Macierzyństwo

Jak zaplanować z głową zajęcia dodatkowe dla dzieci?

Redakcja
Redakcja
23 września 2022
 

Szeroka gama zajęć pozalekcyjnych może przyprawiać o zawrót głowy zarówno rodziców, jak i dzieci. Myśląc perspektywicznie zastanawiamy się, w jaki sposób wspierać rozwój naszych dzieci, uwzględniając ich talenty i pasje. Które zajęcia są bardziej, a które mniej potrzebne? Jak zrównoważyć ilość zajęć dodatkowych z czasem potrzebnym na odpoczynek, zabawę i beztroskie kontakty z rówieśnikami? Czy zapisując dziecko na zajęcia dodatkowe rzeczywiście je wspieram, czy jest to dla niego korzystne?

Autorką artykułu jest Karolina Tuchalska-Siermińska – psycholożka, trenerka umiejętności psychospołecznych, ekspertka wiodącej w Europie platformy do nauki języka angielskiego online dla dzieci – Novakid.

W tym artykule przeczytasz o:

  • korzyściach, które wnoszą zajęcia dodatkowe,
  • ich wadach
  • i równowadze.

Korzyści

Rozsądnie zaplanowane zajęcia pozalekcyjne są cennym wsparciem dla wszechstronnego rozwoju dziecka. Oprócz kompetencji akademickich, mogą wspierać rozwój psychiczny (poczucie wartości, elastyczność psychologiczną), rozwój umiejętności miękkich (pewność siebie, asertywność, komunikowanie się, podejmowanie wyzwań, radzenie sobie ze stresem, sumienność) czy społecznych (budowanie relacji, szacunek do siebie i innych).

W zależności od tego, jaką formę przybierają zajęcia, dają dziecku wiele możliwości. Sport wspiera regulację emocji, pozwala uwolnić nagromadzone napięcie, poprzez ruch poprawia się samopoczucie, rozwija się koordynacja i motoryka, dodatkowo sport uczy dzieci pracy zespołowej, sumienności i zdrowego współzawodnictwa. Zajęcia kreatywne (muzyka, malarstwo, taniec, teatr) niosą wiele nieocenionych korzyści, nie bez przyczyny powstał nurt terapeutyczny – arteterapia. Te zajęcia wspierają poprawę koncentracji i umiejętności skupienia się, wyciszają i jednocześnie stanowią dodatkową formę wyrażania siebie i swoich emocji. Zajęcia językowe natomiast ćwiczą pamięć zarówno krótko, jak i długotrwałą, rozwijają zdolności poznawcze oraz komunikacyjne i umiejętności interpersonalne. Dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym, jakie dają lekcje języka angielskiego online, np. na platformie Novakid, stwierdzenie, że „poszerzają horyzonty” nabiera dosłownego znaczenia. Taka forma zajęć pozwala uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez certyfikowanych  nauczycieli, w tym native speakerów z całego świata.

Odpowiednio dobrane zajęcia dodatkowe pozwalają dziecku lepiej poznać siebie, swoje potrzeby, możliwości i ograniczenia, talenty i pasje, a
jednocześnie dają szansę na sprawdzenie, czego dziecko nie lubi i nie chce robić. Żeby powyższe elementy miały szansę zaistnieć kluczowym jest włączenie pociechy w proces wyboru i planowania zajęć oraz uwzględnienie jej zainteresowań i opinii. Dobrze dobrane zajęcia pozalekcyjne potrafią rozpalać pasję, budzić wiele pozytywnych emocji i stanowić równowagę i przyjemną odskocznię od godzin spędzonych w szkole.

Wady

Zanim przejdę do konkretnych wskazówek, będących wsparciem w planowaniu i wybieraniu zajęć pozalekcyjnych, chciałabym poświęcić chwilę wadom i ryzyku, które pojawia się wraz z włączeniem trybu „zajęcia dodatkowe”. Największym ryzykiem jest przeciążenie dziennego harmonogramu dziecka, brak równowagi między czasem poświęcanym na naukę, a odpoczynkiem. Przychodzi mi na myśl powiedzenie „dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane”, które trafnie opisuje wywieraną przez i na rodziców presje nieustannego rozwoju i produktywności.

Warto pamiętać, że dla zdrowego rozwoju dziecka tak samo ważny, jak stymulujące warunki do pracy, jest czas poświęcony na wyciszenie,
odpoczynek, swobodną zabawę i budowanie relacji z bliskimi. Żyjemy w czasach, w których dominuje kult pracy i produktywności, a umiejętność odpoczywania należy do deficytowych i paradoksalnie musimy włożyć wiele wysiłku, by nauczyć się efektywnie odpoczywać, bez poczucia winy i straty. Skoro nas dorosłych tak wiele kosztuje pozwolenie sobie na odpoczynek, dlaczego mielibyśmy w ten sam kołowrotek wciągać nasze dzieci?

Dlatego tak ważny jest zdrowy rozsądek i znalezienie równowagi między obowiązkami, a relaksem.

Jak to wyważyć? Oto kilka wskazówek. Na co zwrócić uwagę, by zachować równowagę.

Jeżeli zadajecie sobie pytanie: „Ile zajęć dodatkowych to za dużo?”

Muszę Was zmartwić, ponieważ nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Do każdego dziecka, jego możliwości i sytuacji rodzinnej należy podchodzić indywidualnie. Ważnym sygnałem świadczącym o tym, że harmonogram zajęć jest przeładowany może być fakt, że zajęcia pozaszkolne zaburzają możliwość funkcjonowania innych, ważnych obszarów w życiu dziecka.

Podpowiedzią mogą być następujące pytania:

„Czy dziecko ma czas na odrabianie pracy domowej bez presji?”
„Czy ma zapewnioną niezbędną do regeneracji ilość snu?”
„Czy ma czas na swobodną zabawę i kontakt z rówieśnikami?”
„Czy ma możliwość spędzania czasu w rodzinnym gronie?”

Jeżeli na którekolwiek pytań odpowiedziała/eś „NIE”, to oznacza, że zajęć dodatkowych może być za dużo. Na co jeszcze zwrócić uwagę, by zachować równowagę?

Dokonuj wyboru zajęć dodatkowych w oparciu o zainteresowania, pasje, predyspozycje i rozmowę z dzieckiem.

1. Wspólne planowanie

Włączenie dziecka w planowanie waszego harmonogramu dnia może być ważnym elementem budowania jego tożsamości, pozwala mu poczuć się ważnym członkiem Waszej rodziny. Kolejnym atutem jest budowanie umiejętności zarządzania swoim czasem. Udział w planowaniu pomaga dziecku dostrzec zależność przyczynowo-skutkową między poszczególnymi czynnościami (czasem ich wykonania i miejscem zajęć).

2. Otwartość na zmianę

Może się zdarzyć, co jest naturalne, że zaledwie w ciągu kilku miesięcy po przystąpieniu do zajęć dziecko straci zainteresowanie. Bądźcie otwarci na zmianę. Warto porozmawiać z nim przed przystąpieniem do zajęć i ustalić pewne zasady. Jedną z propozycji może być zobowiązanie się do wypróbowania zajęć przez 6 miesięcy, a następnie podjęcie decyzji o rezygnacji lub kontynuowaniu.

3. Odpuść presje i trendy

Nie ulegaj panującej modzie lub presji rodziny czy innych rodziców. Nie wybieraj zajęć pozalekcyjnych na podstawie tego, co jest na topie lub na co zapisywane są inne dzieci. Wracamy do tego, o czym wspominałam wcześniej. Dowiedz się, czym naprawdę interesuje Twoje dziecko i wybierz te zajęcia, które pomogą mu rozwijać swoje pasje i talenty. Robienie czegoś, co lubimy, to jeden ze sposobów na dłuższą motywację do działania i radość przeplataną z satysfakcją z tego, czym się zajmujemy.

4. Postaw na jakość

Gdy już etap wyboru zajęć pozalekcyjnych macie za sobą, kolejnym ważnym elementem jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Warto zwrócić uwagę na jakość zajęć, czyli program i zakres tematyczny, kompetencje osób prowadzących, metodykę prowadzenia zajęć i lokalizację. W kontekście planowania czasu i organizacji, przy tak napiętym grafiku ważna jest optymalizacja czasu spędzonego na dojazdach. Przyjaznym rozwiązaniem mogą być nowoczesne metody edukacyjne, takie jak indywidualne lekcje angielskiego online w Novakid. Pozwalają one na realizację zajęć z dowolnego miejsca, pociecha nigdzie nie musi dojeżdżać, dzięki temu oszczędzamy czas. Decyzję o wyborze konkretnych zajęć warto podjąć po spotkaniu z nauczycielami, albo odbyciu lekcji próbnej, to również pozwoli ocenić czy określone zajęcia są
odpowiednie dla Twojego dziecka.

Pamiętajcie, by zwrócić uwagę na to, czy wśród realizowanych zajęć są również te, dające możliwość swobodnej pracy, samodzielnego myślenia i bycia kreatywnym. W ramach rozwijania umiejętności odpoczywania polecam zarówno dzieciom, jak i rodzicom wśród zajęć dodatkowych i obowiązków, zarezerwować miejsce w grafiku na czas spędzony z rodziną i relaks. Myślę, że to ćwiczenie przyda się każdemu nas.


Macierzyństwo

„Daj spokój, nigdy ci się nie uda”. Niszczyciele marzeń, na nich też znajdą się sposoby

Redakcja
Redakcja
23 września 2022
Fot. iStock/pixelfit
 

Ile razy zdarzyło ci się zrezygnować z czegoś, na co miałaś ochotę, albo o czym marzyłaś, tylko dlatego, że ktoś powiedział: „Daj spokój, nigdy ci się nie uda”? Łatwo w nas zasiać ziarno niepewności i zwątpienia, jeśli sami do końca nie wierzymy we własne możliwości. Chcesz skończyć dodatkowy kierunek studiów? Zrobić doktorat? Otworzyć własną restaurację? Podróżować po świecie z jednym plecakiem? A może pragniesz tylko wyjść z domu, wyrwać się do ludzi? O czymkolwiek marzysz, zawsze znajdzie się ktoś, kot będzie próbował odwieść cię od realizacji twoich zamierzeń. Nie pozwalaj na to.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Większość ludzi uwielbia osądzać innych. Dodatkowo uważamy, że dużo łatwiej jest żyć postrzegając świat w kategoriach „dobry/zły, czarny/biały” niż patrząc w odcieniach szarości, a w ludziach widzieć istoty, którymi kierują bardzo różne motywacje.

Jeśli twój punkt widzenia różni się od „ich” perspektywy, prawdopodobnie usłyszysz dość szybko, że to ty jesteś w błędzie. Ludzie często krytykują marzenia i plany innych osób ze strachu o siebie samych. Myślą: „ A co będzie, jeśli jej się uda? Jak bardzo zmienią się nasze relacje? Jak to wpłynie na nasz związek? Jak będę wtedy przy niej wyglądał?”. Nie możesz się tym przejmować, to nie jest twój problem. To samo dotyczy sytuacji, gdy krytyka bierze się z zawiści, że „im się nie udało”, że nie mają twojej odwagi by spróbować. Nie jesteś odpowiedzialny za życiowe porażki innych osób i nie możesz ponosić ich konsekwencji. Jeżeli ktoś daje ci do zrozumienia, że próba realizacji przedsięwzięcia (które przyniosłoby ci poczucie szczęścia i spełnienia), jest mu, z powodu jego egoistycznych pobudek, nie na rękę, najwyraźniej nie jest wam po drodze.

Niezależnie, z którą z postaw się spotkasz, maruderom i krytykantom:

Podziękuj za opinię

Zamiast się bronić, zamiast tłumaczyć i wyjaśniać z tego, co leży na dnie twojego serca, wyraz wdzięczność za zainteresowanie. Ludzie nie oczekują dobrych, ciepłych słów, gdy celowo próbują „ściągnąć cię na ziemię”.

Wyobraź sobie reakcję na taką ripostę: „Doceniam to, że chcesz mi powiedzieć jakie jest twoje zdanie. Naprawdę, dałeś mi do myślenia. Jednak w tej chwili jestem zdecydowany podążać za moim marzeniem”.

Zaproponuj rozmowę

To bardzo pomaga oczyścić atmosferę. Żadnego oceniania, żadnych wyrzutów. Powiedzieć coś w stylu: „Mam wrażenie, że nie uważasz moich pomysłów za dobre. Mam rację? Chciałbym z tobą porozmawiać o tym więcej i wyjaśnić, dlaczego tak mi na tym zależy”.

Zaproponuj zmianę tematu, ignorując uch uwagi

Jeśli poprzednie dwa sposoby nie zadziałają, powiedz wprost, że nie masz ochoty dłużej rozmawiać na ten temat. Nadal nie przynosi rozultatów? Nie pozwól, by cię ta krytyka dotknęła, a tematu unikaj. Z pewnymi ludźmi po prostu nie da się inaczej.

Zniknij z oczu

Skoro nie da się ani o tym rozmawiać, ani uciąć tematu, może trzeba rozluźnić nieco więzi? Oczywiście, czy jest to możliwe zależy  od rodzaju relacji. Jest mało prawdopodobne i niekoniecznie wskazane, aby zrywać więzi z rodzicami i rodziną. Jeśli jednak chodzi jedynie o znajomego – wyeliminowanie jego negatywnej postawy przyniesie ci z pewnością więcej dobrego niż złego.

Pozwól się wygadać

Czasami wydaje nam się, że ludzie nas krytykują, a w rzeczywistości próbują nam przekazać kilka rad w oparciu o swoje doświadczenia. Dobrze jest słuchać. To wcale nie znaczy, że trzeba się do tego stosować, ale warto zebrać jak najwięcej informacji i opinii. Bycie otwartym na rady innych, pozwoli Ci być elastycznym w posługiwaniu się strategiami prowadzącymi ku realizacji marzeń.

Nie poddawaj się. Motywacja wypływająca z twojej determinacji i chęci osiągnięcia wymarzonego celu to ogromne kula pozytywnej energii. Jeśli nie zaniesie cię na upragniony szczyt, to  całą pewnością przyniesie dużo „innego” dobra.Zobacz także

Nawet bardzo MALI mogą mieć WIELKIE przygody!

Czasowa niepłodność to dzisiaj fachowo nazywany problem z zajściem w ciążę. Jest czymś zupełnie innym niż bezpłodność, co często bywa mylone. Niepłodność można wyleczyć.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

1000 pierwszych dni – czas dynamicznego rozwoju, który już się nie powtórzy