Związek

Skąd masz wiedzieć, że to nie jest prawdziwa miłość. Kiedy nie ma chemii

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 listopada 2017
Fot. iStock / AleksandarNakic
 

Całkiem niedawno spotkałeś pewną wyjątkową osobę. Spotykacie się, jest dobrze. Jednak coś w głębi serca podpowiada ci, że to „nie to”, zaczynasz mieć wątpliwości. Dlaczego? Przecież ona/on jest wspaniała/wspaniały. To ktoś, na kim można polegać, zabawny, mądry… Nie wiesz skąd to niepokojące uczucie, ale może po prostu nie spotkałeś jeszcze prawdziwej miłości?…

Bo on „nie czyta w  twoich myślach”

Nie, nie tak jak Mel Gibson w filmie „Czego pragną kobiety”, cuda się nie zdarzają. Jednak między ludźmi, których relacja jest wyjątkowa istnieje rodzaj więzi, która sprawia, że nasze myśli kierują się w tę samą stronę. Niemal namacalne staje się to, co niematerialne. Ale prawda jest również taka, że w wielu wypadkach taka więź przychodzi z czasem. Więc, nie spiesz się z decyzjami.

Bo brak jest między wami „chemii”

Zauroczenie może trwać maksymalnie dwa lata. Potem, w związek trzeba włożyć wysiłek, trzeba chcieć nad nim pracować, żeby przetrwał. Ale jeśli brak między wami „przyciągania”, nie ma na czym dalej budować, relacja stanie się martwa.

Bo nie słyszysz, że jesteś kimś wyjątkowym

Jeśli twój partner nie przypomina ci, że jesteś ważną osobą w jego życiu, jeśli ty nie czujesz, nie chcesz tego samego powiedzieć jemu, musisz zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje. Lepiej teraz niż za kilka lat.

Bo czujesz się oceniania przez partnera

Wielu z nas wierzy, że miłość znos wiele, poświęca się, toleruje lub cierpi w ciszy.  Myślimy, że nasze zaangażowanie jest dowodem naszej miłości. To nie jest miłość. Miłością jest zrozumienie, widzenie, słyszenie i akceptowanie kogoś takim, jakim jest.

Bo on jest „nieobecny”

Prawdziwa miłość jest przy tobie na dobre i na złe. Możesz na nią liczyć w trudnych momentach i nie musisz się zastanawiać „gdzie on się u licha podziewa, teraz gdy potrzeba mi wsparcia”.

Bo nie czujesz, że musisz mieć z nim kontakt

Jeśli kochasz prawdziwie, chcesz dzielić się z ukochaną osobą wszystkim, co tylko wpadnie ci do głowy i to jak najszybciej. Łapiesz się na tym, że wolisz zadzwonić do przyjaciół?

Bo czujesz, że musisz się przed wszystkimi usprawiedliwiać

Prawdziwa miłość sprawia, że wszystko jest proste i naturalne. Kiedy musisz uspokajać swoich bliskich, że jesteś z właściwą osobą, to znaczy, że sama tego nie czujesz.

Bo nie czujesz się do końca swobodnie w jego obecności

I nie odczuwasz radości, gdy go widzisz. To już pewny znak, że należy zakończyć tę znajomość, a przynajmniej zmienić jej status na „znajomi”.

Bo brak ci poczucia bezpieczeństwa

Pierwsze słowa, które przychodzą ci teraz na myśl, to: „na krawędzi”. Boisz się, co on sobie pomyśli? Kiedy miłość jest prawdziwa i dobra, rozmawiasz ze swoim partnerem szczerze, oboje szanujecie swoje punkty widzenia.


Związek

7 sygnałów świadczących o tym, że jesteś w złym towarzystwie. Może czas najwyższy zmienić znajomych?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 listopada 2017
Fot. iStock/portishead1
 

Przyjaciółka dzwoni do mnie ostatnio późno w nocy i mówi: „Wiesz, mam smutną refleksję, właśnie spędziłam kilka godzin na spotkaniu ze znajomymi i mam poczucie, że ten czas niczego nie wniósł, był zmarnowany”. Długo rozmawiałyśmy…

To jakimi ludźmi się otaczamy, bez wątpienia ma wpływ na to, kim jesteśmy. Bywa, że ktoś pojawia się w naszym życiu na chwilę, by nas czegoś nauczyć, coś pokazać, z kimś innym tworzymy więź i trudno nam wyobrazić sobie jego nieobecność.

Różnie jednak dobieramy przyjaciół, znajomych. Czasami to oni nas wybierają i trwają przy nas bez względu na to, czy tego chcemy czy nie. Czasami ze strachu przed samotnością spędzamy czas w towarzystwie ludzi, którzy niczego nie wnoszą do naszego życia. Każdy z nas powinien mieć wokół siebie ludzi, którzy czynią nas lepszymi, a puścić tych, którzy tego nie robią. Jak ich rozpoznać? Oto kilka ostrzegawczych sygnałów.

Mają dla ciebie czas tylko wtedy, gdy im jest wygodnie

Nie marnuj czasu na kogoś, kto chce się z tobą spotkać czy porozmawiać tylko wtedy, gdy jemu jest wygodnie. Przyjrzyj się swoim znajomościom, czy ktoś w ten sposób się zachowuje? Nie powinniśmy nikogo zmuszać do tego, by robił dla nas miejsce w swoim życiu, wydzwaniać, próbować się spotkać, bo jeśli naprawdę komuś na nas zależy, sam stworzy przestrzeń w swoim życiu, do której z radością nas zaprosi. Jeśli masz obok siebie osobę, która nie docenia twojej wartości, odpuść. Nigdy nie proś o uwagę. Poznaj swoją wartość i idź dalej, jeśli musisz.

Rozpamiętują przeszłość przeciwko tobie

Bywa, że mamy wokół siebie ludzi, którzy nie akceptują faktu, że już nie jesteśmy tacy, jacy byliśmy, że wyciągnęliśmy wnioski z naszych błędów i zmieniliśmy się. Może im nie odpowiadać, że dojrzewamy, że mamy własne życie, że rozwijamy się, zyskujemy nowych znajomych, przyjaciół, dlatego tonem oskarżycielskim mówią: „Wiesz, tak się zmieniłaś”  chcąc zatrzymać nas. Nie pomagaj im. Trzymanie się przeszłości jest marnowaniem energii, nie służy tworzeniu lepszego dnia.

Sprawiają, że czujesz się jak w potrzasku

Zdrowe relacje sprawiają, że drzwi i okna są dla ciebie szeroko otwarte. Nie masz poczucie, że jesteś w potrzasku, możesz przyjść i odejść w każdym momencie, to zależy tylko od ciebie. Są jednak relacje, które stają się dla nas więzieniem. Mamy wrażenie, że nie możemy się z nich wydostać będąc nieustannie trzymanym na smyczy, kontrolowanym. Warto znaleźć sobie dużo siły, by w końcu otworzyć drzwi i wyjść, by móc się rozwijać.

Dyskredytują twoje marzenia i umiejętności

Warto mieć wokół siebie ludzi, którzy w ciebie wierzą, którzy wspierają i wiesz, że na ich pomoc możesz liczyć. To ty podejmując się jakiegoś działania powinieneś wierzyć, że jest to możliwe. Nikt inny nie powinien tego oceniać, bo zwyczajnie nie jest tobą.

Jeśli ktoś próbuje ci wmówić, że nie dasz rady, poddaje pod wątpliwość sens tego, co robisz, daj sobie spokój. Nie martw się tym, co myślą inni, rób to, co uważasz za słuszne i uwierz –wówczas jednymi osobami, które będą się na ciebie wściekać, będą ci, którzy nie życzą ci dobrze.

Niszczą twój optymizm

Każdy z nas ma w swoim towarzystwie osoby negatywnie nastawione do wielu rzeczy. Ale uważajmy, bo oni nie tylko zachowują się negatywnie w stosunku do nas, ale wobec wszystkich, z którymi mają kontakt. To, co mówią i robią, jest projekcją ich własnej rzeczywistości, ich własnych wewnętrznych problemów, dlatego ważne jest, żeby nie brać sobie tego do serca. Mamy kontrolę nad tym, czy pozwalamy się w ten sposób traktować, zawsze możesz wstać i wyjść. Pozytywne rzeczy w naszym życiu zdarzają się, gdy trzymamy się z daleka od toksycznych pesymistów. Nie oznacza to, że ich nienawidzisz, oznacza, że masz szacunek do siebie.

Zmuszają cię do osądzania

Moja przyjaciółka została właśnie postawiona w takiej sytuacji, w rozmowie toczącej się na temat kogoś innego, kogo nie znała, a kto przez resztę był wyśmiewany, z kogo szydzono. A przecież nikt  z nas nie jest lepszy od drugiej osoby, świat nie dzieli się na lepszych i gorszych z powodu tego, jak wyglądają, jak się zachowują, jakie mają wykształcenie. Jeśli przebywasz wśród ludzi, którzy z lubością oceniają innych – unikaj ich za wszelką cenę, oni niczego dobrego nie wnoszą do twojego życia.

Oczekują od ciebie, że będziesz kimś innym

Często słyszysz: „Tego się po tobie naprawdę nie spodziewałam” mówione z żalem i rozczarowaniem, ale też złością, kiedy odmawiasz, kiedy na coś nie masz ochoty, kiedy po prostu mówisz, to co czujesz, jesteś sobą?

Jeśli ktoś oczekuje, że będziesz kimś innym, nie cofaj się. Mądrzej jest stracić relację niż udawać w niej kogoś, kim nie jesteś. Łatwiej jest poradzić sobie ze smutkiem, stratą znajomego czy nawet takiego „przyjaciela” niż odbudowywać siebie na nowo.

Bardzo często nie zwracamy uwagi na to, z kim się spotykamy, kogo zapraszamy do naszego domu, często też dlatego, że są to długoletnie znajomości. Ale przecież my się zmieniamy, inni się zmieniają, dajmy sobie prawo do weryfikowania naszego towarzystwa, do zmiany, jeśli widzimy, że jest nam potrzebna. Jeśli otworzymy się na nowe osoby, zobaczymy, ile interesujących ludzi jest wokół nas.


 

źródło: marcandangel.com


Związek

A właśnie, że tak! #StaćMnieNaSukces – dlaczego kobiety wątpią w swoje prawo do sukcesu?

Redakcja
Redakcja
10 listopada 2017
Fot. iStock / Xsandra

­– To będzie początek rewolucji. Rewolucji w kobiecych głowach – zapowiada Olga Kozierowska, inicjatorka projektu. Ruszyła ogólnopolska  kampania  społeczna pod hasłem #StaćMnieNaSukces. Jej organizatorem jest Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką, a jej głównym celem uświadomienie kobietom,  że nazbyt często ulegają stereotypom, które ograniczają je w drodze do samorealizacji. W przedsięwzięcie zaangażowały się do tej pory, m.in.: Dorota Wellman, Grażyna Torbicka, Karolina Szostak, Małgorzata Marczewska, Agata Młynarska, Tatiana Mindewicz-Puacz, Magdalena Rigamonti, Paulina Smaszcz–Kurzajewska, Beata Tadla, Omenaa Mensah, Gabi Drzewiecka, Olga Kwiecińska i wiele, wiele innych kobiet. A to dopiero początek.

Tak myślą Polki

Co drugą kobietę ogranicza brak pewności siebie. – Co, jeśli nie wyjdzie? – Kto zajmie się domem? – Nie nadaję się. Te codzienne „szepty w głowie“ powstrzymują kobiety przed  podejmowaniem ambitnych zadań. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Z badania przeprowadzonego przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką na próbie 700 Polek wynika, że: ponad połowa kobiet (56%) przyznaje się do wyrzutów  sumienia, kiedy chce zostać w pracy kosztem czasu z rodziną, 70% kobiet rezygnuje z czasu tylko dla siebie, bo uważa, że rodzina jest ważniejsza i tylko niespełna 8% kobiet odczuwa pełen komfort podczas realizacji swoich pasji. Uleganie presji stereotypów jest głównym powodem odbierania sobie prawa do sukcesu przez kobiety. Czas wreszcie obudzić te dziewczyny, które żyją w poczuciu winy i  podporządkowywaniu swojego życia innym – apeluje Iwona Guzowska, wielkokrotna mistrzyni świata w kickboxingu.

Zmiana zaczyna się w głowie

– Tą kampanią chcemy zachęcić kobiety do tego, by zmierzyły się z własnym, krytycznym „szeptem w głowie”, z negatywnymi przekonaniami, które nas stopują, wywołują poczucie winy, stereotypami, których znaczenie często same wzmacniamy. To kampania anty- ograniczającym myślom – tłumaczy Olga Kozierowska. I dodaje – Chcemy pokazać kobietom, że mogą mówić bez wyrzutów sumienia „Tak, osiągnęłam sukces.”.  Dlatego kampania rusza 7 listopada symbolicznie w dniu, który oficjalnie został ogłoszony ogólnopolskim Dniem Sukcesu oraz w miesiącu, w którym odbywa się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Każda kobieta potrzebuje sukcesu, ale każda z nas trochę inaczej ten sukces rozumie. (…) Skupmy się na tym, co daje nam szczęście, satysfakcję, co nas rozwija i inspiruje. Mam nadzieję, że ta kampania dla wielu kobiet stanie się właśnie taką inspiracją do ważnych zmian – podsumowuje dziennikarka, Beata Tadla.

infografika_v2

Zmiana zaczyna się w głowie. Im większe jest nasze poczucie własnej wartości, tym jesteśmy silniejsze nie tylko w odnoszeniu sukcesów, ale także w radzenie sobie z błędami – podkreśla z kolei trenerka rozwoju osobistego, Tatiana Mindewicz-Puacz.

Jak pokonać negatywne przekonania i nawyki?

W ramach kampanii społecznej Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką będzie realizowała szeroko zakrojone działania edukacyjne. Głównym ich celem jest umacnianie pewności siebie oraz uświadamianie kobietom, że wystarczy zmiana sposobu myślenia, aby pozbyć się ograniczeń i zacząć działać. Już teraz można zapisywać się na bezpłatne kursy on-line, m.in. „Jak pokonać pułapki nawyków” Małgorzaty Marczewskiej. Wszystkie kursy oraz informacje o bezpłatnych warsztatach i konferencjach dostępne są na platformie www.sukcestoja.pl

Czy kampania #StaćMnieNaSukces jest potrzebna kobietom?

Czasem trudno znaleźć w sobie siłę do działania (…). Mam nadzieję, że ta kampania doda kobietom siły, odwagi i będzie tym wsparciem, ktrórego potrzebują –  stwierdza dziennikarka muzyczna, Gabi Drzewiecka. Kampanię społeczną #StaćMnieNaSukces promuje spot, w którego nagranie zaangażowało się ponad 40 kobiet należących do społeczności Sukcesu Pisanego Szminką:

Siła i znaczenie tego typu akcji są nie do przecenienia. Dzięki nim kobiety mogą realnie zmienić swoje życie, przede wszystkim uwierzyć, że to one same, a nie ich przeszłość, czy warunki zewnętrzne mają wpływ na podejmowane decyzje – konkluduje Tatiana Mindewicz-Puacz.

A co na to mężczyźni?

– #StaćMnieNaSukces to nie żadna nowa, „słitaśna” kampania albo żebranie o litość. To są fakty. Powstrzymanie tego trendu przypomina wychodzenie na tory i próbę zatrzymania pociągu. Ten pociąg nie tylko się nie zatrzyma, ale pojedzie na pewno o wiele dalej – komentuje mentor i coach, Miłosz Brzeziński.

#StacMnieNaSukces_Tatiana Mindewicz-Puacz_AKPA_8418 #StacMnieNaSukces_Gabi Drzewiecka_AKPA_8135 #StacMnieNaSukces_ Olga Kozierowska, Karolina Szostak_AKPA_8303 #StacMnieNaSukces_Paulina Koziejowska_AKPA_8049 #StacMnieNaSukces_Olga Kozierowska_AKPA_8447 #StacMnieNaSukces_Karolina Szostak_AKPA_8320

ORGANIZATOR KAMPANII

Organizatorem kampanii społecznej #StaćMnieNaSukces jest Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką – największa społeczność kobiet przedsiębiorczych w Polsce. Jej misją jest kompleksowe wspieranie kobiet, dostarczanie im fachowej wiedzy niezbędnej do rozwoju osobistego i zawodowego oraz motywowanie ich do podejmowania odważnych działań i spełniania marzeń. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.sukcestoja.pl oraz www.sukcespisanyszminka.pl

KAMPANIA SPOŁECZNA POWSTAŁA PRZY WSPARCIU

Fundacja Coca-Cola w Atlancie (The Coca-Cola Foundation) jest globalnym filantropijnym oddziałem The Coca-Cola Company. Od momentu powstania w 1984 r. Fundacja przyznała ponad 820 mln dolarów dotacji na wsparcie inicjatywy na rzecz społeczności i zrównoważonego rozwoju na całym świecie. Więcej na temat Fundacji: http://www.coca-colacompany.com/our-company/the-coca-cola-foundation.

Partner kampanii: La Millou

Patroni medialni: chillizet, polki.pl, Uroda życia, Dziennik Zachodni, Przyjaciółka, be active, All ABOUT Life, AKPA.


Fot. Materiały prasowe

 


Zobacz także

Matka na randce, czyli – UWAGA – tych facetów unikajcie jak ognia

13 głupich błędów, które popełniamy po rozstaniu

Czy twój związek jest „wystarczająco zły”, by z niego zrezygnować?