Lifestyle Macierzyństwo

Czy jedno z rodziców, może być tak samo dobrym rodzicem, co dwoje? Samotne matki kontra reszta świata

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 sierpnia 2017
Fot. istock/StockPlanets
 

Czy jeden rodzic jest w stanie wychować dobrze dziecko, bez pomocy i zaangażowania drugiej strony? Czy w niepełnej rodzinie można w dziecku zaszczepić wartości potrzebne w dorosłym życiu? Ile osób, tyle opinii. I oczywiście, możemy kłócić się, że „dziecko potrzebuje ojca/matki”, ale tak naprawdę każda sytuacja, każda historia jest inna. Warto o tym pamiętać oceniając czyjeś postępowanie.

Karina sama wychowuje trzyletniego Kacpra.  Z jego ojcem nie jest związana od ponad roku. I mimo wyroku sądu, nie zamierza się opieką nad synem dzielić. Uważa, że jest świetnie zorganizowana i bardzo dobrze sobie radzi. Tata Kacpra chciałby utrzymywać z nim kontakt, ale niespecjalnie ma ochotę na walkę z byłą żoną. Dziecko widuje na ekranie telefonu i raz na dwa tygodnie dzwoni by z nim porozmawiać.  Mówi, że syna kocha, ale „tak będzie lepiej”. Do walki o dziecko namawiają go rodzice, bojąc się, że zupełnie stracą kontakt z wnukiem.

Jakie zarzuty stawia Karina byłemu partnerowi? Nigdy się dzieckiem specjalnie nie interesował, ani razu do niego nie wstał, nie bawił się z nim i nie chodził na spacery „sam na sam”, a kiedy Kacper zachorował na tyle poważnie, że przez dwa tygodnie leżał w szpitalu, ani razu się do niego nie pofatygował. Co więcej, nie jest w stanie mu zaszczepić pozytywnych wzorców, bo nie okazuje Karinie szacunku i nie ma stałej pracy.  Czy Karina chce się kiedykolwiek związać z kimś, kto mógłby być dla Kacpra „prawdziwym” tatą? Na razie o tym nie myśli. Teraz jest matką i ojcem jednocześnie.  Jednego jest pewna – tak jest dużo lepiej, niż kiedy mieszkali razem i miała do męża ciągłe pretensje o to, że nie interesuje się synem. Tak ma przynajmniej „jasność w temacie”. Rozmowy z synem o ojcu sprowadzają się do oznajmienia: „tata dzwoni”. Więc tata nie kojarzy się Kacprowi właściwie z niczym, poza tymi dziwnymi, męczącymi dla obu stron rozmowami o tym, co dziś Kacper robił i jaką obejrzał bajkę.

U Agnieszki jest inaczej. Ona mówi wprost, że jest jej ciężko. Były mąż stara się dzielić swój czas między ich wspólne dziecko, a nową rodzinę. Syn, mocno zbuntowany trzynastolatek zaczął ostatnio sprawiać duże problemy wychowawcze. Jasne, że „z doskoku” , w nagłych sytuacjach, jest jeszcze dziadek – tata Agi.  Ale to z ojcem nastolatek jakoś bardziej się liczy. To jedynie ojciec potrafi mu jakoś „przemówić do rozsądku”.  Mama, którą ma na co dzień, jest raczej workiem treningowym dla jego emocji. Jasne, dba o niego, jest z nim, pilnuje lekcji, treningów, pielęgnuje w chorobie. Jednak to ojciec jest autorytetem. Agnieszka mówi wprost: „sama nie daję rady, boję się co się wydarzy za chwilę, jestem zmęczona, sfrustrowana, potrzebuję pomocy byłego męża przy wychowywaniu Antka”.

Jak osądzamy samotne matki

Nasze podejście do matek samotnie wychowujących dzieci zmienia się. W specjalnym badaniu przeprowadzonym przez grupę psychologów okazało się, że aż 70% ankietowanych uważa, że ​​samotny rodzic może wykonać tak samo dobrą, wychowawczą robotę, jak oboje rodziców wspólnie.

Warto tu jednak zauważyć, że samotna matka, czy ojciec tak naprawdę rzadko kiedy wychowują dziecko naprawdę sami. Żyjemy w społeczeństwie, w którym pielęgnuje się dość bliskie relacje z rodziną. Samotną matkę wspiera więc zazwyczaj sieć dorosłych: jej rodzice, czyli dziadkowie malucha, przyjaciółki, rodzeństwo. I to właśnie ci pozostali członkowie rodziny odgrywają ważną rolę w życiu dzieci, zwłaszcza w rodzinach wielopokoleniowych.

Osoby uczestniczące w ankiecie pytano również z jakiego powodu najczęściej, krytykowane są samotne matki (przy okazji okazało się, że na ogół są one oceniane bardziej krytyczne niż matki zamężne, czy samotni ojcowie). Panie krytykuje się za to, że często brak im środków finansowych (brak zaradności), za to, że wybrały nienajlepszego partnera na ojca dla swoich dzieci oraz za wybory, które doprowadziły ich do tego, że samotnie je wychowują.

Na szczęście, coraz rzadziej patrzymy na samotne matki oceniając je stereotypowo, jak „patologię”. Coraz więcej rozumiemy, coraz częściej świadomi, że życie może się ułożyć tak, a nie inaczej. Że nie wystarczy „zostać” ojcem, że należy wychowyać, pielęgnować, dbać, uczyć… Że nie każdy może być w ogóle dobrym rozicem. I jesteśmy w stanie uwierzyć, że w pojedynkę można dobrze wychować dziecko. Czasem tak jest po prostu lepiej.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Lifestyle Macierzyństwo

Jak się malować, żeby wyglądać młodziej? Poznaj podstawowe zasady

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
30 sierpnia 2017
Fot. iStock/yuriyzhuravov
 

Makijaż to cudowna sprawa. Za jego pomocą możesz zatuszować niedoskonałości, podkreślić atuty i odjąć sobie lat. Odpowiednio wykonany sprawi, że będziesz wyglądać promienniej.  Warto poznać kilka zasad, dzięki którym uzyskasz oczekiwany efekt. I pamiętać, że  niestety, nawet mały błąd podczas malowania może cię optycznie „postarzyć”.

Skorzystaj z poniższych rad. Kieruj się nimi, a zawsze będziesz wyglądać atrakcyjnie.

Zasada 1: Zrezygnuj z gęstego podkładu

Ciężki podkład uwydatni drobne zmarszczki i utworzy maskę, co sprawi, że będziesz wyglądać nienaturalnie. W zamian użyj lekkiego produktu, który zatuszuje niedoskonałości i delikatnie rozświetli cerę.

Zasada 2: Nie przesadź z pudrem

Używaj pudru oszczędnie. Zbyt duża jego ilość na buzi sprawi, że stworzysz mało estetyczną warstwę, która podkreśli rozszerzone pory.

Zasada 3: Używaj delikatnego różu

Róż to niebezpieczny kosmetyk. Zbyt ciemny lub użyta za duża ilość produktu postarza i powoduje efekt wymalowania, który wygląda wręcz komicznie. Dlatego poproś sprzedawczynię, by pomogła ci w dobraniu odpowiedniego koloru i pokazała ci, jak go używać (jeśli jeszcze nie opanowałaś tej trudnej sztuki).

Zasada 4: Zrezygnuj z czarnej kreski
Twój znak rozpoznawczy to czarna kreska na dolnej powiece? Niestety, w ten sposób się postarzasz. Zamiast tego wybierz taką w kolorze brązowym, która mniej rzuca się w oczy i nadaje spojrzeniu łagodności i świeżości.

Zasada 5: Stosuj jasny cień w kąciku oka

Jest jeszcze jeden sposób na nadanie spojrzeniu piękniejszego wyrazu. Polega on na nałożeniu jasnego cienia w wewnętrznych kącikach oka. Stosuj ten trik, a będziesz wyglądać świeżo i delikatnie.

Fot. iStock/KMNPhoto

Fot. iStock/KMNPhoto

Zasada 6: Zrezygnuj z mocnych kolorów

Ta zasada dotyczy wszystkich kosmetyków. Mocne barwy zarówno na powiekach, jak i na ustach postarzają. A przecież tego chcesz najbardziej uniknąć.

Zasada 7: Rozjaśnij brwi

Zbyt ciemne brwi dodają lat. Jeśli chcesz się odmłodzić, wybierz hennę o 1-2 tony jaśniejszą od rzęs. Pamiętaj także, by były one zawsze wyregulowane. Tylko takie połączenie zapewni ci estetyczny, młodszy wygląd.

Zasada 8: Utrzymuj brwi w dobrym stanie

Brwi to jeden z elementów twarzy, który mocno wpływa na atrakcyjność. Dlatego nie tylko dbaj o ich regulację i kolor, lecz nie zapomnij także o ich pielęgnacji. Stosuj olejek rycynowy, dostępny w aptece, a twoje brwi będą odżywione i zaczną się lepiej układać.

Zasada 9: Zagęść rzęsy

Niestety, z wiekiem rzęsy stają się coraz rzadsze. I nawet najlepsze tusze nie są w stanie przywrócić efektu, jaki osiągałaś kilka lat temu. Dlatego wypróbuj banalny trik. Wystarczy, że eyelinerem narysujesz kreskę wzdłuż linii górnych rzęs.

Zasada 10: Nie przesadzaj z ilością tuszu

Im jesteś starsza, tym bardziej powinnaś dbać o to, żeby nie przesadzać z ilością używanych kosmetyków. Posklejane rzęsy postarzają i wyglądają źle, dlatego wybieraj delikatne tusze, które pięknie podkreślą rzęsy.

Zasada 11: Pozbądź się cieni pod oczami

Cienie pod oczami dodają lat i wyglądają mało estetycznie. Warto więc korzystać z domowych sposobów na ich rozjaśnienie oraz stosować produkty przeznaczone do tego celu. Używaj odpowiednio dobranego rozświetlacza. Produkt nałóż punktowo w kształt odwróconego trójkąta i rozetrzyj.

Zasada 12: Dbaj o usta

Jeśli chcesz wyglądać młodziej, nie możesz dopuścić do tego, żeby twoje usta były spierzchnięte i popękane. Nie rozstawaj się więc z balsamami i pomadkami, które pozwolą wargom zachować nawilżenie i miękkość. Tylko w ten sposób będziesz mogła stworzyć piękny makijaż ust.

A więc, jeśli o tym mowa, to czas na kolejną zasadę:

Zasada 13: Wybieraj odpowiedni kolor szminki

Szminka może postarzyć, odmłodzić, wybielić optycznie zęby i podkreślić poszarzałą cerę. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wybrać jej odpowiedni odcień. Gdy jesteś w dojrzalszym wieku najlepiej wybieraj jaśniejsze produkty, szczególnie polecane są te w kolorze różowym. Dzięki temu nie tylko usta będą wyglądać na większe, ale także zęby wydadzą się bielsze.

Zasada 14: Nawilżaj, nawilżaj…

Z wiekiem cera traci swój blask i nawilżenie, dlatego aby zachować piękny wygląd, musisz jej pomóc. Nakładaj odpowiednie kremy, rób maseczki. Stosuj produkty regularnie, a szybko zobaczysz efekty. Poza tym to jest bardzo ważne, żeby cera była w dobrej kondycji, gdyż lepiej wtedy wygląda makijaż.

Zasada 15: Stosuj bazę pod podkład

Baza to podstawa makijażu. Zapobiega gromadzeniu się podkładu w zagłębieniach oraz wyrównuje koloryt. Najlepiej wybieraj produkty o działaniu nawilżającym, dzięki czemu dodatkowo zadbasz o skórę.

I pamiętaj o najważniejszej zasadzie: zawsze zmywaj makijaż. Nigdy nie dopuść do tego, żeby pójść spać bez demakijażu. W ten sposób szkodzisz swojej cerze, która będzie się szybciej starzeć. A wtedy nawet najlepsze kosmetyki nie pomogą.


Lifestyle Macierzyństwo

Rozwiązanie konkursu „Przytul siebie”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
30 sierpnia 2017
Fot. iStock/fotostorm

Dość już mówienia: „powinniśmy”, „mogłybyśmy” – o siebie MUSIMY zadbać, już czas najwyższy sprawić sobie odrobinę przyjemności, przytulić siebie – takie zadanie postanowiłyśmy postawić przed wami i spisałyście się na medal!

Zapachniało w waszych łazienkach i głowach. Znalazł się czas na relaks i odrobienie urodowych zaległości. Zrobiłyście dla siebie wiele, wiele wspaniałych rzeczy. My mocno trzymamy kciuki, żeby chęć do przytulania siebie została w was na zawsze!

Dziękujemy za każdy komentarz i serdecznie gratulujemy laureatom. A cudowne i pachnące nagrody do dalszego 'przytulania’, wędrują do…

Laureaci:

Aneta Markowska

Jolanta Dziub

Ewa Leśniewska

Małgorzata Matuszewska

Małgorzata Szcześniak

Laureatom serdecznie gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Nagrody:

Zestaw kosmetyków Nacomi. Każdy z pięciu zestawów kosmetyków Nacomi składa się z:

Pianki peelingująco-myjąca

unnamed

pianka cocobanan

Galaretki do mycia ciała

unnamed (1)galaretki papaja
Czas trwania konkursu: od 16.08 do 25.08, ogłoszenie wyników do dnia 30.08.2017 na www.ohme.pl.

Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.

 


Zobacz także

5 zachowań, które niszczą nam życie. Sprawdź, czy nie jesteś dla siebie toksyczna

5 zachowań, które niszczą nam życie. Sprawdź, czy nie jesteś dla siebie toksyczna

Chwalenie się też jest potrzebne! Otwórzcie się na komplementy. Akcja #MiesiącKobiet

Dzień #21. Zadbaj o siebie naprawdę. #SlimemGO