Jeśli do tej pory kojarzyliście telewizor głównie z narzędziem do zabijania czasu, warto przyjrzeć się na nowo propozycjom dostępnym na różnych programach, szczególnie dedykowanych maluchom. Dzieci to grupa odbiorców, która ma wyjątkowe potrzeby, wychodzące daleko poza nawias patrzenia się w migające obrazki, przez długie godziny. Rodzice w obawie o rozwój a także zdrowie swoich pociech, coraz częściej odciągają je od telewizorów. Jednak radykalne działania nie będą konieczne, jeśli określony czas “przesiedziany” przed telewizorem zamienicie na “aktywnie spędzony”. Jeśli zastanawiacie się czy to możliwe i jak tego dokonać, podpowiadamy skąd czerpać inspiracje dla ciekawie spędzonego czasu.
Przełącz się na kanał Da Vinci Learning!
Zacznijcie od zmiany repertuaru programów, jakie dziecko ogląda na co dzień. Współczesne bajki są rzeczywiście kolorowe i wciągające, a w dodatku wiele z nich ma walory edukacyjne. Dziecko więc nie tylko może się zrelaksować, ale i nauczyć i poznać wiele ciekawych rzeczy. A ponieważ Da Vinci Learning to innowacyjny i wyjątkowy kanał edukacyjny dla ciekawych świata w każdym wieku, proponuje całej rodzinie programy, które spełniają kryteria najwyższej jakości i treści przyjaznych rodzinie.
Klasyka nigdy się nie nudzi z serią “Był sobie człowiek”
A za klasykę właśnie można uznać bajkę, do której sentyment ma na pewno wielu z was. To niezwykłe, że to, czego nauczyli się z tej bajki rodzice, ponownie mogą przeżywać i na nowo odkrywać wraz ze swoim dzieckiem. “Był sobie człowiek”, czyli zabawna i pouczająca opowieść na temat rozwoju ludzkości, opowiedziana głównie z perspektywy cywilizacji zachodnich. Wraz z Mistrzem widzowie każdego dnia o godzinie 15:30, przenoszą się do odległych czasów i poznają dzieje Ziemi – od jej powstania, przez narodziny pierwszych imperiów, erę podbojów wikingów, aż po Oświecenie. To tematyka, która nie nudzi się od wielu lat! A zarówno dzieci jak i dorośli z zapartym tchem śledzą pasjonujące historie, mimochodem zdobywając wiedzę, poświęcają czas także na rozmowę o tym co zobaczyli, zapamiętali. Więc chodzi tu również o wspólne umacnianie wzajemnych więzi w atmosferze zabawy. Dreszczyk emocji odczuwany podczas odkryć przeżywanych z bohaterami serii, można powtórzyć i podczas kreatywnej zabawy z dziećmi w domu.
Serial „Płótno Hubble’a” pochłonie uwagę nie tylko miłośników astronomii
Na pierwszy rzut oka tematyka fizyki i kosmosu, nie sprzyja dzieciom. Jednak nigdy nie jest za wcześnie, by obudzić w małym człowieku chęć do zdobywania wiedzy i poszerzania swoich horyzontów. Ten kto pyta, zyskuje wiedzę, a kto angażuje się w ten proces, jest wstanie lepiej zrozumieć jej zawiłości. „Płótno Hubble’a” to program prowadzony przez znanego astronoma Iwana Semeniuka. Opowiada on niezwykłą historię jednego z najbardziej spektakularnych naukowych osiągnięć ludzkości czyli teleskopu, pobudzając wyobraźnię wszystkich miłośników astronomii, niezależnie od wieku. Razem możecie przebyć niezwykłą podróż od granicy ziemskiej atmosfery po najbardziej odległe zakątki kosmosu. Zobaczycie i zrozumiecie zasady funkcjonowania niezwykłego piękna. To wszystko na wyciągnięcie ręki.
Sekretne Laboratorium Thomas Edisona otwarto specjalnie dla was
Aż grzech do niego nie zajrzeć! Każdego zaciekawi to, na co tam może się natknąć młody widz-naukowiec. A będzie mu raźniej z towarzystwem czwórki dzieciaków, odkrywających Sekretne Laboratorium Thomasa Edisona, sławnego wynalazcy. Wraz z jego hologramową postacią i wiernym robotem Von Śrubą przeżywają przygody, dzięki którym wiele dowiadują się o nauce. Czy można znaleźć lepszych przewodników po świecie wiedzy?
A jeśli mały odkrywca czuje niedosyt?
Warto umożliwić jemu faktycznie działanie, w oparciu o pomysły na zabawy i eksperymenty zaczerpnięte ze świata telewizji Da Vinci Learning. Dzieci najlepiej przyswajają wiedzę poprzez zabawę, a jeśli do eskapady w świat nauki dołączy rodzic, wtedy weselej być nie może. A wspólnie działanie i jego efekty możecie zaobserwować dzięki gotowaniu, robieniu zabawek ze starych rzeczy oraz wspólnej obserwacji przeróżnych zjawisk. Podobnie jak w programach Da Vinci.
Niech dziecko osiągnie mistrzostwo w kuchni. A przy okazji pozna naukowe reguły gotując rozmaite potrawy. Tym łatwiej, gdy Link i jego kuchenni przyjaciele prezentują łatwe przepisy dla widzów w programie “Kuchmistrzostwo”. Zaszalejcie również z programem „Zręczne pomysły”! W specjalnej serii dwoje wesołych prowadzących pokaże, co na wyjątkowe okazje można zrobić ze zwykłych przedmiotów. Zabawa tym ciekawsza, im więcej niezwykłych inspiracji znajdziecie wokół siebie. Podobnej kreatywności nauczy dzieci program “Artzooka”, w którym zobaczycie, jak garść materiałów z odzysku, stają się elementami wspaniałych dzieł sztuki.
Dzieci kochają również niezwykły świat magii i czarów. Uchylcie rąbka tajemnicy z programem “Magija”. Jay Sankey, znany na całym świecie magik, oraz Bridget Hall, jego sprytna asystentka, zapraszają do wesołego i kolorowego studia. W każdym odcinku programu energiczny duet odkrywa kolejny fragment zadziwiającego świata iluzji i magii. Dajcie się oczarować tym, co do tej pory było wielką tajemnicą.
To wspaniałe propozycje dla kreatywnych i żądnych wiedzy odkrywców. Ale i mniejsze szkraby nie zostały pominięte w Da Vinci Learning. Maluchy zachwyci program dla dzieci prowadzony przez dzieci. „Wszystko dla małych” zachęca najmłodszych widzów do tego, by wstali z kanapy i budowali, bawili się, wynajdywali. Ten pełen energii program, ma dużą wartość edukacyjną.
Rodzic nie musi wcale stawać na rzęsach, by stale czerpać pomysły na takie naukowe eskapady. Wszystko, czego potrzebujecie do wspólnego odkrywania świata, podsuną wam pomysłowi bohaterowie poznani w Da Vinci Learning.
Więcej informacji na temat stacji Da Vinci Learning można znaleźć na: http://www.davinci-learning.com/pl oraz na fanpejdżu https://www.facebook.com/DaVinciLearningPolska.
Kanał Da Vinci Learning jest nadawany w aż 100 krajach. W Polsce można go znaleźć m.in. w Cyfrowym Polsacie NC+, Orange, UPC, Multimediach, Toya, INEA i w wielu innych sieciach kablowych.
Inspiracje możecie również czerpać z kieszonkowej Encyklopedii, którą można ściągnąć pod tym linkiem:
Encyklopedia
Artykuł powstał we współpracy ze stacją Da Vinci