Masz dość ograniczających stereotypów i uprzedzeń na temat kobiet? Chcesz coś zmienić w swoim otoczeniu? Masz zadatki na przywódczynię? Trwa rekrutacja do czwartej edycji prestiżowego programu dla dziewcząt „Jestem Liderką”. Zgłoś się!
Program adresowany jest do 16-19-latek, pełnych pasji i energii, chcących zostać liderkami. Trafiając pod skrzydła Vital Voces, mają szansę wykorzystać swoje talenty, zainteresowania i pasje, a w konsekwencji stać się liderkami. Dzięki pracy pod okiem dedykowanych mentorek uczą się, jak angażować się w ważne projekty, m.in. społeczne, polityczne, dotyczące praw obywatelskich, ale także jak takie projekty prowadzić, wspierając inne kobiety w lokalnej społeczności.
Potwierdza to Ela Raczkowska, prezes Vital Voices Poland, organizatorka projektu: – Program z jednej strony pozwala młodym dziewczynom rozwijać potencjał przywódczy a z drugiej wspiera rozwój starszych liderek zaangażowanych jako mentorki dla młodych dziewczyn pozwalając im zrozumieć młodsze pokolenie i ujrzeć zupełnie inną perspektywę co sprzyja potem tworzeniu lepszych warunków miejsc pracy oraz budowania relacji międzypokoleniowej i wymiany wiedzy w różnych obszarach.
– Lider zaczyna się rodzić dziś szybciej. To już ten prymus w klasie z moich szkolnych lat, ale ktoś, kto umie porwać tłumy za sobą. Za swoją ideą, planem, wizją. Mądry lider to ten, który spotka na swojej drodze starszych nauczycieli. Nasiąknie ich doświadczeniem i wiedzą. Płeć nie powinna mieć znaczenia, ale – nie oszukujmy się – wspieranie młodych kobiet w ich liderstwie wymaga większej uwagi. Dlatego wspieram, uczę, kibicuję – mówi Jarosław Kuźniar, dziennikarz, Kuźniar Media, Ambasador Projektu.
Dlaczego to takie ważne?
Choć ostatnio rośnie aktywność ruchów wspierających prawa kobiet, nadal wiele jest do zrobienia. Pandemia jeszcze bardziej dociążyła kobiety, odbierając wielu z nich poczucie sprawczości. Nieuświadomione uprzedzenia, stereotypy dotyczące kariery i aplikowania na stanowiska menedżerskie, pay gap, brak kobiecych wzorców i realnego wsparcia w najbliższym otoczeniu – to wszystko sprawia, że wielu młodym Polkom – już na starcie drogi zawodowej – brakuje pewności siebie. I narzędzi, które pomogłyby im wejść w dorosłość z wiarą we własne umiejętności.
Dlatego osią programu „Jestem Liderką” jest współpraca uczestniczek z mentorkami, które inspirują, dostarczają merytorycznej wiedzy, dzielą się doświadczeniem i umiejętnościami, wzmacniając w swoich podopiecznych kompetencje przywódcze.
– To wielka radość dzielić się wiedzą i wspierać przyszłe liderki. Te młode kobiety mają duży potencjał, energię i motywację do działania aby spełniać swoje marzenia. Ich entuzjazm i zaangażowanie udzielają się otoczeniu, także mnie jako mentorce. Z ogromną satysfakcją i dumą towarzyszę w rozwoju mojej podopiecznej. Cieszę się, że moje doświadczenie może choć trochę jej pomóc w realizacji ambitnych planów – mówi prof. dr hab. Marta Miączyńska, dyrektor Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, mentorka w programie.
– Program „Jestem Liderką” przede wszystkim dodał mi skrzydeł i pozwolił rozpocząć przedostatnią klasę liceum z przytupem. W trakcie, jak i po całym tygodniu szkoleń i inspirujących spotkań mogłam liczyć na ogromne wsparcie, oraz możliwość poznania niezwykle inspirujących osób – mówi Paulina Domek, finalistka trzeciej edycji programu. – Gdybym miała powiedzieć, dlaczego warto zaaplikować do tego programu, to przede wszystkim dlatego, że jest to przygoda na całe życie, a nie na jeden tydzień. Uczestniczki z dnia na dzień stają się silniejsze i coraz bardziej świadome siebie. Jest to coś tak ważnego i przełomowego, że dzieli życie młodych kobiet na „przed programem” i „po programie” – dodaje.
Po prostu napisz esej
By móc aplikować do programu, trzeba napisać esej, prezentujący własną wizję obecności w świecie jako liderki. A skoro kobiece przywództwo niejedno ma imię, aplikantki mają niepowtarzalną okazję, by przekazać osobistą projekcję tego, jakimi wartościami chcą się kierować, jakie cele osiągnąć i jaki rodzaj przywództwa realizować w wybranej przez siebie dziedzinie.
Warto dzielić się tymi marzeniami, bo mają szansę się urzeczywistnić. W skład jury wchodzą bowiem przedstawiciele Vital Voices i partnerów: osobowości z różnych dziedzin życia społecznego, biznesowego, politycznego, mediów i kultury. Co ważne, recenzenci czytają i oceniają nadesłane prace niezależnie od siebie (członkowie kapituły wzajemnie się nie znają ani się ze sobą nie kontaktują, co gwarantuje obiektywizm). Każdy z jurorów czyta wszystkie nadesłane eseje i wskazuje swoje faworytki. W ten sposób powstaje lista 21 finalistek.
Wspaniała przygoda
Kolejny etap to dopasowanie do 21 finalistek dedykowanych mentorek. Tu nie ma miejsca na przypadek. O tym, pod czyje skrzydła trafią, zwyciężczynie dowiadują się podczas uroczystej gali. To moment pierwszego spotkania z doświadczoną menedżerką, liderką, aktywistką, naukowczynią – krótko mówiąc, osobistą przewodniczką na drodze do odkrywania i wzmacniania kompetencji przywódczych. A dzieje się to podczas indywidualnych sesji mentorskich poświęconych rozwojowi kariery, autoprezentacji i komunikacji, rozwoju mocnych stron, szkoleń z zakresu przywództwa, a także spotkań w instytucjach i firmach z udziałem role models ze świata biznesu, polityki czy nowych technologii.
– Projekt Jestem Liderką jest świetną okazją dla młodych dziewczyn, by spotkały się z kobietami sukcesu, zaczerpnęły z ich doświadczenia oraz zainspirowały się do rozwoju swoich talentów i umiejętności przywódczych. Dodatkowo walczy z krzywdzącymi stereotypami i promuje kobiecy styl zarządzania. Cieszę się, że mimo pandemii, organizowana jest już czwarta edycja tego programu. Serdecznie zachęcamy do udziału wszystkie młode dziewczyny, które chcą poszerzać swoje horyzonty i przeżyć wspaniałą przygodę – mówi Daria Gostkowska, dyrektor wykonawczy Obszaru Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Banku BNP Paribas, jednego z Partnerów Programu.
– Program “Jestem Liderką” niezaprzeczalnie zmienił moje życie. Możliwość spędzenia dnia na oddziale onkologii dziecięcej z moją mentorką, Profesor Anną Raciborską, utwierdził mnie w przekonaniu, że medycyna i nauki biologiczne to moje powołanie, a warsztaty i zajęcia spędzone w towarzystwie ambitnych i inspirujących młodych liderek pozwoliły mi nawiązać niesamowite przyjaźnie, które na co dzień są dla mnie źródłem wsparcia i motywacji do działania. Każdej dziewczynie w moim wieku życzę przeżycia tak niezapomnianej przygody i poznania tak niezwykłych ludzi na swojej drodze jak nasze cudowne mentorki czy inne finalistki programu – mówi Amelia Janiak, uczestniczka drugiej edycji.
Świat potrzebuje liderek
– Program „Jestem Liderką” dodał mi odwagi. Ten rodzaj odwagi nie wyraża się w kaskaderskiej brawurze, a pewności wyrażania własnych przekonań i podejmowania trudnych decyzji; to także rozmach przy planowaniu przyszłości swojej i organizacji. Moja mentorka była specjalistką od zadawania celnych pytań. Upewniła mnie, że nie zadowolą mnie działania powierzchowne – wszystko, co robię, musi wynikać z wartości i mieć głęboki sens – mówi Julia Wolińska, finalistka drugiej edycji programu. – Więcej: jeśli jestem liderką, moim zadaniem jest pokazanie ludziom życia wartego przeżycia. Program sprawił, że w ostatniej chwili wysłałam zgłoszenie w konkursie o Stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego; zostałam jego finalistką. Czas, który mogłabym spędzić na myśleniu: „czy to możliwe?” wykorzystuję już na szukaniu środków do osiągnięcia „niemożliwego”. Od tego zaczyna się branie odpowiedzialności za rzeczywistość – dodaje.
– W Vital Voices wierzymy, że potencjał przywódczy kobiet należy rozwijać jak najwcześniej, a młode kobiety w wieku 16-19 lat szczególnie potrzebują wsparcia, autorytetu oraz dyskusji na temat ich przyszłej roli w naszym społeczeństwie – mówi Ela Raczkowska, którą bez żadnej przesady można określić mianem serca projektu. Odpowiada za wszystkie kwestie organizacyjne, koordynuje kontakty z mentorkami, czuwa nad przebiegiem projektu i współpracą z partnerami. Bez tych ostatnich nic by się zresztą nie udało. – Dzięki wsparciu partnerów identyfikujemy ambitne młode kobiety z potencjałem przywódczym i zapewniamy im wsparcie we wszechstronnym rozwoju, aby w przyszłości zwiększyć ich szansę dla aktywnego udziału kobiet w sferze zarządzania i przywództwa w biznesie i przestrzeni publicznej – mówi Ela Raczkowska.
– W Santander Bank Polska niezmiennie stawiamy na różnorodność oraz budowanie włączającego środowiska pracy. Idea Programu „Jestem Liderką” jest nam szczególnie bliska, ponieważ koncentruje się na rozwoju kompetencji przywódczych młodych kobiet. Śmiało mogę powiedzieć, że program w pewnym sensie łączy pokolenia i przynosi wiele korzyści płynących z relacji mentoringowej. Mentor dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, a Mentee wnosi do relacji spojrzenie na przywództwo kobiet z perspektywy młodego pokolenia. Cieszę się, że po raz kolejny jesteśmy Partnerem Programu „Jestem Liderką” – mówi Dorota Strojkowska, członek zarządu Pionu Partnerstwa Biznesowego w Santander Bank Polska.
Ambasadorami Projektu są: Anna Jurgaś, Olga Kozierowska, Jarosław Kuźniar, Ania Lewandowska, Omenaa Mensah, Odeta Moro, Katarzyna Pakosińska, Joanna Talewicz – Kwiatkowska i Karolina Zapadka.
Dla kogo?
W konkursie mogą wziąć udział uczennice szkół z całej Polski, w wieku 16-19 lat, zainteresowane wzmacnianiem swoich zdolności przywódczych.
Kiedy?
Rekrutacja do programu wystartowała 25.03.2021. Prace można przesyłać do 23.04.2021.
Jak wygląda zadanie konkursowe?
O zakwalifikowaniu się do programu zadecyduje wynik zadania konkursowego, które polega na przygotowaniu krótkiego eseju pod tytułem: „Wyobraź sobie, że jesteś liderką. Jak widzisz siebie w roli przyszłej liderki – Twoja wizja działania, współpracy z ludźmi i zmieniania świata na lepszy ” oraz odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu, który jest niezbędnym załącznikiem do pracy pisemnej.
Prace oceniane będą w czterech kategoriach konkursowych: (1) Działalność Społeczna, (2) Biznes (3) Nowe Technologie (4) Kultura i Media.
Co potem?
Kapituła składająca się z przedstawicieli Organizacji Vital Voices oraz Partnerów Konkursu wyłoni dwadzieścia najlepszych prac i zaprosi ich autorki do programu „Jestem Liderką”. Lista Finalistek zostanie ogłoszona na stronie internetowej www.vitalvoices.pl oraz w
mediach społecznościowych m.in. http://www.facebook.com/VitalVoicesChapterPoland .
Więcej informacji: https://vitalvoices.pl/