Listy do redakcji

Płynę na fali, ale nigdy z prądem! Akcja #Jestem Kobietą

Listy do redakcji
Listy do redakcji
20 marca 2020
Fot. iStock
 

Nie jestem pięknością bez skazy, raczej kobietą, która dba o siebie i ma piękne wnętrze. Mimo tego, że czasami mam trudny dzień, bo włosy nie poddają się szczotce, ubranie jest niedopasowane do okazji, a skóra postanowiła się oczyścić, znana jestem z pogodnego i ciepłego usposobienia. Ważny jest dla mnie komfort, ale nie rezygnuje z oryginalności.

Rzadko spoglądam wstecz, a często rozglądam się za nowymi możliwościami wyrażenia siebie. Swobodna, nieskrępowana, uwielbiam poznawać świat i doświadczać nowych ciekawych rzeczy. W przeszkodach nie upatruje barier- uważam je za punkty zwrotne, których warto się chwycić, by zagarnąć dla siebie nowy kawałek fascynujących doświadczeń! Płynę na fali, ale nigdy z prądem! Nie łapię motylków, chyba że w brzuchu! Bez skrzydeł mknę przed siebie i nie baczę na przestarzałe konwenanse. Odrzucam ja tek samo, jak fiszbiny! Cenię siebie za to, że mogę być jednocześnie kobietą sukcesu z czerwoną szminką na ustach, profesjonalną stylistką z lokówką w jednej ręce i żelazkiem w drugiej, niedoścignioną szefową kuchni w wolne popołudnia, doskonałą tancerką w weekendowe wieczory, czy niezwyciężoną królową siłowni, wylewającą siódme poty, by zachwycać wakacyjną sylwetką, nawet jeśli nie planuję urlopu. Bo kobietą być to wiele wyzwań i jeszcze więcej emocji.

nick: Kawoch

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Listy do redakcji

Mają je nie tylko mężczyźni – po co nam jabłko Adama?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 marca 2020
Jabłko Adama - do czego służy, zmniejszenie
Fot. iStock
 

Jabłko Adama, czyli grdykę, wybitnie kojarzymy z mężczyznami. Tymczasem i kobiety posiadają tę strukturę, choć w tym przypadku nie jest ona widoczna. Co ciekawe, w przyrodzie taką grdykę posiadają wyłącznie ludzie. Czemu służy jabłko Adama i czy można jego wielkość poddać korekcie?

Jabłko Adama – co to jest?

Jabłko Adama, czyli grdyka lub wyniosłość krtaniowa, jest uwydatnieniem chrząstki tarczowatej, ruchomą strukturą, która zauważalna jest na środku męskiej szyi. Jej zadaniem jest ochrona krtani oraz fałd głosowych, choć sama jest raczej delikatna, bo wystaje dość mocno i narażona jest bardziej na urazy. Jabłko Adama może rosnąć przez cały okres dojrzewania, o ile pobudzane jest do tego przez męski hormon – testosteron. Grdyka, podobnie jak uszy i nos, zbudowana jest z tkanki chrzęstnej, co umożliwia jej wzrost. Poprzez powiększenie swoistego pudła rezonansowego wpływa na obniżenie tembru głosu. Widać tu pewną zależność – mężczyźni z dużym jabłkiem Adama mają głębszy głos, niż mężczyźni z nieznacznie zaznaczoną grdyką.

Jabłko Adama - do czego służy, zmniejszenie

Fot. iStock

Popularna nazwa – jabłko Adama – wywodzi się z legendy. Zgodnie z jej przekazem, biblijny Adam zadławił się kawałkiem jabłka zerwanego z drzewa poznania dobra i zła, które utknęło mu gardle. I oto, według legendy, cała przyczyna specyficznego wyglądu krtani u mężczyzn.

Jabłko Adama – kiedy staje się widoczne?

Grdyka jest charakterystyczna dla mężczyzn, ponieważ uwydatnia się w wieku dojrzewania, towarzysząc procesowi  mutacji. Jej rozrost następuje naturalnie u chłopców między 12. a 16. rokiem życia. Powiększenie grdyki i działanie testosteronu wpływa na obniżenie tembru głosu. Jabłko Adama kojarzymy  z mężczyznami, bo to u nich jest szczególnie widoczna i ruchoma, ale kobiety również ją posiadają, choć mało widoczną.

Fizjologicznie u kobiet nie powinna się ona nadmiernie rozrastać, ale niekiedy tak się dzieje. Wtedy konieczna staje się wizyta u lekarza, by określić przyczyny jej nadmiernego i niepożądanego wzrostu. Najczęściej wynika on z zaburzeń gospodarki hormonalnej, lub po prostu predyspozycji genetycznej. Powiększenie – znacznie rzadziej – może wynikać z nowotworu, który rozwija się w tarczycy lub krtani. Każde niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem.

Jabłko Adama - do czego służy, zmniejszenie

Fot. iStock

Jabłko Adama – zmniejszenie

Zmniejszenie jabłka Adama, zwane również redukcją chrząstki krtani, jest często wykonywanym zabiegiem. Przeprowadza się to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, u których grdyka rozrosła się za bardzo, lub z powodu zmiany płci. Sam zabieg  nie jest skomplikowany i czasochłonny – wystarczy ok. 30 minut, by specjalista poradził sobie z zadaniem. Zabieg zmniejszający jabłko Adama wykonuje się w znieczuleniu ogólnym jednego dnia, a następnego pacjent wraca do domu. Po wszystkim czekają jeszcze dwie wizyty kontrolne, a na pamiątkę zostaje niewielka pozioma blizna. Możliwym powikłaniem, które może się pojawić, to osłabienie siły głosu. Warto wiedzieć, że nie od razu wszystko wraca do normy, ponieważ po zabiegu uwidacznia się obrzęk który może się utrzymywać nawet kilka miesięcy. Chirurdzy wykonują także zabieg powiększający jabłko Adama. Takie rozwiązanie stosuje się, aby nadać bardziej męskie cechy wyglądu, przy zmianie płci z żeńskiej na męską.

Ból jabłka Adama – o czym może świadczyć?

Ból okolicy jabłka Adama najczęściej wynika z urazu mechanicznego. Zdarza się to po silnym uderzeniu w szyję, w okolicę grdyki. Przytrafia się to sportowcom, szczególnie przy sportach kontaktowych, a także podczas wypadku komunikacyjnego. Ponieważ krtań i samo jabłko Adama składają się z dość miękkiej i elastycznej chrząstki, otoczonej miękkimi tkankami i skórą, szczególnie jest podatna na uszkodzenie mechaniczne. Na skutek urazu może dojść do przemieszczenia tchawicy i krtani, może towarzyszyć mu duszność, trudności w połykaniu, ślinotok. W poważnych przypadkach może nastąpić uszkodzenie także nerwów, przełyku, gardła. Najpoważniejsze konsekwencje może przynieść uraz kręgosłupa szyjnego, co jest możliwe przy gwałtownym uderzeniu.


źródło:  www.healthline.com , www.medicalnewstoday.com 

Listy do redakcji

Wiersz „(…) Jestem wyzwolona”. Akcja #Jestem Kobietą

Listy do redakcji
Listy do redakcji
20 marca 2020
Fot. iStock

Jestem wyzwolona,
Na co dzień z życia zadowolona,
Stawiam na wygodę,
Ale mam baczenie na obowiązującą modę.
Jestem świadoma swej kobiecości,
Korzystam pełnymi garściami z otaczającej ją miłości.
Jestem seksowna,
Każdego dnia szykowna,
Elegancko ubrana,
Od samego rana.
Nawet w dresie prezentuje się znakomicie,
I komplementy zbieram obficie.
Jestem kobieta pełna seksapilu,
I nikt o mnie nie powie – babsztylu!
Uprzejma i urocza,
Wewnętrzny urok wokół roztaczam.
Pomocna na każdym kroku,
Piękniejsza w każdym roku. 🙂

nick: Kotal

 

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Zobacz także

Wracaliśmy do tych wszystkich miejsc tak bardzo sobie bliscy a jednak coraz bardziej dalecy od siebie

Każdy ma swój niewysłany list. „Szkoda, że nie pomyślałeś o uczuciach zanim zaczęłaś się nimi bawić”

„Chciałabym Wam przekazać wszytko to co najlepsze”. Akcja „List do dziecka”