Go to content

Spodziewasz się dziecka? Musisz unikać tych osób! Mogą ci bardzo zaszkodzić

Ciąża to naprawdę przedziwny stan. Szczególnie, jeśli to twoja pierwsza. Po pierwsze, twoje ciało diametralnie się zmienia, co może mieć różny wpływ na twoja psychikę i postrzeganie samej siebie. Po drugie, wraz z przyjściem dziecka na świat twoje życie wywraca się do góry nogami i już sama ta wizja może powodować nie pokój. Po trzecie, wokół ciebie przewija się się całe mnóstwo osób, które doradzają, zadają dziwne pytania, wymądrzają się i często niekorzystnie wpływają na twoją kondycję psychiczną. Od jakich ludzi najlepiej odseparować się w czasie ciąży? Och, lista może nie mieć końca!

„Rodziłam 73632 godzin i prawie umarłam”

Niektóre matki, gdy tylko zobaczą kobietę z brzuchem, natychmiast zaczynają wspominać swój poród. I nie, nie, nie są to urocze historyjki o mentalnym przejściu do innego wymiaru, ekscytacji, pierwszym krzyku dziecka. To są mrożące krew w żyłach historie, gdzie kobiety pękają na pół – od pleców aż do pępka, gdzie personel pastwi się i maltretuje ciężarną, ból jest tak silny, że błaga się o spotkanie z kostuchą, a dziecko rodzi się sine.

Nie, takie historie nie są ci teraz potrzebne. Owszem, pewnie jest w nich jakieś 80 proc. prawdy, ale to nienajlepszy moment, żeby o tym słuchać. Owszem, miej świadomość, że czasem jest NAPRAWDĘ CIĘŻKO (że tak to ujmę), ale nie twórz sobie w głowie dramatycznych scenariuszy.

„Poród w wodzie? Pani się urwała z choinki?”

Znajdź takiego lekarza, położna, którzy odpowiadają twoim potrzebom. Nie szukaj szarlatanów, ale osób, które potrafią realnie ocenić twoje szanse na taki poród, jaki sobie wymarzyłaś. Znajdź szpital, który spełnia twoje wymagania i opiekunów medycznych, z którymi potrafisz nawiązać dobry kontakt. Nie potrzebujesz teraz kogoś, kto cię krytukuje, wyśmiewa i wzbudza w tobie niepokój.

„Cesarka? Przecież to nie poród”

Uważaj na wszystkie osoby, które mówią ci jak masz urodzić i które traktują cię bez szacunku, jeśli będziesz rodzić inaczej, niż oni by chcieli. Jeśli wiesz, że czeka cię cesarskie cięcie, na pewno trafisz na pełne współczucia kobiety, które uświadomią cię, że po cc nie będziesz prawdziwą matką.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

1/1 Spodziewasz się dziecka? Musisz unikać tych osób! Mogą ci bardzo zaszkodzić

„Ja nie wiem, z czego ty się tak cieszysz” 

Tutaj mamy dwie kategorie osób. Jedną są znajomi, przyjaciele i członkowie rodziny, którzy nie podzielają waszego szczęścia lub podchodzą z wielkim dystansem, dostrzegając głównie minusy (bo po co kolejne dziecko, bo przecież nie stać was, bo mieszkanie za małe, bo praca kiepska). Uważaj, wpędzą cię w depresję.

W drugiej kategorii znajdują się wszystkie, przerażone osoby. Najczęściej mowa o matkach i teściowych. Nie potrzebujesz teraz biadolenia pt. „O Jezu, Jezu, co to będzie, co to będzie. Ja się tak martwię. Spać nie mogę”.

„Ale ci zazdroszczę”

Uważaj na szurnięte koleżanki, które w każdej rozmowie powtarzają, jak to bardzo zazdroszczą ci ciąży, jak to one już by chciały mieć dziecko, jakie to szczęście, jak to one bardzo chcą cię wspierać i uczestniczyć w całym tym wydarzeniu. Nim się zorientujesz będzie foch, że twoja nowonarodzona córka nie dostała imienia po niej. Taka koleżanka może też łatwo wpędzić cię w poczucie winy, że ty masz dziecko, a ona nie.

„Nie dam rady”

To najgorszy wróg! Dlaczego? Bo chodzi o cząstkę ciebie, o twoje lęki, obawy i brak wiary w siebie. Nie pozwól, żeby ta mała, wystraszona dziewczynka, która jest gdzieś tak w tobie, wzięła górę. Jesteś piękna, mądra i silna. Dasz radę!

Na podstawie: Your Tango