwszej pomocy. Czas reakcji jest bardzo ważny, ponieważ może dojść do trudności z oddychaniem bądź niedotlenienia mózgu. Jeśli dziecko nie będzie potrafiło samodzielnie lub z twoją pomocą wykrztusić ciała obcego, jak najszybciej zadzwoń po pogotowie (999 lub 112).
Jednak od razu, kiedy dojdzie do zakrztuszenia, musisz reagować. Najpierw sprawdź, czy w buzi dziecka znajduje się ciało obce. Jeśli dostrzegłaś przedmiot – wyciągnij go ruchem małego palca. Jeśli jest to niemożliwe, nie podejmuj kolejnej próby i nie działaj na ślepo, bo możesz wepchnąć przedmiot głębiej.
Następnie oceń rodzaj kaszlu. Gdy jest głośny, a dziecko może nabrać powietrza do płuc i reaguje, trzymamy je z główką go góry i zachęcamy do samodzielnego wykrztuszenia. Natomiast, gdy dziecko nie może oddychać i sinieje, musisz mu szybko pomóc.
Dziecko do 1. roku życia
- Połóż dziecko na przedramieniu głową w dół, ręką trzymaj jego bródkę.
- Uderzaj dziecko mocno nadgarstkiem drugiej dłoni 5 razy między jego łopatkami. Dzięki temu powinno wykrztusić przedmiot.
- Następnie odwróć dziecko na plecy i sprawdź, czy przedmiot został usunięty.
- Jeśli ciało obce nadal znajduje się w buzi, 5 razy uciśnij dwoma palcami klatkę piersiową powyżej miejsca, w którym żebra łączą się z mostkiem. Drugą ręką przytrzymuj główkę.
- Wykonuj te dwie ostatnie czynności na przemian, aż przedmiot zostanie usunięty bądź dziecko straci przytomność.
Gdy dziecko straci przytomność:
- Ułóż je na płaskiej powierzchni. Rękę połóż na czole i odchyl głowę do tyłu. Unieś bródkę i udrożnij drogi oddechowe. Skontroluj, czy nie widać ciała obcego i czy nie da się go teraz usunąć.
- Nabierz powietrza w płuca i obejmij ustami usta oraz nos dziecka. Pod wpływem naszego oddechu klatka piersiowa dziecka powinna się unieść i trwać ok. 1-1,5 s. Wykonaj 5 razy.
- W przypadku, gdy klatka piersiowa się nie unosi, skoryguj ułożenie dziecka.
- Jeśli po 5 powtórzeniach dziecko dalej nie oddycha, wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej z częstością 100/minutę dolnej 1 części mostka używając 2 palców.
- Po tych 30 uciśnięciach sprawdź, czy nie widać ciała obcego. Gdy się nie pojawiło, wykonaj 2 oddechy ratownicze i kolejne 30 uciśnięć.
- Gdy dziecko zaczęło reagować bądź udało ci się usunąć ciało obce, połóż je na boku.
- Jeśli nie wykazuje żadnych objawów, kontynuuj czynności do przyjazdu karetki.
Dziecko po 1. roku życia
- Pochyl dziecko do przodu i uderz 5 razy otwartą dłonią między łopatkami.
- Jeśli to nie pomogło, klęknij z dzieckiem i pochyl je do przodu. Ułóż swoje ramiona pod jego ramionami i obejmij tułów. Jedną ręką zawiń w pięść i 5 razy uciskaj nadbrzusze od góry do siebie w połowie odległości między pępkiem a końcem mostka. Na przemian wykonuj 5 uderzeń mostka i 5 uciśnięć nadbrzusza. PO każdych 5 czynnościach sprawdź, czy ciało obce nie wypadło.
Gdy dziecko straci przytomność:
- Połóż je na płaskiej powierzchni. Rękę połóż na czole i odchyl głowę do tyłu. Unieś bródkę i udrożnij drogi oddechowe. Skontroluj, czy nie widać ciała obcego i czy nie da się go teraz usunąć.
- Nabierz powietrza w płuca i obejmij ustami usta dziecka. Wdmuchuj powietrze i pamiętaj o zatkaniu nosa dziecka. Pod wpływem naszego oddechu klatka piersiowa dziecka powinna się unieść i trwać ok. 1-1,5 s. Wykonaj 5 razy.
- Jeśli po 5 powtórzeniach dziecko dalej nie oddycha, wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej nasadą dłoni powyżej połączenia żeber z mostkiem z częstotliwością 100/minutę.
- Po tych 30 uciśnięciach sprawdź, czy nie widać ciała obcego. Gdy się nie pojawiło, wykonaj 2 oddechy ratownicze i kolejne 30 uciśnięć.
- Gdy dziecko zaczęło reagować bądź udało ci się usunąć ciało obce, połóż je na boku.
- Jeśli nie wykazuje żadnych objawów, kontynuuj czynności do przyjazdu karetki.
Materiał powstał na podstawie materiałów udostępnionych przez Fundację Akogo?