Ciąża i poród Macierzyństwo

Objawy ciąży – jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że kobieta jest we wczesnej ciąży?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 lipca 2020
Objawy ciąży prawidłowej i pozamacicznej
Fot. iStock
 

Objawy ciąży to temat bliski kobietom starającym się o dziecko. Próbując wyłapać „ten” moment, panie bacznie obserwują swoje ciała, wsłuchując się w każdy sygnał. Wiadomo, że nie tylko przysłowiowa ochota na śledzika z dżemem pozwala zauważyć, że dzieje się coś innego niż zawsze. Jakie są wczesne objawy ciąży, co może dawać nadzieję na błogosławiony stan?

Wczesne objawy ciąży mogą być tak różne, jak różne są organizmy kobiet. Nie wszystkie objawy ciąży muszą pojawiają się u każdej kobiety. W dodatku wiele z nich można pomylić z różnymi dolegliwościami, mogącymi mieć związek zupełnie z czym innym. Niemniej jednak można wskazać te objawy ciąży, które pojawiają się w większości przypadków, dając jasno do zrozumienia, że nadszedł właśnie ten czas. Wiele z pań tak dobrze zna swoje ciała, że mają tę pewność jeszcze przed wykonaniem testu ciążowego.

Fot. iStock

Wczesne objawy ciąży

Objawy ciąży mogą być subiektywne, oparte na odczuciach kobiety, np. osławione zachcianki, lub obiektywne, czyli np. powiększenie piersi czy macicy. Sygnałów świadczących o rozwijającej się ciąży jest kilka i najczęściej to one dają do zrozumienia kobiecie, że coś ważnego dzieje się w organizmie.

Ból i obrzęk piersi

Wiele kobiet zauważa u siebie opuchnięte i cięższe niż zazwyczaj piersi. Część z nich twierdza także powiększenie i zaciemnienie obszaru sutków, co spowodowane jest rosnącym poziomem progesteronu. Zauważalne stają się powiększone żyłki na piersiach, które świadczą o zwiększonym przepływie krwi w naczyniach krwionośnych.

Bóle brzucha

Bóle brzucha podobne do tych miesiączkowych powoduje rosnąca macica. Mogą być dokuczliwe, ale o ile nie towarzyszy im krwawienie lub inne niepokojące objawy, na początku ciąży są one zupełnie normalne. Na bóle brzucha uskarża się nawet 80% kobiet w ciąży.

Objawy ciąży prawidłowej, pozamacicznej

Fot. iStock

Plamienie implantacyjne i brak miesiączki

To wczesne objawy ciąży, które dają kobietom do myślenia. Plamienie (krwawienie) implantacyjne, w przeciwieństwie do zatrzymania miesiączki, nie występuje jednak u wszystkich kobiet. Plamienie implantacyjne wynika z zagnieżdżenia się zarodka w macicy, jest zauważalne mniej więcej ok. tygodnia po zapłodnieniu. Wiele kobiet myli je z miesiączką, choć jest od niej o wiele krótsze i bardziej skąpe. Jeśli dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka, w każdym przypadku miesiączka zanika. Jakiekolwiek późniejsze krwawienia i plamienia po potwierdzeniu ciąży powinny wzbudzać niepokój i skłonić do wizyty u lekarza ginekologa.

Zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy

Rozwijająca się ciąża powoduje zmiany także w wyglądzie śluzu z pochwy. Większa ilość śluzu to wynik zwiększonego wydzielania estrogenów oraz bardziej intensywnego przepływu krwi w okolicy narządów rodnych. Prawidłowa wydzielina w ciąży powinna być gęsta, o mlecznej barwie. Jeśli barwa się zmienia, dochodzi do tego przykry zapach i swędzenie czy pieczenie miejsc intymnych, to nie są już tylko zwykłe objawy ciąży, natomiast mogą świadczyć o infekcji intymnej, która wymaga kontroli lekarza.

Potrzeba częstego oddawania moczu

Nerki kobiet ciężarnych produkują więcej moczu, a rosnąca macica naciska na pęcherz. Stąd częsta konieczność oddawania moczu.

Zawroty głowy, senność i problemy z koncentracją

To częste objawy ciąży pojawiające się u większości kobiet. Wiele z nich skarży się na zmęczenie łapiące je o różnych porach dnia. Przyszłe mamy przez zmiany hormonalne są w stanie dosłownie zasnąć na stojąco. Wiele kobiet skarży się także na kłopoty z koncentracją i pamięcią, brak energii, co można tłumaczyć gorszym zaopatrzeniem mózgu w składniki odżywcze, które w pierwszej kolejności trafiają do rozwijającego się płodu. Bardzo często pojawiają się także zawroty głowy, które najczęściej pojawiają się przy nagłej zmianie pozycji. W tym przypadku wysoki poziom progesteronu wpływa na rozluźnienie ścian naczyń krwionośnych, więc pojawiają się spadki ciśnienia krwi, a co za tym idzie – zawroty głowy.

Objawy ciąży prawidłowej, pozamacicznej

Fot. iStock

Objawy ciąży a zmiany nastroju

O śmiechu do płaczu w jedną chwilę – wiele ciężarnych zauważa u siebie tendencję do płaczu lub drażliwość, co spowodowane jest zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu. Wahania nastrojów zazwyczaj wyciszają się po 16 tygodniu ciąży.

Zaparcia

Zaparcia i towarzyszące im wzdęcia to kolejne, subiektywne objawy ciąży. Wynikają one ze zwiększonego poziomu progesteronu, który zmniejsza perystaltykę jelit oraz rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego.

Wrażliwość na zapachy; mdłości i wymioty

Te objawy ciąży najczęściej pojawiają się między 4 a 6 tygodniem, z powodu zmian hormonalnych. Ich pojawienie się i nasilenie jest sprawą indywidualną każdej ciężarnej. W jednym przypadku kobieta może nie odczuwać zmian w apetycie, a w innym pojawia się niechęć do pewnych produktów spożywczych, a czasem już sam zapach może spowodować mdłości i wymioty.

Objawy ciąży prawidłowej, pozamacicznej

Fot. iStock

Objawy ciąży pozamacicznej 

Do ciąży pozamacicznej (ektopowej) dochodzi w momencie, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, ale najczęściej w jajowodzie. Najczęstszą przyczyną nieprawidłowego umiejscowienia zarodka są problemy z budowie anatomicznej dróg rodnych, zrosty, infekcje czy też w pewnych przypadkach założona wkładka wewnątrzmaciczna (spirala antykoncepcyjna). Kobieta będąca w ciąży pozamacicznej również obserwuje u siebie objawy, choć są one inne, niż przy prawidłowo zagnieżdżonym zarodku.

Objawy ciąży pozamacicznej pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 6 a 10 tygodniem jej trwania. W tym przypadku pojawia się pojawia się silny ból, który najczęściej z jednego miejsca rozszerza się na jamę brzuszną. Takie dolegliwości nasilają się w trakcie kaszlu lub przy poruszaniu się. Kobiety obserwują u siebie omdlenia, bóle i zawroty głowy, wyczuwalny bywa bolesny guz na przydatkach. Może pojawić się ból okolicy barku wynikający z podrażnienia przepony przez krew z pękniętego jajowodu, krwawienia z pochwy. Pęknięty jajowód może przyczynić się do krwotoku i być przyczyną wstrząsu. Ciąża pozamaciczna wymaga usunięcia, najlepiej zanim nastąpi pęknięcie jajowodu.

Objawy ciąży a badanie beta HCG i testy ciążowe

Objawy ciąży, szczególnie wczesne, mogą być różne i mylące. Najdokładniejszą metodą stwierdzenia, czy ciąża rozwija się, czy nie, jest oznaczenie poziomu hormonu beta hCG. Beta hCG to hormon ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej wydzielanej przez trofoblast i łożysko, który jest obecny we krwi i w moczu wyłącznie w okresie ciąży. Może się pojawić również w innym czasie, ale wtedy sygnalizuje od sytuacji patologicznej w organizmie, np. o rozwoju nowotworu.

Fot. iStock

Nie każda kobieta jednak  ma możliwość lub ochotę stawiać się za każdym razem w laboratorium, by sprawdzać, czy doszło do zapłodnienia. Domowe testy ciążowe mają wysoką czułość, choć nie gwarantują takiej dokładności i pewności, jak badanie wykonane z krwi. Znacznie częściej zdarza się, że kobieta najpierw zauważa u siebie pewne objawy ciąży, a dopiero wykonuje test lub badanie krwi, które zazwyczaj rozwiewają wątpliwości. Następnie badanie USG u ginekologa, bez żadnych wątpliwości pozwala naocznie stwierdzić, co się dzieje w macicy.


źródło: www.gyncentrum.pl ,zdrowie.wprost.pl

Ciąża i poród Macierzyństwo

Jajko niespodzianka – co warto o nim wiedzieć?

Redakcja
Redakcja
7 lipca 2020
jajko niespodzianka - historia, czy dawać dzieciom
Fot. iStock
 

Jajko niespodzianka to słodycz, za którą dzieci wprost przepadają. Wzbudza ono radość nie tyle na samą myśl o czekoladce, ale przede wszystkim o tym, co kryje się wewnątrz słodkiej skorupki. Jajko niespodzianka od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością i nie zanosi się, by cokolwiek miało się w tej kwestii zmienić.

Jajko niespodzianka – skąd się wzięło?

Oryginalne jajko niespodzianka, czyli Kinder Niespodzianka, zwane także „kinderką”, pochodzi z Włoch. Na ten pomysł wpadł Michelle Ferrero w 1974 roku. Przyświecała mu myśl, by dzieciaki każdego dnia mogły mieć odrobinę przyjemności i radości. A do tego potrzeba było niewielkiej porcji pysznej czekolady i zabawki ukrytej w jednym produkcie. Wszystko wiązało się z wielkanocną tradycją zbierania czekoladowych jajek. Najwyraźniej taka zabawa raz do roku okazała się niewystarczająca, więc autor jajek z niespodzianką doprowadził swój pomysł do realizacji.

Nie licząc klasycznej wersji jajka niespodzianki, stworzono także Kinder Joy, czyli jajko niespodzianka w nieco odmienionej wersji. Jest to produkt w kształcie jajka, złożony z dwóch osobnych połówek. W jednej części dziecko znajduje rzeczoną niespodziankę, a w drugiej połówce, pod szczelnym zamknięciem znajduje się krem, mleczko kakaowe i dwie chrupiące wafelkowe kuleczki nadziane kremem czekoladowym. Co ciekawe, takie rozwiązanie pomyślano dla dzieci zamieszkujących w bardzo gorącym klimacie, w którym tradycyjne jajko niespodzianka po prostu się rozpływało z powodu zbyt wysokich temperatur i wilgotności.

Jajko niespodzianka – za co kochają je dzieci?

Oryginalne jajko niespodzianka to prawdziwy fenomen w świecie słodyczy. Mimo niewielkich gabarytów rzeczywiście cieszy się ogromnym powodzeniem. Dzieci 40 lat temu, jak i dziś, z wielką chęcią zajadają się  czekoladką o dwóch smakach, i z jeszcze większym zapałem przystępują do otwierania żółtego pudełeczka z ukrytą niespodzianką w środku. Magia jajka niespodzianki z zabawką polega na tym, że nigdy nie wiadomo, co dziecko trafi. Młodsze dzieci mają z tego ogromną radość, szczególnie że można zbierać zabawki z konkretnych linii tematycznych, np. Smerfy, bohaterowie Krainy lodu czy nieśmiertelnego Star Wars, oraz jeszcze wielu innych.

jajko niespodzianka - dla dziewczynek, XXL, historia, czy dawać dzieciom

Fot. iStock

Niegdyś jajko z niespodzianką kryło w sobie ręcznie malowane figurki, a współcześnie zabawki są przeróżne. Można trafić od figurek, po np. pojazdy składane z kilku elementów, czy nawet puzzle. Zabaweczki ukryte w środku oryginalnego jajka niespodzianki nie są duże, ale według zapewnień, bezpieczne dla dzieci powyżej 3 roku życia. Młodsze dzieci ze względu na dużą ilość małych i ruchomych elementów odczepianych, nie powinny samodzielnie bawić się taką zabawką.

Jajko niespodzianka zrobiło furorę na całym świecie, poza USA. Przepisy zabraniają tam sprzedaży słodyczy, w których w środku znajduje się np. mała zabawka lub przedmiot. Ma to na celu ochronę przed przypadkowym połknięciem niewielkich elementów przez dzieci.

Jajko niespodzianka dla chłopca i dla dziewczynki, w wersji XXL

Na rynku można kupić oryginalne jajko niespodziankę w wersji dla chłopców i dziewczynek. Jajka różnią się od siebie wyglądem opakowania. Chłopcom zadedykowano opakowanie nieco bardziej wybarwione na niebiesko, a dziewczynkom na różowo. Zabawki, które można znaleźć w środku w domyśle dedykowane są jednej bądź drugiej płci. Na szczęście nikt nie twierdzi, że trzeba trzymać się tego podziału. To bardziej wskazówka dla tych, którym zależy na jasno dedykowanych produktach.

Standardowe jajko niespodzianka waży 20 g. Można także kupić w wersji XXL czyli jajko niespodzianka, które waży 100 g.

jajko niespodzianka - dla dziewczynek, XXL, historia, czy dawać dzieciom

Fot. iStock

Jajko z niespodzianką – dawać dzieciom, czy nie?

Czy jajo niespodzianka powinno trafiać do rąk dziecka i jak często, to jest indywidualna decyzja rodzica. To oni decydują, w jaki sposób zadbać o dietę swojego dziecka. Lekarze zalecają, by dzieciom poniżej drugiego roku życia nie podawać tego typu słodyczy. Na pewno nie można zostawiać maluchów samych z zabawkami z jajka niespodzianki. U starszych dzieci niewielkie ilości słodyczy podawane w kontrolowany sposób raczej nie powinny szkodzić. Z pewnością jajko niespodzianka zjedzone raz na jakiś czas nie zrobi dziecku krzywdy. Poza tym warto mieć na uwadze, że dzieci i tak najbardziej liczą na samą niespodziankę – zabawkę, więc można z rozsądkiem pozwolić dziecku na przeżywanie takiej radości.


źródło: poznan.naszemiasto.pl, admonkey.pl, www.kinder.com 


Zobacz także

Fabryka emocjonalnych bubli

Fabryka emocjonalnych bubli. Co zrobiliśmy naszym chłopcom?

9 rzeczy, których twoje dziecko nie nauczy się w szkole. To twoja rola

Wujek! Nie masz prawa mi niczego kazać!