Gdyby ktoś dziś orzekł, że żyjemy w plastikowym świecie, naciągnąłby fakty jedynie odrobinę. Plastik* jest wszechobecny. Lekki, tani, wytrzymały ma nieskończenie wiele wcieleń i zastosowań. Otacza nas, odciska swe negatywne piętno na środowisku a przy tym, jak wskazują badania, zalewa również nasze organizmy. Codziennie zjadamy i wypijamy tysiące a nawet miliony cząsteczek mikroplastiku uwalnianego do naszych posiłków i picia z plastikowych opakowań. I choć nie dysponujemy jeszcze badaniami, które określałyby jednoznacznie czy ma to wpływ na stan naszego zdrowia, a jeżeli tak to jaki, ryzyko szkodliwości wydaje się prawdopodobne.
Tym bardziej, że polipropylen (PP) występuje w powiązaniu z innymi substancjami chemicznymi, których negatywny wpływ między innymi na gospodarkę hormonalną i metabolizm ludzkiego organizmu jest faktem. Pojawiają się również badania**, które wskazują na alarmująco wysoki poziom mikroplastiku spożywanego przez niemowlęta karmione mlekiem z plastikowych butelek. Do mleka uwalniają one miliony „drobinek” na każdy litr przygotowanej mieszanki czy ciepłego picia. Gdy weźmiemy pod uwagę jak intensywnie przebiega rozwój dziecka w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy życia oraz jak wiele ono zjada w stosunku do masy swojego ciała, ilość spożytego polipropylenu prezentują się przerażająco. Fakt, iż nie mamy pojęcia czy i jakie szkody może on wyrządzić, nie powinien nikogo uspokajać. Wręcz przeciwnie, to ważna przesłanka do tego by unikać plastikowych butelek i naczyń dla niemowląt.
Z takiego założenia wyszła szwedzka marka Everyday Baby, która w trosce o zdrowie dzieci i środowisko naturalne powraca do korzeni i stawia na szkło. Jej flagowym produktem, z którego dumni są ojcowie założyciele (firma jest wspólnym przedsięwzięciem 3 zaprzyjaźnionych tatusiów), jest szklana butelka do karmienia. Zaprojektowana tak by eliminować największe niedogodności, tego używanego przez rodziców i dzieci przedmiotu, czyli jego ciężar i kruchość. Bo poza nimi szkło ma same zalety:
- jest odporne na wysokie temperatury. Można je wygotowywać, wyparzać i zalewać wrzątkiem a ono i tak nie uwolni żadnych, potencjalnie szkodliwych substancji. Inaczej sprawa wygląda w przypadku PP. Tu wraz ze wzrostem temperatury wlewanego płynu rośnie ilość uwalnianego mikroplastiku** Niestety nie da się używać butelki dla dziecka bez kontaktu z ciepłą wodą. Zamiast więc martwić się lub wdrażać dodatkowe procedury w i tak wypełniony po brzegi dzień z niemowlęciem w domu, lepiej sięgnąć po klasyczną butelkę ze szkła;
- nie zmienia smaku i zapachu picia oraz jedzenia. Mleko w nim pachnie jak mleko a sok pomarańczowy jak sok pomarańczowy. Co więcej, wystarczy umyć by pozbyć się zapachu w ogóle;
- nie wchodzi w reakcję z produktami spożywczymi, obojętne są mu kwasy owocowe czego nie da się powiedzieć o plastiku;
- jest odporne na intensywne mycie – można wyszorować je ostrzejszą gąbką czy szczotką a nie porysuje się. Polipropylen nie lubi takiego traktowania, a gdy zostanie porysowany jeszcze łatwiej uwalnia mikroplastik i inne niepożądane substancje;
- jest „długowieczne” w pozytywnym tego słowa znaczeniu. O ile się nie stłucze będzie służyło lata w dobrym stanie.
Wszystkie te zalety butelki Everyday Baby oczywiście posiadają. A jak marka uporała się z wadami szkła? Wagę zredukowała stosując lżejsze szkło borokrzemowe. A co z ryzkiem stłuczenia i rozsypania się na miliony odłamków? Everyday Baby poradziło sobie i z tym, powlekając butelki silikonem, co zdecydowanie nie jest jedynie zabiegiem estetycznym.
Powłoka silikonowa:
- poprawia odporność szklanych butelek na uszkodzenia;
- zapobiega rozsypaniu szkła na odłamki, gdy dojdzie do przypadkowego stłuczenia;
- ułatwia stabilny, pewny chwyt. Butelka nie ślizga się w dłoni co sprawia, że jest wygodniejsza w użyciu i redukuje ryzyko wyślizgnięcia się jej z ręki;
- zmniejsza ryzyko poparzenia dziecka zbyt gorącym płynem*** – zmienia kolor, gdy płyn ma temperaturę powyżej 40°C.
No dobrze, szklane butelki Everyday Baby są lżejsze i bardziej trwałe od tradycyjnych znanych sprzed lat, nie uwalniają szkodliwych substancji, czyli są bezpieczne dla dziecka. A co z niezbędnymi akcesoriami takimi jak smoczki, dyski uszczelniające czy pokrywki? I tu szwedzka marka zadbała o bezpieczeństwo. Smoczki wykonane są z silikonu medycznego a te elementy, które z różnych względów wykonano z polipropylenu nie mają kontaktu z zawartością butelki. Oczywiście użyte tworzywo jest wysokiej jakości, nie zawiera BPA, BPF, BPS i ftalanów.
Ponieważ szklane butelki dobrze „zaopiekowane” mogą służyć całe lata, w trosce o domowe budżety a także o środowisko naturalne Everyday Baby zadbało o to by oferowane produkty były multifunkcyjne. Dlatego też przygotowała ofertę akcesoriów uzupełniających takich jak dyski zamieniające butelkę w pojemnik na żywność, ustniki niekapki dla starszaków, słomki czy uchwyty, dzięki którym dziecko może korzystać z butelki samodzielnie.
Marka nie zapomniała również o potrzebach niemowląt i dzieci samodzielnie spożywających posiłki. I w tym przypadku plastikowe naczynia nie są wskazane. Jednak podanie rocznemu brzdącowi zupki w porcelanowym talerzu jest ryzykownym i mało praktycznym krokiem. Co zrobić w takiej sytuacji? Sięgnąć np. po silikonowe miseczki, talerze i sztućce. Everyday Baby ma je w swym katalogu akcesoriów do karmienia. Cechują się one świetną jakością, przyjemnym wzornictwem a przede wszystkim, kształtami które ułatwiają dziecku samodzielne jedzenie. Miseczki są odpowiednio wyprofilowane i mają przyssawki, sztućce mają ergonomiczny kształt i są delikatne dla dziąseł i pierwszych zębów malca.
W ofercie Everyday Baby czekają też inne praktyczne akcesoria. Nie ma w niej natomiast przekombinowanych gadżetów i krzykliwego wzornictwa. Jest ponadczasowy, spokojny i elegancki design. A przede wszystkim bezpieczne materiały wysokiej jakości oraz funkcjonalność.
*potoczne znaczenie
** „(…) butelki z PP wystawione na działanie wody o temperaturze 70°C, uwalniały około 16,2 miliona mikrocząsteczek plastiku na litr, gdy temperatura wzrosła do 95°C do wody mogło zostać uwolnionych aż 55 milionów cząstek plastiku”. Źródło: https://www.ctvnews.ca/mobile/health/polypropylene-baby-bottles-may-release-microplastics-during-formula-preparation-study-1.5152099
***wybrane modele butelek
Artykuł sponsorowany