Macierzyństwo

„Bo kobiecie z dzieckiem do twarzy. Szczególnie kobiecie sukcesu…”. Akcja „Mama, znaczy piękna”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
8 października 2017
Fot. iStock/yuran-78
 

Kobiecie, jak psu, inaczej latka lecą. To znaczy, że mężczyzna z wiekiem zyskuje, kobieta traci. Ona – traci na urodzie, na świeżości, niewinności. On – zyskuje na doświadczeniu, wiedzy, pozycji. Są kobiety, które za wszelką cenę starają się zatrzymać czas. Widzą to doskonale, że w ich życiu jest jak w starym dowcipie: gdy mają lat 25, zegarek bije dla nich w szybkim, figlarnym rytmie: ten-tamten, ten-tamten, aby z wiekiem zmienić takt na dostojne: byle byyyyyyyył… Aby dłużej cieszyć się stanem ten-tamten, przechodzą przez cały alfabet dla urody: A jak aqualyks, B jak botoks, C jak zabiegi z tą witaminą… Inwestują w opakowanie, zamiast w zawartość.

Gdy tymczasem… Jak mawiają stare kucharki, nieważne w czym, ważne – co. Najważniejsze, wzorem Juliusza Cezara, przyjść, zobaczyć i zdobyć faceta. A potem – utrzymać choćby metodą koła gospodyń wiejskich: tańcząc, śpiewając, recytując i gotując. W ostatnich dziesięcioleciach metoda uległa modyfikacji: coraz mniej jest śpiewu, tańca i recytacji, a nawet gotowania… Za to trzeba urodzić mu dzieci. I nie ma czego się bać. Ciąża to normalny stan, minus dawanie sobie w gaz, minus wypalanie kilku fajek w weekendy. No i przez dziewięć miesięcy jest się organizmem żywicielem… I choć pół roku po ciąży ludzie nadal będą ustępować ci miejsca w tramwaju, a ciąża ostatecznie przekreśli twoje szanse na występ w Tańcu z Gwiazdami (chyba że jesteś Kingą Rusin), powiem ci, że warto.

To nic, że będziesz musiała przerwać branie antykoncepcyjnych pigułek i zacząć się chędożyć z Panem Mężem jak króliki na wiosnę. To nic, że zostaniesz niewolnicą wrzaskliwego bożka, kobietą z obłędem w niewyspanym oku, której wyjścia z domu muszą być planowane z chirurgiczną precyzją. I to naprawdę nic nie szkodzi, że będziesz musiała po ciąży zredukować poziom spożycia czekolady i chipsów. Oraz, jeśli będziesz karmić piersią, alkoholu i cytrusów. Bo kobiecie z dzieckiem do twarzy. Szczególnie kobiecie sukcesu. Chociaż, jak mawia Nora Ephron: „Dziecko jest jak granat ręczny wrzucony w małżeństwo”i różnie wpływa na nasze życie, to wierz mi, zaspokojony instynkt macierzyński plus nasza niewzruszona kobieca wiara w to, że mężczyzna to rozum i dobroć, dają fantastyczny fundament dla rodziny. I jeśli masz przy sobie Pana Męża, którego możesz szanować i przy którym chciałabyś się zestarzeć, to niepotrzebny ci botoks. Twój mąż, w imię wspólnych, dobrze przeżytych chwil i ofiarowanych mu dzieci, wybaczy ci niejedną zmarszczkę.

I warto się na to porwać w młodym wieku. Dwudziestki piątki wybierają. Pięćdziesiątki już nie. Są młodsze na rynku. Po pięćdziesiątce wybiera on, i warto o tym pamiętać. A także mieć na uwadze, że wybierając, mężczyzna może sobie pogrymasić. Że kobieta, oprócz tipsów, powinna mieć poglądy. Zamiast charakterku – charakter. I jeśli nawet ma aspiracje zawodowe – powinna, rzecz jasna, umieć piec racuchy…

Autor: Małgorzata Szcześniak

Akcja „Mama, znaczy piękna”

Napisz, jakie piękno w sobie odkryłaś, co jest dla ciebie inspirujące i dodaje ci skrzydeł, a co je podcina? Piszcie o swoich kompleksach, z którymi walczycie, o akceptacji, o tym, za co swojemu ciału jesteście dziś wdzięczne. Uwolnijmy swoją kobiecość i intymność. Bo każda mama jest kobietą, każda jest piękna – jeśli tylko pozwolimy temu pięknu rozkwitnąć. Właśnie dlatego chciałyśmy was zachęcić, do odszukania swojej kobiecości, piękna, seksapilu… tego samego, który cały czas jest w was – tylko czasami skryty głęboko pod warstwą spraw do załatwienia, uśpiony – często kompleksami. Najciekawsze z listów opublikujemy na łamach portalu, a najlepsze z nich nagrodzimy. Nagrody są bardzo kuszące, ufundowane przez Klinikę Kobiet Medifem. Wszystko po  to, byście znów mogły czuć się pewnie, kobieco, bez żadnego „ale”…

Zadanie konkursowe:

Napisz do nas o tym, co ty myślisz i czujesz. Pracę konkursową na temat: Świat kobiecości, seksualności i macierzyństwa moimi oczami. Prześlij na adres: [email protected] w tytule wpisując „Bella mama”.

Wysłanie tekstu jest równoważne ze zgodą na jego publikację oraz kontakt ze strony kliniki w celu odbioru nagrody. Tekst powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem. Publikacja pojawi się pod wybranym przez autora pseudonimem bądź inicjałami. Prosimy o dołączenie informacji, jak chcecie zostać podpisani lub wyraźną informację, że chcecie by tekst pojawił się pod waszym imieniem i nazwiskiem.

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me oraz przez Sponsora akcji – Klinikę Kobiet Medifem (na stronie www sponsora www.medifem.pl oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych).
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora i Sponsora konkursu swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Nagrody:

5 x voucher na zabieg HIFU i laseroterapia stref intymnych w Klinice Kobiet Medifem, o wartości 3.500 zł*

03FDA6F8-F77F-4207-A273-3F3BB774E031

1 x voucher na zabieg 0!shot w Klinice Kobiet Medifem, zabieg poprawiający doznania seksualne*

Dla wszystkich uczestniczek  zabawy specjalna oferta:

Konsultacja lekarska z cytologią w cenie 120 zł (regularna cena 250 zł) oraz 10% zniżki na zabieg  HIFU i laseroterapia stref intymnych – do zrealizowania w Klinice Kobiet Medifem.

*Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wydanie nagród, o których mowa w ust.1 powyżej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek podatkowy ciąży na Laureacie, wygrywającym nagrodę. W celu dopełnienia formalności, należy skontaktować się z organizatorem. Warunkiem wydania nagrody jest uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy.

Akcja trwa od 28.09.2017 do 19.10.2017 roku.

Regulamin zabawy jest dostępny tutaj.

 


Macierzyństwo

Życie to miłość przemieszana z depresją… Jak odzyskać radość? Zobaczcie ten fantastyczny filmik

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
8 października 2017
Fot. Screen/Vimeo
 

Nasze życie pełne jest nieprzewidzianych sytuacji, a co za tym idzie – także emocji, które z jednej strony wywołują w nas euforię, by za chwilę zrzucić na sam dół. 

Bohaterem cudownej animacji jest mężczyzna, którego sposobem na dobre i szczęśliwe życie jest gra ba trąbce. Gdy kobieta odrzuca jego oświadczyny popada w stan, który jedni nazwą depresją, inni żałobą. Przybiera on postać czarnego stwora, który skutecznie odbiera mężczyźnie radość życia, sprawia, że stacza się on coraz bardziej w swojej rozpaczy i poczuciu beznadziei. Czy jego los się odwróci? Czy on dźwignie się? Zawalczy o siebie i ponownie o swoje dobre życie?

Wszystko jest w naszych rękach, musimy tylko chcieć otworzyć szeroko oczy, rozejrzeć się, żeby zrozumieć w jakim miejscu się znajdujemy i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy właśnie tu chcemy utknąć? Czy chcemy, by tak wyglądało nasze życie? Wybór należy do nas.

Obejrzyjcie koniecznie.

 

 


Macierzyństwo

Wąska granica zdrowia i poważnej choroby. Poznaj Syndrom Gotowości Anorektycznej, czyli preludium do anoreksji

Redakcja
Redakcja
8 października 2017
Fot. iStock/atarzynaBialasiewicz

Współczesność i wszechobecny pęd do doskonałości sprawia, że wiele poświęcamy chcąc osiągnąć założone cele. Pragniemy być piękni i młodzi, nie zważając na naturalny upływ czasu. Próbujemy podporządkować się za wszelką cenę pewnym schematom, które towarzyszą nam na każdym kroku.

Bo przecież, gdy mówimy o kobiecie sukcesu, mamy na myśli szczupłą, zadbaną bizneswoman, której niestraszne są nadgodziny w pracy, a nie przeciętną kobietę opiekującą się całymi dniami dziećmi. Chcąc dopasować się do sztywnych ram ideału, łatwo zgubić umiar. Wtedy sięgamy po środki, które bez względu na konsekwencje mają ułatwić skok do lepszego życia. Na skutek tego pojawiają się różne choroby, bo przepracowany organizm nie radzi sobie ze stresem. Psychika i emocje często bywają okaleczane przez nas samych, bo nagminnie pomijamy nasze potrzeby. Częstą konsekwencją tego są zaburzenia odżywiania, które mogą prowadzić do anoreksji, bulimii czy chorobliwej otyłości. Co gorsze, taka niszczycielska presja dotyka coraz młodsze kobiety, które coraz wcześniej przystępują do tego szalonego wyścigu po perfekcję.

Syndrom Gotowości Anorektycznej, czyli „preludium do anoreksji”

Anoreksja dotyczy przede wszystkim kobiet, i to w coraz młodszym wieku — przestają dziwić jej przypadki u dziewczynek poniżej 12 roku życia. Niełatwo jest wyłapać pierwsze sygnały, które świadczą o pierwszych problemach z zaburzeniem odżywiania. Zazwyczaj obraz anorektyczki, który mamy w głowie, kojarzy się jednoznacznie z osobą przeraźliwie chudą, a przecież do takiego skrajnego stanu chora doprowadza się długi czas. Jadłowstręt, czyli rzeczona anoreksja możliwa do zdiagnozowania jest o wiele wcześniej, zanim organizm znajdzie się na krawędzi wyniszczenia. Zanim jednak nastąpi najgorsze, pojawia się SGA, czyli Syndrom Gotowości Anorektycznej.

SGA zaobserwowała w swoich badaniach dr Beata Ziółkowska, określając  trzy czynniki, które prowadzą do jego rozwoju:

  • zaburzenia dystansu pomiędzy rodzicami i dzieckiem — nadmierna bliskość rodziców z dziećmi, nadopiekuńczość, brak samodzielności. Szkodzi także sytuacja odwrotna, gdy rodzice nie zauważają potrzeb dziecka, nie zapewniają wsparcia i uwagi, co skutkuje poczuciem osamotnienia dorastającej osoby. Często dziecku narzucane są wygórowane wymagania, popychanie do perfekcjonizmu, pozbawianie prawa do decydowania o sobie. W efekcie u dziecka pojawia się obniżona samoocena i zachowania typowe dla SGA.
  • zaburzenia percepcji własnego ciała — zaniżona samoocena powoduje, że prawidłowo ważąca dziewczyna zaczyna się porównywać z koleżankami i zauważa mankamenty swojej figury. Myśli o sobie, że jest gorsza, grubsza, brzydsza, co dodatkowo ją negatywnie nakręca. W konsekwencji nadmiernie skupia się na swojej wadze, odsuwa się od otoczenia, zmienia swoje zachowanie na bardziej wycofane. Koncentruje się na swojej wadze i nastrój poprawia jej stosowanie coraz nowszych metod odchudzania.
  • deficyt konstruktywnych strategii radzenia sobie ze stresem — w przypadku SGA (inaczej niż w anoreksji), zachowania anorektyczne pojawiają się nie ciągle, ale w sytuacjach stresowych. Życie obfituje jednak w stresujące momenty i zdarza się, że dziewczyna doświadcza bardzo często negatywnego postrzegania samej siebie. W dodatku młodzi ludzie nie potrafią sobie konstruktywnie radzić ze stresem i zachowania anorektyczne pojawiają się jako sposób na opanowanie narastającego napięcia. Uwagę zwraca fakt, że okresowo przejawiające się zachowania anorektyczne nie prowadzą do nieustannej redukcji masy ciała. Prawdopodobnie nie chodzi tu głównie o utratę kilogramów, ale o obniżenie napięcia. Uzyskiwane przy tym zainteresowanie i troski otoczenia utrwalają te zachowania jako sposób pokonywania trudnej sytuacji.

„Trudny wiek” czyli okres dorastania, w trakcie którego młoda osoba kształtuje swoją osobowość, może nasilać tendencję do pojawienia się Syndromu Gotowości Anorektycznej. W dodatku kultura masowa propaguje nierealistyczny wzorzec kobiecego piękna, łączony z wyjątkowo szczupłymi osobami, podczas gdy naturalnie dziewczęce i kobiece sylwetki najczęściej odbiegają w różny sposób od tego wykreowanego ideału.

Diagnoza SGA i co dalej?

Diagnoza SGA nie przesądza o wystąpieniu anoreksji, należy ją jednak traktować jako istotny czynnik ryzyka. SGA jest sygnałem o istnieniu trudności w funkcjonowaniu młodej osoby, a ignorowanie objawów prowadzi do ekspresji anoreksji. Aby zauważyć moment przejścia w chorobę, potrzebna jest obserwacja zachowań własnych i dziecka.  Granica pomiędzy Syndromem Gotowości Anorektycznej a zachorowaniem na jadłowstręt jest bardzo cienka i łatwo jej nie zauważyć, a konsekwencje są bardzo poważne. W zapobieganiu problemu ważna jest współpraca ze specjalistą zajmującym się psychologią odżywiania, by uniknąć długiego leczenia osoby z pełnoobjawową anoreksją.


 

źródło: bonavita.pl, psychologia.amu.edu.plwww.katarzynadudek.com


Zobacz także

Droga teściowo

Droga teściowo, naucz się kochać swojego syna. Brak mu (nam) twojej czułości

Kiedy kobiety zostając matkami dostaną realne wsparcie na rynku pracy? Przestaną pracować na kontraktach, śmieciówkach i nikt ich nie zwolni na etacie?

Olga Kowalczyk-Budny - Sleep&Fun

„Marzenia trzeba spełniać, pod warunkiem, że jest się pewnym tego, czego się chce”