Go to content

Nie można być „trochę w związku”, a trochę poza nim

fot.iStock

Czy zdarzają ci się momenty, w których analizujesz  swoje zachowanie i dochodzisz do wniosku, że to jak reagujesz na pewne sytuacje przeszkadza ci w stworzeniu dobrego związku? Być może myślisz, że jesteś gotowy na miłość, ale nieświadomie sabotujesz własne pragnienia i oczekiwania wobec relacji. Jest kilka rzeczy, które uniemożliwiają nam zbudowanie trwałej, dobrej relacji. Warto zajrzeć głębiej i spróbować naprawić, uleczyć to, co stanowi przeszkodę na drodze do naszego szczęścia.

10 zachowań, które utrudniają nam stworzenie dobrego związku

1. Nie wyleczyłeś jeszcze traumy z dzieciństwa

Psychologowie mówią, że wchodząc w związek obieramy pewien „styl przywiązania” , oparty w dużej mierze na tym, czego nauczyłeś się o miłości jako dziecko. Jeśli twoje dzieciństwo nie było szczęśliwe, prawdopodobnie będziesz musiał włożyć więcej wysiłku w zniwelowanie swoich lęków i negatywnych emocji.

2. Z zasady nastawiasz się negatywnie w stosunku do relacji i partnera

Rzadko kiedy zdarza nam się spotkać kogoś, z kim od razu „wszystko świetnie gra”, kto natychmiast wydaje się być dla nas stworzony. Sukces związku to konsekwencja ciężkiej pracy, kompromisów, rozmów. I dobrej chęci, pozytywnego nastawienia, wiary w to, że razem damy radę.

3. Twoje standardy są zbyt wysokie

Tak, dobrze czytasz 🙂 Może czekasz na kogoś, kto nie istnieje? Może oczekujesz czegoś, co nie jest możliwe? Spróbuje realnie spojrzeć na swoje związki i na swoje potrzeby? Czy wszystkie są możliwe do spełnienia?

4. Wciąż rozpatrujesz nieudaną miłość

Utkniesz w negatywności, żalu i rozczarowaniu poprzednimi doświadczeniami. Kto chciałby budować związek z kimś, kto żyje przeszłością? Potraktuj swoją historię jako lekcję i możliwość nauki życia w związku. Daj sobie możliwość spróbowania wszystkiego od nowa. Tym razem się uda.

5. Niska samoocena

Niska samoocena jednego z partnerów to zabójca dobrych relacji. Trudno w pełni kochać kogoś innego, dopóki nie kochamy siebie samych. Skup się na sobie, dowiedz się kim jesteś, czego potrzebujesz, pragniesz. Bądź z siebie dumny, zrozum, że zasługujesz na szczere, prawdziwe uczucie.

6. Lęk przed zaangażowaniem

Czasami obawiasz się utraty wolności, innym razem kalkulujesz na chłodno: „co będzie jeśli spotkam kogoś, kto będzie dla mnie bardziej odpowiedni?”. Boisz się zaangażować, żeby czegoś nie stracić. Ale miłość jest wyborem. Jest rezygnacją z pewnych rzeczy i zyskaniem innych. Nie można być „trochę w związku”, jeśli szanujesz swojego partnera.

7. Masz tendencję do wchodzenia w związki z osobami, które nie są „wolne”

Być może on lub ona opuści małżonka, ale jakie koszty to za sobą pociągnie? Czy związek zbudowany na gruzach innej relacji może być szczęśliwy, czy ma dobry start? Czy jesteś w stanie

8. Za każdym razem gdy wchodzisz w związek, przyjmujesz rolę ofiary lub rezygnujesz z siebie

Nigdy nie powinieneś poświęcać swojej osobowości dla partnera. W związku musicie oboje czuć, że możecie być sobą, że jesteście akceptowani. „Kocham cię takim jaki jesteś naprawdę” to najpiękniejsze wyznanie miłości.

9. W każdym związku powtarzasz ten sam schemat

Podobnie jak w przypadku stylu przywiązania, jeśli powtarzasz stare wzorce niezdrowych zachowań w związku, jeśli nie możesz porzucić starych, negatywnych nawyków, które ci (wam) nie służą, nie możesz mieć zdrowej relacji z parterem.

10. Masz problemy z zaufaniem

A to skutkuje wybuchami niezdrowej zazdrości, podejrzliwością, paranoją… Trudno z tobą wytrzymać, trudno chcieć w to brnąć, bo każdy związek to podjęcie ryzyka, oddanie komuś cząstki siebie z wiarą w to, że nie zostaniemy oszukani, wykorzystani lub emocjonalnie zniszczeni.

Przeanalizuj swoje poprzedniej związki. Czy na pewno wiesz, dlaczego się zakończyły? Czy jest coś, co mogłeś zrobić inaczej? Spójrz w przyszłość ze spokojem i optymizmem. Wszelkie dobre zmiany zaczynają się od ciebie, masz więc realny wpływ na to, jak potoczy się twoje życie.


Na podstawie: powerofpositivity.com