Psychologia

Wkurzasz się, że inni osiągają sukces, a ty nie? Osiem rzeczy, które powinnaś na początek zrobić, by też tam być

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
22 marca 2019
Fot. iStock / DaniloAndjus
 

Myślisz: „Jak to jest, że innym się udaje, a mi nie”. Słyszysz, że ktoś wyjechał na wymarzone wakacje, że ktoś inny dostał awans albo zmienił pracę na fantastyczną. Być może twoi znajomi z powodzeniem osiągają wyznaczone przez siebie cele? A ty? Ty masz poczucie, że od lat tkwisz w tym samym miejscu i o jakimkolwiek sukcesie, możesz jedynie pomarzyć? Nic bardziej błędnego. Każdy z nas może dążyć do realizacji swoich pragnień, ważne jednak, by wiedzieć, co zrobić, żeby to się udało.

Ćwicz

Powiedzenie, że w zdrowym ciele w zdrowy duch zdaje się być truizmem, ale nie możemy zapominać o jego prawdziwości. Aktywność fizyczna pobudza nas do działania, zawsze. Daje nam pozytywnego kopa i wiarę w samych siebie.

Jedz trzy zdrowe posiłki dziennie

Spytasz, co to ma wspólnego z osiągnięciem sukcesu? Otóż bardzo dużo. Podobnie jak w przypadku ćwiczeń, sam umysł nie jest w stanie działać wystarczająco dobrze, jeśli nie otrzymuje dobrego paliwa. To tak jak z samochodem – na kiepskiej benzynie daleko nie zajedziesz.

Najpierw rób to, czego się boisz

Nie odkładaj na jutro, na popołudnie tego, czego boisz się zbroić. Stwórz listę pilnych rzeczy i zacznij ją realizować od najmniej przyjemnych.

Napraw relacje

Jeśli masz z kimś w twoim otoczeniu niepoukładaną relację, włóż trochę wysiłku, żeby ją naprawić. Nie jesteśmy sami, w życiu potrzebujemy ludzi, a oni potrzebują nas. Lepiej więc naprawiać relacje niż pozwalać na to, by te dysfunkcyjne były obecne w naszym życiu.

Każdego dnia chwal kogoś

To wcale nie takie trudne. Każdego dnia znajdź kogoś, kogo możesz pochwalić, kto poczuje się doceniony. To może być partner, twoja mama, kelnerka, pani w sklepie. Ktoś, kto twoją pochwałą będzie zaskoczony.

Czytaj dobrą książkę raz w miesiącu

Zamiast marnować godzinę na przerzucanie kanałów telewizji, lepiej poczytaj dobrą książkę. Książki edukują, nawet dobra fikcja pozwala ci obcować z innymi normami społecznymi, filozofią czy kulturą.

Ogranicz czas na technologię

Postaw sobie jasno granicę – po godzinie 20 nie zaglądam do telefonu, komputera, nie pozwalam, by te wszystkie urządzenia zabierały mi cenny czas. Po kilku dniach zauważysz, że nie jesteś już tak przywiązany do swojego telefony, że nawet w ciągu dnia rzadziej do niego zerkasz.

Naucz się kochać to, czego nienawidzisz robić

Robienie tego, czego nie lubisz dobrze, przynosi ogromne korzyści… I tak naprawdę w efekcie prowadzi cię do realizacji twoich marzeń.


Psychologia

Podwójne standardy, których doświadczasz w relacji z „przemocowcem”. Czy to właśnie czujesz?

Redakcja
Redakcja
25 marca 2019
Fot. iStock / RapidEye
 

Ludzie zazwyczaj zakładają, że przemoc jest czymś, co łatwo zauważyć w związku dwóch osób. Kiedy odchodzisz, pytają: jak to możliwe, że wytrzymałaś z nim tyle czasu i nic nie zauważyłaś? Oczywiście, fizyczne znęcanie się nad kimś jest ewidentną, łatwą do udowodnienia krzywdą. Gorzej z przemocą mentalną, z której bardzo często nie zdajemy sobie sprawy.

Przemoc emocjonalna i psychiczna to milczące tortury. To nie jest coś oczywistego dla tych, którzy tego doświadczają, a co dopiero tego dla tych, którzy patrzą z boku. Możesz kochać kogoś tak bardzo, że stajesz się ślepy na sposób, w jaki ta osoba „nadużywa cię” emocjonalnie. Możesz się zastanawiać, skąd bierze się ból, który odczuwasz. I nie musisz zdawać sobie sprawy, że to wszystko z powodu obecności twojego partnera i wpływu, jaki ma on na twoje życie.

Toksyczny partner rzadko bierze odpowiedzialność za swoje działania w związku. Zawsze będzie próbował „umyć ręce” i wmówić ci, że nie robił nic złego. Często gra ofiarę, a jednym z kluczowych aspektów jego osobowości jest stosowanie podwójnych standardów. A oto kilka z nich:

Podwójne standardy w związku z „przemocowcem”

Ciągle cię krytykuje i sprawia, że czujesz się kimś gorszym. Jednak kiedy ty zwracasz mu uwagę, nie potrafi poradzić sobie z krytyką.

Nie przejmuje się twoim stanem emocjonalnym, ani tym czy jesteś niespokojna czy zdenerwowana. Nie dba o to, jak się czujesz i utrzymuje dystans. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy to ty nie zauważysz spadku nastroju twojego partnera.

Otwarcie flirtuje z innymi ludźmi pod pozorem bycia przyjaznym i towarzyskim. Ale kiedy ty zaledwie rozmawiasz z kimś innym, staje się bardzo zazdrosny.

Zawsze chce być dla ciebie priorytetem, choć nie mówi ci o swoich osobistych planach. Jeśli chodzi o ciebie, nie interesują go twoje marzenia czy ambicje. Nie jesteś dla niego najważniejsza.

Za każdym razem, gdy zachowa się nie tak, jak powinien – obwinia o to ciebie. To ty sprowokowałaś, ty spowodowałaś jego zły humor. Jeśli natomiast ty masz obniżony nastrój i zachowasz się nerwowo – piętnuje cię i nazywa „niezrównoważoną psychicznie”.

Twoje uczucia i pragnienia w związku stają się dla niego zupełnie nieistotne. Ale kiedy mówi o swoich emocjach, zawsze oczekuje twojej pełnej uwagi.

Zazwyczaj czule rozmawia z tobą tylko wtedy, gdy jest w nastroju na seks lub oczekuje jakiegoś „emocjonalnego” zaspokojenia. Ale kiedy potrzebujesz wsparcia, ignoruje cię.

 


Na podstawie: relrules.com

 


Psychologia

6 najczęstszych błędów, które sprawiają, że związek się rozpada

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 marca 2019
Fot. iStock/mikkelwilliam

Nawet najsilniejsze i najdłuższe relacje mogą się w pewnym momencie zakończyć, rozpaść. Naturalnym jest, że w miłości nic nie jest „zagwarantowane”. Wszyscy podlegamy zmianom, zmieniają się nasze potrzeby, oczekiwania. No i oczywiście – popełniamy błędy. Niektóre z nich przyczyniają się bezpośrednio do rozpadu naszej relacji.

6 najczęstszych błędów, które sprawiają, że związek się rozpada

Myślenie o twoim związku jako źródle całego twojego szczęścia

Niektórzy ludzie są tak głęboko zaangażowani w swoje relacje, że zaczynają postrzegać je jako swoje jedyne źródło szczęścia. Bez względu na to, jak bardzo kochasz swojego partnera i niezależnie od tego jak wielką miłością on darzy ciebie, nigdy nie będzie w stanie sprostać takiemu poziomowi oczekiwań. Zawsze pamiętaj, aby znaleźć szczęście w sobie, zanim zaczniesz szukać szczęścia w innych. Bądź zadowolony z tego, kim jesteś, z życia, które przeżywasz, z przeszkód, z którymi się zmagałeś i wydobądź szczęście ze wszystkich tych elementów, a następnie podziel się tym szczęściem ze swoim partnerem, aby razem z nim budować długotrwały i zdrowy związek.

Wiara w to, że raz zawiedzione zaufanie nie może zostać przywrócone

Kiedy ktoś, kogo kochasz zawiedzie twoje zaufanie, nigdy nie zapominaj o tym, co czułeś zanim to się wydarzyło. To nie będzie łatwe zadanie, każdego dnia twoja podświadomość będzie podpowiadała ci, że już nie da się nic naprawić. Nigdy jednak nie trać wiary tak łatwo. Odbudowany na nowo związek może być silniejszy niż kiedykolwiek.

Przekonanie, że związki powinny być łatwe

Związki nie są łatwe, najtrudniej utrzymać miłość na i stabilną relację przez długi okres czasu. Kiedy chcesz kogoś kochać, bądź przygotowany na to, że świat, do którego wkraczasz, jest piękny, ale i trudny. Łatwe relacje kończą się tak szybko i łatwo, jak się zaczynają. Prawdziwe i czyste relacje będą miały dużo wzlotów i upadków, może nawet więcej upadków niż wzlotów. Prawdziwe relacje wymagają również wiele poświęceń i zmian, zmian, które mogą ci się nie podobać.

Przekonanie, że kłamstwo jest nieszkodliwe

Twoje kłamstwo może być bardzo małe i „niewinne”, ale nadal jest mijaniem się z prawdą. Jedno kłamstwo prowadzi do kolejnego kłamstwa i wkrótce znajdziesz się w bezwzględnej sieci kłamstw. Prawda to podstawa każdego dobrego związku.

Brak wystarczającej ilości czasu dla swojego partnera

Nawet najsilniejsze związki rozpadają się, gdy jedna ze stron zaczyna zaniedbywać drugą i poświęca jej zbyt mało uwagi.  Kiedy jesteś z kimś, zaczynasz z nim życie, nie ma już „tylko ja”, jest „my” . Jeśli jesteś osobą, która bywa „za bardzo zajęta”, by zwrócić uwagę na ukochaną osobę, nie angażuj się w związki. Pamiętaj, że czas jest jednym z najcenniejszych prezentów, jakie możesz dać komuś i jest jednym z filarów każdej relacji.

Nieumiejętność rozpoczęcia wszystkiego od początku

Jeśli emocjonalnie wciąż tkwisz w trudnej, pełnej udręki przeszłości i ciągle do niej wracasz, to po co ciągniesz za sobą kogoś, kto próbuje cię uszczęśliwić? Cokolwiek wydarzyło się w twojej przeszłości, nie jest winą twojego partnera, nie dodawaj mu ciężaru, którego nie może i nie musi unieść. Upewnij się, że nauczysz się wybaczać i zapominać, a następnie zacznij życie od nowa ze swoim partnerem, z miłością i troską, na jakie zasługuje.


Na podstawie: relrules.com


Zobacz także

Przemijanie. Jest tak wiele do zrobienia jeszcze

6 codziennych trudności, które dobrze znają wysoce inteligentni ludzie

6 zaskakujących oznak inteligencji. Często to robisz?

Siniaki na duszy, rany w psychice. Jak rozpoznać przemoc psychiczną?

Siniaki wcale nie muszą być jedynym świadectwem przemocy w związku. Nikt nie zasługuje na to, by być poniżanym i maltretowanym