Mówi się, że tiki nerwowe przychodzą i odchodzą. Część z ekspertów jest jednak zdania, że zmiany w nasileniu objawów, mogą zależeć od środowiska, w jakim przebywa dana osoba.
Do najczęściej występujących tików zalicza się mruganie powiekami, wzruszanie ramionami, pstrykanie palcami, ale też dotykanie różnych przedmiotów, potrząsanie głową, pochrząkiwanie, prychanie, a nawet kaszel! Osoby dotknięte tymi dolegliwościami odczuwają silny emocjonalny dyskomfort, gorzej funkcjonują w życiu zawodowym i osobistym. Szczególnych trudności spowodowanych tikami doświadczają dzieci.
Chodź nie przeprowadzono jeszcze szczegółowych badań w tym zakresie, z ankiet napływających od rodziców i różnych ośrodków leczenia, wynika, że istnieją pewne czynniki środowiskowe, które mogą wpływać na nasilenie objawów. Oto kilka z nich (spróbuj odstawić je przez dwa/trzy tygodnie i sprawdź czy odczujesz różnicę):
Media elektroniczne
Gry komputerowe wpływają na zwiększenie się produkcji dopaminy w naszym mózgu, z która z kolei łączona jest z występowaniem tików. Dla wyeliminowania bardziej uciążliwych z nich zalecany jest 3 tygodniowy „detoks”, aby wyregulować chemię mózgu i przywrócić spokojny sen.
Warto pamiętać, że zbyt długi czas spędzony przed komputerem może powodować problemy zarówno u dzieci, jak i dorosłych!
Alergie
Zarówno te pokarmowe, skórne, jak i sezonowe, ale też zwykła nadwrażliwość na dany produkt może mieć wpływ na nasilenie się tików. Warto byłoby więc udać się do alergologa i wykonać stosowne testy. Do najczęstszych alergenów zaliczany jest produktów zaliczane są: gluten, nabiał, kofeina, cukry proste oraz sztuczne barwniki i konserwanty.
Oświetlenie
Ma szczególne znaczenie dla osób mających problem z nadmiernym mruganiem. Tradycyjne żarówki zostały wycofane i zastąpione energooszczędnymi świetlówkami, może mieć to negatywny wpływ na osoby z tym rodzajem tików. Nawet jeśli tego nie widać świetlówki podczas świecenia – migoczą, a to migotanie podrażnia oczy. Zmiana oświetlenia na żarówki halogenowe lub LEDowe mogłaby pomóc.
Występowanie z innymi chorobami
Tiki i natręctwa często występują razem z innymi chorobami takimi jak ADHD, zespół Tourett’ea, czy Popaciorkowcowy dziecięcy zespół neuropsychiatryczny (PANDAS). W przypadku ADHD kłopotliwe mogą okazać się przypisane leki – chociaż eliminują większość objawów, często nasilają jednocześnie występowanie tików. Jeśli tiki u dziecka nie ustępują warto sprawdzić, czy źródłem problemu nie jest poważniejsza choroba.
Źródło: psychologytoday.com, psychiatria.pl