Lifestyle

6 aktywności dla przedszkolaka i ucznia, które wzmocnią rodzinne więzi. Wystarczy odrobina wiedzy z psychologii i… domowa drukarka

Małgorzata Ohme
Małgorzata Ohme
6 września 2018
Mat. prasowe
 

Wspólnie spędzony czas z dzieckiem, to najlepsza inwestycja na świecie. Każda minuta poświęcona dziecku wraca do nas, a więzi, które w ten sposób tworzymy, nie można niczym zastąpić. Jedną z najpiękniejszych form podkreślających to, co w nas wyjątkowe, jest sztuka. Nawet ta „mała”, uprawiana w domu na kartce papieru, gdy ma się pięć lat.

Co zaproponować dziecku na poszczególnych etapach jego rozwoju, aby budować z nim wartościowe relacje, wzmacniać jego mocne strony oraz dodać skrzydeł? Najlepiej zajęcia, które zaspokoją jego aktualne potrzeby. Wystarczy, że będziecie mieć urządzenie wielofunkcyjne HP Ink Advantage 3785.

Przedszkolak

Inicjatywa. To piękne i ważne słowo, które na tym etapie rozwoju doskonale reprezentuje przedszkolaka. Nasze dziecko zaczyna zdobywać coraz większą samodzielność, bardzo chętnie się uczy i próbuje swoich sił. To etap, który można pięknie zilustrować słowami „mogę wszystko!”.

Jeśli pozwolimy dziecku, w granicach bezpieczeństwa, na samodzielność i niekończące się pytania, rozwiniemy w nim cenną inicjatywę. Dla naszego kilkulatka wciąż jesteśmy najlepszym towarzystwem do zabawy, warto to wykorzystać w sposób twórczy, kreatywny i edukacyjny.

1. Kolorowanki

Wasze dziecko z pewnością ma niejedną kolorowankę, a czy proponowaliście kiedyś, aby wykonało ją własnoręcznie? To świetny sposób na rozwinięcie wyobraźni.  Na komputerze możecie narysować własne kompozycje, które łatwo wydrukujecie na domowej drukarce.

Drugim wariantem tej zabawy jest odręczne stworzenie konturów na papierze i zeskanowanie dzieła. Taką pracę dziecko może dodatkowo wydrukować i dać kolegom. Możliwości są nieograniczone. Możecie kolorować wydruki, upiększać odręczne rysunki za pomocą programów graficznych lub zeskanowane dzieło pokolorować na ekranie komputera czy smartfona. Każda forma będzie nacechowaną zupełnie innymi doświadczeniami.

Gotowe dzieło warto wydrukować i wysłać babci czy cioci – najlepiej skopiować kolorowankę i wysłać w prezencie wszystkim ważnym osobom. 🙂 Czy można w piękniejszy sposób pokazać komuś, że jest dla nas ważny? Warto wykorzystać do tego jedno kompaktowe urządzenie od HP, które mieści się nawet w bardzo małym pokoju, spełnia te wszystkie funkcje i kosztuje tylko około 250 złotych.

2. Mogę i potrafię

Aktywności manualne to dobry kompromis we wprowadzaniu technologii do życia dziecka. Przyniosą zdecydowanie więcej pożytku i frajdy niż oglądanie filmików w internecie. Dzieci chętnie korzystają z aplikacji edukacyjnych i łamigłówek dostępnych na urządzeniach mobilnych. Możecie wykonać zrzuty ekranu ich wirtualnych prac i sukcesów i wydrukować je na pamiątkę. A może raz na jakiś czas będziecie wspólnie tworzyć kolaż najpiękniejszych dzieł?

3. Podpisz świat

W wieku przedszkolnym dzieci zaczynają poznawać litery i liczby. Warto wesprzeć się w edukacji w sposób nietuzinkowy i zachęcający do nauki przez zabawę.

Wykonajcie własne plansze z literami. Niech dziecko wykona ilustrację słowa zaczynającego się na wybraną literę lub namaluje ustaloną liczbę przedmiotów, by zilustrować wybraną cyfrę. Obrazek możecie zeskanować i dodać piękne napisy korzystając z wyraźnych czcionek. Całość warto wydrukować – i ćwiczyć. Dla dziecka już sam proces druku JEGO pracy jest swego rodzaju magiczną nobilitacją. Tym bardziej, że na urządzeniu wielofunkcyjnym HP Ink Advantage 3785 kolory są soczyste, można drukować bezpośrednio z telefonu, a wydruki są bardzo ekonomiczne.

Możliwości macie o wiele więcej. Gdy skompletujecie cały alfabet, za pomocą pomniejszonych wydruków możecie przygotować książeczkę, dekorację czy obraz. Możecie również przygotować podpisy równych przedmiotów i wydrukować je na papierze samoprzylepnym czy arkuszu do etykiet listowych, następnie przykleić nazwy do właściwych miejsc. Spędzicie mile chwile, a dziecko będzie miało okazję do utrwalania poznanych słów i ćwiczenia samodzielnego czytania.

Młody uczeń

Pierwsza klasa, pierwsze prawdziwe obowiązki i wybory. Na tym etapie dziecko zaczyna poznawać inny rodzaj satysfakcji ze swoich działań i odkrywa poczucie kompetencji. Odpowiednio motywowany uczeń, będzie pielęgnował swoją pracowitość i chciał się rozwijać.

4. Chwile chwały

Dobrym pomysłem na pielęgnowanie poczucia wartości naszego dziecka jest stworzenie rodzinnej kroniki. Albumu, który pomieści zdjęcia, wycinki ze szkolnej gazetki i dyplomy. Zdjęcia przechowywane w telefonie można wydrukować bezpośrednio na papierze fotograficznym HP SMS, a dyplomy i wycinanki zeskanować i wydrukować w wybranym formacie.

Najłatwiej taki album wykonać w dużym segregatorze. Bez trudu pomieści wiele pamiątek. Do takiej kroniki warto dodać szkolne newsy: możecie wydrukować ogłoszenie z elektronicznego dziennika o konkursie czy wycieczce, albo skorzystać z materiałów, które szkoły coraz częściej umieszczają w mediach społecznościowych, wiec tu znowu przyda się drukowanie od razu ze smartfona.

5. Duma

Siedmiolatek jak nikt inny na tym świecie potrafi być z siebie dumny, pomóżmy mu w tym. Czy pamiętacie, jakie zadanie w edukacji wczesnoszkolnej budzi wśród dzieci spore emocje? Wykonanie własnej książki. O tak, to moment, kiedy znudzenie omawianą lekturą zamienia się w ekscytację. Dlaczego?

Bo oto nasze dziecko w jednej chwili staje się kimś bardzo ważnym – autorem. Uznawanym przez innych i ważnym dla siebie samego, bo decyzyjnym w całym procesie tworzenia. Zaproponujcie swoją pomoc przy technicznych czynnościach. Pomóżcie przygotować projekty dziecka na komputerze i wydrukować by było jeszcze bardziej „na serio”. Własna książka, to cudowny sposób na rozwijanie bardzo wielu zdolności – od wyobraźni, przez zdolności językowe po manualne.

6. Jestem wartościowy

Przekonanie o własnej wartości jest dla dziecka bardzo ważne.  Możliwość zyskiwania coraz większej samodzielności, robienia rzeczy nowych i nowatorskich są dla dziecka bezcenne. Uczmy nasze dzieci mądrego korzystania z technologii. Pokazujmy, jak mogą wykorzystywać do nauki komputer, telefon, urządzenie wielofunkcyjne czy internet. Pomagajmy im się zaangażować.

Niech na lekcję przyniosą samodzielnie znalezione i wydrukowane informacje na omawiany temat. Niech mają możliwość zaprezentowania swojej pracy w nieszablonowy sposób. Uczmy dzieci korzystania z edytora tekstu czy tworzenia prezentacji. Na zajęcia z przyrody pozwólmy im zanieść wydrukowane zdjęcie eksperymentu, który przeprowadzały w domu. Tylko i aż tyle!

 HP w Oh!me 


Lifestyle

Pięć osobistych ścieżek, które prowadzą do szczęścia

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
6 września 2018
Fot. iStock / stock_colors
 

„Czy jesteś szczęśliwy?” – co byście odpowiedzieli tu i teraz? Czy wiecie, że tylko 33% ludzi z całą stanowczością i przekonaniem odpowiada „tak”.

I chociaż każdego z nas uszczęśliwia coś innego, jest jednak kilka cech osobowości, które pozwalają nam na szybsze osiągnięcie szczęścia i jego zauważenie.

Specjaliści znaleźli pięć różnych osobistych ścieżek, które prowadzą nas do szczęścia.

Entuzjazm

Jeśli masz towarzyską, ekspresyjną i entuzjastyczną osobowość i do tego skłonność do dobrej zabawy, znacznie łatwiej przychodzi do ciebie poczucie szczęścia. Entuzjazm zwiększa naszą satysfakcję z życia i stwarza silniejsze i dobre relacje.

Wycofanie

Często jesteśmy przytłoczeni obowiązkami, nadmiarem bodźców, czujemy się zmęczeni, bezradni. Tymczasem ci, którzy potrafią się wycofać, spojrzeć z dystansem, mniej się angażują w każdą rzecz, jaka ich w życiu napotyka, są mniej neurotyczni, doświadczają mniej lęku. Są stabilni emocjonalnie i lepiej radzą sobie ze stresem. Czy są przez to szczęśliwsi? Z pewnością.

Pracowitość

Perfekcjoniści i miłośnicy wydajności częściej są szczęśliwi. Skłonność do planowania, ciężkiej pracy daje im poczucie wysokiego zaangażowania w życie, brania z niego co najlepsze i korzystania z jego dobroci.

Wrażliwość

Wrażliwość i empatia sprawiają, że troszczymy się o dobre samopoczucie innych, a co za tym idzie – dbamy też o nasz nastrój. Warto pomagać, warto wyciągać do kogoś rękę, dzięki temu nasze życie jawi się nam jako szczęśliwe – i takim faktycznie jest.

Ciekawość intelektualna

Ci, którzy są intelektualnie ciekawi, kochają rozwiązywać złożone problemy, a jednocześnie są otwarci na nowe pomysły, chętnie sięgają po kolejne wyzwania, żeby się rozwijać. Ciekawość świata i życia, ich głód, sprawia, że czują się szczęśliwi.

Eksperci wskazali także, że asertywność i twórcza otwartość dają poczucie dobrostanu, ale mniejszym stopniu niż te powyżej wymienione.

Pamiętajcie, że możemy pracować nad swoimi cechami, niektóre z nich rozwijać. Od czego zacząć? Najlepiej od nauczenia się kontrolowania negatywnych myśli i emocji. Szczęście zależy od nas samych bardziej, niż się nam wydaje.


źródło: Psychcentral


Lifestyle

Nalot na języku. Jakie ma przyczyny i co oznacza kolor nalotu?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
5 września 2018
Nalot na języku. Jakie ma przyczyny i co oznacza kolor nalotu?
Fot. iStock / patrisyu

„Dobrze się czujesz? Pokaż język?” – kto nigdy nie usłyszał tego pytania? Nalot na języku może świadczyć o chorobie, ale nie tylko. Okazuje się, że kolor nalotu na języku ma bardzo różne przyczyny, a obłożony język może nam o naszym zdrowiu powiedzieć całkiem sporo. 

Biały, żółty, zielony a nawet czarny nalot na języku ma swoje konkretne przyczyny. Jeżeli oprócz zabarwienia nalotu na języku nie występują żadne dolegliwości, zazwyczaj nie trzeba się martwić. Przebarwienia mogą być spowodowane nieodpowiednią higieną lub pokarmami i używkami. Nasz język pokrywa się brzydkim nalotem, z powodu palenia tytoniu, stosowania pewnych bardzo barwiących przypraw (np. kurkuma), picia zbyt dużej ilości kawy czy herbaty. Bywa jednak, że nalot na języku jest sygnał o poważnej chorobie w organizmie.

Przeczytajcie, co zdradza o zdrowiu kolor nalotu na języku

Biały nalot na języku

Zdrowy człowiek ma język lekko podbarwiony białawym nalotem i nie powinno to niepokoić. Zdarza się jednak, że biały osad pojawia się w wyniku złej higieny jamy ustnej, odwodnienia lub jest wywołany przez niektóre płyny do płukania ust. Może również oznaczać choroby.

Gęsty i rozległy biały nalot, obejmujący również inne części jamy ustnej, może oznaczać grzybicę – kandydozę jamy ustnej. Ma wtedy kolor zbliżony do kolor kredy, a nacieki obejmują przełyk i podniebienie. Osad jest gęsty i przypomina zsiadłe mleko.

Dodatkowe objawy w przebiegu grzybicy jamy ustnej:

 • owrzodzenia,
 • pieczenie,
 • ból w obrębie zmienionej chorobowo błony śluzowej,
 • zapalenie języka.

Najczęściej chorują osoby po chemioterapii lub przyjmujące sterydy i/lub immunosupresanty. Biały nalot może pojawić się również po antybiotykoterapii. O zdrowych dotychczas osób rozwinięcie się grzybicy jamy ustnej może świadczyć o rozwijającej się cukrzycy lub silnym upośledzeniu odporności (np. w wyniku zakażenia wirusem HIV).

Biały nalot na języku – pozostałe choroby:

 • kiła,
 • dur brzuszny,
 • płonica (szkarlatyna),
 • anemia,
 • przerost migdałka gardłowego,
 • zmiany przedrakowe jamy ustnej.

Żółty nalot na języku

Pojawia się bardzo często i zazwyczaj jego przyczyny nie są groźne. Żółty nalot na języku pojawia się najczęściej u palaczy i osób nadużywających kawy i herbaty. Może zostać zabarwiony przez przyprawy (kurkumę).

Żółte zabarwienie języka może manifestować się w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy. W takim przypadku towarzyszą mu również inne objawy:

 • zgaga,
 • odbijanie,
 • piekący ból pośrodku brzucha,
 • piekący ból poniżej mostka,
 • piekący ból pępkiem,
 • wymioty.

Żółty nalot na języku – inne choroby:

 • choroby pęcherzyka żółciowego,
 • choroby dróg żółciowych,
 • choroby wątroby.

Brązowy nalot na języku

Brązowy nalot na języku podobnie jak żółty, występuje u palaczy i osób nadużywających kawy i herbaty. Jednak może być sygnałem chorób układu pokarmowego.

W przypadku pojawienia się brązowego języka warto przeprowadzić badania w kierunku chorób układu pokarmowego takich, jak kamica pęcherzyka żółciowego. Towarzysza mu dolegliwości w postaci napadowego i ostrego bólu w nadbrzuszu, promieniującego do prawego barku lub łopatek.

Brązowy nalot na języku – inne choroby:

 • nieżyt żołądka,
 • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
 • choroby układu oddechowego,
 • zatrucie toksynami,
 • kwasica organizmu.

Zielony nalot na języku

Według medycyny chińskiej, zielony nalot na języku może świadczyć o chorobach wątroby.

Czerwony nalot na języku

Jeśli czerwony nalot pojawia się na brzegach języka, może oznaczać nieprawidłową pracę wątroby. Intensywny nalot na całym języku –  zwiastuje problemy z pęcherzykiem żółciowym. Mocne czerwone lub malinowe zabarwienie języka, występuje również w przebiegu niektórych chorób, np. choroby bostońskiej, szkarlatyny czy choroby Kawasakiego.

Zaczerwieniony koniuszek może być oznaką niedoborów witamin z grupy B.

Szary nalot na języku

Szary nalot, w zależności od natężenia i odcienia, najczęściej oznacza:

 • bladoszary – niedobór żelaza i/lub anemia,
 • szary z widocznymi pęcherzykami – opryszczka,
 • białoszary – może być objawem zarażenia kiłą lub durem brzusznym.

Purpurowy nalot na języku

Purpurowy język zazwyczaj świadczy o niegroźnych dolegliwościach takich, jak:

 • niedobór witamin z grupy B,
 • przemęczenie,
 • bóle głowy
 • oraz apatia.

Czarny nalot na języku

Czarny język – najbardziej zaskakujący i spektakularny rodzaj nalotu – może pojawić się w związku ze stosowaniem niektórych leków. Jednak zazwyczaj oznacza poważną chorobę. Pojawia się w przypadku:

 • chorób nerek – towarzyszą mu inne objawy: ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, wymioty, biegunka, krwotoki z przewodu pokarmowego (objawy ostrej niewydolności nerek), obrzęki nóg, rąk, całego ciała, oraz trudności z mikcją.

Jeżeli zaobserwowałeś czarny nalot na swoim języku – skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem!

Włącz obserwację swojego języka do rytuałów zdrowotnych, często może dawać sygnały o zaburzeniu funkcjonowania twojego organizmu, zanim sam odkryjesz pozostałe zwiastuny choroby. Mała rzecz, a może pomóc ci uniknąć wielu kłopotów.


na podstawie: mp.pl, mp.pl


Zobacz także

7 zaskakujących dolegliwości, które możesz odczuwać podczas ciąży

„Nasz świat się zatrzymał, a zegar stanął w miejscu”. Agnieszka Hyży, właśnie urodziła

Ludzie inteligentni emocjonalnie zdobywają szczyty. Sprawdź, czym się wyróżniają