Macierzyństwo

„My, ludzie porzuceni. Nie potrafimy zrozumieć, że ktoś przestał nas kochać”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
27 sierpnia 2022
fot. Azat_ajphotos/iStock
 

Jak z tym żyć? Jak w ogóle można jeszcze potem komuś zaufać? I nie chodzi tylko o mnie, kobietę. Że zostawił mnie mąż. Ale też o mojego przyjaciela, którego porzuciła dziewczyna i o drugiego, którego porzucił partner. Jest weekend, siedzimy na działce, pijemy wino i nie możemy uwierzyć…

Ale ten porzucony nigdy nie może uwierzyć, prawda?

W naszych głowach krążą obrazy, gdy ci najbliżsi ludzie nas kochali. Wciąż pamiętamy pierwsze randki, starania się, romantyczne chwile, wyznania. Te wszystkie „Nigdy cię nie porzucę”, „Tylko ty”. I te zakochane oczy. Nie wiem, czy to nie najgorsze. Gdy wciąż pamiętasz zakochane oczy, a widzisz zimne i obce. Jak to możliwe, że to wciąż ta sama osoba?

Potykamy się o wspomnienia na każdym kroku. To irytujące, że słyszymy piosenkę, widzimy film, zdjęcie na półce i uruchamia się jakaś fala bólu. Wciąż się zastanawiam, kiedy to minie i czy w ogóle.

To „niedowierzanie” jest zabijające. Wciąż ci się wydaje, że to przecież niemożliwe i zaraz się obudzicie z tego koszmarnego snu. Że ta osoba powie, że przeprasza, nie chciała, zwariowała, nie wie, co ją opętało. Że znów zjecie razem kolacje, położycie się do łóżka, obejrzycie film.

Gdy widzisz jego/ jej imię na wyświetlaczu telefonu przewraca ci się w żołądku, bo przecież tyle razy dzwonił / dzwoniła, żeby powiedzieć o rzeczach ważnych i nieważnych. Że już dojeżdża do domu, jaki makaron kupić i że w piątek jesteście zaproszeni na kolację. Dzwoniła spytać, jak się czujesz, co w pracy i czy wciąż boli cię głowa.

Teraz dzwoni „ w jakiejś sprawie”. Coś jeszcze chce odebrać z domu, potrzebuje swojego dowodu ubezpieczenia, dokumentów, czegoś…. Albo chce ustalić co z dziećmi. I ten „obcy” głos– jak do pani w urzędzie, męczącej znajomej. W najlepszym razie do obojętnej osoby. Nie do wyobrażenia jest ten ten twardy, poirytowany, neutralno – obcy głos, gdy wciąż się pamięta, gdy głos był miękki, czuły, czasem drżący.

Nie możesz otrząsnąć się pamiętając obietnice, wyznania, wspólny czas, urządzanie mieszkania i tak dalej.

Masz wrażenie, że śnisz, gdy ktoś ze znajomych ci mówi, że on/ ona teraz z kimś nowym. Planują kupno mieszkania, wyjazd, przeprowadzkę, dziecko– rzeczy, które się wydawały oczywiste, że były przeznaczone tylko dla ciebie, dla was.

I to jest straszne, jak inaczej to postrzegamy, gdy jesteśmy porzucani i gdy sami porzucamy.

Gdy porzucamy to po prostu przestaliśmy kochać, mamy dość, chcemy czegoś nowego. Od tego, kogo zostawiamy, opędzamy się trochę, jak od muchy. Jest naszym wyrzutem sumienia.
Tak, kiedyś było miło, ale to się skończyło.

Chciałabym się obudzić z tego koszmarnego snu.
Tyle że codziennie budzę się i dochodzi do mnie, że to nie nie jest jednak sen. A najbliższy mi człowiek już jest obcy i kompletnie go nie obchodzę.

Cholernie ciężko to pojąć….


Macierzyństwo

Jak bezpiecznie stylizować włosy?

Redakcja
Redakcja
26 sierpnia 2022

Modna fryzura wymaga zwykle starannej stylizacji włosów. Zabiegi takie jak suszenie, prostowanie czy kręcenie mogą powodować widoczne pogorszenie ich kondycji. Nie znaczy to jednak, że aby zachować zdrowe pasma musisz rezygnować z układania włosów. Zobacz, jak możesz stylizować je bez nadmiernego obciążania!

Układanie włosów to czynność, którą wiele osób wykonuje praktycznie codziennie. Dlatego wykorzystywane techniki i stosowane produkty mają duży wpływ na stan pasm. Agresywna stylizacja może powodować utratę elastyczności i połysku oraz łamanie się włosów. Warto więc zastosować rozwiązania, które pomogą uchronić pasma przed uszkodzeniami. Należy do nich np. suszarka remington coconut smooth, która posiada funkcję zimnego nawiewu i jonizacji – to bardzo przydatne dla osób, które muszą często suszyć włosy. Jakie sposoby stylizacji pozwalają ograniczyć ryzyko zniszczenia włosów?

Częste suszenie

Jednym z czynników, które mogą najbardziej niszczyć pasma, jest ich częste suszenie przy pomocy suszarki. Gorące powietrze sprawia, że włosy ulegają nadmiernemu odwodnieniu, tracą elastyczność i blask. Jednak niektóre suszarki do włosów pomagają rozwiązać ten problem. Warto więc wybierać modele, które są wyposażone w różne funkcje ochronne. Należy do nich np.:

  • możliwość regulacji temperatury – lepsze rezultaty osiągniesz, stosując mniej gorący nadmuch, który jest zdecydowanie przyjaźniejszy dla Twoich pasm,
  • jonizację – dzięki niej Twoje włosy będą się zdecydowanie mniej puszyć, co pozwoli ograniczyć ilość kosmetyków niezbędnych do ich zdyscyplinowania i wygładzenia,
  • chłodny nawiew – stosowany jako zakończenie suszenia pozwala zamknąć łuski włosów. Dzięki temu stają się one wyczuwalnie bardziej gładkie i lśniące,
  • koncentrator – to wąska nakładka, którą montuje się na końcu suszarki. Umożliwia precyzyjną stylizację włosów.

Podczas suszenia włosów należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między suszarką a pasmami. Jeśli będzie ona zbyt mała, może zwiększyć ryzyko ich uszkodzenia. Nadmierne przybliżanie suszarki może także prowadzić do poparzenia skóry.

Przeczytaj również Jak bezpiecznie prostować włosy

Jaką prostownicę wybrać?

Proste włosy są bazą wielu najmodniejszych uczesań. Jednak uzyskanie idealnie prostych pasm wymaga zastosowania prostownicy. To urządzenie może znacznie pogorszyć wygląd Twoich włosów. Dlatego taką stylizację wykonuj z zachowaniem ostrożności. Należy wybrać model, który posiada powłokę o odpowiednich właściwościach. Zwróć uwagę, czy płytka prostująca nagrzewa się równomiernie – unikniesz przypalenia włosów. Warto także wybierać materiał, który bez problemu przesuwa się po pasmach. Ciekawym rozwiązaniem są prostownice jonizujące, które pozwalają uzyskać niesamowitą gładkość włosów.

Nadawanie objętości

Uniesienie pasm u nasady pozwala stworzyć wrażenie gęstszych włosów. Ten efekt możesz uzyskać przy pomocy różnych kosmetyków, jednak niektóre z nich mogą wysuszać Twoje włosy. Dlatego o odpowiednią objętość warto zadbać już podczas suszenia włosów. Wystarczy, że pochylisz głowę do przodu. Susząc pasma w taki sposób, znacznie zwiększysz objętość fryzury. Jeśli chcesz wzmocnić efekt gęstych włosów, zastosuj np. delikatny spray teksturujący lub przyjazną dla włosów piankę. Odpowiednia technika suszenia i prostowania pozwala na znaczne ograniczenie ilości kosmetyków niezbędnych do stylizacji pasm.

Delikatne kosmetyki

Produkty służące do stylizacji często zawierają składniki pogarszające kondycję włosów. Szczególnie jeśli wybierasz te o najsilniejszym działaniu i stosujesz je niemal codziennie. Takie nawyki prowadzą do sytuacji błędnego koła – Twoje włosy są w gorszej kondycji, więc aby poprawić ich wygląd, stosujesz więcej produktów do stylizacji, które znowu negatywnie wpływają na stan fryzury. Lepszym rozwiązaniem będzie wybór bardziej naturalnych i przyjaznych skórze i włosom kosmetyków.

Produkty chroniące włosy

Na rynku dostępne są również preparaty, które pomagają chronić włosy. Są to np. różnego rodzaju spraye ochronne, które należy zastosować przed suszeniem, prostowaniem lub kręceniem włosów. Warto jednak pamiętać, że ich działanie jest ograniczone i przy bardzo agresywnej stylizacji mogą okazać się nieskuteczne.

Stylizacja na zimno

Dobrą alternatywą jest także stylizacja na zimno. Sprawdzi się ona u osób, które posiadają włosy bardzo podatne na uszkodzenia. Ta metoda polega na nawijaniu suchych lub lekko wilgotnych pasm na specjalne wałki wykonane z przyjaznego dla włosów materiału. Pozwala to ograniczyć ryzyko ich połamania i uszkodzenia.

Profesjonalne zabiegi fryzjerskie

Jeśli Twoje włosy są wyjątkowo niesforne lub bardzo się łamią, a chcesz uzyskać wymarzoną stylizację, to pomóc może fryzjer. Specjalista oceni, w jakiej kondycji są Twoje pasma i jakie metody będą najlepsze. W ofercie salonów fryzjerskich znajdziesz zabiegi zwiększające objętość włosów, trwałe prostowanie pasm oraz ich kręcenie. Uzyskanie pięknej fryzury często jest także łatwiejsze poprzez odpowiednie ścięcie włosów.


Zobacz także

Apel przeciwko zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej. Walczymy o zdrowie i życie kobiet! Brakuje już niewiele podpisów, pomożecie?

„Ratunkuuuuuu, on mnie nienawidzi". Jak przeżyć z nastolatkiem i nie zwariować

„Ratunkuuuuuu, on mnie nienawidzi”. Jak przeżyć z nastolatkiem i nie zwariować

7 problemów w zachowaniu dziecka, których nigdy nie powinniśmy lekceważyć, i jak sobie z nimi radzić