Rządowy program „Rodzina 500 plus” od samego początku wzbudza wiele kontrowersji. Blisko półtora roku po jego wprowadzeniu możemy się pokusić o pierwsze wioski i podsumowania. Jednym z negatywnych efektów tego świadczenia jest wycofanie się ok 50 tys. matek z rynku pracy w drugim półroczu 2016 roku.
Wpływ programu „500 plus” na aktywność zawodową kobiet zbadał Instytut Badań Strukturalnych. Choć spadek jest zauważalny, nie jest tak znaczący jak przewidywano. Zdaniem Michała Mycka z Centrum Analiz Ekonomicznych CenEa, „500 plus” nie spowodowało dużego zawirowania na rynku pracy. Badania wykazały, że z pracy, tuż po przyznaniu świadczenia, najczęściej zrezygnowały panie słabiej wykształcone i mniej zarabiające i te, których pracę mogą wykonać na przykład imigranci. Zdaniem ekspertów, to stabilna sytuacja na rynku pracy „złagodziła” negatywne skutki programu 500 plus.
Co będzie dalej, trudno przewidzieć. Nie można jasno określić, czy proces odchodzenia matek z rynku pracy się zakończył, nie wiadomo, jak zachowają się, wchodzące na rynek, młode matki. Nie zbadano także ile z pracujących mam przeszło do „szarej strefy” lub pracuje mniejszą ilość godzin.
Na podstawie: gospodarka.dziennik.pl, wyborcza.pl