Kiedyś praca położnej kojarzyła mi się tylko i wyłącznie z przyjmowaniem porodów. Dzisiaj wiem, że bycie położną to coś znacznie więcej. To przede wszystkim odpowiedzialność. Odpowiedzialność, która na mnie spoczywa czasem powoduje we mnie obawy, ale znacznie częściej jest powodem trudnej do opisania satysfakcji. Martyna Mączka, położna i Ambasadorka kampanii „Położna na medal” opowiada, jaka jest rola położnej w życiu kobiety.
Położna to bezpieczeństwo
Ciąża to dla każdej przyszłej matki czas w którym pojawiaj się naturalne obawy związane z nową rolą i nowymi obowiązkami. To czas, w którym kobiety powinny czuć się pewnie i bezpiecznie. Niestety, dość powszechnym zjawiskiem które obserwuję w Polsce jest niewielki stopień świadomości dotyczącej praw i możliwości opieki okołoporodowej wśród ciężarnych. Dlatego uważam, że jednym z najważniejszych obowiązków nowoczesnych położnych jest głośne mówienie o tym, co przyszłym matkom przysługuje w zakresie opieki położniczej i w jaki sposób skutecznie można o swoje prawa zabiegać.
W Polsce nadal dominuje przekonanie, że kobieta ciężarna najbezpieczniejsza jest w szpitalu,
a to dlatego, że czuwa przy niej lekarz ginekolog. Nie jest to jednak pełen obraz sytuacji. Ze swojej codziennej praktyki wiem, że najczęściej najbliższą osobą dla przyszłej matki jest właśnie położna. To przed nią potrafi się otworzyć, to ona jest źródłem praktycznych porad. To dzięki profesjonalizmowi dzisiejszych położnych przyszłe mamy mają poczucie bezpieczeństwa.
Bliżej niż lekarz
Warto na każdym kroku podkreślać, że położne mają uprawnienia do prowadzenia ciąży
i mogłyby się w tym obszarze jeszcze lepiej rozwijać gdyby stworzono im ku temu lepsze możliwości. Argumentem, który przemawia za położnymi jest doskonałe zrozumienie
i zabezpieczenie kobiety w sferze psychicznej. Jest to możliwe ponieważ położna i ciężarna są w stanie nawiązać bliską relację, poznają się wzajemnie co skutecznie pomaga wyłapywać wszelkie obawy i nieprawidłowości związane z ciążą i porodem. Często powtarzam swoim podopiecznym, że kobieta ciężarna w ciąży fizjologicznej najbezpieczniejsza jest we własnym domu. W miejscu w którym z jednej strony czuje się swobodnie, a z drugiej opiekę nad nią sprawuje zaufana położna.
Z kolei w okresie ściśle okołoporodowym to wiedza położnej okazuje się najcenniejsza, przez to jak potrafi rodzącą przeprowadzić samodzielnie w porodzie, szanując przy tym naturalny proces narodzin. Intymność jaka łączy położną i rodzącą pozwala na dużą otwartość, która jest kluczem do prawidłowo przebiegającego połogu i dobrej opieki nad dzieckiem.
Standardy i rzeczywistość
To co ważne, to że położne pielęgnują w kobietach naturalne zdolności do bycia matkami, podkreślając ich mocne strony, dając wsparcie tam gdzie jest ono potrzebne. Wspaniale jest uczestniczyć w tym procesie. Jest to zwieńczenie ciężkiej pracy, która naprawdę wymaga pełnego zaangażowania.
Dobrze wiedzieć, że dla znakomitej większości położnych najtrudniejsze w pracy bywają nie same porody czy też rodzące, a okoliczności porodowe. Jest to często trudny zespół lekarski, system opieki uwikłany w nieaktualnych standardach. Bywa, że w takiej rzeczywistości funkcjonowanie położnej jest bardzo trudne, szczególnie, jeżeli chce się zapewnić najwyższy poziom opieki dla swojej podopiecznej. Zakres obowiązków i ról jest bardzo szeroki i stawia wiele wyzwań każdej położnej, nie zważając na długość stażu pracy i doświadczenie.
Praca położnej to nie tyle praca, co sposób na życie i sposób obcowania z ludźmi. To dla nas położnych sposób w jaki się uśmiechamy, w jaki dobieramy słowa i jakie wykonujemy gesty. Położnictwo to cierpliwość, intuicja, ciepło jakie dajemy i wielka mądrość. To jak ważna jest rola położnej w ciąży, porodzie i połogu jest definicją zawodowej satysfakcji i stanowi filar zasadności wykonywania tej profesji.
Autorka: położna, Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna na Medal
Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl
Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.