Lifestyle Psychologia

Czujesz, że ucieka z ciebie życie i jesteś w pułapce, gdy ich spotykasz? 6 zachowań toksycznych ludzi

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
8 sierpnia 2017
6 zachowan toksycznych ludzi
Fot. iStock / hjalmeida
 

Spotykasz czasem ludzi, którzy sprawiają, że czujesz się jak nic niewarty głupiec? Albo jak naiwne dziecko, które do pięt im nie dorasta. A może wcale ich nie spotykasz, mieszkają z tobą, pracują, dzień po dniu udowadniają ci jak niewiele jesteś wart?

Czujesz, że ucieka z ciebie życie i jesteś w pułapce, gdy ich spotykasz? Toksyczni ludzie to łowcy cudzych emocji. Myśliwi. Bez skrupułów, empatii. Z szeroko zamkniętymi oczami. Świat i ludzie istnieją tylko po to, by dobrze ich nakarmić.

Jak odbierają ci oręż do walki i pozbawiają wszystkiego, co w sobie lubisz i cenisz? Przeczytaj, jakie techniki stosują toksyczni ludzie.

6 zachowań toksycznych ludzi

1. Toksyczni łowcy wytropią każdą twoją niepewność i kompleks

Są doskonałymi łowcami.  Odnajdą każdy twój kompleks,niepewność, powód do zawahania i… wykorzystają przeciwko tobie. Toksyczni ludzie bardzo dobrze cię znają, uważniej zgłębiają twoje cechy i słabości, jednak nie po to, by pracować na waszą relacją, mają tylko jeden cel – łatwiejsza manipulacja.

Lubią poprawiać sobie humor twoim kosztem, twoimi problemami podnoszą mniemanie o sobie. Nie znajdziesz w nich wsparcia, możesz tylko poczuć się jeszcze „mniejszy” i słabszy. Nie przyznają się do tego, że sami mieli podobne kłopoty, byli w podobnej sytuacji – jeżeli w ogóle coś takiego im się przydarzyło, z pewnością podkreślą, że poradzili sobie ze zmartwieniem szybciej i łatwiej od ciebie.

Lubią wykorzystywać twoje kompleksy, zwłaszcza te dotyczące wyglądu.Komplement z ich ust? Oczywiście, nieszczery, doprawiony odpowiednio głęboko wbitą szpileczką.

2. Lubią błyszczeć przed publicznością

To ich napędza. Bez względu na to, czy toksyczny łowca jest w pracy czy barze, na kanapie czy imieninach u cioci, żeby czuć się dobrze, musi błyszczeć. I zrobi wszystko, by reszta świata skakała wokół niego. Jeśli czujesz, że w jego towarzystwie całą swoją uwagę skupiasz na zadowalaniu  swojej „gwiazdy” i czujesz, że z niewyjaśnionych powodów nadskakujesz mu i ulegasz czyimś zachciankom – prawdopodobnie padłeś ofiarą łowcy. Tu nie ma miejsca na kompromisy, ani na zaspokojenia twoich potrzeb. Król jest tylko jeden.

Nie zdziw się reakcją, jeśli wpadnie ci do głowy robić kilka rzeczy równocześnie lub będziesz chciał pogodzić wasze interesy. Po prostu nie. Niepodzielna uwaga dla toksycznego, to warunek konieczny wspólnie spędzonego czasu.

3. Są solistami, ty jesteś tłem

Przy nich nigdy nie czujesz się gwiazdą czy bohaterem, to oni grają główną rolę w przedstawieniu, nawet, gdy są gośćmi na twoich urodzinach, imprezie czy ślubie.

Czego byś nie zrobił, on to zrobi lepiej. Wie lepiej, potrafi więcej i szybciej, nawet ten sam żart opowiedziany jego ustami jest (w jego mniemaniu) bardziej śmieszny. Ty stanowisz jedynie mniej lub bardziej elegancki dodatek do głównego solisty.

Myślałeś, że wakacje twojego życia były świetne – przykro mi, ale pogódź się z tym, że to nic, w porównaniu do tego weekendu w Paryżu. Myślisz, że twój awans to dobry powód do świętowania? Niestety, znów się wygłupiłeś, może to urocze, ale on też na POCZĄTKU swojej kariery myślał, że takie sukcesy są warte uwagi, teraz to on ci opowie… Cieszysz się,  że pójdziesz na koncert albo wygrałeś ładny czajnik w konkursie – kto by miał czas na takie głupoty i błahostki. Przy nich czujesz się głupio, jak dziecko ze swoimi sukcesami w dorosłym świecie.

4. Mają swoją strefę VIP

Do której wstęp mają tylko oni. Ty powinieneś czekać za czerwonym sznurkiem i korzystać z łaski, że możesz na nich popatrzeć. Tak, oni potrafią zmanipulować tobą tak, że czekasz za linią i podziwiasz. Przegadają każdego. Dla toksycznych ludzi przerywanie komuś w pół zdania to nie powód do zakłopotania – to oczywistość. Przecież to,co sami mówią zawsze jest w ich mniemaniu lepsze i bardziej wartościową.

5. Grają tylko na „swoim boisku”

Wszystko, w czym biorą udział, odbywa się na ich warunkach. Jeśli nawet nie jest tak na początku jakiegoś przedsięwzięcia, to stan przejściowy. Dzięki doskonałej manipulacji, potrafią zmienić zasady gry już po jej rozpoczęciu, na nic zda się sędzia – on też często jest wobec nich bezbronny.

Albo wchodzisz do gry na ich zasadach albo bardzo szybko zobaczysz, gdzie są drzwi. Lepiej się nie denerwuj ich nieuczciwością, manipulator szybko wykorzysta to przeciwko tobie. Krzyczysz – no cóż, jak rozmawiać z kimś, kto nie panuje nad własną złością, co z ciebie za partner? Nic nie warty.

Jedyny sposób, by z nimi wygrać – to nigdy z nimi nie grać.

6. Uwielbiają z tobą pogrywać

Toczenie gierek i naginanie rzeczywistości to ich mistrzowskie pole walki. Manipulacja, manipulacja, manipulacja. Nie ma dziedziny życia, w której by z niej nie korzystali. Nieustannie podważają zasadność twoich potrzeb, manipulują, podżegają niepewność. „nigdy czegoś takiego nie mówiłem”, „absolutnie tego nie rozumiesz”, „coś ci się pomyliło, to się nie wydarzyło” – brzmi znajomo?

Zrobią wszystko byś poczuł się zdezorientowany i uciekł z podkulonym ogonem. Co z tego, że wiesz, że masz rację, skoro nie masz jak jej obronić…?

Jeśli widzisz, że ktoś traktuje cię w ten sposób, zrobiłeś pierwszy krok, by uciąć toksyczną sieć, teraz pora zrozumieć, że zasługujesz na coś znacznie lepszego!


 

Na podstawie: psychcentral.com


Lifestyle Psychologia

W jakim kraju partnerzy zdradzają się najczęściej? Już wiadomo!

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
8 sierpnia 2017
Czy wiecie, że... 22 wskazówki dotyczące seksu, które warto znać
Fot. iStock / FlairImages
 

Bez względu na szerokość geograficzną, miejsce zamieszkania i kraj pochodzenia, zdrada potrafi zranić głęboko i wprowadzić niemałe zamieszanie w związek. Choć niewierność zdarza się w każdym zakątku Ziemi, to niektóre narody mają do niej większe skłonności i częściej pozwalają sobie na przygody poza domem. Ciekawi, gdzie żyje najwięcej cudzołożników?

Niewierny jak Duńczyk

Badania przeprowadzone przez  brytyjską firmę Dr Felix wykazują, że jest to Skandynawia! W rankingu niewierności przoduje Dania, która znalazła się na pierwszym miejscu z 46 procentami swoich obywateli dopuszczających się pozamałżeńskich romansów. Dla narodu, który liczy zaledwie 5 milionów ludzi, to jest całkiem duża liczba! Tuż za Danią znalazła się Norwegia – tam 41 procent małżonków oszukuje swojego męża lub żonę. Islandczycy zajęli trzecie miejsce (39 procent zdrad), a Finowie czwarte (36 procent).

Nie pomaga hygge i lagom, a doniesienia o szczęściu Skandynawów stają się mniej prawdziwe (choć dla zdradzających radość pewnie jest większa, niż dla zdradzanych). W rzeczywistości wygląda to tak, że jeśli znasz dziesięć par małżeńskich ze Skandynawii, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w co najmniej czterech z nich dochodzi do zdradzania partnera. Może jednak nie warto poruszać tematu tych statystyk na proszonym obiedzie… Także i skandynawscy single mają dużo „pracy” – okazuje się bowiem, że przygoda na jedną noc i sypianie z przypadkowymi nieznajomymi są tam bardzo popularne. Statystyki pokazują, że takie zachowanie jest normą dla 44 procent obywateli.

Na seks analny do Grecji, po przygody do Kanady

Wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Dr Felix uzyskano w trakcie trzech miesięcy analiz wcześniejszych doniesień naukowych i nienaukowymi na temat różnych tendencji seksualnych z całego świata. Badacze wzięli pod lupę nie tylko kwestię zdrad, ale także i inne zachowania seksualne, jak np. seks analny, masturbacja, kupowanie seks-zabawek. Odkryli m.in, że Grecy to naród, gdzie najczęściej doświadcza się seksu analnego, Indianie są najbardziej zadowoleni ze swojego życia miłosnego, a Wielka Brytania, USA, Kanada, Australia i Nowa Zelandia to kraje, w których można spotkać najbardziej otwartych i gotowych na seksualne przygody ludzi.


 

Na podstawie: www.indy100.comwww.drfelix.co.uk


Lifestyle Psychologia

„Jestem tego pewny, w głębi duszy o tym wiem, że gdzieś na szczycie góry, wszyscy razem spotkamy się”

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 sierpnia 2017
Fot. Archiwum prywatne

Ile znaczy dla ciebie rodzina? Pewnie nie zastanawiasz się nad tym na co dzień, a może myślisz o tym, gdy przytulasz się do partnera lub zamykasz w swojej dłoni maleńką dłoń dziecka? Możesz być zmęczona, sfrustrowana i często mieć dość, ale wierz mi na słowo, jeśli twoja rodzina jest w komplecie, jesteś wyjątkową szczęściarą.

Michał, pewien młody chłopak, kochał swoje córeczki i partnerkę ponad swoje życie. Można było mu tego pozazdrościć. Niby zwykła codzienność, normalne problemy i małe wielkie radości. Mówił bliskim, że chciałby być w przyszłości przyjacielem dla swoich córek, bo dla niego przyszłością były właśnie one — Lenka 3 lata i Nadia 6 lat. Czekał też na trzecią córeczkę, która ma się urodzić w grudniu.

I nagle ten kochający życie chłopak ginie w wyniku wypadku samochodowego. Prawie tydzień walczył o swoje życie, a przy nim czuwały najważniejsze dla niego osoby. Rodzina jest niezwykłą siłą i w tak trudnych momentach, mimo znacznej odległości, wszyscy byliśmy myślami przy jego łóżku. Życie nie jest sprawiedliwe, nie udało się wygrać ze śmiercią. Najwyraźniej Ten na górze miał inny plan dla Michała.

Teraz my musimy nauczyć się żyć bez jego obecności, pielęgnować piękne wspomnienia i pomóc Ewie i ich córeczkom przejść ten tragiczny czas. Nie jest to łatwe, bo oprócz wyrwy w sercu, pozostaje inna wyrwa, bardziej przyziemna, bo dotycząca finansowej strony życia. Michał mieszkał w UK, tam też pracował, jednak jego częściowe ubezpieczenie nie pozwala pokryć kosztów tego, co teraz czeka Ewę i dziewczynki. Przy pierwszych szacunkach, oszczędności, które udało się odłożyć, nie wystarczą w całości na pokrycie powrotu Michała do ojczyzny, zorganizowanie pogrzebu i powrót ciężarnej Ewy z dziewczynkami do Wielkiej Brytanii. Z tego względu rodzina zmuszona jest prosić o wsparcie finansowe. Nie jest to łatwe, bo wiemy, że na świecie są inni, bardziej potrzebujący ludzie, ale ostatnia droga Michała jest tą najważniejszą i najtrudniejszą, którą chcemy wspólnie pokonać. Liczymy na wasze zrozumienie i okazane serce, życie musi toczyć się dalej.

Dziś prosimy was o pomoc i wsparcie dla rodziny Michała. Aby uzbierać potrzebne środki, rodzina zorganizowała zrzutkę. Więcej informacji znajduje się na stronie zrzutka.pl – możecie również dorzucić tam swoją cegiełkę.Podajcie dalej,w tak trudnych chwilach, każdy gest ma ogromne znaczenie!

W tytule wykorzystano fragment piosenki „Na szczycie”, autorstwa Grubsona – Michał bardzo ją lubił.


Zobacz także

Dopiero zaczęliście się spotykać? Sprawdź, jak często powinniście się widywać, żeby tego „nie zepsuć”

To nie dbanie o siebie, to egoizm. Bycie samolubnym w związku nie najlepiej wróży twojej relacji

„Jesteśmy uczeni, że zawsze robimy coś dla jakiegoś celu” – są miejsca, gdzie te zasady nie obowiązują. Zanurz się w Malowni po sam czubeczek duszy