Kredyt hipoteczny przeznaczony na finansowanie kupna lub budowy nieruchomości jest jedną z opcji, które pozwalają na realizację marzeń o posiadaniu własnych “czterech ścian”. Na taki krok często decydują się małżeństwa i pary w związkach nieformalnych. Co jednak jeśli jesteś singlem i chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny? Jak wtedy wyliczana jest zdolność kredytowa? Poznaj swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego!
Stan cywilny a zdolność kredytowa
Banki chętnie udzielają wsparcia osobom, które mają wysokie dochody netto, niskie wydatki stałe i w przeszłości nie zalegały ze spłatami innych zobowiązań. Aby więc uzyskać kredyt hipoteczny na korzystnych dla siebie warunkach, trzeba głównie posiadać dobrą i stabilną sytuację finansową oraz pozytywną historię kredytową.
Jeśli odpowiednio dużo zarabiasz i stosunkowo niewiele wydajesz, Twoja zdolność kredytowa najprawdopodobniej będzie wysoka i nie będziesz mieć problemu z uzyskaniem kredytu hipotecznego – nawet jeśli jesteś singlem. Nieco inaczej będzie natomiast w przypadku kwot marginalnych, czyli wówczas, gdy chcesz dużo pożyczyć, ale nie masz wystarczających podstaw do potwierdzenia swojej zdolności do spłaty kredytu. W takich sytuacjach dochody dwóch osób mogą znacząco podnieść zdolność kredytową i ułatwić uzyskanie wspólnego kredytu. Solidarna odpowiedzialność za zobowiązanie bywa sporym ułatwieniem także dla kredytobiorcy. W przypadku nieprzewidzianych zdarzeń życiowych druga osoba przynajmniej czasowo może przejąć na siebie spłatę całej raty.
Dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej możesz wstępnie zorientować się, czy stać Cię na zaciągnięcie kredytu w pojedynkę. Wpisując w kalkulator online wysokość planowanego kredytu, okres kredytowania oraz swoje dochody, wydatki i pozostałe zobowiązania, poznasz swoją orientacyjną zdolność kredytową. Dowiesz się więc wstępnie, jaka kwota kredytu jest w Twoim zasięgu.
Kiedy kredyt hipoteczny dla singla może okazać się korzystny?
Banki do obliczenia zdolności kredytowej biorą pod uwagę głównie dochody netto, wydatki czy debety na kartach kredytowych i limity na rachunkach bankowych. Istotna jest też liczba członków rodziny, wspólnie mieszkających i utrzymujących się. Ostatnia kwestia dla singla jest na plus, ponieważ zgodnie z wyznacznikami Głównego Urzędu Statystycznego utrzymanie jednoosobowego gospodarstwa domowego jest tańsze niż np. pary, w której przypadku jedna z osób nie pracuje czy rodziny z małymi dziećmi.
Samodzielne zaciągnięcie kredytu hipotecznego będzie korzystne również wówczas, gdy partner ma negatywną historię kredytową i/lub inne zadłużenia. W takich sytuacjach włączenie go jako współkredytobiorcy może znacznie obniżyć zdolność do kredytowania lub nawet przekreślić szansę na uzyskanie finansowania.
Jakie są potencjalne minusy hipoteki zaciąganej przez jedną osobę?
Jeden kredytobiorca to jedno źródło dochodu. Jeśli zarobki singla są niewystarczające do bezproblemowej spłaty zobowiązania w terminie, dochód małżonka lub partnera bywa niezbędny do uzyskania kredytu.
Ponadto dla banku udzielnie kredytu hipotecznego parze oznacza, że w przypadku niezdolności jednego z kredytobiorców do spłaty, to ten drugi całkowicie przejmie obowiązek spłaty rat. Takie sytuacje dotyczą m.in. straty pracy, poważnej choroby czy śmierci. Singiel zaciągający kredyt hipoteczny może więc spotkać się z obowiązkiem wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na życie do kredytu.
Jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny dla jednoosobowego gospodarstwa domowego i chcesz uzyskać możliwie najkorzystniejsze warunki umowy – skorzystaj ze wsparcia Eksperta Finansowego. Specjalista doskonale znający rynek kredytowy sprawdzi za Ciebie przynajmniej kilkanaście ofert i wskaże te najlepiej dostosowane do Twojej sytuacji finansowej. Pomoże też w całym procesie ubiegania się o kredyt, a w razie potrzeby wskaże rozwiązania, które pozwolą na zwiększenie Twojej zdolności kredytowej.
Ekspert Finansowy Notus Finanse S.A.

Jako Ekspert Finansowy z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem pomagam klientom spełniać marzenia o własnym domu. Każda współpraca zaczyna się od zrozumienia Twoich potrzeb, aby znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do Twojej sytuacji finansowej. Wierzę, że kluczem do sukcesu są transparentność, cierpliwość i indywidualne podejście. Moim priorytetem jest rzetelność – chcę, abyś podejmował świadome decyzje i czuł się pewnie na każdym etapie drogi do własnej nieruchomości.
Artykuł sponsorowany