Termin „załamanie nerwowe” uznano za uzasadniony medycznie. Kiedyś używano go do definiowania szeregu chorób psychicznych, w tym ostrego zaburzenia stresowego, lęku i depresji. Dzisiaj opisuje się tym mianem intensywne objawy stresu i niezdolność radzenia sobie z wyzwaniami życiowymi. Często te objawy są konsekwencją zaburzeń zdrowia psychicznego. Załamanie nerwowe lub psychiczne jest zatem terminem używanym do opisania okresu intensywnego cierpienia psychicznego. W tym okresie nie możesz funkcjonować w codziennym życiu.
Jeśli dana osoba nie ma narzędzi – wewnętrznych i / lub zewnętrznych sposobów – do radzenia sobie ze swoimi stresorami, jest bardziej podatna na poważne zaburzenia lękowe.
Wczesne oznaki załamania nerwowego:
Skłonność do coraz częstszego sięgania po alkohol lub narkotyki
Załamanie psychiczne i nadużywanie substancji często idą w parze. Niestety, taki układ jedynie zaostrza problem i powoduje nasilenie wszystkich innych objawów.
Problemy ze snem
Sen, podobnie jak alkohol i narkotyki, jest częstym mechanizmem radzenia sobie z problemem psychicznym. Zbyt dużo snu to taktyka unikania, a bezsenność z kolei wynika ze zbyt dużego pobudzenia (jak w przypadku nadużywania substancji).
Stałe poczucie zmęczenia
Ciało i mózg po prostu nie są zaprojektowane tak, by mogły być odporne na niekończący się stres. Cierpienie niszczy naszą energię – emocjonalną i fizyczną. Zmęczenie może również objawiać się jako zauważalna fizyczna słabość.
Objawy depresyjne
Tutaj nie ma niespodzianki; lęk i depresja są dwoma katalizatorami załamania nerwowego.
„Zamglenie świadomości”
„Zamglenie świadomości”, jest nieoficjalnym terminem medycznym oznaczającym anomalię ogólnego poziomu świadomości. Funkcje wykonawcze mózgu – uwaga, planowanie, samokontrola, podejmowanie decyzji i pamięć – szwankują.
Ataki paniki
Atak paniki to straszne doświadczenie, odczuwane przez jego ofiarę jako poczucie utraty zmysłów, a nawet umierania. Objawy obejmują trudności w oddychaniu, przyspieszone bicie serca, bóle w klatce piersiowej i ekstremalne zawroty głowy.
Zmiana stylu życia może pomóc w zapobieganiu załamaniom nerwowym. Dobre nawyki dotyczące stylu życia zmniejszają nasilenie i częstotliwość objawów, a także zwiększają prawdopodobieństwo wyzdrowienia. Osobom podatnym na załamania nerwowe zaleca się:
– regularne ćwiczenia: co najmniej trzy razy w tygodniu, przez 30 minut
– poznawanie i praktykowanie medytacji uważności
– unikanie narkotyków, alkoholu, kofeiny i innych substancji indukujących stres
– ustanowienie regularnego harmonogramu spania.
Na podstawie: powerofpositivity.com