Go to content

Zmęczenie psychiczne. Kiedy brak ci energii i sił do życia

Fot. iStock/Marjan_Apostolovic

Zmęczenie psychiczne może wynikać z wielu różnych powodów. Niezależnie od tego, czy są to problemy w domu, w pracy, czy w naszym związku, jego skutki dotykają nas równie dotkliwie. Choć różni się to nieco od fizycznego zmęczenia, nasze ciało podlega stałej kontroli ze strony umysłu, co może wywołać u nas także fizyczne objawy. Jak więc rozpoznać, że mamy do czynienia z psychicznym zmęczeniem i sobie z nim radzić?

Zmęczenie psychiczne – objawy 

Spadek energii wraz z wiekiem

Gdy patrzymy na dzieci bawiące się na placu zabaw, automatycznie zazdrościmy im tej energii. Zastanawiamy się, czy my także mogłybyśmy ją w sobie znaleźć, zamiast szukać jej na dnie dziesiątego już kubka z kawą. Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak! Choć to normalne, że zbiegiem lat tracimy nieco z naszego wigoru. Z wiekiem przybywa nam bowiem sporo stresów i zmartwień (kredyt, opieka nad rodzicami, czy wychowywanie dzieci), które skutecznie odbierają nam energię do działania. A odpowiedzialność zaczyna nas przygniatać.

Zmęczenie umysłowe

Gdy do i tak przeładowanego kotła dodamy jeszcze silnie stresujący bodziec (zmianę pracy, kryzys w małżeństwie, czy nadmiar obowiązków), który wymaga od nas zwiększonego zaangażowania przez dłuższy czas, możemy doprowadzić swój organizm do przemęczenia. Stajemy się wówczas bardziej emocjonalni, nerwowi, a nasz umysł zaczyna płatać nam figle. Coraz częściej nachodzą nas zaćmienia umysłowe, zapominamy o drobnych szczegółach, o których zwykliśmy pamiętać, co tylko jeszcze bardziej zaognia problem. Pojawia się zmęczenie psychiczne.

Objawy fizyczne

Jako, że nasze ciało podlega stałej kontroli ze strony umysłu, z czasem do powyższych trudności dochodzą także objawy fizyczne. Tracimy ochotę na to, by cokolwiek zjeść, dokuczają nam nawracające migreny, a mimo chronicznego zmęczenia, nie jesteśmy w stanie zmrużyć oka choć na chwilę.

Ciągłe problemy ze snem doprowadzają w końcu do tego, że rano nie możemy podnieść się z łóżka, a błędne koło nie chce się zatrzymać.

Paradoks związany ze zmęczeniem

Zmęczenie jest, czymś funkcjonalnym – chroni nas przed wykonywaniem nadmiernego wysiłku. Jednakże nasze ciało okazuje się być równie wrażliwe na zbyt małą dawkę aktywności w naszym życiu. Więc choć w trakcie zmęczenia psychicznego najczęściej nie chce nam się nic robić, paradoksalnie powinniśmy podjąć się większej aktywności fizycznej, by się z tego otrząsnąć!

Zobacz również: Ciągłe zmęczenie i bóle oraz zawroty głowy to nie wszystko. Co się dzieje z organizmem, gdy brakuje mu kwasu foliowego?

Co jeszcze powinniśmy zrobić, by przerwać błędny krąg utraty energii? 

Jeśli zaobserwowałeś u siebie sygnały wskazujące na zmęczenie psychiczne:

Zasięgnij porady lekarza

Jeśli doskwiera ci uporczywe zmęczenie, powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Zmęczenie może być bowiem objawem czegoś znacznie poważniejszego, dlatego dobrze jest wykluczyć ewentualne choroby.

Zmień swój sposób myślenia

Skupiając się na swoim zmęczeniu i jego objawach, tylko pogarszasz sprawę. Zamiast tego postaraj się zająć czymś swoją uwagę, albo jeszcze lepiej poćwicz lub zrób coś się, co sprawia ci przyjemność.

Działaj!

Zwiększ swój poziom aktywności fizycznej. Pamiętaj jednak, aby robić to stopniowo.

Uważaj na to, co jesz

Niektóre pokarmy sprawiają, ze czujemy się osowiali i powodują późniejszy, nagły spadek cukru w organizmie. Zadbaj o to, by jeść regularnie, w ten sposób utrzymasz stały poziom energii.

Ogranicz kofeinę

Zbyt częste picie kawy paradoksalnie odbiera nam energię.

Nawadniaj się

Pij przynajmniej 1,5 litra wody dziennie.

Rób przerwy

Jeśli czujesz, że twoje oczy same się zamykają i czerwienią podczas pracy przy komputerze, to znak, że powinnaś zrobić sobie przerwę. Zwiększysz wydajność swojej pracy, gdy choć na chwilę się od niej oderwiesz: pooddychasz świeżym powietrzem i rozciągniesz swoje ciało.

Przejmij kontrolę nad stresem

Przewlekły stres wywołuje w nas objawy zmęczenia, ale istnieje wiele sposobów, aby sobie z nim radzić. Takich jak chociażby joga, czy medytacja.


Źródło: dailyvibes.org, psychologytoday.com