Macierzyństwo Zdrowie

Dziecięce zęby kontra słodycze. Które są OK, a których nie dawać?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
25 kwietnia 2018
Fot. iStock/Clicknique
 

My, rodzice nieustannie zastanawiamy się, czy podawać dzieciom słodycze. Z jednej strony nie chcemy pozbawiać ich tej przyjemności, a z drugiej obawiamy się o ich zdrowie. Ciągle słyszymy o tym, że cukier uzależnia, powoduje przyrost masy ciała i powoduje próchnicę. To ostatnie często przeraża nas najbardziej, bo o ile z uzależnieniem czy nadwagą można sobie poradzić, zniszczone zęby wymagają większej pracy. Jakie słodycze wybierać, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy u dziecka?

Tak, okazuje się, że istnieje „mniejsze zło”. Jeśli nie chcemy odmawiać dzieciom słodyczy i jednocześnie zależy nam na stanie ich uzębienia, powinniśmy podawać im (nam też to wyjdzie na zdrowie) ciastka, czekoladki lub lody. Dlaczego? Ponieważ stosunkowo łatwo spłukać je z zębów. A to przy pomocy śliny, wody pitnej czy po prostu w trakcie mycia zębów.

Najgorzej, gdy nasze dzieci jedzą głównie twarde, lepkie lub kwaśne cukierki. To właśnie one przyklejają się do szkliwa i wchodzą między zęby, przez co bardzo trudno je usunąć z jamy ustnej. Kwaśne słodycze pomogą powodować erozję szkliwa. Przeciętny cukierek do ssania pozostaje w jamie ustnej znacznie dłużej niż trwa zjedzenie loda. Cały ten cukier zalega w buzi, niekorzystnie wpływając na stan zębów.

Niezależnie od tego, które słodycze jedzą twoje dzieci, dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku i używanie nici dentystycznej jest niezbędne. Niektóre produkty po prostu łatwiej zmyć z powierzchni zębów niż inne. Oczywiście warto też zachować umiar i słodkie przekąski podawać sporadycznie, pamiętając jak ważna jest zdrowa dieta i odpowiednie nawyki.

Źródło: Capital City Pediatric Dentisty


Macierzyństwo Zdrowie

Czy można pić wodę podczas posiłku?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 kwietnia 2018
Dieta norweska - zasady, zalety i wady, efekty
Fot. iStock – Dieta norweska - zasady, zalety i wady, efekty
 

W telewizyjnych programach o zdrowym odżywianiu często mówi się, że nie wolno jeść i pić w tym samym czasie. Niektórzy eksperci wyjaśniają, że woda rozcieńcza kwas żołądkowy. Czy zwykła woda, przyjmowana podczas posiłku może być dla nas szkodliwa?

Co dzieje się z pokarmem i wodą w żołądku?

Proces trawienia rozpoczyna się dokładnie wtedy, gdy myślimy o naszym przyszłym posiłku: w momencie, gdy się ślinimy. Kiedy żujemy jedzenie, mieszamy je ze śliną zawierającą niezbędne do trawienia enzymy do trawienia. Następnie zmiękczona żywność dostaje się do żołądka, gdzie miesza się z kwasem żołądkowym. Średnio żołądek potrzebuje 4 godzin, aby strawić jedzenie. Woda nie pozostaje w żołądku przez długi czas.

Ciecze nie zmniejszają kwasowości

Nasze ciało to skomplikowany, ale bardzo dobrze przemyślany system. Jeśli żołądek „czuje”, że nie może czegoś strawić, wytwarza więcej enzymów i zwiększa kwasowość soków żołądkowych. Nawet jeśli wypijesz pół litra wody, nie wpłynie to na poziom kwasowości.

Ciecze nie wpływają na szybkość trawienia

Nie ma badań, które dowodzą błędnego przekonania, że ​​ciecz „wciąga” stały pokarm do jelita, zanim zostanie on całkowicie strawiony. Naukowcy twierdzą, że ciecz opuszcza organizm szybciej niż pokarm stały i nie ma wpływu na szybkość jego trawienia.

Czy można pić podczas jedzenia?

Jeśli pijesz podczas jedzenia, nie wyrządzasz sobie żadnej szkody. Wręcz przeciwnie, woda pomaga zmiękczyć stały pokarm. Ale nie pij, zanim połkniesz pokarm – w pożywieniu zawierającym niezbędne enzymy powinna być wystarczająca ilość śliny. Ponadto  badania pokazują, że kiedy robimy krótkie przerwy, aby wypić trochę wody, spowalniamy proces jedzenia. W rezultacie jemy mniej.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do picia herbaty przy obiedzie, również nie ma w tym nic złego. Badania pokazują, że herbata również nie wpływa na poziom kwasowości w naszym żołądku. Pij więc na zdrowie :).


Na podstawie: brightiside.me

 


Macierzyństwo Zdrowie

10 rzeczy, za które powinnaś podziękować przyjaciółce, a tego nie robisz

Redakcja
Redakcja
25 kwietnia 2018
Fot. iStock/BlackbourneA
Następny

Przyjaźń to niezwykła relacja, która daje wiele dobrych emocji, radosnych chwil, wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad jej istotą, przyjmując pewne rzeczy za pewnik — przyjaciel jest i ta świadomość wystarcza, by czuć się szczęśliwym.

Jesteśmy pewne, że przyjaciółka zrobiłaby dla nas wszystko i my również nieba jej przychylimy. Jednak mając pewność, że możemy na drugą osobę liczyć i to się nie zmieni, zbyt rzadko myślimy o tej relacji z wdzięcznością. I nie chodzi tu o sytuacje wyjątkowego poświęcenia, ale o zwykłą codzienność, i te sprawy, które warto głośno docenić i podziękować przyjaciółce.

1. Szczerość

To jedna z tych rzeczy, za które powinniśmy być wyjątkowo wdzięczni. Uczciwy osąd, mimo że bywa czasem bolesny, jest niezwykle istotny. Najczęściej nie usłyszysz prawdy o sobie od innych osób, które będą milczały, bo tak wypada, za to przyjaciółka zawsze dla twojego dobra powie ci, co myśli szczerze.

2. Akceptacja

Dla prawdziwej przyjaźni nieważny jest stan konta, status społeczny czy wygląd. Akceptacja ze strony przyjaciela jest darem, który sprawia, że czujemy się obok tej osoby zawsze na miejscu. Przyjaciel zawsze bierze nas takimi jakimi jesteśmy na co dzień. Nie trzeba się specjalnie stroić, kontrolować zachowania, udawać kogoś, kim się nie jest. Akceptacja, swoboda i dobre samopoczucie w towarzystwie przyjaciela wprawia w doskonałe samopoczucie.

3. Wsparcie

Wsparcie przyjaciółki jest bezcenne! Gdy trzeba, ona zawsze powie dobre słowo, znajdzie pozytywy nawet w najtrudniejszej sytuacji. Nie pozwoli zatonąć w smutku, a gdy trzeba, po prostu milczącą obecnością utwierdzi w przekonaniu, że nie jesteś sama.

4. Obecność

Niby rzecz oczywista, ale prawda jest taka, że obecność przyjaciółki jest tak naturalna, że czasem po prostu niedoceniana. A trzeba pamiętać, że przyjaciółka zawsze stoi w gotowości obok, gdy jest taka potrzeba. Wspólnie spędzony czas, rozmowy,  telefony w środku nocy, gdy stało się coś poważnego, dają niesamowitą siłę, by mierzyć się z życiem.

5. Wyrozumiałość

Dla naszych wad, fatalnych nastrojów, braku zdecydowania i innych rzeczy, które pierwszą lepszą osobę mogłyby wyprowadzić z równowagi. To wyjątkowy dar, który gwarantuje, że przyjaciółka będzie wyrozumiała z trakcie złego czasu i chętna do wybaczenia tego, co mogłoby się wydarzyć w gorszych chwilach. Ona bez stawiania zbędnych warunków wybacza i zapomina to, co było złe.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

A co byś zrobiła gdybym Ci powiedziała, ze jesteś beznadziejną matką ??

Mama i tata się nie rozwiedli, czyli wszystko u nas w porządku. Ten tekst wprawił pewną mamę w osłupienie

Po pierwszej dawce szczepionki. Można zacząć żyć jak przed pandemią?