Wzrastająca liczba rozwodów sprawia, że coraz częściej zadajemy sobie pytanie, w jaki sposób stworzyć długotrwały związek, gdzie popełniamy błąd, że nam nie wychodzi? Odpowiedź może być jedna – praca, praca i praca, reszta to wskazówki, które w tej pracy zechcemy wykorzystać.
Trzy wskazówki, dzięki którym można stworzyć trwały związek
Miłość towarzysząca
Wyróżnia się dwa rodzaje miłości – romantyczna i towarzysząca. Ta pierwsza charakterystyczna jest dla pierwszej fazy związku, kiedy jesteśmy w euforii, druga osoba jest dla nas niezwykle atrakcyjna, obsesyjnie o niej myślimy. Możemy czuć się jak na emocjonalnym rollercoasterze. Jednak ta pełna namiętności miłość wygasa często po pierwszych dwóch latach związku, dlatego warto przez ten czas wstrzymać się z decyzją o zawarciu małżeństwa, ponieważ dopiero wtedy jesteśmy w stanie docenić, czy nasza miłość przeszła na inny etap. Miłość towarzysząca jest bardziej stabilna i przewidywalna niż namiętna, ale jest też mniej ekscytująca.
Badania pokazują, że najszczęśliwsze i najtrwalsze pary są najlepszymi przyjaciółmi: cieszą się swoim towarzystwem, polegają na sobie wzajemnie, dają sobie emocjonalne wsparcie, lubią spędzać razem i mają wiele wspólnych cech.
Istnieje jednak pewne ryzyko – partnerzy mogą zacząć czuć się bardziej przyjaciółmi niż partnerami w związku. Co więc zrobić, by utrzymać iskrę namiętności i intymności?
Potrzeba spełnienia
Relacje, które dają nam satysfakcję są mieszaniną wyważonej przewidywalności i nowości. W związku nie może być zbyt wiele chaosu i spontaniczności, ale jej deficyt prowadzi do nudy. A kiedy ludzie się nudzą, to częściej ulegają pokusie zdrady, w efekcie której najczęściej się rozwodzą. Tej nudy możemy uniknąć dbając, by w naszym wspólnym życiu nie zabrakło ekscytujących rzeczy. Dla jednych będzie to nauka tańca, dla innych kurs wspinaczkowy albo skok ze spadochronu. Ważne, by coś takiego znaleźć.
Drugim sposobem, który może pomóc utrzymać związek jest upewnienie się, że spełniamy potrzeby drugiej osoby. Każdy z nas pragnie czegoś innego, więc musimy o tym rozmawiać, uczyć się nawzajem o sobie, żeby wiedzieć co jest ważne dla każdego z nas. Ktoś może cenić pyszne domowe posiłki, a dla innego ważną rzeczą będzie seks. Należy określić, czy ty te potrzeby chcesz spełniać, czy będziesz czuć się z tym dobrze, podobnie jak partner spełniający twoje potrzeby.
Wzajemne poświęcenie
Bardzo ważne jest, aby partnerzy wierzyli, że ich związek przetrwa bez względu na wszystko. I chociaż w dniu ślubu wydaje się nam, że naprawdę nic nas nie rozłączy, to cóż… dzieje się jednak inaczej. Pewnego dnia okazuje się, że różnimy się w poglądach, opiniach, postrzeganiu świata, dlatego niezwykle istotna jest rozmawianie jeszcze przed ważnymi decyzjami. O tym, czy chcecie mieć dzieci, ile tych dzieci, gdzie mieszkać, jak zapatrujecie się na zawodowe kariery. Nawet wchodząc w kolejny i kolejny związek warto to sobie wyjaśnić, żeby wiedzieć, czy warto się zaangażować w dopiero co rodzący się związek.
źródło: Psychology Today