Macierzyństwo

Rusza trzecia edycja kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal”

Połozna na medal
Połozna na medal
1 kwietnia 2016
 

Prowadzona od 2014 roku kampania „Położna na medal” o profilu edukacyjnym ma na celu podnoszenie świadomości roli, jaką położne odgrywają dzisiaj w opiece okołoporodowej. Kampania i towarzyszący jej konkurs skierowane są zarówno do położnych, jak również do przyszłych
i młodych matek oraz ich rodzin. W tegorocznej edycji konkursu położne można nominować od 1 kwietnia do 31 lipca, a samo głosowanie trwa od 1 kwietnia do 31 grudnia. Zgłoszenia i głosy przyjmowane są na nowej stronie kampanii www.poloznanamedal2016.pl

 Obecnie położne to nie tylko troskliwość i opiekuńczość, ale także coraz wyższe kompetencje medyczne i związana z nimi odpowiedzialność. Poprzez „Położną na medal” chcemy promować nowoczesne standardy opieki okołoporodowej. Standardy – co warto podkreślić – zgodnych zarówno z przyjętymi przez środowisko położnicze
i medyczne wymaganiami jak i oczekiwaniami pacjentów 
– mówi Iwona Barańska z Akademii Malucha Alantan, pomysłodawcy i organizatora kampanii.

Projekt promuje również wśród kobiet w ciąży możliwość korzystania z bezpłatnych porad – raz tygodniowo od 21. tygodnia ciąży i dwa razy od 32. tygodnia – przygotowujących do porodu.

Częścią kampanii „Położna na medal” jest ogólnopolski plebiscyt w którym wyłonione zostaną 3 najlepsze położne w kraju, a także najlepsze położne w poszczególnych województwach. – Od wielu osób słyszymy, że nominacja albo oddanie głosu na swoją położną do dobry sposób na podziękowanie za włożony trud i wsparcie – dodaje Iwona Barańska.

Pierwsza i druga edycja konkursu okazały się wielkim sukcesem. Łącznie wzięło w nich udział 938 położnych z całej Polski, na które oddano ponad 52 tysiące głosów. Najlepszą położną w Polsce w 2014 roku okazała się Edyta Szumska
z Wrocławia. Z kolei zwyciężczynią ubiegłorocznej edycji plebiscytu została Martyna Mączka, położna na co dzień pracująca w Katowicach.

W tegorocznej edycji konkursu położne można nominować od 1 kwietnia do 31 lipca, a samo głosowanie trwa od 1 kwietnia do 31 grudnia. Zgłoszenia i głosy przyjmowane są na stronie www.poloznanamedal2016.pl

Trzecia edycja kampanii Położna na medal_Partnerzy merytoryczni


Macierzyństwo

Zadbaj o swoją kobiecość i chroń krocze przed nacięciem

Połozna na medal
Połozna na medal
15 maja 2016
Jak przygotować się do ciąży
Fot. iStock – Jak przygotować się do ciąży
 

Przyszłe mamy mogą zrobić wiele, żeby dobrze przygotować się do porodu. Położna, Martyna Mączka, ambasadorka kampanii Położna na medal, radzi, że poza świadomym wyborem osoby prowadzącej ciążę albo wyborem miejsca porodu kobiety mogą również zadbać o swoją kobiecość zmniejszając ryzyko nacięcia krocza do minimum. Liczby nie kłamią. W Polsce co druga kobieta ma nacinane krocze w trakcie porodu[1].

W praktyce dość często zdarzają się sytuacje, w których przyszłe matki nie wiedzą dokładnie jakie skutki może mieć nacięcie krocza. Tym bardziej, cenna jest wiedza, że pęknięcia krocza jest korzystniejsze z medycznego punktu widzenia dla organizmu niż nacięcie. Dlaczego? Bo mięśnie krocza pękają w miejscu najsłabszym, najmniej ukrwionym, natomiast nacięcie krocza może powodować dodatkowe jego pękniecie, większą utratę krwi po porodzie, ale także spowolnienie procesu gojenia się ran. Do negatywnych skutków nacięcia trzeba również zaliczyć zwiększone ryzyko infekcji i osłabienie mięśni dna miednicy. Nacięcie krocza może również opóźnić wznowienie współżycia po porodzie i mieć niekorzystny wpływ na jakość życia seksualnego.

Pierwszym, najprostszym krokiem jest znalezienie ośrodka do porodu w którym odsetek nacięć krocza jest niski. Możemy też zdecydować się na poród w domu. Jeżeli z jakiegoś powodu zdecydujemy się na szpital w którym odsetek nacięć jest wysoki, warto porozumieć się z personelem i poprosić o ochronę krocza podczas porodu. Przydatna w poszukiwaniu szpitala będzie strona www.gdzierodzic.info prowadzona przez Fundację Rodzić Po Ludzku. Na stronie podane są szczegółowe statystyki wielu placówek.

Kolejnym, ważnym krokiem związanym z miejscem porodu jest zdobycie informacji
z placówki jakie są szanse na urodzenie dziecka w dowolnie wybranej pozycji. W sytuacji ochrony krocza powinniśmy pamiętać o unikaniu pozycji leżącej i półleżącej na łóżku.

Po wybraniu miejsca w którym zostaną uszanowane życzenia przyszłej mamy, trzeba skupić się na odpowiednim przygotowaniu własnego organizmu. Jest szereg prostych czynności, które pomagają we wzmocnieniu krocza i w polepszeniu jego elastyczności. Po pierwsze, nie możemy zapomnieć o systematycznym nawilżaniu. Stosując odpowiednie preparaty – olej z wiesiołka, olej z słodkich migdałów, olej z pestek arbuza – krocze i okolice powinny być natłuszczane po każdej kąpieli.

Druga fundamentalna kwestia to masaże, w efekcie których krocze będzie bardziej elastyczne i podatne na rozciąganie.

Trzecia rzecz to regularne ćwiczenia. Ćwiczenia mięśni dna miednicy można wykonywać w sposób standardowy lub przy pomocy waginalnego balonika. Balonik stopniowo przygotowuje krocze do obwodu główki płodu. I co bardzo istotne, pozwala też na naukę świadomego rozluźniania mięśni krocza. Wszystkie wyżej wymienione czynności wykonujemy na około trzy tygodnie przed planowanym terminem porodu. Przyszłe mamy powinny jednak pamiętać, że warunkiem do ich przeprowadzenia jest brak stanów zapalnych dróg rodnych. Warto również wiedzieć, że plan porodu jest dokumentem, który pozwala na uwzględnienie tych preferencji.

Każdy poród, który przebiega w zgodzie z naturą, w pozycji wertykalnej stwarza możliwość ochrony krocza. Swoim podopiecznym często powtarzam, że w przypadku porodu, podobnie jak w każdej dziedzinie życia, systematyczny wysiłek i wzięcie spraw w własne ręce owocuje sukcesem i szansą na poród bez zbędnych interwencji medycznych.

O przygotowaniu krocza do porodu położna Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna na Medal


 

Trzecia edycja kampanii Położna na medal_Partnerzy merytoryczniPołożna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.

[1] NZF, dane za 2015 rok