Jeśli kiedykolwiek cierpiałeś na depresję, doświadczyłeś ogromnego bólu, przeżyłeś momenty zwątpienia i rezygnacji. Przezwyciężanie depresji nigdy nie jest łatwe, ale istnieje jeden, skuteczny sposób, który pozwoli ci uniknąć negatywnych myśli. To trening mózgu. Ćwiczenia można podzielić na trzy „radykalne” kroki, trzy etapy, które uporządkują twój sposób myślenia.
1. Skup się na przyszłości
Uczucie smutku i głębokiego przygnębienia bardzo często wiążą się z wydarzeniami z przeszłości. Aby iść do przodu, musisz przywiązywać większą uwagę do przyszłości, do wszystkiego, co choć nieznane, wciąż przed tobą. Kurczowe trzymanie się przeszłości wpływa na twoją teraźniejszość i twoją przyszłość. Pierwszym krokiem do przerwanie tego kręgu negatywnego myślenia jest powiedzenie sobie samemu, że ten wpływ jest destrukcyjny. Znajdź sposób, aby zawrzeć pokój z przeszłością i iść dalej . Nie musisz zapominać tego, co się stało, ale możesz powiedzieć sobie, że jesteś wystarczająco odważny, by iść naprzód, aby zawalczyć o lepsze życie dla siebie.
2. Przestań porównywać się z innymi
Masz tę masochistyczną skłonność do oglądania się na innych, do analizowania sobie ich życia i żałowania, że ono nie należy do ciebie? Zazdrościsz innym wyglądu, pozycji, rodziny, szczęścia, sukcesu? Porównując się z innymi, pozwalasz im ukraść całą twoją radość z tego, co masz. Sprawiasz, że twoje własne życie wydaje się nieistotne lub nieudane. A przecież wcale tak nie jest. Przestań robić porównania, zaglądać na portale społecznościowe, szpiegować, żałować… Ważne jest, żeby wiedzieć, że każdy z nas jest wyjątkowy i na swój sposób piękny. Masz wiele do zaoferowania światu, ale przede wszystkim – świat ma wiele do zaoferowania tobie. Nie trać więcej czasu na zawiść i zazdrość. Zamiast tego pracuj nad tym, aby twoje życie stało się bardziej satysfakcjonujące.
3. Trenuj swój mózg, aby nie tłumić myśli i uczuć
Każdy od czasu do czasu ma negatywne myśli i uczucia. Możesz myśleć, że unikanie ich pomoże ci uniknąć depresji, ale jest odwrotnie. Badania wykazały, że tłumienie negatywnych myśli w rzeczywistości kończy się „obsesyjnym myśleniem i reaktywnością emocjonalną”.