Go to content

3 sposoby na czyste powietrze w Twoim domu

Fot. Materiały prasowe

Czy mamy wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy? Niestety nie jest możliwe, aby całkowicie uniknąć wdychania zanieczyszczonego powietrza, zwłaszcza przebywając na otwartych przestrzeniach. Jednak w naszych domach i mieszkaniach możemy poprawić jakość powietrza. Sprawdź, w jaki sposób to zrobić!

Skuteczne sposoby oczyszczania powietrza w domu

Przebywając na otwartych przestrzeniach, zwłaszcza w zatłoczonych centrach miast, w ośrodkach przemysłowych lub na osiedlach domów, pewnie nie raz każdy zwrócił uwagę na bardzo złą jakość powietrza. Spaliny pochodzące z transportu drogowego, zanieczyszczenia przemysłowe, czy też niska emisja spowodowana spalaniem śmieci przekładają się na fatalną jakość powietrza. Czy mamy jakikolwiek wpływ na ograniczenie ilości zanieczyszczeń, które dostają się do naszych organizmów drogą oddechową? Na otwartych przestrzeniach niestety niewielki. Co innego w naszych domach i mieszkaniach. Poniżej prezentujemy 3 sposoby, dzięki którym możliwe jest ograniczenie ilości wdychanych zanieczyszczeń.

1. Rośliny oczyszczające powietrze

Najbardziej naturalnym i sprawdzonym od lat sposobem na poprawę jakości powietrza, jest otoczenie się roślinami, które posiadają właściwości oczyszczania powietrza. Do roślin tych zaliczymy m.in.:

  • Skrzydłokwiat
  • Bluszcz pospolity
  • Zielistka
  • Fikus pospolity
  • Anturium
  • Paprotka
  • Dracena
  • Sanseweria
  • Chryzantema wielokwiatowa

Poza walorami stricte estetycznymi, wyżej wymienione rośliny to także naturalne oczyszczacze powietrza. Warto więc zadbać o to, aby pojawiły się one w naszych sypialniach i salonach. Powyższa lista oczywiście nie wyczerpuje katalogu roślin, które posiadają właściwości poprawy jakości powietrza.

 2. Oczyszczacz powietrza

Jeszcze kilkanaście lat temu próżno było ich szukać w naszych domach. Oczyszczacze powietrza dopiero od kilku stały się popularne. Obecnie coraz częściej sięgamy po te urządzenia, aby zapewnić czyste powietrze w naszych mieszkaniach i miejscach pracy. Zanim jednak zdecydujemy się na ich zakup, warto zastanowić się, czy urządzenie to jest nam niezbędne. A jeśli tak, to jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza w swojej klasie?

Prowadzone badania niezależnych instytucji naukowych potwierdzają, że oczyszczacze wybranych producentów potrafią usunąć z powietrza nawet do 99,99% zanieczyszczeń. I to właśnie skuteczność w usuwaniu różnego typu drobin będzie kluczowym aspektem, w odpowiedzi na pytania, czy oczyszczacz jest nam potrzebny. Warto mieć świadomość, że w smogu znajduje się szereg szkodliwych dla zdrowia substancji. Są to dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, sadza, ale także bardzo szkodliwe dla układu oddechowego i krążenia pyły PM10, PM2,5. Wdychanie tych zanieczyszczeń może prowadzić do negatywnych dla zdrowia konsekwencji. Niektóre typy oczyszczaczy szczególnie dobrze radzą sobie z usuwaniem związków lotnych znajdujących się w powietrzu. Tego typu oczyszczacze bardzo dobrze będą radziły sobie z eliminacją zanieczyszczeń pochodzących z transportu drogowego, a także różnego dymu papierosowego. Nowoczesne modele oczyszczaczy zostały wyposażone także w specjalne tryby oraz filtry szczególnie wrażliwe na usuwanie alergenów z powietrza. Dzięki temu są bardzo pomocnym narzędziem w walce z alergiami wziewnymi.

Czynniki warto wziąć pod uwagę, przy wyborze dobrego oczyszczacza powietrza:

  • Zastosowane filtry – aby oczyszczacz skutecznie radził sobie z usuwaniem zanieczyszczeń pochodzących ze smogu, powinien posiadać filtry HEPA. Z kolei usuwanie dymu papierosowego i zanieczyszczeń pochodzących ze spalin samochodowych wymaga wydajnych filtrów z węglem aktywnym
  • Wydajność w usuwaniu zanieczyszczeń – w tym celu należy sprawdzić, do jakiej powierzchni przeznaczony jest dany oczyszczacz, a także ile razy przefiltruje określoną kubaturę powietrza w przeciągu godziny.Im wydajniejszy oczyszczacz, tym szybciej i sprawniej zapewni czyste powietrze w naszym domu. Urządzenia o bardzo niskiej wydajności niestety nie będą spełniały swojej roli.
  • Zastosowane czujniki – które monitorują jakość powietrza w pomieszczeniu. Dodatkowo w wielu przypadkach, ich obecność przekłada się na możliwość skorzystania z licznych trybów automatycznych. Jeżeli powietrze znacznie się pogorszy w pomieszczeniu, wówczas oczyszczacz sam przechodzi w tryb intensywniejszej pracy, która pozwala na szybkie usunięcie zanieczyszczeń z pomieszczenia.
  • Głośność urządzenia – to wbrew pozorom jeden z ważniejszych parametrów. Zwłaszcza, jeśli planujemy użytkowanie oczyszczacza w takich pomieszczeniach jak pokój dziecięcy, sypialnia, czy gabinet. Oczyszczacz w okresach intensywnego zanieczyszczenia powietrza powinien pracować wiele godzin. W przypadku, gdy urządzenie będzie emitowało hałas, jego praca może się okazać bardzo uciążliwa. Dlatego warto dokładnie przeanalizować, jak głośno pracuje oczyszczacz w poszczególnych trybach i wybrać ten najcichszy.
  • Funkcje dodatkowe – np. nawilżanie, jonizacja, monitoring jakości powietrza. Jeżeli zdecydujemy się na urządzenie wielofunkcyjne, prawdopodobnie będziemy musieli więcej zapłacić. Z drugiej jednak strony zyskujemy bardzo praktyczne funkcje. A zakup urządzenia typu 2w1 lub 3w1 najczęściej jest dużo tańszy, niż zakup kilku osobnych urządzeń. Dodatkowo zyskujemy przestrzeń, bo zamiast kilku urządzeń, wystarczy 1. Ważne jednak, aby te dodatkowe funkcjonalności nie ograniczały podstawowego zadania jakim jest oczyszczenie powietrza. A dodatkowo nie były też funkcjami o niskiej jakości. Dlatego warto dokładnie przeanalizować parametry wydajności nawilżania lub też przeanalizować, jaką technologię jonizacji wykorzystuje urządzenie, tak aby wybrać te najlepsze w swojej klasie.
  • Koszty eksploatacji – nikt nie lubi przepłacać. Dlatego należy przyjrzeć się późniejszym kosztom zużycia prądu oraz kosztom wymiany filtra. Czasem tanie w zakupie oczyszczacze okazują się być bardzo drogie, gdyż wymagają częstej wymiany filtrów, które nie należą do najtańszych. Na szczęście na rynku jest ogromny wybór urządzeń dostępnych w różnych przedziałach cenowych. I z pewnością każdy znajdzie model optymalnie dostosowany do jego potrzeb oraz preferencji.

3. Zadbaj o prawidłową wentylację powietrza, monitoruj jego jakość i unikaj zanieczyszczonego powietrza

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić.  Aby unikać zanieczyszczonego powietrza, konieczne jest monitorowanie jego jakości. W tym celu możesz zainstalować sobie jedną z wielu wygodnych aplikacji, które na bieżąco będą informowały Cię o stężeniu zanieczyszczeń powietrza. W okresie jesienno-zimowym, gdy smog okrywa liczne polskie miasta, normy zanieczyszczeń bywają przekroczone kilka– kilkanaście- a nawet kilkadziesiąt razy. W takich warunkach lepiej ograniczyć spacery i aktywność fizyczną na dworze. Nie polecamy również częstego wietrzenia pomieszczeń w okresie gęstego smogu. Warto także monitorować jakość powietrza w swoim domu. W tym celu także można skorzystać z mierników jakości powietrza, które na bieżąco będą informowały nas o stopniu zanieczyszczenia.  Dla zapewnienia czystego powietrza w domu, ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji powietrza, a także szczelności okien.