Hurra, samodzielność! – pod takim hasłem upłyną wasze kolejne, wspólne miesiące. Dziecko w wieku 12-18 miesięcy zaczyna zupełnie nowy rozdział w swoim życiu. Większa samodzielność motoryczna, szybko zaowocuje apetytem na poznawanie świata i chęcią większej niezależności.
Nie martw się, jeszcze wiele czasu upłynie zanim twój maluch wyfrunie z gniazda, cieszcie się tym czasem. Twoja rola jest bardzo ważna, ponieważ właśnie od ciebie zależy, na jak wiele samodzielności pozwolisz dziecku. Bądź jego dobrym duchem, pozwól mu odkrywać, pokaż jak najwięcej piękna otaczającego świata.
Obszary rozwoju dziecka w wieku 12-18 miesięcy
Następne trzy miesiące życia twojego dziecka, to istna rewolucja. Maluch będzie coraz bardziej samodzielny – i co najważniejsze, coraz sprawniej zacznie się poruszać w przestrzeni.
- motorycznym: dziecko dokonali umiejętność chodzenia i biegania. Coraz śmielej wspina się i sięga po przedmioty, które go interesują. Zmiany zaobserwujesz podczas wizyt na placu zabaw, być może odniesiesz wrażenie, że trudno ci nadążyć za maluchem.
- poznawczym: chęć poznawania wszystkiego, co nowe i powracania do zabawa czy miejsc dobrze znanych, będą teraz jeszcze większe. Dzięki większej samodzielności motorycznej, wzrośnie również apetyt na poznawanie świata.
- komunikacyjnym: twoje dziecko bardzo szybko przechodzi na kolejny poziom komunikacji. Zaczyna budować dwuwyrazowe wypowiedzi, chętnie pokazuje ci i opisuje to, co widzi. Komunikuje się za pomocą mowy orz gestów.
- społecznym: na tym etapie rozwoju dziecko coraz chętniej przebywa wśród rówieśników. Na razie ich wspólne zabawy opierają się głównie na wzajemnej obserwacji, ale to bardzo ważny element rozwoju. Dziecko bacznie obserwuje i powtarza, chętnie ogląda zabawki innych dzieci i podejmuje nowe zaobserwowane formy aktywności.
Wspieraj swoje dziecko w rozwoju
Najważniejsze na tym etapie rozwoju, są zabawy pomagające dziecku zrozumienie otaczającego świata. Czas spędzony na wspólnej aktywności, to istny poligon doświadczalny. Prawdziwą fascynację wzbudzisz pokazując, jak upadają różne przedmioty, wydają z siebie dźwięki; ukazując różnice między nimi. W zabawie dobrze sprawdzą się pierwsze puzzle oraz zadania polegające na sortowaniu i grupowaniu przedmiotów.
To również doskonały moment na budowanie prostych konstrukcji i aktywności ściśle powiązane z ruchem – dzieci w tym wieku uwielbiają zabawki, które można za sobą ciągnąć lub pchać, podawanie sobie piłki (poćwiczcie pierwsze rzuty lub zacznijcie od turlania do siebie piłeczki po podłodze).
Szukanie rozwiązań – to nowe wyzwanie dla twojego dziecka. Dotychczas malec chętnie naśladował czynności, które ty wykonywałaś, teraz zacznie próbować wykonywać różne czynności wedle własnych pomysłów.
Nie ograniczaj
Drogi rodzicu, pozwalaj się ubrudzić. To ten moment, kiedy twój maluch bardzo chętnie będzie wykonywać wiele codziennych czynności. Ubieranie się, samodzielnie jedzenie to nie lada atrakcja dla twojego malucha. Wykorzystaj to, ty również wiele zyskasz na samodzielności szkraba.
Podstawa zdrowego rozwoju malucha kryje się w tym, co je
Twoje dziecko poznaje coraz więcej smaków. To kolejny etap zmian w jego życiu, nadal natomiast do zdrowego rozwoju potrzebuje mleka. Intensywny okres rozwoju nie uda się bez wspierających te wszystkie trudne zadania witamin i bardzo ważnych kwasów tłuszczowych DHA.
Kwasy DHA wspierają między innymi rozwój wzroku, rozwój intelektualny – to ważne, aby mieć pewność, że dieta twojego dziecka, zawiera wszystkie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze. Pamiętaj, że rozwój twojego dziecka – tonie tylko rozwój fizyczny. Dbaj o to by miało okazję poznawać nowe smaki, próbować i wybierać.
Enfamil Premium 3 jest mlekiem modyfikowanym dla dzieci powyżej 1. roku życia, zawierającym składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka, stanowiąc ważny element coraz bardziej urozmaiconej diety. Wraz ze wzrostem dziecka wzrastają jego potrzeby. Enfamil Premium 3 zawiera specjalną mieszankę składników odżywczych, takich jak kwas ALA (α-linolenowy), wapń, żelazo, cynk i witaminy, zapewniając prawidłowe żywienie, odpowiedniejsze niż mleko krowie.
Artykuł powstał we współpracy z Enfamil