Go to content

Wsłuchaj się w swój zegar biologiczny i postępuj zgodnie z jego wskazówkami

Fot. iStock

W codziennym życiu, często wykonujesz czynności, które nie przynoszą pożądanych i obiecywanych skutków? I negatywnie wpływają zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne? Próbowałaś zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, ale nie możesz znaleźć przyczyny? Przypuszczałaś kiedyś, że powodem może być wykonywanie czynności niezgodnie ze swoim rytmem? Każdy z nas ma swój indywidualny zegar biologiczny, który reguluje pracę naszego organizmu. Nie powinniśmy z nim walczyć i jeśli będziemy żyć według jego rytmu, to wszystko będzie łatwiejsze i bardziej efektywne. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak działa i jak ważne jest życie w zgodzie z nim.

Na czym to polega?

Nasz rytm dobowy trwa 24 godziny, a zegar biologiczny jest stale napędzany przez cykliczne zmiany światła oraz ciemności. Gdy na zewnątrz jest jasno, to neurony siatkówki oka przesyłają bodźce do znajdującego się w mózgu tzw. jądra skrzyżowania, który przesyła je do rejonów mózgu, które odpowiadają za pracę poszczególnych narządów. Kiedy zaczyna panować mrok, rozpoczyna się produkcja kojącej melatoniny, która daje sygnał do snu, dlatego dopada cię momentalnie niedająca się pokonać senność.

24-godzinny rytm dobowy składa się z faz: czuwania, która trwa ok. 16 godzin oraz snu, która trwa 8 godzin. Pierwsza zaczyna się wcześnie rano ok. 5-7 godziny, senność zaczynamy odczuwać ok. 21-23. Jednak istnieją odstępstwa od tej normy, które są nazywane typami aktywności porannej i wieczornej, czyli tak zwane „sowy” i „skowronki” oraz osoby pracujące w systemie zmianowym i takie, które prowadzą styl życia, w którym zegar biologiczny pracuje niezgodnie z geograficznym.

Jak podzielony jest nasz zegar biologiczny?

6-8

♥ Adrenalina, czyli hormon stresu budzi nas ze snu i zaczyna pobudzać do działania. Dlatego warto zrezygnować w tym czasie z porannego papierosa na czczo, ponieważ w połączeniu z wydzielanymi hormonami i zwężeniem naczyń krwionośnych może doprowadzić do zawału.

♥ Jest to także czas, kiedy podnosi się poziom testosteronu, który budzi w nas ochotę na poranny seks. 

8-14

♥ Przedpopołudnie to czas, kiedy łatwiej się uczymy i lepiej zapamiętujemy, ponieważ serce pompuje więcej krwi.

♥ Warto o tej porze zjeść pożywne śniadanie – nie utyjemy, gdyż organizm potrzebuje teraz znacznie więcej energii i szybciej spala spożyte węglowodany.

♥ Mamy także odpowiedź, dlaczego nie powinno się pić alkoholu przed 12-tą – szybciej się wchłania.

14-16

♥ To moment, kiedy nasza aktywność znacznie spada i jest nam się trudniej skupić. Ratunkiem dla nas jest filiżanka kawy bądź spacer na świeżym powietrzu.

16-19

♥ Kryzys zaczyna mijać i wracają nasze obroty, na których możemy dalej pracować. Jesteśmy bardziej wydajni i kreatywni.

♥ To dobra pora na intensywny trening, gdyż serce i układ krążenia działają najbardziej wydajnie.

19-20

♥ Zaczynamy być senni i bardziej wrażliwi, wzruszamy się czytając i oglądając filmy. Produkcja adrenaliny jest wtedy najniższa, spada ciśnienie krwi, zwalnia metabolizm.

Ok. godz. 22 najlepiej położyć się spać, bo władzę nad ciałem przejmuje hormon snu. Pełna regeneracja naszego ciała i organizmu będzie trwała do godziny 4 rano.

Fot. iStock

Fot. iStock

Najważniejsze to nauczyć się odczytywać sygnały, które przekazuje nam nasz indywidualny zegar biologiczny. Dzięki poznaniu ogólnych badań, możemy pomóc sobie w codziennym funkcjonowaniu i dbaniu o nasze zdrowie.


Źródło: portal.abczdrowie.pl, zwierciadlo.pl, poradnikzdrowie.pl, alternatywnamedycyna.pl