Go to content

Facebook, Instagram, Snapchat, Ask.fm – co to takiego?

facebook
Fot. Pixabay / FirmBee / CC0 Public Domain

Portale społecznościowe są obecnie bez wątpienia bardzo popularne. Portale społecznościowe umożliwiają utrzymywanie relacji, budowanie wizerunku oraz pozyskiwanie informacji, które udostępniane są przez użytkowników. Działają one w oparciu o skupioną wokół siebie zbiorowość ludzi, posiadających wspólne hobby czy zainteresowania, lub pełnią określone cele – publikacja filmów, zdjęć, wymianę doświadczeń, zadawanie pytań.

Bez wątpienia jest to funkcja świata wirtualnego, która cały czas się rozwija, podążając w kierunku potrzeb użytkowników. Z tego powodu ich grono cały czas wzrasta, i mało kto nie słyszał o stronach lub aplikacjach typu Facebook, Ask.fm, Instagram lub Snapchat. Ponieważ zainteresowanie nimi rośnie również wśród dzieci i młodzieży, warto wiedzieć, na jakich zasadach działają serwisy tego rodzaju, oraz jakie warunki dziecko musi spełnić, by zachować bezpieczeństwo w sieci.

Facebook, czyli najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie

Facebook jest serwisem pozwalającym na utrzymywanie kontaktu ze znajomymi, obserwowanie różnych osób, stron, wydarzeń, uczestniczenie w funkcjonowaniu różnych grup, oraz dzielenie się wydarzeniami z własnego życia. Pozwala on na zamieszczanie postów, dodawanie zdjęć i filmików, które można zawiesić na tablicy własnej, lub znajomych, a także wysłać prywatne wiadomości. Poza tym, że Facebook daje możliwości komunikacji i wymiany informacji w czasie rzeczywistym, użytkownik jest nie tylko odbiorcą ukazujących się treści, ale także ich twórcą i propagatorem. Wystarczy kliknąć w „lubię to” na danym fan page, aby na naszej tablicy ukazywały się posty ze stron, jakie nas interesują. Można również obserwować wybrane profile, a wtedy w pierwszej kolejności będą się wyświetlały informacje własnie z obserwowanych przez z nas stron. W dodatku możemy wchodzić w interakcje z innymi użytkownikami, komentując ich posty, lubiąc je lub udostępniając dalej. Popularność „fejsa” opiera się także na dostępności gier i aplikacji, w które można nie tylko grać ale i wysyłać zaproszenia do gry innym osobom.

Portale społecznościowe i ich funkcjonalność związaną z błyskawiczną, praktycznie nieskrępowaną wymianą informacji i treści z ogromną liczbą użytkowników, generują również zagrożenia. Udostępnianie zbyt wielu informacji o sobie, może skutkować wykorzystywaniem tych informacji przez osoby do tego nieupoważnione. Zagrożeniem jest nadmierne eksponowanie własnego życia, zamieszczanie zdjęć lub filmików, które nie powinny być dostępne dla każdego. Należy mieć świadomość, że informacja, która raz się pojawi w internecie, już z niego nie zniknie – znajomi mogą skopiować, bądź udostępnić to, co pojawia się na profilu.

Kto może korzystać z Facebooka?

Jak się okazuje, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników, serwis Facebook utworzył regulamin który jasno określa, kto, oraz w jaki sposób może korzystać z jego możliwości. Wymagane jest, by użytkownicy podawali swoje prawdziwe imiona i nazwiska oraz dane, a także by mieli ukończony 13. roku życia. Z portalu nie mogą korzystać osoby skazane za przestępstwa seksualne. Regulamin bywa łamany, zdarza się, że konta zakładają młodsi internauci, bądź też ich rodzice, działający w dobrej wierze. Podczas rejestracji można podać nieprawdziwe dane. Natomiast inni użytkownicy, mogą zgłaszać takie profile administratorom serwisu, aby je czasowo zablokować lub usunąć.

Instagram – tu rządzi fotografia

Instagram to popularny serwis, który umożliwia użytkownikom szybką wymianę zdjęć i filmów robionych smartfonami, w dowolnym miejscu i czasie. Pozwala ona także na łatwe dodawanie do nich różnego rodzaju filtrów, dzięki czemu można tworzyć ze zwykłego zdjęcia, niezwykłe fotografie. Możliwość ich szybkiego udostępniania, sprawia, że możemy dzielić się ze wszystkimi chwilami, które inspirują lub zachwycają. Zdjęcia umieszczane na Instagramie można polubić, oznaczać znajomych oraz komentować, a także udostępniać na serwisach typu Facebook i Twitter. To narzędzie jest szczególnie popularne wśród gwiazd, które w ten sposób przyciągają swoich fanów, dzieląc się zdjęciami. Niebezpieczeństwo, jakie tkwi w Instagramie,  jest takie, że młody internauta pokaże zdjęcia zbyt intymne, lub ośmieszające, narażając się na przykre konsekwencje. Aby korzystać z możliwości Instagramu, należy mieć ukończone 13 lat.

Snapchat, „znikające” wiadomości

Jego założenie polega na szybkiej wymianie plików multimedialnych między jego użytkownikami. To co odróżnia go od innych komunikatorów, jest zasada automatycznego kasowania zamieszczonych treści w serwisie, po upływie od 1 do 10 sekund. To daje podstawę do niezobowiązującej zabawy, która umożliwia wrzucanie różnych filmików. Niestety, niesie to również ryzyko pojawiania się filmików o charakterze obraźliwym, kontrowersyjnym lub erotycznym. Snapchat daje również możliwość wirtualnej rozmowy z użytkownikami i prowadzenia rozmów wideo. Z aplikacji nie mogą korzystać użytkownicy, którzy nie ukończyli 13. roku życia.

Ask.fm, łotewski portal, który podbija świat

Jest to portal społecznościowy, działający na zasadzie zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na nie. Zabawa polega na tym, że użytkownik zadaje pytania ograniczone do 300 znaków obserwowanym osobom, które udzielają odpowiedzi. Można również dodawać filmiki i zdjęcia, komentować, wyrażać swoją opinię i dzielić się tym z innymi użytkownikami. Ponieważ na portalu można zadawać pytani anonimowo, często pojawiają się na nim treści nieodpowiednie, obraźliwe czy wulgarne. Może zarejestrować się na nim młodzież, która ukończyła 13 rok życia, ale zdarzają się także użytkownicy poniżej 10 roku życia.

Jeśli jesteście rodzicami dziecka, które ukończyło 13. rok życia, i zgodnie z regulaminami portali lub aplikacji może funkcjonować w ich przestrzeni, porozmawiajcie z dziećmi o możliwościach i zagrożeniach, jakie z tego wynikają. Gdy młodsze dziecko poprosi o założenie konta na wybranym profilu społecznościowym,wyjaśnij mu, dlaczego wymagany jest pewien limit wieku, aby móc swobodnie korzystać z różnych form komunikatorów i portali społecznościowych. Wytłumacz także funkcjonowanie portali społecznościowych i powiedź o możliwościach i ryzykach, jakie niesie ze sobą ich użytkowanie, wyjaśnij, czym jest cyberprzemoc i seksting oraz jak dbać o bezpieczeństwo w sieci.

Jeśli chcesz aby Twoje dziecko w sieci było  Bezpiecznie Tu i Tam , sprawdź swoją wiedzę, skorzystaj z  porad przygotowanych dla rodziców i opiekunów przez Fundację Orange na specjalnej platformie e-learningowej.