Go to content

Książkowa rewolucja pod choinką. Zabawki to nie jedyny pomysł na wspaniały prezent dla dziecka

Fot. Pixabay / Gilmanshin

Nadszedł grudzień a wraz z nim pojawił się temat prezentów, jakimi zechcemy obdarować bliskich w te święta. Jak co roku rodzice zachodzą głowę, co tym razem podarować swojej pociesze, tak aby prezent cieszył nie tylko wtedy, gdy pachnie nowością. Wybór jest ogromny, a sam dzieci jak na komendę wykrzykują swoje pragnienia, mijając sklepy lub oglądając reklamy w telewizji. Tylko czy jest sens kupować po raz kolejny zabawkę o podobnym działaniu? Nie zawsze zakup elektronicznego gadżetu będzie strzałem w dziesiątkę, i wyczekiwana radość ustąpi miejsca rozczarowaniu.

Wszystko zależy od upodobań malucha. Jednak w przypadku choinkowego podarunku, prostota przysłuży się lepiej niż skomplikowanie zabawki. Zamiast wyręczać dziecko w zabawie “wszystkorobiącym” i “samodziałajacym “ przedmiotem, postaw na prezent, który naprawdę rozbudzi dziecięcą wyobraźnię i pozwoli na rzeczywiste rozwijanie wielu przydatnych umiejętności, dłużej niż przez kilka dni. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Baw się, ucz i czytaj. Jeśli połączenie haseł “książka”i “zabawa” wydaje się trochę egzotyczne, warto na nowo spojrzeć, co dobrego wnosi książka w życie i starszego i młodszego czytelnika. Książki to rewelacyjna alternatywa dla przeróżnych zabawek, ponieważ:

Czytanie ćwiczy mózg. Książka to nie tylko strony zadrukowane słowami. To doskonały poligon dla ćwiczeń umysłu, na które chętnie przystaną nawet nieświadome tego maluchy. Każdy człowiek czytając, bądź słuchając książki, skupia się na treści, przyswaja i zapamiętuje nowe treści. Trenowane w ten sposób myślenie analityczne, wspaniale pobudza mózg do wydajniejszej pracy.

Wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach. Treść książki oraz ilustracje sprawiają, że w mózgu rodzi się obraz czytanej historii. W wyobraźni widzimy miejsce, w którym rozgrywa się akcja, bohaterów, ich mimikę, zachowanie. Zamiast pojedynczych słów i obrazków, powstaje wyjątkowy film. Sprawdźcie dla przykładu! Zamiast oglądać po raz setny film “Kevin sam w domu” sięgnijcie po książkę! To da i wam i dzieciom więcej frajdy niż zapatrzenie w ekran telewizora

Bogactwo słów. Tak wielkiego zasobu słów, które dziecko może zaczerpnąć z książki, nigdy nie posiądzie dzięki najbardziej interaktywnym czy edukacyjnym zabawkom. W książce słowa pojawiają się wielokrotnie, dziecko ma szanse osłuchać się z nowościami i zapamiętać. To świetny kapitał na przyszłość, ułatwi nie tylko starszemu dziecku komunikację, ale pomoże w szybszej i bardziej efektywnej nauce w szkole. Uczeń doceni umiejętność czytania ze zrozumieniem, a także poprawnego pisania. Jak widać nad takimi efektami można pracować z dzieckiem odkąd wykaże zainteresowanie książeczkami dla maluchów.

Wiedza jest kapitałem dla każdego. Czytając, mimochodem nawet przyswajane są informacje dotyczące różnych dziedzin życia. Łatwo później wykazać się wiedzą w rozmowie z rówieśnikami, czy odpowiadać na pytanie nauczyciela, przecież ciekawość występuje u człowieka naturalnie. I wcale nie trzeba wisieć godzinami nad encyklopedią. Książka o treści interesującej dziecko, efektywniej pozostawi zasób informacji, niż ślęczenie nad podręcznikami w ramach zadania domowego. Im więcej dziecko czyta, tym więcej wie. Im więcej wie, tym lepiej potrafi się odnaleźć w różnych sytuacjach, oraz jest bardziej pewne siebie. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Czytanie z dzieckiem to mile spędzony czas. Każde dziecko z zadowoleniem przytuli się do rodzica, by wspólnie poznać nowe, ciekawe historie. To świetny sposób na wieczorne wyciszenie dziecka przed nocnym wypoczynkiem. Uczymy w ten sposób malucha słuchać, gruntujemy poczucie zaufania i bliskości. Warto jest urozmaicić czas na czytanie, omawiając ilustracje, lub tworząc własne zakończenie dla czytanej historii.

Czytanie książek niesie ze sobą tak wiele pozytywów, że nie sposób przecenić wartości właśnie tego rodzaju prezentu nie tylko pod choinkę.

Jak wybrać najlepszą książkę dla dziecka?  

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zaglądając na półki księgarni, można dostać zawrotu głowy od ilości książek. Poradniki, encyklopedie, kryminały, książki dla dzieci… No właśnie, czym się kierować, by dokonać jak najlepszego zakupu książki dla dziecka? Warto zajrzeć na stronę Wydawnictwa Znak gdzie umieszczono przedział wiekowy, dla którego dedykowane są odpowiednie książki. Im młodszemu dziecku chcemy podarować książkę, tym bardziej decyzja zależy głównie od nas. Dla maluchów poszukajcie książek w twardych oprawach, z grubymi kartkami, bo dziecięce rączki nie są zbyt delikatne. Kolorowe, duże ilustracje zrekompensują brak umiejętności czytania u początkujących pasjonatów literatury. Starsze dzieci znacznie łatwiej określają, co ich interesuje, więc możemy zawęzić pole poszukiwań. Warto dyskretnie podpytać dziecko, o czym chciałoby poczytać, aby jak najlepiej trafić z wyborem. Wydawnictwo Znak poza tytułami „Kevin sam w domu”, „Mały Książę” czy „Bolek i Lolek. Szalony pociąg”, przygotowało inne, równie ciekawe  propozycje. Na dzieci czekają także „Magiczne Drzewo. Świat ogromnych, „Mikołajek i Wielki Cyrk Kolegów” oraz m.in. „Longin. Tu byłem”. Taka wymarzona książka będzie idealnym prezentem pod choinką, nie tylko dla dziecka.

 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Znak