Go to content

To kluczowy czas w życiu dziecka. Żeby nie był stracony, dobrze wybierzmy żłobek i przedszkole

Wiele z nas dopiero dziś uczy się poczucia własnej wartości, stawiania granic, dbania o siebie. Wiele z nas szuka tego, co nas cieszy, szuka swojej pasji, drogi, odwagi by doświadczać nowych sytuacji. To piękna, ale wymagająca ścieżka, która swój początek ma właśnie w dzieciństwie. W okresie, który wymaga bezwarunkowej miłości, szacunku, uwagi i możliwości swobodnego poznawania świata. Dziś o tym wiemy i możemy zapewnić swoim dzieciom bliską i jakościową opiekę.

Edukacja i bliskość w pierwszych latach życia dziecka

Dziecko uczy się od momentu narodzin w błyskawicznym tempie. Edukacja, poznawanie świata jest tak dla niego naturalna jak oddech. Według naukowców to, w jaki sposób maluch uczy się nowych rzeczy, szczególnie tych związanych z emocjami ma kluczowy wpływ na to jak szczęśliwe życie będzie prowadził jako nastolatek czy dorosły. Sprawdź dlaczego.

 90% rozwoju mózgu zachodzi do 5 roku życia

Według tego, co wiemy dzięki badaniom neuronaukowców, mózgi dzieci rozwijają się szybciej w ciągu pierwszych pięciu lat niż w jakimkolwiek innym momencie ich życia. To czas, który buduje fundamenty na całe późniejsze życie – zdrowie, uczenie się, zachowanie, samopoczucie. Dlatego też tak ważne jest zadbanie o wysokiej jakości opiekę i edukację, wybierając formę opieki – nianię żłobek czy przedszkole. 

Najważniejsze są relacje!

Pełne bliskości i bezpieczeństwa relacje z dorosłymi są niezbędne dla zdrowego rozwoju dziecka, w tym rozwoju mózgu.  Relacje te zaczynają się w domu, z rodzicami i rodziną, ale obejmują także opiekunów dzieci, nauczycieli i innych członków społeczności. W końcu – aby wychować dziecko, potrzeba całej wioski!

Od urodzenia małe dzieci zapraszają do interakcji rodziców i innych dorosłych opiekunów – gruchając, uśmiechając się i płacząc. Każde z tych małych zaproszeń jest okazją dla opiekuna do reagowania na potrzeby dziecka. Rodzice i opiekunowie, którzy zwracają uwagę i wchodzą w interakcję ze swoim dzieckiem, bezpośrednio wpływają na rozwój jego mózgu. Dlatego tak ważne jest, aby rozmawiać, śpiewać, czytać i bawić się z małymi dziećmi – po prostu być, w pełnym tego słowa znaczeniu.

Środowisko pełne zabawy

Stymulujące środowisko, które tworzy przestrzeń na zdobywanie wielu różnych doświadczeń i bezpieczne odkrywanie świata to podstawa, która daje dzieciom wiele możliwości na zabawę, rozwój i naukę. Środowisko, w którym dziecko może obserwować zachowania innych ludzi (dorosłych i dzieci) jest podstawą rozwoju umiejętności komunikacyjnych, społecznych czy inteligencji emocjonalnej.

Co tworzy takie środowisko? Dorośli, inne dzieci i prawo do wolnej zabawy. We wczesnych latach to właśnie zabawa jest głównym sposobem nauki i rozwoju dzieci. 

Daje również dzieciom możliwość odkrywania, obserwowania, eksperymentowania i rozwiązywania problemów. Choć czasem dzieci potrzebują w zabawie wsparcia i zachęty, bardzo ważne jest, aby pozwolić im na samodzielność, na bycie inicjatorem i kreatorem tego procesu – oczywiście w granicach bezpieczeństwa. Samodzielne odkrywanie, jak działa świat, jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka. Pozwólmy dzieciom podążać za wrodzoną ciekawością.

Jak zatem wybrać odpowiedni żłobek lub nianię, aby pomóc dzieciom osiągnąć ich pełny potencjał? 

Szukając odpowiedniej formy opieki dla swojego dziecka, warto znaleźć tę, która przede wszystkim zapewni mu bezpieczne i pełne miłości środowisko, pozwoli mu na samodzielne odkrywanie świata i wchodzenie w interakcję z innymi dziećmi i dorosłymi. Choć zazwyczaj wybór dokonuje się między nianią (lub babcią) a żłobkiem, warto pomyśleć również o alternatywie, jakiej są punkty opieki dziennej, często tworzone i prowadzone w domach opiekunów dla małej grupki dzieci.

Takie formy opieki znajdziesz w Wioskach. Wioski stanowią pośrednią formę między żłobkiem a nianią. Każda Wioska jest inna, tak jak różni są jej właściciele. Jedna Wioska jest leśna, w drugiej mówi się po hiszpańsku, w trzeciej jest akcent na muzykę. Jednak wszystkie miejsca łączy program stworzony we współpracy z profesorami Harvarda. Opiera się on na podejściu Reggio Emilia, wartościach Rodzicielstwa Bliskości  i Porozumieniu bez Przemocy.


Źródło: Center on the Developing Child, Harvard University; “Play. How It Shapes the Brain, Opens the Imagination, and Invigorates the Soul”, S. Brown, MD