Go to content

Boję się myśleć, co czują kobiety wychodzące z domów, które nie mówią do nich: możesz wszystko. Mówią: jesteś głupsza… Akcja #Jestem Kobietą

Fot. iStock

W  zeszłym roku skończyłam 40 lat. I było, i jest, mi z tym dobrze. Choć pewnie nie powinno, bo pozbyłam się już miliona złudzeń i świat stał się dla mnie zdecydowanie bardziej jasny. Choć pewnie poprawniej byłoby napisać „ciemny”.
Z wielu różnych powodów były to dla mnie dobre urodziny, na pewno lepsze niż 20-te i niż 30-te. Przede wszystkim dlatego, że zrozumiałam kim jestem i czego chcę. Poczułam, gdzieś między tą trójką i czwórką w dziesiątkach, że ja już wiem. Wiem, że jestem w dobrym miejscu, z tym mężczyzną, że już nie muszę szukać. Że to jest właśnie to.

Skończył się czas miliona niefajnych wątpliwości, choć nie oznacza to, że ich nie ma.  Ale nawet jeśli myślę, to nie oznacza to już chaotycznego szukania i rozchwiania. Raczej merytoryczną decyzję, wynikającą z refleksji, świadomości i poczucia własnej wartości.

Długo nad tym pracowałam. Nie, że dom mi nie dał bazy. Dał, i to mocną jak cholera. Aż boję się myśleć, co czują kobiety wychodzące z domów, które nie mówią do nich: możesz wszystko. Mówią: jesteś głupsza. Albo: on jest chłopakiem, jemu wolno, tobie nie… Z domów…
Z domów zupełnie innych od mojego, w którym płeć nie miała i nie ma żadnego znaczenia, bo siła była i jest we Mnie, po prostu.

To właśnie po trzydziestce nauczyłam się mówić, że jestem feministką. Dążącą do równości. i zrozumiałam, czym jest ta mityczna równość: płac, języka, traktowania. Nie rozumiem kobiet, które mówią „nie jestem feministką, ale…”, bo to „ale” własnie je feministkami robi. Doceniam ich kroki, one są na tej drodze, którą mi było dane przejść trochę wcześniej.
Nauczyłam się nie być miłą. Nauczyłam się być asertywną. I ciągle nad tym pracuję.

Nauczyłam się też unikać instytucji, które z założenia są opresyjne wobec kobiet. Kościoła – do którego nie zapisałam już mojej córki, władz – które poniżają mój intelekt, wiedzę i byt – na każdym kroku. Unikam patrzących na mnie z góry mężczyzn. Unikać, czyli nie wchodzić do nich. Ale nie być wobec nich bierność. Tak, to też jest nowe. Bycie kobietą nie jest tożsame z biernoscią!
Walczę z tymi, którym wydaje się, że mogą. Nie mogą, ale oni nie spodziewają się dyskusji i reakcji. Trudno. Ich problem.

Mam świadomość własnego ciała. Prawa do przyjemności i do nieposiadania dzieci, jeśli ich nie chcę. Mam prawo żądać edukacji seksualnej dla córki  i mówić jej, że tęcza jest piękna, miłość nie wyklucza, a najważniejsza jest wola konkretnego człowieka. Ma osiem lat .W jej klasie – z tego, co widzę – wśród rodziców to nie jest oczywiste. Tak, tam  też mówię.

Ale się boję. Cholernie. Tych wszystkich, którzy chcą mi zabrać moją kobiecą wolność. Zakazami. Nakazami. Dulską moralnością. Swoimi kompleksami, swoim strachem, swoją niewiedzą, swoją religią. Jestem historyczką. Wiem, do czego mogą prowadzić konkretne słowa i zasady. Widzę pewne prawidłowości, których wolałabym nie widzieć i przed którymi chciałabym obronić moją córkę. Znam literackie utopie, które mogą stać się rzeczywistością…

I ciągle wierzę, że jest nas więcej, że pewnym planom powiemy „no pasaran”. I że świat któregoś dnia – oby nie za późno – zrozumie, że Joanna Jaśkowiak, krzycząc (pewnego czarnego dnia) na Placu Wolności w Poznaniu, że „jesteśmy wkurwione” po prostu diagnozowała konkretną sytuację. Jesteśmy. Ja jestem.
Wiem, gdzie zaczyna się moja wolność.

I nie zamierzam jej oddawać.

e.

 

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres kontakt@ohme.pl wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.