Go to content

Zasada trzech minut, którą powinni stosować wszyscy rodzice

Fot. istock/GeorgeRudy

Ile czasu spędzasz z dzieckiem po pracy? Teoretycznie potrzebujesz tylko około 30 minut, aby ugotować mu obiad, około 15 minut na przeczytanie książki i tylko chwilę, by pocałować je na dobranoc. Jednak według ekspertów, są 3 minuty, które mogą być najważniejsze w waszej relacji. Psycholog Nataliya Sirotich wyjaśnia zasadę 3 minut. Jej przestrzeganie zagwarantuje ci zaufanie twojego dziecka, nawet gdy będzie ono nastolatkiem.

Zasada 3 minut

Reguła mówi, że musisz codziennie przywitać się z dzieckiem tak, jakbyś nie widział go przez długi czas (nawet jeśli nie widziałeś się z nim przez 5 minut, gdy byłeś w sklepie). Poza tym bardzo ważne jest, aby w tym momencie zniżyć się do poziomu dziecka (tak by wasze oczy były w tej samej linii) i poświęcić 3 minuty przytulając je i pytając, co się wydarzyło, gdy nie byłeś w pobliżu. Szczególnie istotne jest przestrzeganie tej zasady, gdy odbierasz dziecko z przedszkola, szkoły lub po powrocie z pracy do domu.

Dlaczego to jest konieczne

Zdaniem psychologa, w pierwszych minutach po tym, jak cię zobaczy, dziecko powie ci wszystkie informacje, które zapamiętało. Ktoś, kto nie ma szansy powiedzieć wszystkiego rodzicom, nie będzie rozmawiać z nimi o bardzo ważnych rzeczach i po jakimś czasie, niektóre fakty będą mu się wydawać niewystarczająco istotne, aby o nich mówić. W takim przypadku rodzice mogą przegapić wiele naprawdę ważnych lub niepokojących sytuacji.

Dodatkowe zalecenia

Ważne jest, aby pamiętać, że zasada 3 minut nie oznacza, że ​​powinieneś spędzać z dzieckiem tylko 3 minuty dziennie. Oznacza to tylko, że musisz spędzić 3 minuty z dzieckiem zaraz po tym, jak je zobaczysz aby upewnić się, że usłyszysz wszystko, co jest dla niego ważne.

Ponadto, aby osiągnąć poziom pełnego zrozumienia ze swoim dzieckiem, możesz zastosować się do poniższych zaleceń psychologów :

  • Poświęć trochę czasu każdego dnia, aby zrobić coś, czym i ty i dziecko jesteście zainteresowani.
  • Pozwól swoim dzieciom zrozumieć, że je słyszysz. Na przykład możesz powtórzyć informacje, które usłyszałeś od dziecka, aby upewnić się, że wszystko rozumiesz prawidłowo.
  • Nie udawaj zainteresowania.
  • Wróć do rozmów nieco później, daj im znać, że pamiętasz o czym rozmawiają.
  • Unikaj długich i bezużytecznych dyskusji, nawet jeśli dotyczą one czegoś całkowicie oczywistego. Po prostu powiedz swojemu dziecku: „OK, rozumiem, że nie zgadzasz się ze mną.”

Weź udział w krótkim badaniu mobile: new.impcod.com/wychowanie

Raport już wkrótce, bardzo dziękujemy!

 


Na podstawie: brightside.me