Go to content

Jak wybrać klinikę leczenia niepłodności?

Fot. Materiały prasowe

Na co zwrócić uwagę, podejmując decyzję o wyborze kliniki leczenia niepłodności? To pytanie zadaje sobie wiele par, które stanęły w obliczu niepłodności. Razem z przedstawicielami największej sieci klinik leczenia niepłodności w Polsce pokazujemy, jakie atuty mają renomowane ośrodki i w jakie pułapki można wpaść, gdy tych atutów brakuje.

Pary, które od roku bezskutecznie starają się o dziecko, powinny skonsultować się z lekarzami z kliniki leczenia niepłodności. Wyspecjalizowane ośrodki mają odpowiednią kadrę i zaplecze, by skutecznie pomóc w spełnieniu marzenia o dziecku. O tym, na co zwrócić uwagę wybierając, rozmawiamy ze specjalistami InviMed.

Pułapka niskich cen

Z jednej strony marzysz o dziecku, z drugiej masz świadomość tego, jak wysokie mogą być koszty badań, wizyt i procedur medycznych. Jeśli uda ci się znaleźć wyjątkowo korzystną ofertę, na wszelki wypadek nie spiesz się z podpisywaniem umowy. Najpierw sprawdź, czy oprócz kwoty wymienionej na stronie nie czekają was dodatkowe opłaty. Niestety zdarza się, że pierwotna kalkulacja mija się z ostateczną wyceną usług, dlatego wybierz klinikę, która zapewnia transparentność cen i nie wprowadza zmian w kosztach usług w trakcie leczenia.

W przypadku naszej kliniki koszty badań, procedur czy konsultacji można określić bardzo dokładnie z pomocą cennika na stronie InviMed.pl. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie jest indywidualne i bywa długotrwałe, więc ostateczny koszt leczenia niepłodności zależy od całokształtu terapii. W oszacowaniu kosztów w konkretnym przypadku pomaga pacjentom położna – koordynator opieki medycznej, którą para poznaje podczas pierwszej konsultacji niepłodnościowej w klinice i może się do niej zwrócić z każdym pytaniem. W razie jakichkolwiek wątpliwości ja także pomagam je rozwiewać. U nas pacjenci nigdy nie są pozostawiani bez odpowiedzi – mówi Beata Pawłowska, dyrektor zarządzająca kliniki InviMed Poznań.

Standard leczenia przed dekoracją wnętrza

Folder ze zdjęciami świeżo otwartej placówki medycznej robi wrażenie, ale dekoracja wnętrz nie powinna być głównym argumentem za wyborem danej kliniki. Leczyć nie będą was ściany i sofy, ale zespół medyczny. Rozsądniej jest postawić na ośrodek z doświadczeniem w leczeniu niepłodności oraz na specjalistów, którzy pomogli już wielu parom i potrafią opracowywać indywidualne programy leczenia.

Jeden lekarz prowadzący i indywidualne programy leczenia to standard we wszystkich klinikach InviMed. – Jeden lekarz oznacza spójność w planie leczenia, skróconą diagnostykę oraz pełną wiedzę kliniczną na temat pacjentów. Poza tym między lekarzem a parą nawiązuje się więź oparta na zaufaniu i zrozumieniu, która w koncepcji leczenia niepłodności ma podstawowe znaczenie – wyjaśnia dr n. med. Dorota Kuśnierczak z InviMed Poznań.

Warto zwrócić uwagę również na certyfikaty i nagrody branżowe, np. Trusted Clinics czy IVF Clinic Awards oraz na to, czy leczenie prowadzone jest zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR) czy Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE).

Skuteczność in vitro

Zapoznając się z ofertą poszczególnych placówek medycznych, zwróć uwagę na statystyki dotyczące wyników leczenia z użyciem metody in vitro. Niestety niektóre ośrodki nie wspominają o tym aspekcie swojej pracy na stronie internetowej, podają zawiłe dane, które trudno porównać, lub nie piszą, z czego one wynikają.

W InviMed mówimy jasno, 54% cykli in vitro, które w latach 2015-2017 zostały przeprowadzone w klinikach InviMed, zakończyło się szczęśliwym rozwiązaniem. To wskaźnik, który odzwierciedla szansę na urodzenie dziecka w pojedynczym cyklu IVF, wśród pacjentek u których w procesie stymulacji udało się pozyskać 6 lub więcej dojrzałych i kompetentnych do zapłodnienia komórek jajowych – wyjaśnia Bartłomiej Wojtasik, starszy embriolog kliniczny ESHRE, Zastępca Dyrektora Embriologii klinik InviMed.

Zaplecze laboratoryjne i embriologiczne

Na każdym etapie diagnostyki i leczenia niepłodności wykonywane są liczne testy laboratoryjne. Wiele z nich można zlecić na zewnątrz – choćby badania z krwi. Jednak jest jeden rodzaj badań, których wykonywanie w danym ośrodku leczenia świadczy o jego wysokim profesjonalizmie – są to badania nasienia. Jeśli klinika nie posiada swojego laboratorium i musi zlecić badanie nasienia firmom zewnętrznym, istnieje ryzyko, że wyniki nie będą w pełni obiektywne.

Badania nasienia wykonywane w klinikach leczenia niepłodności InviMed wykonywane są na miejscu, przez doświadczony personel embriologiczny, który potrafi dokładnie ocenić poszczególne parametry, zwracając uwagę na te najważniejsze w leczeniu niepłodności oraz przy ewentualnych procedurach in vitro. Posiadamy profesjonalny sprzęt i doświadczenie zdobyte dzięki tysiącom wykonanych badań – wyjaśnia mgr inż. Anna Kałabuk, starszy embriolog z kliniki InviMed w Poznaniu.

Samorządowe programy dofinansowania in vitro

Wybierając klinikę leczenia niepłodności, warto wziąć pod uwagę także możliwość skorzystania z opcji dofinansowania procedury in vitro. Wiele miast prowadzi dofinansowanie procedur in vitro dla swoich mieszkańców. W 2020 roku w klinikach InviMed mieszkańcy danych jednostek samorządu terytorialnego mogą skorzystać z dofinansowania in vitro ze środków budżetowych Warszawy, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Słupska, Sosnowca, Częstochowy, a także województw lubuskiego i mazowieckiego.

Warunki kwalifikacji są różne w zależności od programu. Dlatego warto zgłosić się do kliniki i zapytać o możliwość przystąpienia do danego programu. W przypadku InviMed wystarczy zadzwonić pod numer infolinii: 500 900 888 lub skorzystać z formularza na stronie: www.invimed.pl/kontakt.


Artykuł sponsorowany