Choć będąc w ciąży w zazwyczaj zakładamy, że bezproblemowo uda nam się karmić maluszka piersią, życie pisze różne scenariusze i nie zawsze jest to takie proste. Z różnych przyczyn. I warto na każdą sytuację odpowiednio przygotować się. Karmienie piersią jest procesem, który wymaga nauki i nie zawsze jest prosty – jak pokazują badania tylko 12% polskich mam nigdy nie miało żadnych trudności związanych z karmieniem piersią.
Pierwsze tygodnie i miesiące po porodzie są dla każdej mamy prawdziwą rewolucją. Pojawia się szereg pytań, wątpliwości i niejasności. Problemy z laktacją, ból piersi i przemęczenie towarzyszą niejednej kobiecie. Z pomocą może nam przyjść jedno niewielkie urządzenie – laktator. Na co zwrócić uwagę wybierając laktator, w jakich okolicznościach nam się przyda i jakie korzyści da nam korzystanie z tego urządzenia? Sprawdzamy!
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby karmić dziecko piersią minimum 6 miesięcy. Kolejne miesiące powinny już zależeć od preferencji mamy i dziecka – nie ma granicy, kiedy powinno się zakończyć karmienie piersią. Przez pierwsze pół roku mleko mamy stanowi podstawę diety dziecka i nie potrzebuje ono żadnych dodatkowych posiłków – mleko zaspokaja zarówno pragnienie jak i głód. Karmienie piersią to nie tylko dostarczanie dziecku odpowiedniego pożywienia, to również ogromne wsparcie jego rozwoju emocjonalnego.
Mleko mamy to idealna kompozycja węglowodanów, tłuszczów, białek, witamin (poza D i K, które należy suplementować zgodnie z zaleceniami lekarza), składników mineralnych oraz modulatorów odporności. Przeciwciała, żywe komórki, enzymy i hormony sprawiają, że odpowiada na potrzeby maluszka w sposób kompleksowy. Co ciekawe, nie ma jednego wzorca mleka kobiecego. Jego skład różni się między mamami w zależności od wielu czynników – stanu zdrowia, sposobu żywienia, genów czy otaczającego środowiska, a nawet płci dziecka.
Dlatego warto o ten pokarm zawalczyć. Nieocenionym pomocnikiem w tej walce jest właśnie laktator.
Sytuacje, w których laktator bardzo ci się przyda
Twoje dziecko jest wcześniakiem
Mleko mamy jest dla dzieci przedwcześnie urodzonych szczególnie ważne. To dzięki niemu kobieta może dostarczyć maleństwu najważniejszych składników mineralnych i odżywczych potrzebnych mu do rozwoju. Karmienie piersią wcześniaka to trudna i ciężka walka, wymagająca wiele samozaparcia oraz determinacji ze strony matki. Najczęściej takie maluszki nie potrafią ssać lub przez kilka tygodni muszą przebywać w inkubatorze. Utrzymanie i pobudzenie laktacji w takiej sytuacji jest często bardzo stresujące dla mam. Niezbędnym urządzeniem, które powinna posiadać mama wcześniaka jest laktator. To dzięki niemu rozwinie laktację i da swojemu dziecku najcenniejszy dar – mleko.
Tuż po porodzie i cesarskim cięciu
Po porodzie maluszki często są bardzo senne, zmęczone i nie chcą ssać piersi. Wówczas niezwykle ważne jest, aby świeżo upieczona mama odciągała pokarm laktatorem do momentu, w którym noworodek stanie się bardziej aktywny. Problemy z laktacją pojawiają się również po cesarskim cięciu, kiedy to organizm potrzebuje więcej czasu żeby zacząć wytwarzać pokarm. W takiej sytuacji niezwykle istotne jest, aby rozbudzić i podtrzymać laktację, do czego przydaje się właśnie laktator.
Masz bardzo dużo pokarmu
Nawał i zastój pokarmu, to najczęstsze problemy, z którymi borykają się mamy. W takich sytuacjach skutecznym wsparciem jest laktator. Nawał pojawia się pomiędzy 2 a 6 dobą, kiedy gwałtownie wzrasta produkcja mleka. Jest to spowodowane częstym ssaniem niemowlaka, podczas którego w organizmie kobiety wydziela się prolaktyna. W tym okresie piersi stają się większe, cięższe, często brodawka sutkowa jest napięta i trudna do uchwycenia przez maluszka. Problem z nawałem pokarmu powoduje u wielu mam dyskomfort i niepokój. By delikatnie ulżyć piersiom np. podczas snu maluszka, warto odciągnąć odrobinę mleka laktatorem. Nie można odciągać go zbyt wiele, by nie doprowadzić do nadprodukcji pokarmu i zastoju w piersiach.
Postanowiłaś wrócić do pracy
Czy to w sytuacjach konieczności powrotu do pracy krótko po porodzie, czy też po urlopie macierzyńskim – mama, chcąca karmić dziecko swoim pokarmem, może wspomóc się laktatorem. To najlepsza alternatywa.
Potrzebujesz odpoczynku od karmienia
Zdarza się, że karmienie powoduje ból brodawek, bywa też, że są one poranione. Wtedy laktator sprawdza się doskonale – ty zaleczasz dolegliwości, a dzidziuś dostaje twój pokarm. Część maluszków wymaga od swoich mam pokarmowej gotowości niemal całą dobę. Odciąganie pokarmu pozwoli ci na chwilę oddechu, a w tym czasie tata czy babcia będą mogli nakarmić maluszka. To również świetny sposób, aby bliscy spędzali z dzieckiem więcej czasu – karmienie to doskonały czas na budowanie więzi między tatą a maleństwem.
Zależy ci na pobudzeniu lub utrzymaniu laktacji
Laktator stymuluje piersi do zwiększenia produkcji pokarmu. To świetna opcja również w sytuacji, gdy jesteś chora i musisz przyjmować leki, które mogą zaszkodzić dziecku. Odciąganie pokarmu w tej sytuacji pozwoli ci utrzymać laktację.
Twoje brodawki są płaskie lub wklęsłe
Taka budowa naszego ciała utrudnia dzieciom ssanie. Okazuje się, że i w tym przypadku pomocą może służyć nam laktator. Pomaga on bowiem wyciągnąć brodawkę, co z kolei ułatwia dziecku złapanie jej i ssanie.
Jaki laktator wybrać?
Choć korzystanie z laktatora wydaje się prostym zadaniem, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzięki nim odciąganie pokarmu będzie wygodne, bezpieczne i łatwe. Warto zapoznać się z ofertą, dostępną na rynku i wybrać taki laktator, który będzie najbardziej przyjazny nam – mamom. To w końcu nasze ciało i musimy o nie zadbać – dla siebie i, kiedy karmimy, dla naszego dziecka.
Firma Canpol babies, właśnie z myślą o mamach, stworzyła laktator elektryczny Easy&Natural, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Został stworzony z myślą o maksymalnym komforcie odciągania mleka. Jest przyjazny dla mam, które do tej pory nigdy nie korzystały z takiego urządzenia. Automatycznie zmienia fazę odciągania, co jest dużym ułatwieniem dla początkującej w tej kwestii kobiety. Laktator naśladuje także naturalny dwufazowy proces ssania przez dziecko – w fazie stymulacji pobudza wypływ mleka, z kolei w fazie głębokiego odciągania efektywnie ściąga pokarm. Posiada aż 18 ustawień siły i rytmu ssania, dzięki czemu każda mama dopasuje jego pracę do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.
Co ważne laktator Easy&Natural doskonale sprawdza się zarówno po porodzie fizjologicznym, jak i po cesarskim cięciu. Jest niezwykle delikatny dla brodawek sutkowych, które niestety często są bardzo obolałe. Ergonomiczny lejek, wyposażony w silikonową nakładkę masującą, zapewnia wysoki komfort także podczas długotrwałego odciągania. Nakładka wykonana z ultra miękkiego silikonu – poprzez delikatny masaż skutecznie stymuluje wypływ pokarmu. Laktator jest mały i poręczny, dzięki czemu zmieści się w kosmetyczce i możemy zabrać go ze sobą dosłownie wszędzie. A nowoczesny wyświetlacz z panelem dotykowym sprawiają, że laktator jest wyjątkowo łatwy w obsłudze.