Listy do redakcji

Rodzinny alfabet. Rodzina to najlepszy prezent

Listy do redakcji
Listy do redakcji
2 stycznia 2021
Fot. iStock
 

List nadesłany w konkursie „Rodzina to najlepszy prezent, jaki możemy otrzymać!”

 

Kiedyś nie rozumiałam pojęcia „RODZINA”. Ot, mama, tata, babcie, dziadkowie, trochę wujków, ciotek, kuzynów. Głośne towarzystwo, z którym muszę się całować i lubić na siłę.
Urodziny, imieniny, komunie, wigilie. Wszelkie uroczystości rodzinne. To było takie oczywiste i…nudne.  Oni byli na wyciągnięcie ręki, czasem mnie irytowali, bo zamiast na kolejny zlot wolałam latać z koleżankami po podwórku, grać w gumę, bawić się w chowanego, a jako nastolatka rozmyślać o sympatiach. Aż w końcu przyszedł czas, gdy zaczęłam pojmować, czym właściwie ta RODZINA jest:

R jak razem

Jesteśmy ze sobą, gdy jest dobrze i źle. Pamiętam, gdy wylądowałam w szpitalu, po kolei wszyscy przychodzili w odwiedziny. Ciocia smażyła mi paluszki rybne i przynosiła jeszcze gorącej folii aluminiowej. Dziadek codziennie pilnował, bym zjadła jogurt, kuzynka przynosiła książki. Każdy coś dla mnie robił. Gdy babcia powoli odchodziła na oddziale paliatywnym, cała rodzina zrobiła grafik odwiedzin. Byli z nią dzień i noc. Składali się na wszystko i choć przy stole nie raz o politykę kruszyli kopie, to tu byli zgrani jak nie wiem co. Jak byłam w ciąży kuzynka podarowała mi wszystko, co miała po swoim synku, bym nie musiała kupować wanienki, kaftaników, body, pajacyków, czapeczek, bluzeczek…

O jak oddanie

Bez wątpienia tego mnie bliscy nauczyli, gdy należało opiekować się schorowanym dziadkiem, kiedy pojawiały się kolejne dzieci, bo ja i całe kuzynostwo pozakładało rodziny. Do dziś pamiętam oddanie mojej babci, która cierpliwie robiła ze mną pierogi, specjalnie dla mnie smażyła pączki bez marmolady, a rano w najtęższy mróz szła po świeże bułeczki, które zjadałam jeszcze w łóżku. Dziś, gdy wujek przebywa w izolacji, bo ma koronawirusa, znów rodzina co i rusz podrzuca mu jedzenie i leki.

D jak dom

Nie musi to być willa ani pałac z basenem. Różnie nam się poukładało.
To po prostu cztery ściany, w których czuję się bezpieczna i zawsze mile widziana. To ciepła herbata i kawałek ciasta bez rodzynek, bo moi bliscy wiedzą, że ich nie znoszę. To zupa pomidorowa z makaronem i udka pieczone. To uśmiech i troska z zapytaniem – Co u ciebie? To zawsze wolne miejsce przy stole i kąt do spania. To miejsce, gdzie drzwi są zawsze i mogę bez zapowiedzi się pojawić, i zostać, jak długo chcę.

Z jak zaufanie

Bez wątpienia moim najbliższym mogę zaufać. To do kuzynki jako pierwszej wysłałam zdjęcie testu ciążowego z dwiema kreskami. To rodzina dawała mi wsparcie, gdy poddawałam się długiemu leczeniu i kiedy potrzebowałam pomocy przy opiece nad dzieckiem. Moja  dziewięćdziesięcioletnia babcia ze mną chodziła do łazienki i chciała, bym to ja pomogła jej się umyć. Wszystko było i jest w rodzinie kwestią zaufania.

I jak indywidualizm

Każdy z nas jest inny, inaczej wygląda, myśli i się zachowuje. Różnimy się, choć jesteśmy mniej lub bardziej podobni. Nauczyliśmy się siebie, chyba już na pamięć i nic nas już nie zdziwi. A jak zdziwi to trudno, przecież każdy z nas inny😊

N jak nadzieja

Tak rodzina mi ją daje, a ja przekazuję dalej. Nadzieję na lepszy dzień, inne jutro, na kolejny krok, jaki zostanie wykonany. Na zdanie egzaminu, spłatę kredytu, staranie się o dziecko, wyleczenie. Bo nadzieja nie jest matką głupich tylko wytrwałych i kochających.

A jak akceptacja

To w rodzinie szalenie ważne. Czuję się wśród moich bliskich bezpiecznie i pewnie, choć nie jestem idealna, mogę mieć inne poglądy, czegoś nie lubię, a coś uwielbiam. Rodzina mnie nie wyśmieje, nie wytknie palcami. Doradzi, pomoże, wesprze, a jak trzeba to da kopa w tyłek i ustawi do pionu. To rodzina nauczyła mnie fundamentalnych wartości, z nich się wywodzę i się ich nie wstydzę. To rodzina dała mi najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to cała ferajną spędzało się wakacje nad jeziorem, pływało rowerami wodnymi, piekło kiełbaski przy ognisku. Zimą natomiast jeździło na sankach lub łyżwach, wcinało placuszki i ziemniaki z garnka, a potem namiętnie grało w chińczyka. Nie było luksusów, a mimo to byliśmy szczęśliwi i radośni. Po dzisiejszy dzień wspominamy jak kuzynka wpadła do wanny z karpiem; gdy ja oszukałam panie w przedszkolu udając gorączkę, a w rzeczywistości mając mokre majtki; gdy babcia złorzeczyła na dziadka, a on i tak nie reagował, bo był głuchy na jedno ucho (ale co sobie babcia ulżyła to było jej); gdy wujek zamykał moją mamę (a więc swoją siostrę) w łazience, gdy ta wychodziła do szkoły niespóźniona, a zaspany wujek nie chciał dostać uwagi sam, więc uciekał się do takich sposobów; gdy moja ciocia w wieku dziesięciu lat zaprowadzała moją mamę do żłobka, bo babcia i dziadek pracowali od szóstej; gdy rodzeństwo mojej mamy z radości, że babcia wraca z pracy wyglądało z okna i grało marsz szczęścia na garnkach i patelniach; gdy babcia robiła ubrania nam i naszym lalkom na drutach…

Mnóstwo mamy takich opowieści, naszych, rodzinnych. Babć i dziadków już nie ma wśród nas, pusto jest bez nich na tym statku, ale mimo to jakoś płyniemy, choć wiatry i prądy różne. Każdy z nas jest i kapitanem i majtkiem. Idealnie nie jest, ale przecież najważniejsze jest, że płyniemy rodzinnie i razem.

Poli Ann


Zadanie konkursowe:

Napisz do nas list! 

Opowiedz o tym, co oznacza dla ciebie rodzina, ile dobrego ci daje. Opisz, co czujesz, jak kochasz, o czym marzysz.

Wybrane listy opublikujemy, a wśród nadesłanych wybierzemy trzech laureatów, do których powędrują wyjątkowe nagrody – bluzy Łukasza Jemioła  – FAMILY IS THE BEST GIFT (w wybranym przez laureata rozmiarze i kolorze* –  zwycięzca ma prawo do wyboru jednej bluzy.)

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „RODZINA” oraz z informację, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

Nagrody:

3 x BLUZA FAMILY IS THE BEST GIFT

(w wybranym przez laureata rozmiarze i kolorze* –  zwycięzca ma prawo do wyboru jednej bluzy.)


New Winter Collection 2020/2021. Nowy projekt FAMILY IS THE BEST GIFT. Ocieplana bluza z haftowanym napisem i kapturem. Idealny pomysł na prezent!

Konkurs trwa od 21.12.2020 r. do 31.12.2020 r.. Wyniki zostaną opublikowane do 15.01.2021 r. na stronie www.ohme.pl.

Regulamin znajduje się tutaj.

*  Zastrzegamy sobie możliwość zaproponowania innej bluzy Łukasza Jemioła (w momencie niedostępności wybranego, przez Zwycięzcę, modelu i rozmiaru bluzy z kolekcji Family is the best gift.


Listy do redakcji

Niby miłości nie widać. Ale tak sobie myślę, że to nie jest prawda… Rodzina to najlepszy prezent

Listy do redakcji
Listy do redakcji
2 stycznia 2021
Fot. iStock
 

List nadesłany w konkursie „Rodzina to najlepszy prezent, jaki możemy otrzymać!”

Rodzina

Powiem krótko: a to zależy. Kiedyś myślałam, że nawet na tą dalszą można liczyć, życie (a raczej śmierć) pokazały, że nie na zawsze i nie do końca…
Ale na tą bliską wiem, że mogę zawsze. Założenia wychowawcze moich rodziców były dwa. Nie jakieś nazbyt skomplikowane. Pierwsze – pamiętaj, że cokolwiek by się nie działo zawsze wracaj do domu. I drugie – to do mnie i do rodzeństwa – nie musicie się kochać, ale nie macie się kłócić i musicie ze sobą rozmawiać.

I to w sumie działa. Tak sobie myślę, że to są wzorce mamy rodziny, bo oni (ciotki i wujkowie) lubią się, wpadają, odwiedzają. Zawsze z sympatią. To właśnie tam i wtedy zrozumiałam – kiedy żegnałam dziadka – że pogrzeb może być dobry, a wspomnienia rodzinne po nim przepełnione miłością.

Jest też rodzina ojca. Jak się kochają – to do szaleństwa, jak jest problem, to jest wojna, blitzkrieg, plan Barbarossa i d-day w jednym. Trudno tak żyć i trudno zaufać po raz kolejny, kiedy dostało się już raz niesłusznego kopniaka w tyłek. Kieleckie geny. Totalnie obce mojej wielkopolskiej i poukładanej duszy.

Teściów nie mam. Konkubinat od 15 lat pozwala na grzeczne mówienie: pan, pani. Bardziej nie potrzebuję. Weszłam do rodziny wielodzietnej i swoje (przyszywane) szwagierki i szwagrów lubię. I są w porządku, choć – na całe szczęście – sytuacji skrajnych nie przechodziliśmy. To jest zresztą pointa tego, co chciałam napisać. Rodzina jest ważna. Najważniejsza. I najcenniejsza.

Piszę to u rodziców, po wcześniejszej dobrowolnej kwarantannie i badaniach testowo-covidowych, bo stanęłam na uszach, żeby być tu na święta. I na Nowy Rok. To są ci ludzie i ta przestrzeń, do której mogę wracać. Tu się relaksuję i tu się mnie stawia do pionu. Skutecznie.

I tego nauczę moją córkę.

Zresztą… Może nauczy się przez samo patrzenie.

Niby miłości nie widać.

Ale tak sobie myślę, że to nie jest prawda.

ewanna


Zadanie konkursowe:

Napisz do nas list! 

Opowiedz o tym, co oznacza dla ciebie rodzina, ile dobrego ci daje. Opisz, co czujesz, jak kochasz, o czym marzysz.

Wybrane listy opublikujemy, a wśród nadesłanych wybierzemy trzech laureatów, do których powędrują wyjątkowe nagrody – bluzy Łukasza Jemioła  – FAMILY IS THE BEST GIFT (w wybranym przez laureata rozmiarze i kolorze* –  zwycięzca ma prawo do wyboru jednej bluzy.)

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „RODZINA” oraz z informację, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

Nagrody:

3 x BLUZA FAMILY IS THE BEST GIFT

(w wybranym przez laureata rozmiarze i kolorze* –  zwycięzca ma prawo do wyboru jednej bluzy.)


New Winter Collection 2020/2021. Nowy projekt FAMILY IS THE BEST GIFT. Ocieplana bluza z haftowanym napisem i kapturem. Idealny pomysł na prezent!

Konkurs trwa od 21.12.2020 r. do 31.12.2020 r.. Wyniki zostaną opublikowane do 15.01.2021 r. na stronie www.ohme.pl.

Regulamin znajduje się tutaj.

*  Zastrzegamy sobie możliwość zaproponowania innej bluzy Łukasza Jemioła (w momencie niedostępności wybranego, przez Zwycięzcę, modelu i rozmiaru bluzy z kolekcji Family is the best gift.


Listy do redakcji

Najlepszy prezent – RODZINA

Listy do redakcji
Listy do redakcji
1 stycznia 2021
Fot. iStock

List nadesłany w konkursie „Rodzina to najlepszy prezent, jaki możemy otrzymać!”

Moja rodzina jest wielką wartością. Dzięki bliskim mam szczęśliwe i pełne miłości życie.

Mąż jest dla mnie wielkim wsparciem, a dzieci wielką radością. Wszyscy się nawzajem uzupełniamy i tworzymy paletę wielu barw.

Siostry i rodzice choć dzielą nas wielkie odległości są mi bardzo bliscy. Dzwonimy, czatujemy i dbamy o kontakt nie ważne w jakiej formie.

Rodzina daje bardzo wiele. Ja osobiście im jestem starsza to bardziej doceniam każde wspólne chwile. Podczas spotkań rodzinnych załączam fotograficzną pamięć i układam w głowie obrazy mamy i taty. Chcę zapisać ich jak najwięcej i mieć do czego wracać.

Uwielbiam nasze wspólne chwile, nieśpieszne, okraszone obficie śmiechem i miłością. Chwile z dużą porcją szarlotki od babci i wiejską sielanką. Mogę śmiało napisać, że czuję po nich turbodoładowanie;) moje myśli są spokojne, czuję równowagę, a problemy stają się nikłe.

W rodzinie jest siła. Nieraz się już o tym przekonałam, kiedy dopadły mnie prawdziwe kłopoty. Pełna mobilizacja bliskich i ich wielkie serca pomagały się podnieść. Myśl, że zawsze jest ktoś, kto mi życzy dobrze i przesyła w moim kierunku tylko pozytywne afirmacje jest budująca i uskrzydlająca.

Kocham ich wszystkich bardzo oraz dziękuję za wszystko i za nic.
Rodzina to najlepszy prezent jaki otrzymałam niezbędny do ciepłego i dobrego życia.

EW


Zadanie konkursowe:

Napisz do nas list! 

Opowiedz o tym, co oznacza dla ciebie rodzina, ile dobrego ci daje. Opisz, co czujesz, jak kochasz, o czym marzysz.

Wybrane listy opublikujemy, a wśród nadesłanych wybierzemy trzech laureatów, do których powędrują wyjątkowe nagrody – bluzy Łukasza Jemioła  – FAMILY IS THE BEST GIFT (w wybranym przez laureata rozmiarze i kolorze* –  zwycięzca ma prawo do wyboru jednej bluzy.)

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „RODZINA” oraz z informację, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

Nagrody:

3 x BLUZA FAMILY IS THE BEST GIFT

(w wybranym przez laureata rozmiarze i kolorze* –  zwycięzca ma prawo do wyboru jednej bluzy.)


New Winter Collection 2020/2021. Nowy projekt FAMILY IS THE BEST GIFT. Ocieplana bluza z haftowanym napisem i kapturem. Idealny pomysł na prezent!

Konkurs trwa od 21.12.2020 r. do 31.12.2020 r.. Wyniki zostaną opublikowane do 15.01.2021 r. na stronie www.ohme.pl.

Regulamin znajduje się tutaj.

*  Zastrzegamy sobie możliwość zaproponowania innej bluzy Łukasza Jemioła (w momencie niedostępności wybranego, przez Zwycięzcę, modelu i rozmiaru bluzy z kolekcji Family is the best gift.


Zobacz także

Każdy ma swój niewysłany list. „Mój ojciec, to alkoholik, zawsze tak było, ale nikt w rodzinie głośno o tym nie mówił”

„Słyszę czasem Twój szept przy uchu i budzę się, żałując, że to już tylko sen”. Akcja #ListdoNiego

Każdy ma swój niewysłany list. „Och, tato! Musiałam Cię zabić już w swojej głowie… Na wszelki wypadek.”