Lifestyle

Czy herbata może mieć duszę, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o kombuchy

Redakcja
Redakcja
11 czerwca 2021
 

KOMBUCHA – można opisać ją po prostu jako brunatną, lekko mętną i kwaskowatą wersję słodzonej herbaty. Można też przyjrzeć się jej bliżej, by odszukać w niej niezwykłą pasję, prozdrowotne właściwości, oryginalny smak, szlachetną barwę i niezrównane działanie kosmetyczne. Czym jest kombucha, jak jej spożywanie wpływa na nasze zdrowie i dla jakiej skóry przeznaczone są kosmetyki ją zawierające? Sprawdzamy!


KOMBUCHA – co to takiego?

Znana jest jako cudowny eliksir z Dalekiego Wschodu. Legenda głosi, że jej nazwa pochodzi od koreańskiego medyka Kombu, który sfermentowaną herbatą (Cha) miał uzdrowić japońskiego cesarza Inkyo. Jeśli zadajecie sobie pytanie co to jest kombucha, musicie wiedzieć, że pod tą tajemniczą nazwą kryje się tak naprawdę kilka definicji. Warto doprecyzować, co dokładnie mamy na myśli mówiąc o kombuchy.

NAPÓJ KOMBUCHA

Kombuchą przede wszystkim określamy sfermentowany napój sporządzony ze słodzonej herbaty, który jest jednym z najbardziej trendowych produktów żywieniowych ostatniego sezonu, popularną alternatywą dla lemoniady. Napój herbaciany kombucha można kupić w najmodniejszych lokalach i sklepach w wersji klasycznej lub owocowej. Ze względu na właściwości zdrowotne i walory smakowe niezwykle cenione jest też przyrządzanie kombuchy do picia samemu w domu z użyciem tak zwanego grzybka herbacianego. Jak smakuje kombucha? Napój sam w sobie ma słodkawo-kwaśny smak, jest naturalnie lekko gazowany, najlepiej smakuje schłodzony. Smak kombuchy można wzbogacić dodatkiem owoców lub mięty.

GRZYB KOMBUCHA

To właśnie ten grzyb herbaciany nazywany jest również potocznie kombuchą. Inne jego nazwy to grzyb japoński czy SCOBY (symbiotic growth of acetic acid bacteria and osmophilic yeast). Ze względu na swoje cudowne działanie, znany jest również jako grzyb długowieczności. Ściśle rzecz biorąc, SCOBY z botanicznego punktu widzenia tak naprawdę nie należy do królestwa grzybów. Zwyczajowa nazwa grzyb pochodzi od jego wyglądu i formy – na wierzchu herbaty poddanej fermentacji tworzą się celulozowe, galaretowane warstwy, które przypominają grzybka. SCOBY stanowi tak naprawdę symbiotyczna kultura bakterii i drożdży. Do samodzielnego sporządzenia kombuchy niezbędny jest grzyb herbaciany. Gdzie go kupić? Najłatwiej dostępny jest w sklepach internetowych lub ze zdrową żywnością.

KOMBUCHA W KOSMETYCE

Ze względu na swoją rosnącą popularność w branży spożywczej oraz niekwestionowaną skuteczność w pielęgnacji, kombucha znalazła zastosowanie również jako składnik naturalnych kosmetyków, m.in. jest główną bohaterką linii przeciw niedoskonałościom firmy OnlyBio. W jakiej postaci jest wykorzystywana kombucha w przemyśle kosmetycznym?

– Kombucha, którą wykorzystujemy do produkcji kosmetyków z linii OnlyBio to odfiltrowany i oczyszczony fermentowany napar herbaciany, zawierający skondensowaną dawkę witaminy C i witamin z grupy B, kwasów organicznych, minerałów i przeciwutleniaczy w tym polifenoli – mówi Robert Pluskota, mikrobiolog odpowiedzialny m.in. za sporządzenie kombuchy do produkcji kosmetyków OnlyBio.

– W naszym laboratorium samodzielnie przeprowadzamy cały proces fermentacji kombuchy z grzybka herbacianego. Następnie materiał poddajemy filtracji membranowej przepuszczając kombuchę przez pory o wielkości 0,22 µm, co daje nam pewność, że tworzony przez nas surowiec pozbawiony jest naturalnie występujących w nim bakterii i grzybów, aby spełniał standardy mikrobiologiczne właściwe produktom kosmetycznym. To, co znajdziemy w formulacjach kosmetycznych jest więc oczyszczonym wyciągiem, esencją najbardziej wartościowych substancji, jakie oferuje nam kombucha, by zapewnić skórze wszystko to, co najlepsze.

KOMBUCHA – właściwości

OCHRONA MIKROBIOMU

Kombucha to przede wszystkim bardzo skuteczny, naturalny probiotyk, który chroni mikrobiom naszego organizmu od wewnątrz, gdy spożywamy ją w postaci cudownego napoju herbacianego. Zaś zastosowana w kosmetykach OnlyBio kombucha dba o mikrobiom skóry, zapobiega naruszaniu delikatnej warstwy ochronnej naskórka, dzięki czego skóra zachowuje swoją równowagę i odpowiedni poziom nawilżenia. To bardzo ważne zwłaszcza przy cerze skłonnej do niedoskonałości. Tę funkcję doskonale pełni Lekki krem matująco-nawilżający do twarzy z kombuchą i aloesem.

ZWALCZANIE NIEDOSKONAŁOŚCI

Kombucha działa też antybakteryjnie i detoksykująco. Oczyszcza, zapewniając skórze detoks i reguluje nadmierne wydzielanie sebum, dzięki czemu pomaga przeciwdziałać podrażnieniom i wypryskom, zarówno w okresie trądziku młodzieńczego, jak i przy cerze dorosłych ze skłonnością do nawracających niedoskonałości lub zmian powstałych w wyniku noszenia maseczek (maskne). To właśnie dlatego w serii Kombucha od OnlyBio znajdziemy kilka produktów do oczyszczania skóry: matujący płyn micelarny, puszystą piankę do mycia twarzy, tonik przeciw niedoskonałościom z niacynamidem i hydrolatem z zielonej herbaty i pastę peelingującą z pestkami moreli i papainą.

WYGŁADZENIE, ODŻYWIENIE I UKOJENIE

Dzięki bogactwu witamin i minerałów kombucha głęboko odżywia naskórek i wzmacnia jego odporność na czynniki zewnętrzne. Skóra jest wygładzona, miękka i pełna naturalnego blasku, a jej równowaga jest przywrócona. Niezwykle cenne w kombuchy jest również działanie łagodzące i detoksykujące – właśnie takie właściwości wykazuje Wygładzająca maska przecie niedoskonałościom z zieloną glinką, aloesem i olejkiem cytrynowym.


Lifestyle

„Aliaszka” – bajki, które uświadamiają, ale przede wszystkim niosą nadzieję

Redakcja
Redakcja
11 czerwca 2021
 

Aliaszka jest debiutem literackim Magdaleny Górskiej. To zbiór siedmiu opowiadań, które oprócz historii dzieci połączone są także postacią tytułowej bohaterki. Aliaszka to lalka-symbol, który pomaga najmłodszym przezwyciężyć chwilowe trudności, odnaleźć w sobie odwagę i z optymizmem patrzeć w przyszłość.


Opowiadania skupiają się na ważnych, czasami trudniejszych zagadnieniach, o których rzadko rozmawia się z dziećmi. W książce można odnaleźć historie kilkuletnich uchodźców czy dziewczynki z domu dziecka. Poruszane są w niej także wątki niezwykle współczesne – jak brak czasu rodziców, przenoszenie ich własnych ambicji na dzieci czy wykorzystywania technologii do gnębienia rówieśników w szkole.

Wszystkie opowiadania są pisane jednak z punktu widzenia najmłodszych. To bajki-baśnie, które uświadamiają, ale przede wszystkim niosą nadzieję.

Książka powstała w wyniku konsultacji z dr Anną Szczepaniak, psycholog i psychoterapeutką dziecięcą. Na ostatnich stronach znajdują się zagadnienia do każdego opowiadania, które pomogą przeprowadzić w szkole lub domu rozmowy na temat przeczytanych historii.

Książkę rekomendują:

„Aliaszka to lalka uniwersalna – nie ma jednej narodowości i można ją spotkać w wielu krajach na całym świecie. Pomaga dzieciom bez względu na to, jaki mają kolor skóry, kim są ich rodzice oraz ile mają pieniędzy w portfelu. To bohaterka naszych czasów, której największą mocą jest po prostu niesienie nadziei”

– Marina Hulia, działaczka społeczna, współautorka książki Dzieci z Dworca Brześć
„Wyjątkowa książka, która porusza ważne tematy w wyważony i mądry sposób. Z jej bohaterami poszukacie skarbu nad morzem, policzycie gwiazdy, siedząc na dachu, i dostrzeżecie światło nawet w najgłębszej ciemności. Aliaszka to symbol wiary w marzenia, mimo wszelkich przeciwności losu. Polecam!”
– Magdalena Różczka, aktorka filmowa i teatralna
Umiejętność pisania o spotykających dzieci trudnych sytuacjach w taki sposób, żeby idealnie zrównoważyć siłę ich negatywnego oddziaływania z nadzieją na pokonanie – jest zdolnością na wagę złota. Magdalena Górska tę umiejętność posiadła, czego najlepszym dowodem jest „Aliaszka”. Będę trzymał tę książkę tuż obok łóżka. I będę do niej nieustannie wracał. Będzie mi ona dawać nadzieję oraz siłę – największą i najprawdziwszą.
– Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020
Poruszający zbiór opowiadań dla tych dzieci i rodziców, którzy nie boją się rozmawiać o tym, co trudne. Autorka mądrze i z wielką czułością pomaga dzieciom oswajać tematy związane z niesprawiedliwością, okrucieństwem, poczuciem odrzucenia czy straty. Zaczarowana lalka staje się magiczną przewodniczką po świecie wyobraźni i tajemniczą siłą, która łączy czytelnika ze źródłem jego wewnętrznej mocy.
– Karolina Gruszka, aktorka filmowa i teatralna
Dzieci również piszą swoje historie. Od pierwszego oddechu, którym zachłystują się po porodzie zaczyna się ich opowieść. Niektóre dzieci otrzymują świat pełen kolorów, śmiechów, miłości; inne mierzą się z niesprawiedliwością, samotnością i smutkiem. Te drugie mają wyobraźnię, która wyrywa ich z mroku do lepszych miejsc i jak Ofelia z „Labiryntu fauna” Guillerma del Toro przeżywają przygodę w swoich własnych labiryntach, z dala od realnego świata. W zbiorze opowiadań, który trzymacie w ręku pewna lalka o imieniu Aliaszka przeprowadza czytelnika korytarzami pełnymi lęku ukrytego czasem we wspomnieniach babci, domu dziecka, obok ojca alkoholika czy historii o pewnym psie. Bo w tym dziwnym i trudnym świecie dobrze mieć przyjaciela. Dobrze jest wierzyć w magię Aliaszki, ale dobrze też uwierzyć w moc, którą ma się w sobie.

Lifestyle

Oblicza depresji – bezpłatne warsztaty dla Rodziców

Redakcja
Redakcja
11 czerwca 2021

Wyniki badań pokazują, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do wystąpienia depresji u dzieci i młodzieży lub
znacznie nasiliła wcześniejsze dolegliwości.


Czym różni się smutek od depresji? Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi depresji? Jak reagować na objawy pogarszającego się nastroju? W jakich sytuacjach mówimy o zagrożeniu dla zdrowia i życia danej osoby? Jak wtedy
postępujemy? Czy w każdej sytuacji niezbędna jest farmakoterapia?

Na te i szereg innych pytań chcemy odpowiedzieć podczas organizowanych Warsztatów pt. Oblicza depresji- potrzeby i możliwości.

Aby pomóc dziecku i nastolatkowi w kryzysie psychicznym należy zacząć od zrozumienia czynników
wywołujących depresję. Ważna jest wiedza na temat zapobiegania pojawieniu się zaburzeń nastroju, a w przypadku ich wystąpienia istotne są informacje dotyczące adekwatnego leczenia, a także wspierania dziecka w trudnych dla niego chwilach. Często rodzice czują się bezsilni widząc cierpienie swojego dziecka, a jednocześnie zagubieni w poszukiwaniu odpowiedniego dla niego wsparcia.

Warsztaty poprowadzi Prof. Agnieszka Słopień- Przewodnicząca Zarządu Sekcji Dzieci i Młodzieży Polskiego
Towarzystwa Psychiatrycznego, Konsultant krajowy w dziedzinie psychoterapia dzieci i młodzieży, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Vis-a-Vis.

Wspólnie z zaproszonymi wykładowcami podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, porozmawia na temat wielu stereotypów, podpowie, że pomoc to nie tylko farmakoterapia, ale również psychoterapia i oddziaływania środowiskowe, w tym wsparcie rodziny.

Warsztaty są bezpłatne i odbędą się online w dn. 16 czerwca na www.rodziceidepresjadzieci.ptqv.pl
Program można zobaczyć tutaj http://www.rodziceidepresjadzieci.ptqv.pl/program


Zobacz także

9 rzeczy, których nie wiedzieliście o zdradzie. Nie musisz być nieszczęśliwy w związku, by zdradzić

Grozili, że jak wyjdę z hotelu, to wtedy mnie dopadną. Bałam się, że nie wrócę do domu. A przecież miały to być wakacje marzeń

Dlaczego niekochane córki źle wybierają w miłości? Jest co najmniej 9 powodów