Go to content

Problemy z zębami w ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć

Fot. iStock

Często kojarzymy okres ciąży z czasem, w którym nasze zęby są w szczególnym niebezpieczeństwie. Ciężarnym doskwierają różne dolegliwości jamy ustnej i uzębienia, jednak okazuje się, że sama ciąża nie ma niszczycielskiego wpływu na zęby, czy rozwój próchnicy. Pod warunkiem, że pamiętamy o jednym – o zęby musimy dbać, a chore zęby leczyć.

Bez dbałości o zęby na co dzień i leczenia na bieżąco pojawiających się ubytków, nie możemy marzyć o pięknym uśmiechu. Zmiany hormonalne w ciąży z pewnością dadzą o sobie znać. Ciąża nie musi jednak zepsuć nam zdrowego uśmiechu. Pora rozprawić się z mitami i przypomnieć, jak kluczowa jest właściwa pielęgnacja!

Jednym z powszechnie funkcjonujących mitów, jest przekonanie, że w czasie ciąży nie należy leczyć zębów (ten mit dodatkowo dopełniony jest straszakiem o zakazie stosowania znieczulenia). Jest wręcz odwrotnie. Najlepiej wyleczyć zęby jeszcze przed ciążą, a w czasie jej trwania należy robić to na bieżąco! Wizyty u stomatologa i leczenie chorób zębów w trakcie ciąży i w okresie karmienia piersią, to absolutny obowiązek. Chory ząb to infekcja, jak każda inna. Jeśli nie wyleczycie zęba, prawdopodobieństwo rozwinięcia poważniejszej infekcji, a w konsekwencji konieczności zastosowania chociażby antybiotykoterapii, znacznie wzrasta.

Najpopularniejsze problemy z zębami podczas ciąży

Krwawienie dziąseł

To dość powszechna dolegliwość w czasie ciąży. Głównym winowajcą są hormony. To przez nie dziąsła stają się rozpulchnione, obrzęknięte, podatne na krwawienie np. w czasie szczotkowania. Ten stan nie powinien niepokoić, warto jednak zadbać o ukierunkowaną pielęgnację, wybierając skuteczną, a zarazem delikatną pastę. Pamiętajcie również o korzystaniu z miękkiej szczoteczki do zębów. Często krwawienia spowodowane są zbyt agresywnym szczotkowaniem.

Na dziąsłach mogą pojawiać się guzy (nadziąślaki), co sprawia duży dyskomfort podczas szczotkowania zębów. Nie można jednak zaniedbywać higieny, brak właściwej pielęgnacji może prowadzić do stanów zapalnych i ciążowego zapalenia dziąseł.

Ciążowe zapalenie dziąseł

Ciążowe zapalenie dziąseł to bardziej zaawansowana forma wcześniej opisanej dolegliwości. Dziąsła są bolesne, zaczerwienione, tkliwe. Czasem zęby mogą się lekko chwiać. Ten stan mija po porodzie, może być natomiast bardzo nieprzyjemny i uciążliwy. Warto zastosować środki łagodzące dolegliwości: ziołowe płukanki do ust, pasty do zębów dedykowane ciężarnym i dbać o higienę.

Próchnica

Sama ciąża nie powoduje próchnicy, dlaczego więc panuje przekonanie, że w ciąży zęby się psują? Po prostu jesteśmy na bakier z wizytami kontrolnymi. Dopóki nie boli, nie odwiedzamy gabinetu stomatologa. W ciąży często rozwijają się małe, niewidoczne dla nas wcześniej ubytki. Pamiętajcie, że nie ma przeciwwskazań do leczenia zębów w ciąży, wręcz przeciwnie, nieleczone zęby są dla ciężarnej obciążeniem i ryzykiem rozwoju poważniejszej infekcji.

Drugim grzeszkiem,  który daje próchnicy pole do popisu, są nawyki żywieniowe i zachcianki. Bardzo często w czasie ciąży częściej sięgamy po słodycze i podjadamy, co sprawia, że nasze zęby mają o wiele intensywniejszy kontakt z cukrami.

Ubytki w szkliwie

Bardzo często obserwujemy to zjawisko, potocznie kobiety najczęściej mówią: „w ciąży moje zęby zrobiły się słabe”. Prozaiczną przyczyną osłabienia szkliwa, bywa cofanie się treści żołądkowej. Druga podawaną w literaturze przyczyną, bywa suplementacja żelaza. Pierwszą linią obrony zębów, będzie działanie miejscowe – czyli wybór solidnej pasty do zębów.

Problemy z kamieniem nazębnym

Podatność na osadzanie się płytki nazębnej związana jest również z działaniem hormonów.

To może zaczekać

Zabiegi natury czysto estetycznej takie, jak wybielanie zębów, zdecydowanie powinny zaczekać na zakończenie ciąży. Jeśli lekarz stomatolog nie zarządzi usuwania zęba, prześwietlenia rentgenowskiego czy dłutowania ósemek, również zostaw te zabiegi na okres po rozwiązaniu. Pamiętaj, aby zawsze poinformować swojego stomatologa o ciąży! To specjalista, które najlepiej zadba o ciebie i twoje zdrowie.

Pielęgnacja to podstawa

Choć wydawać by się mogło, że pasta to tylko pasta, nie możemy się z tym zgodzić. W czasie ciąży bardzo często zmieniamy swoje życiowe nawyki na lepsze. Uważniej zaczynamy się przyglądać produktom, które wybieramy. A część z nich zostaje z nami na dłużej. Warto tę ciekawość i dbałość wykorzystać, bo odpowiednio dobrana, dedykowana pielęgnacja jamy ustnej, powoli zapobiec wielu problemom.

Specjalistyczna pasta do zębów Biała Perła :dla kobiet w ciąży i karmiących piersią

Higiena i pielęgnacja dedykowana specjalnym potrzebom mam.

Fot. Materiały prasowe

Pasta do zębów zawiera w 100% naturalne oleje w pierwszego tłoczenia – kokosowy i z kamelii japońskiej, pantenol i różową glinkę, które pomagają regenerować dziąsła i chronią przed powstawaniem ubytków. Jak działa?

  • regeneruje i nawilża dziąsła
  • chroni szkliwo zębów
  • zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej i powstawaniu ubytków
  • pomaga utrzymać naturalne pH w ślinie

Składniki aktywne i ich działanie:

  • Olej kokosowy – 100% BIO olej z pierwszego tłoczenia – chroni zęby przed demineralizacją
  • Fluorek i naturalny wapń – chronią zęby przed powstawaniem ubytków
  • Pantenol – prowitamina B5 – nawilża dziąsła
  • Japońska Camelia – 100% BIO olej z pierwszego tłoczenia regeneruje dziąsła i zawiera przeciwutleniacze
  • Różowa glinka – naturalny detoksykator
  • Ksylitol – chroni przed kwasami cukrowymi
  • Enzym (oksydaza glukozowa) – utrzymuje naturalną mikroflorę w jamie ustnej, powoduje delikatny efekt wybielający

Pastę znajdziecie w dobrych drogeriach i aptekach. Możecie zamówić ją również online w sklepie: bialaperla.com.pl. Mamy jeszcze jedna dobrą wiadomość – pastę możecie zamówić w wersji EKO – bez pudełka! 💗


Artykuł powstał we współpracy z marką Biała Perła